12 تا از جاهای دیدنی هرمزگان، استان شگفتی‌ها

آیا قصد دارید به جنوب کشور سفر کنید؟ می‌دانید که مهم‌ترین و بزرگ‌ترین استان جنوبی کشور هرمزگان است؟ درباره جاهای دیدنی هرمزگان چه می‌دانید؟ محبوب‌ترین جاذبه‌های هرمزگان کدام است؟ برای پاسخگویی به تمامی سوالات احتمالی راجع به استان زیبا و شگفت انگیز هرمزگان تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید. اطلاعاتی که در این صفحه ارائه خواهد شد به شما کمک می‌کند تا با چشمی باز و با برنامه ریزی مناسب از تمامی شهرها و جاذبه‌های جنوب کشور دیدن کنید.
در وهله‌ی اول از شما عزیزانی که باز هم آژانس خود را انتخاب کرده و همراه ما هستید، تشکر می‌کنیم. آژانس چارتر 118 نیز برای قدردانی از شما مشتریان وفادار مجموعه امتیازاتی چون خرید فوری بلیط هواپیما و همچنین خرید بلیط هواپیمای ارزان قیمت را در نظر گرفته است. برای اطلاع از بلیط لحظه آخری هواپیما با کارشناسان ما تماس حاصل کنید.

جاهای دیدنی هرمزگان

اطلاعاتی درباره استان هرمزگان 

هرمزگان هشتمین کشور بزرگ ایران از نظر مساحت است. این شهر با استان‌هایی چون بوشهر، سیستان و بلوچستان، فارس، دریای عمان و خلیج فارس مرز مشترک دارد. این شهر از استان‌های جنوبی ایران است که در بخش شمالی تنگه هرمز قرار دارد. مرکز استان هرمزگان نیز کلانشهر بندر عباس است. در گذشته‌های بسیار دور یعنی سال‌های 920 هجری قمری به استان هرمزگان " گمبرون" یا " گامبرون" گفته می‌شده است. "گمبرون" به زبان محلی به معنای خرچنگ نیز می‌باشد. 
استان هرمزگان دارای 13 شهرستان و 23 شهر و 1776415 نفر جمعیت است. ساکنان استان هرمزگان اصولا بلوچ‌ها هستند که از نظر پوشش، مذهب، فرهنگ، زبان، نژاد و... با دیگر استان‌های ایران متفاوت می‌باشند. استان هرمزگان به دلیل مجاورت به آب‌های آزاد جزء نخسین مناطق مسکونی در ایران است. مردمان باستانی این خطه اولین گروه‌هایی بودند که قایقرانی و کشترانی را رواج دادند. آب و هوای استان هرمزگان عموما گرم و خشک و گرم و مرطوب، گاها تا 52 درجه سانتی گراد می‌باشد.

همچنین برای دیدن جاهای دیدنی بندرعباس کلیک کنید.

برترین جاهای دیدنی هرمزگان

استان هرمزگان و به صورت کلی جنوب کشور پر از جاذبه‌های طبیعی فوق العاده است. کوهستان‌های عجیب و سربه فلک کشیده با اشکال هندسی متفاوت، جزیره‌های دور و نزدیک با ویژگی‌های منحصربه‌فرد، تیه‌های گچی و آهکی خاص، سواحل بکر و دست نخورده با مناظر زیبا و گونه‌های گیاهی و جانوری کمیباب، صخره‌ها و کوه‌های مرتفع، دنیای زیر دریا، جاذبه‌های تاریخی و دیدنی و... همگی سبب جذب مسافران و البته توریست‌ها به سمت جنوب کشور و کشف این شگفتی‌ها شده است.


برترین جاهای دیدنی هرمزگان عبارتند از:

 • تنگه چاهکوه 
 • روستای لافت
 • جزیره هنگام
 • دره ستارگان
 • جنگل حرا
 • جزیره ناز
 • غار خربس
 • ژئوپارک قشم 
 • کشتی یونانی
 • بازاردرگهان
 • آکواریوم کیش
 • شهر زیر زمینی کاریز
   

تنگه چاهکوه

تنگه چاهکوه استان هرمزگان
جزیره قشم سالانه میزبان توریست‌های بسیاری از اقسام نقاط دنیاست. تنگه چاهکوه را از عجایب هفتگانه قشم می‌دانند. این تنگه در 70 کیلومتری قشم قرار دارد. این تنگه در واقع یک دره بسیار عمیق است که دور تا دور آن را صخره‌ای با دیواره‌های بلند سوراخ سوراخ تشکیل داده است. عمق این دره تا 100 متر نیز می‌رسد. جنس این دره از سنگ است و شکل امروزی آن به دلیل بارش باران و وزش باد در طول میلیون‌ها سال به وجود آمد است.

روستای لافت

روستا لافت هرمزگان
روستای لافت و بند لافت را از جاهای دیدنی هرمزگان برمی‌شمارند. این روستا با جزیره قشم 22 کیلومتر فاصله دارد و قدمت آن به هزاره اول قبل از میلاد مسیح نسبت داده شده است. بندر لافت از زیباترین بنادر دنیاست که بخصوص در غروب آفتاب بسیار دیدنی می‌شود. معماری خانه‌های روستای لافت نیز به دلیل کویری بودن منطقه به صورت گنبدی ساخته می‌شود تا خنک‌تر باشد. در صورتی که از روستای لافت دیدن می‌کنید، بخش قدیمی شهر نیز غافل نشوید.

جزیره هنگام

جزیره هنگام استان هرمزگان
جزیره هنگام یکی از جزایر کوچک و نزدیک به جزیره بزرگ قشم است. این جزیره از جاهای دیدنی قشم نیز محسوب می‌شود و بین مسافران بسیار طرفدار دارد. برای بازدید از این جزیره شما می‌توانید از هیجان قایق سواری لذت ببرید. تماشای حیات وحش از جمله آهوها، دلفین‌های بازیگوش، ماهی‌های رنگی ریز و درشت از جذابیت‌های جزیره هنگام است. خرید از صنایع دستی مردمان بومی این جزیره به عنوان یادگاری از دست ندهید.

دره ستارگان

دره ستارگان هرمزگان
دره ستارگان نیز از جاهای دیدنی هرمزگان در جزیره قشم است. دره ستارگان یک اثر هنری به دست طبیعت و نقاشی دست خداوند است. بر اثر گذر سال‌های سال و تاثیر شرایط جوی دره ستارگان قشم به وجود آمده است. صخره‌های ماسه‌ای دره ستارگان نیز زیر بارش باران‌های سیلابی قشم به شکل حفره‌ در آمده‌اند و از دیدگاه توریست‌ها تداعی کننده کره مریخ هستند. این دره به دلیل ستاره‌های زیبای کویر در شب فضایی سحرآمیز دارد.

جنگل حرا

جنگل حرا استان هرمزگان
جنگل‌های حرا از متفاوت‌ترین جنگل‌های ایران هستند. در واقع جنگل‌های حرا، جنگلی است که روی آب ایجاد شده و درختان و درختچه‌های آن زیر آب قرار دارد. درختان برای آنکه بتوانند در این آب زنده بمانند آب شور را به آب شیرین تبدیل می‌کنند که یک چرخه عجیب دارد. این جنگل‌ها از مهم‌ترین ذخیره‌های زیست محیطی کل جهان محسوب می‌شوند. در داخل این جنگل‌ها گونه‌های گیاهی، آبزی و جانوری نادر زیادی وجود دارد که تحت پوشش محیط زیست هستند. قایق سواری در میان این جنگل خاطره‌ای است که هرگز فراموش نخواهید کرد.

جزایر ناز

جزایر ناز هرمزگان
جزیره ناز را لز برخی رویایی‌ترین جاهای دیدنی هرمزگان می‌دانند. جزیره ناز یک پدیده طبیعی و بسیار زیباست که در جزیره قشم دارد. این جزیره را یکی از سایت‌های ژئوپارک قشم در نظر گرفته‌اند. جزیره ناز از دو جریره تشکیل شده است که تفریبا 3 هکتار است. این جزیره کوچک صخره‌ای با جزر دریا به جزیره قشم دسترسی پیدا می‌کند. این مسیر تنها یک کیلوکمتر است و تماشای جزر و مد شدن و دنیای زیر آب پس از پایین رفتن آب یک تجربه متقاوت است.

غار خربس

غار خربس هرمزگان
غار خربس در 15 کیلومتری قشم و در چین خوردگی‌های کوه‌ زاگرس قرار گرفته است. این غار که از دوران مادها به یادگار مانده است از نظر معماری بسیار جالب توجه است. ارتفاع دیواره‌های مرجانی غار خربس به 30 متر نیز می‌رسد. براساس آنچه از دیدگاه باستان شناسی بجا مانده است در گذشته در این منطقه نیز دریا وجود داشته است. داخل غار خربس نیز دالان بندی شده است که نشان دهنده ردپایی از حیاط مردمان در این غار می‌باشد. 

ژئوپارک قشم

ژئوپارک قشم استان هرمزگان
اکوسیستم متقاوت و طبیعت بکر استان هرمزگان سبب شده است تا جزیره قشم با آن سری جاهای دیدنی خاصش جزئی از ژئوپارک‌های جهان و اولین ژئوپارک خاورمیانه باشند. تنوع زمین، باستان شناسی، محیط زیست، حیات وحش، جنبه‌های اکولوژی و... جاهای دیدنی هرمزگان منجر به تشکیل ژئوپارک شده است. دره مجسمه‌ها، تنگه چاهکوه، غاز نمکدان، دره ستارگان، جنگل حرا، بام قشم، جنگل حرا و دره شور جزء سایت‌های ژئوپارک قشم هستند.

کشتی یونانی

کشتی یونانی هرمزگان
کشتی یونانی نیز ازعجایب کیش است که زیباترین جاذبه این جزیره نیز است. داستان این کشتی از این قرار است که در سال 1345 هجری شمسی کشتی یونانی‌ها به گل می‌نشیند. از آن سال‌ها تاکنون کشتی مانده در گل در جنوب غربی جزیره یک جاذبه جذاب برای توریست‌ها می‌باشد. این کشتی غول پیکر که امروزه بخش‌هایی از آن دچار آسیب جدی شده است در غروب آفتاب منظره‌ای فوق العاده را به وجود می‌آورد که سوژه عکاسی می‌باشد.

بازار درگهان

بازار درگهان هرمزگان
اگر در سفر اهل خرید هستید و شما نیز بازارها را جزء جاذبه‌های یک شهر می‌دانید باید بگوییم که بازار درگهان قشم یکی از جاهای دیدنی هرمزگان است. این بازار را یکی از بزرگ‌ترین بازارهای کل ایران می‌دانند. درگهان استان هرمزگان دارای تعداد باورنکردنی فروشگاه، پاساژ و مغازه متنوع از لباس، کیف و کفش، لوازم بهداشتی و آرایشی و... به قیمت مناسب است. قشم منطقه آزاد محسوب می‌شود و اجناس مرغوبی در این جزیره به کل فروشگاه‌های کشور ارسال می‌شود.

آکواریوم کیش

آکواربوم هرمزگان
آکواریوم کیش را گنجینه‌ای دریایی و زیست محیطی می‌دانند. این آکواریوم غنی در پارک دلفین‌ها واقع شده است و از دو بخش متفاوت با حجم‌های 50 هزار لیتری و 20 هزار لیتری تشکیل شده است. در آکواریوم کیش می‌توانید 70 مدل ماهی، آبزی، کوسه، لاک پشت و هر جانور دریایی دیگر را از نزدیک ببنید. بخش تاکسیدرمی دیرینه شناسی این آکواریوم جذابیت زیادی دارد. بازدید از این آکواریوم برای کودکان و نوجوانان و جوانان که در حال یادگیری هستند بسیار توصیه می‌شود.

شهر زیر زمینی کاریز

شهر کاریز هرمزگان
شهر زیر زمینی کاریز از دیدنی‌های اصلی جزیره کیش می‌باشد. این شهر زیر زمینی در کاریز یا قناتی با 2500 سال قدمت بنا شده است. این جاذبه تاریخی که در اصل  شبکه‌ی آب‌های زیر زمینی بوده است امروزه برای عموم قابل رویت است. تمامی دیواره‌های کاریز کیش از مرجان و صدف است که تایید کننده وجود دریا در این بخش‌های قشم نیز می‌باشد. گفته شده است که تنها سقف کاریز کیش تا 570 میلیون سال قدمت دارد. امروزه در بخش‌های مختلف این مجموعه غرفه‌ی صنایع دستی، موزه، کوزه‌های قدیمی و... نیز به چشم می‌خورد.
 

کلام آخر
این بار نیز در سری مقالات معرفی جاذبه‌های توریستی و گردشگری شهرهای ایران به معرفی جاهای دیدنی هرمزگان پرداختیم. استان هرمزگان از بهترین مقاصد سفری در داخل کشور هستند. در کشور ایران شگفتی‌های فراوانی وجود دارد که عدم توجه به آن توسط ایرانیان نیز کم لطفی است. ما با معرفی جاذبه‌های هر استان و شهر می‌خواهیم حق وطنی خود را ایفا کنیم. شما نیز با مراجعه به استان هرمزگان به یکی از خاص‌ترین مناطق دنیا سفر کرده‌اید.
برای تهیه تور ارزان قیمت قشم و یا رزرو و خرید بلیط چارتر هواپیما قشم، کیش، لارک، بندرعباس، هرمزگان و... تنها کافیست به رزرواسیون سایت چارتر 118 مراجعه کنید. امیدواریم با سفر کردن در مجموعه ما تجربه خوبی را برای شما عزیزان رقم بزنیم.
 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.