جاهای دیدنی اردبیل، شهر چشمه‌های آبگرم

گوشه گوشه از شهرهای کوچک و بزرگ کشور زیبا و پهناور ایران پر از شگفتی است. هر شهر ویژگی‌های مخصوصی دارد و اردبیل نیز از این قاعده خارج نیست. این بلاگ را به طور اختصاصی به معرفی جاهای دیدنی اردبیل اختصاص خواهیم داد. چرا که این اردبیل ایران از سری شهرهایی است که از نظر طبیعی، گردشگری، درمانی و تاریخی برای کشور عزیزمان ارزشمند است. در ادامه به معرفی کوتاهی درباره اردبیل و برترین جاهای دیدنی آن می‌پردازیم.
سفر با آژانس‌های معتبر مسافرتی یک انتخاب هوشمندانه و بی دردسر است. با سپردن تمامی مراحل سفر به یک آژانس مطمئن تنها کافیست بدون دغدغه از سفر لذت ببرید و غصه و نگرانی مسیر سفر را نداشته باشید. در آژانس معتبری چون آژانس مسافرتی چارتر 118 می‌توانید از قیمت بلیط هواپیما و تورها اطلاع کسب کنید و برای خرید بلیط لحظه آخری اقدام کنید.

جاهای دیدنی اردبیل

اطلاعاتی که به شناخت شهر اردبیل کمک خواهد کرد!

اردبیل شهری پر مخاطب است که در شمال غربی ایران واقع شده است. این شهر به نام‌هایی نظیر دارالملک، دارلارشاد، دارالعرفان و دارالامان معروف است. البته نامی دیگری که برای این شهر در نظر گرفته‌اند و بسیار مناسب است " بهشت زنبورداران" است. زیرا در کوهستان‌ها و دشت‌های اطراف شهر بهترین عسل‌های ایران به دست می‌آید. اردبیل از نظر تاریخی بیش از 40000 سال قدمت دارد که از کنار جاده نامی ابریشم گذر می‌کند. براساس تخمین‌هایی که زده شده است در بخش‌های مختلف این شهر از هزاره هشتم قبل از میلاد افرادی می‌زیستند. به دلیل مجاورت با این جاده نیز شهر اردبیل به رونق اقتصادی زیادی یافت. بنابراین اردبیل شهری تاریخی محسوب می‌شود. این شهر در میان دشت اردبیل و در میان کوه‌های سبلان، تالش و فلات ایران قرار گرفته است. اردبیل با توجه به موقعیت جغرافیایی که دارد دارای تابستان‌های معدل و زمستان‌های سرد است. 

همچنین برای دیدن جاهای دیدنی اراک کلیک کنید.

مهم‌ترین جاهای دیدنی اردبیل را بشناسید!

اردبیل با وجود آن طبیعت کوهستانی بکر، چشم اندازهای فوق العاده، دشت‌های پر گل، جاهای تاریخی، آبگرم و چشمه‌های بسیار و همچنین خوردنی‌های خوشمزه یک مقصد گردشگری و مسافرتی تمام عیار است. اردبیل آب و هوای بی نظیری به خصوص در فصل تابستان دارد که اکثر مسافران را در فصل گرم سال به سمت خود فرا می‌خواند. برای گشت و گذار در اردبیل و بازدید از تمامی دیدنی‌های تاریخی، طبیعی و درمانی این شهر بیشتر از یک هفته وقت نیاز خواهید داشت.


مهم‌ترین جاهای دیدنی اردبیل عبارتند از:

  • دریاچه شورابیل
  • دریاچه سوها
  • جنگل فندقلو
  • دریاچه نئور
  • آرامگاه شاه اسماعیل
  • بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی
  • خانه مناف زاده
     

دریاچه شورابیل اردبیل

دریاچه شورابیل اردبیل

دریاچه شورابیل اردبیل بیشتر از 180 هکتار است و لقب بزرگترین دریاچه داخل شهری ایران را از آن خود کرده است. این دریاچه از گذشته‌های دور پا برجاست با این تفاوت که امروزه از مقدار شوری آب دریاچه کاسته شده است. این دریاچه از نظر توریستی و همچنین زیست محیطی قابل ارزش است. چرا که به دلیل امکانات رفاهی و تفریحی چون پارک، وسایل بازی، فروشگاه، پارکینگ و... توریست‌های برای تماشا به این دریاچه می‌روند. در فصول خاص سال نیز انواع پرندگان مهاجر کمیاب میهمان دریاچه شورابیل هستند.

دریاچه سوهای اردبیل 

دریاچه سوهای اردبیل

یکی از بکرترین و دست نخورده‌ترین جاهای دیدنی اردبیل را دریاچه سوها می‌دانند. این دریاچه کمتر شناخته شده سوژه عکاسی از طبیعت و حیات وحش است که قاب‌هایی رویایی و ناب را برای شما به وجود می‌آورد. این دریاچه در شهرستان نمین و در 35 کیلومتری شرق اردبیل در منطقه‌ای کوهستانی قرار گرفته است. دریاچه سوها در واقع یک آبگیر به عمق 6 متر با پهنای نیم کیلومتر و طول 5/1 متر می‌باشد. دریاچه سوها در نزدیکی جنگل‌های معروف فندقلو قرار گرفته است. ماهیگیری در دریاچه و مه‌های رویایی آن زبان زد گردشگران و بومیان است. بهتری زمان بازدید از دریاچه سوهای اردبیل 6 ماهه اول سال می‌باشد.

جنگل فندقلو اردبیل

جنگل فندقلو اردبیل

طبیعت زیبای اردبیل آنقدر پهناور و خوش آوزه است که جاذبه‌های اولیه محبوب این شهر را شامل می‌شوند. جنگل فندقلو از خاص‌ترین جنگل‌های کل ایران است که در شهر نمین با فاصله 39 کیلومتری از اردبیل از جاذبه‌های اردبیل به شمار می‌رود. این جنگل بزرگ بیشتر از 16000 هکتار وسعت دارد و جاذبه‌های روح نواز ویژه‌ای چون درختان فندق، دشت گل‌های بابونه، آبگرم مشه سویی، جانوران و حیوانات بامزه است. در این جنگل‌ها برای مسافران امکاناتی چون اقامتگاه و تله کابین برای تفریح در نظر گرفته شده است.

دریاچه نئور اردبیل

دریاچه نئور اردبیل

دریاچه نئور نیز را نقاشی بسیار هنرمندانه به دست خالق یکتا می‌دانند. این دریاچه با فاصله بیشتر از اردبیل و در استان گیلان نزدیک به جاده اسلام به خلال قرار دارد. دریاچه نئور از دو بخش کم عمق 5 متری با حدود 40 هکتار وسعت و بخش پر عمق 13 متری به مساحت 180 هکتاری تشکیل شده است. این دریاچه زیر نظر سازمان محیط زیست و اکوسیستمی است. در اطراف دریاچه نئور نیز 70 گیاه دارویی، درمانی، خوراکی و... وجود دارد. همچنین تنوع جانوری جنگل‌های اطراف دریاچه نیز به بیشتر از 90 گونه نیز می‌رسد. عکاسی و قدم زدن در طبیعت، قله و کوهنوردی و اسکیت سواری در فصل زمستان از تفریحات این منطقه است که جزء جاهای دیدنی اردبیل می‌باشد.

آرامگاه شاه اسماعیل اردبیل

آرامگاه شاه اسماعیل اردبیل

آرامگاه شاه اسماعیل در داخل مجموعه بزرگ و معروف آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی است. این آرامگاه در یک اتاق 5/2 در 3/5 متری است که صورت یک ستاره هشت ضلعی با دیوارهای حدود 2 متر و پوشش گنبدی آجری و قوس دار ساخته شده است. تمامی بخش‌های دیوار و سقف این آرامگاه به طرز زیبا و هنرمندانه‌ای آبکاری طلا، نقاشی گل و بوته و کاشی کاری شده است. ترکیب رنگ‌ها و معماری بنای گنبد و آرامگاه شاه اسماعیل بسیار دیدنی است. این جاذبه به ثبت میراث فرهنگی جهانی یونسکو درآمده است.

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی اردبیل
یکی از مشخص‌ترین جاهای دیدنی اردبیل بقعه شیخ صفی الدین است. این بقعه نشان دهنده هنر و معماری دوران صفویه است. مجموعه بقعه شیخ صفی الدین در سال‌های 714 تا 1008 هجری شمسی ساخته شده است. این بنا در ابتدا یک خانقاه و محل عبادت بوده و پس از آن به مقبره تبدیل شد. در این مجموعه قبرهای افراد مهم و بزرگ اردبیلی جای گرفته است. از مشخاصت این بقعه مذهبی و تاریخی و هنری می‌توان به کتیبه‌ها، منبت کاری، نقاشی، معرق، مقرنس، گچ بری و... نیز اشاره کرد. ایوان، جنت سرا، گنبد الله الله، مقبره شاه اسماعیل اول، حرم خانه، موزه، چله خانه و... از بخش‌های تشکیل دهنده این مجموعه هستند.

خانه مناف زاده اردبیل

خانه مناف زاده اردبیل
یکی دیگر از جاهای دیدنی اردبیل را خانه مناف زاده می‌دانند. این خانه تاریخی یادگاری از دوران پهلوی اول است که حدود 100 سال قدمت دارد. خانه مناف زاده توسط معمار معروفی به نام حاج محمد علی در مرکز شهر اردبیل به مساحت بیشتر از 1000 متر ساخته شد. این خانه از سری خانه‌های قدیمی و محبوب شهر اردبیل است که به صورت کوشک مانند به شکل مستطیل با هره چینی آجری ساخته شده است. خانه مناف زاده نیز مورد توجه گردشگران، معماران، عکاسان، هنرمندان و هنر دوستان واقع می‌شود. در سفر به اردبیل بازدید از این جاذبه را از هرگز از دست ندهید.
 

جمع بندی
جاهای دیدنی اردبیل بسیار بیشتر است و بحث و معرفی آن نیز بسیار گسترده از آن چیزی است که در این بلاگ آوردیم. بنابراین اگر قصد سفر به شهر عسل و کوهستان و آبگرم را دارید؛ بهتر است تنها به جاذبه‌های دیدنی که در این مطلب معرفی شد اکتفا نکنید.
برای خرید تور اردبیل، بیلط هواپیمای اردبیل و یا هر شهر داخلی و خارجی دیگر به قیمت مقرون به صرفه به مجموعه چارتر 118 مراجعه کنید. در رزرواسیون ما می‌توانید در هر ساعت از شبانه روز از قیمت بلیط هواپیما اطلاع بدست آورید .و برای خرید بلیط چارتری اقدام فرمایید.
 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.