8 مورد از جاهای دیدنی قم را بشناسید

شهرهای گردشگری در ایران کم نیستند و یکی از این شهرهای محبوب و توریستی در ایران قم و جاهای دیدنی قم می‌باشد. شهر مذهبی قم از سری شهرهایی است که علاوه بر مسافران داخلی پذیرای توریست‌های داخلی مسلمان بسیاری است. نگین شهر قم نیز مرقد متبرک و مبارک حضرت معصومه (ع) می‌باشد که مسلمانان را به سمت خود فرا می‌خواند. اما اکثر مردم ایران به دلیل عدم اطلاعات عمومی بر این تصور هستند که قم تنها مقصدی مذهبی و معنوی است. با ما همراه باشید تا در این مقاله با تمامی جاذبه‌های این شهر آشنا گردید.
در صورتی که تمایل دارید به یک سفر زیارتی و سیاحتی و البته تاریخی سفر کنید، یکی از بهترین گزینه‌های انتخابی داخلی شهر قم است. با خرید بلیط لحظه آخری هواپیما قم نیز یک سفر ارزان قیمت و اقتصادی داشته باشید. جهت کسب اطلاع از قیمت بلیط هواپیما به نرخ روزانه نیز از صفحه سایت چارتر 118 بازدید کنید.

جاهای دیدنی قم

آشنایی با شهر قم ایران

شهر قم را یکی از کلان‌ شهرهای ایران می‌دانند که به دلیل نزدیکی به پایتخت کشور و وجود بارگاه حضرت معصومه (ع) همواره مورد توجه قرار گرفته است. قم با پایتخت ایران حدود 140 کیلومتر فاصله دارد که در کنار رودخانه قمرود واقع گشته است. شهر قم با وجود وسعت کم و جمعیت بسیاری دارد. در آخرین سرشماری شهر قم تقریبا 1112158 نفر جمعیت دارد. این شهر پس از مشهد مهم‌ترین قطب مذهبی و فرهنگی ایران محسوب می‌شود.
شهر گردشگری قم از نظر موقعیت جغرافیایی در یک منطقه بیابانی قرار گرفته است که این ویژگی سبب شده است این شهر دارای آب و هوای خشک باشد. تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد و خشک از ویژگی‌های آب وهوایی قم است. اکثر مردمان ساکن شهر قم پیرو دین اسلام و شیعه دوازده امامی هستند. البته در این میان ادیانی چون مسیحیت و زرتشت نیز در قم دیده می‌شود. 

معرفی جاهای دیدنی قم 

شهر قم از قدیمی‌ترین شهرهای کشور است که این خود نشان دهنده قدمت و پیشینه‌ی تاریخی بسیار قم است. با سفر به شهر مذهبی قم می‌توانید در کنار زیارت حرم حضرت معصومه (ع) از جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی و حتی طبیعی این شهر دیدن کنید. بنابراین سفر به قم یک سفر چند جانبه برای کل اعضای خانواده با هر نوع سلیقه‌ای در این وضع اقتصادی خراب خواهد بود. برای اطلاع از مکان‌های گردشگری قم با ما همراه باشید.


معروف‌ترین جاهای دیدنی قم عبارتند از:

  • حرم حضرت معصومه (س)
  • مسجد جمکران
  • دریاچه حوض سلطان
  • بازار قدیم قم
  • کاروانسرای دیر گچین
  • مقبره‌های باغ گنبد سبز
  • مدرسه فیضیه قم
  • محوطه باستانی قلی درویش
     

حضرت معصومه (س) قم 

حرم حضرت معصومه قم
بعد از حرم حضرت امام رضا (ع) حرم حضرت معصومه (س) بزرگ‌ترین جاذبه‌ی مذهبی ایران است. حضرت معصومه (س) خواهر امام رضا(ع) و دختر امام موسی کاظم (ع) می‌باشد. این حرم علاوه بر آن جنبه مذهبی و معنوی از نظر تاریخی و معماری نیز یک مکان قابل اهمیت است. به همین منظور است که شهر قم سالانه به میلیون‌ها مسافر خدمت می‌کند. بخش‌های مختلف حرم حضرت معصومه (س) شامل شبستان، موزه، کتابخانه و صحن و... می‌باشد. آیینه کاری‌ها، کاشی‌ کاری‌های ظریف و همچنین مقرنس کاری‌های این مکان مذهبی یک اثر هنری است. 

مسجد جمکران قم

مسجد جمکران قم
یکی دیگر از جاهای دیدنی قم با محوریت مذهبی نیز که سبب حضور میلیون‌ها توریست شده است؛ مسجد جمکران می‌باشد. علت محبوبیت مسجد جمکران از این جهت است که آن را به امام زمان (عج) نسبت داده‌اند. این مسجد مقدس در 6 کیلومتری قم قرار دارد و سالانه بیش از 12 میلیون مسافر برای زیارت آن و گرفتن حاجت به قم سفر می‌کنند. براساس مستندات مسجد جمکران در 17 ماه رمضان سال 373 هجری قمری به دست شیخ بزرگ جمکرانی به دستور مستقیم حضرت مهدی (عج) ساخته شده است. این مسجد عظیم 6 ورودی و صحن دارد که دو طرف آن مناره‌های بلند خودنمایی می‌کنند. موزه دین و دنیا مسجد جمکران نیز خود به تنهایی از جاذبه‌های گردشگری و توریستی جذاب و تاریخی شهر قم است که بازدید از آن بسیار تاکید شده است.

دریاچه حوض سلطان قم

دریاچه حوض سلطان قم
اما در شهر قم علاوه بر امکان مذهبی و تاریخی جاذبه‌های طبیعی نیز بسیار است. دریاچه حوض سلطان قم یک دریاچه‌ی نمکی بسیار شگفت انگیز از نظر طبیعی و زیست محیطی است که به دلیل تبخیر شدید آب و باقی ماندن رسوبات نمکی در منطقه کویری و خشک قم به وجود آمده است. برای تماشای دریاچه حوض سلطان قم باید حدود 40 کیلومتر از شمال شهر به سمت حاشیه بزرگراه خلیج فارس برانید. به جرات می‌توانیم بگوییم که دریاچه حوض سلطان قم که به بزرگ‌ترین آیینه ایران شهرت دارد از شاخص‌ترین جاذبه‌های طبیعی کل ایران می‌باشد.

بازار قدیم قم

بازار قدیم قم
بازار قدیم قم که یکی از جاهای دیدنی قم است را یک شاهکار معماری از سه دوره تاریخی صفویه، قاجاریه و پهلوی می‌دانند. در هر دوره تاریخی نیز بخش‌هایی به این بازار اضافه شده و امروزه شاهد یک بازار سنتی تاریخی با یک معماری اصیل ایرانی و اسلامی می‌باشد که از دو بخش قدیم و جدید تشکیل با مصالحی چون خشت، گل و سنگ و آجر ساخته شده است. تیمچه، سرا، چهارسوق، راسته، حجره‌ها، سقف جذاب و شاه‌نشین فوق از بخش‌هایی هستند که مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرند. بازار قدیم پر از حجره‌هایی است که توسط مردم مهربان بومی اداره می‌‌شوند و انواع صنایع دستی، خوراک و پوشاک و... را برای سوغاتی و خرید شخصی به فروش گذاشته‌اند.

کاروانسرای دیر گچین قم

کاروانسرا دیر گچین قم
کاروانسرای دیر گچین قم با 1750 سال قدمت یکی از جاذبه‌های بسیار و کهن و تاریخی قم است. کاروانسرای دیر در دوران اردشیر ساسانی در 80 کیلومتری مرکز شهر قم و در مرکز پارک ملی کویر ساخته شده است. این کاروانسرا از بخش‌هایی چون طاق، برج نگهبانی، اصطبل، حمام، سرویس بهداشتی و... تشکیل شده است. از کاروانسرای دیر گچین قم در دوره‌هایی چون ساسانیان، سلجوقیان، صفویان و قاجاریه استفاده می‎شده است. دلیل اهمیت این کاروانسرا موقعیت مکانی آن است که در مسیر جاده‌های قم، ساوه، ورامین و جاده ابریشم قرار داشته است. بازدید از بخش‌های مختلف این مکان خالی از لطف نیست.

مقبره‌های باغ گنبد سبز قم

گنبد سبز قم
از جاهای دیدنی قم می‌توان به مقبره‎های گنبد سبز اشاره کرد که به نام‌هایی چون برج آرامگاهی گنبد سبز و دروازه کاشان نیز شناخته می‌شود. مقبره‌های گنبد سبز به طور کلی متشکل از سه مقبره یا آرامگاه هستند که در کنار هم در شرق قم و نزدیک به گلزار شهدا قرار گرفته است. این مجموعه تاریخی در قرن هشتم ساخته شده و آرامگاه حاکمان شهر قم یا همان خاندان صفی و یا بزرگان عرب اشعری نیز می‌باشد. این مکان تاریخی از مقبره شمالی، جنوبی و مرکزی تهیه شده است. هر یک بخش‌های این مقبره تزئینات و گچبری‌های منحصربه‌فردی و تماشای دارند. 

مدرسه فیضیه قم

مدرسه فیضیه قم
مدرسه فیضیه قم یکی از مهم‌ترین مدارسی است که برای عالمان و مجتهدان دین در نظر گرفته شده است. این مدرسه در ضلع شمالی حرم حضرت معصومه (س) قم و در مسیر صحن عتیق این حرم قرار دارد. مدرسه فیضیه قم که در ابتدا به نام مدرسه آستانه شناخته می‌شد در قرن ششم هجری قمری نسبت داده شده و از بنیان گذار آن نامی به میان نیامده است. این مدرسه از صحن و ساختمان اصلی به وجود آمده و حوادث تاریخی بسیاری به خود دیده است. اما مهم‌ترین این حوادث سخنرانی امام خمینی و سپس حمله به آن می‌باشد. برای بازدید از این مکان نیاز به حجاب کامل خواهید داشت.

محوطه باستانی قلی درویش قم

قلی درویش قم
محوطه باستانی قلی درویش قم از باارزش‌ترین جاهای دیدنی قم است. این منطقه باستانی که به تپه قلی درویش نیز معروف است قدمتی چندین چند قرنه دارد. قدمت این محوطه به هزاره دوم پیش از میلاد می‌رسد و طبق کشفیات باستان شناسان به سال 1979 میلادی مساحت این زمین 100 هکتار تخمین زده شده که امروزه تنها 10 هکتار از آن باقی مانده است. تپه درویش قم دارای بخش بزرگی به نام نیایشگاه است و خمره‌های بزرگی در آن کشف شده است که از آن به عنوان انبار استفاده می‌کردند. محوطه باستانی قلی درویش در سال 1382 به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.
 

جمع بندی

در این مقاله به 8 تا از معروف‌ترین جاهای دیدنی قم پرداخته شد. اما جاذبه‌های دیگری چون غار وشنوه، کاروانسرای منظریه، مسجد جامع، منار میدان کهنه، کاروانسرای پل دلاک، مجتمع تجاری الغدیر، کاروانسرای حوض سلطان، قبرستان شیخان و... نیز وجود دارد. جاذبه‌های اصلی شهر قم به نسبت دیگر شهرهای ایران آنقدر زیاد نیست. بنابراین با اطلاع و تحقیق درباره این مکان‌های توریستی می‌توانید در سفر چند روزه قم از تمامی جاهای دیدنی این شهر دیدن کنید.
همانطور که در بخش‌ معرفی شهر قم آوردیم، قم یک شهر گرم و خشک است و بهترین زمان سفر به این شهر تاریخی و مذهبی فصل بهار و اوایل پاییز است. به همین دلیل است که خرید بلیط هواپیما قم در این زمان و وفات و اعیاد مهم سال در شلوغ‌ترین حالت خود قرار دارد. چنانچه به دنبال رزرو بلیط هواپیمای چارتر قم در فصول شلوغ سال قم باشید بهتر از قبل از تکمیل ظرفیت اقدام کنید. با آمادگی کامل جهت استفاده از بلیط لحظه آخری هواپیما چارتر 118 نیز می‌توانید یک سفر باکیفیت اما مقرون به صرفه را تجربه کنید. 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.