معرفی 12 مورد از اعجاب‌انگیزترین جاهای دیدنی مصر

برای سفر به جمهوری عربی مصر لازم است با جاهای دیدنی مصر نیز آشنا گردید. درست به همین منظور است که در این بلاگ قصد داریم جذابترین جاذبه‌های توریستی و گردشگری سرزمین فراعنه یعنی مصر پرآوازه را برای شما مخاطبان عزیز بیاوریم. در ابتدا قبل از معرفی جاذبه‌ها به اطلاعات کلی درباره این کشور جهت اطلاع بیشتر عزیزان خواهیم پرداخت.
آژانس مسافرتی چارتر 118 یکی از فعال‌ترین و در عین حال منصف‌ترین آژانس‌های مسافرتی در ایران می‌باشد. در این آژانس می‌توانید برای رزرو بلیط هواپیما و همچنین خرید ارزان‌ترین بلیط هواپیما اعم از پروازهای خارجی و ایرانی را تهیه کنید.

جاهای دیدنی مصر

تاریخچه‌ای از کشور و جاهای دیدنی مصر

کشور مصر یک کشور مستقل است که است که در میان دو قاره آسیا و آفریقا واقع شده است. این کشور با دریای مدیترانه، دریای سرخ، لیبی، اسرائیل، سودان و فلسطین مرز مشترک دارد. مصر یک کشور بزرگ و تاریخی است که بیش از 102 میلیون جمعیت دارد و سومین کشور پرجمعیت در قاره آفریقاست. پایتخت این کشور شهر قاهره است و یکی از عجایب هفتگانه دنیا یعنی اهرام ثلاثه در این شهر قرار گرفته است. کشور مصر از قدیمی‌ترین تمدن‌های کل جهان است.

معروف‌ترین جاهای دیدنی مصر

درست است که کشور مصر را اکثر با جاذبه‌های تاریخی و مهمی که دارد می‌شناسند. اما جاذبه‌های طبیعی، سواحل، دریاها و... نیز از دیگر امتیازهای شهر قاره کشور مصر هستند. بنابراین مصر میزبان انواع سلایق خواهد بود. یکی از قطب‌های اقتصادی مصر در کنار کشاورزی، خدمات و صنعت می‌توان گردشگری نام برد که در این صنعت نیز بسیار موفق عمل نموده است. هر ساله علاوه بر باستان‌ شناسانان و تاریخ دانان، توریست‌های زیادی برای بازدید از جاذبه‌های این کشور به مصر سفر می‌کنند.

جاهای دیدنی لبنان را نیز از دست ندهید.


مشهورترین جاهای دیدنی مصر عبارتند از:

 • اهرام ثلاثه 
 • مقبره فرعون ستی یکم  
 • رود نیل 
 • دره پادشاهان 
 • هرم بزرگ جیزه
 • هرم پلکانی زوسر 
 • معبد لوکسور 
 • مسجد سلطان حسن
 • شهر مردگان 
 • معابد ابوسمبل 
 • مجسمه اسفینکس 
 • موزه مصر
   

 

اهرام ثلاثه مصر 

اهرام ثلاثه مصر
اهرام ثلاثه مصر در بخش شمالی شهر جیزه کشور مصر قرار گرفته است. این شهر از نظر استراتژیکی از دیرباز مورد توجه قرار داشته است. براساس آنچه از سندهای قدیمی عنوان شده است، قدمت اهرام ثلاثه به 3000 سال پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد. بزرگترین هرم در اهرام سه گانه، هرم خوفو است که ارتفاع آن به 146 متر می‌رسد. این هرم بلندترین و قدیمی‌ترین سازه دست بشر است. اهرام مصر در واقع آرامگاهی برای فراغنه مصر بوده است که بتوانند با دنیا در ارتباط باشند. این جاذبه از مهمترین جاهای دیدنی مصر می‌باشد.

مقبره فرعون ستی یکم مصر

مقبره فرعون ستی یکم مصر
و اما اگر بخواهید از بزرگ‌ترین و کامل‌ترین نمونه مقبره فراعنه دیدن کنید، بهترین گزینه مقبره فرعون ستی یکم است. این مقبره توسط کاشفی ایتالیایی در سال 1817  کشف شد. مقبره بزرگ و عمیق فرعون ستی یکم دارای 11 اتاق است که تمامی دیوارهای این اتاق‌ها به نقوش و نقاشی‌های برجسته از پادشاهان و عالم مرگ زینت داده شده است. این مقبره خود موزه‌ای از اهرام و ادیان گذشگان تلقی می‌شود.

رود نیل مصر

رود نیل مصر
رود یا رودخانه نیل را دیگر همه می‌شناسند. این رودخانه عنوان بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین رود جهان را از آن خود کرده است. طول رودخانه نیل نیز به 6853 کیلومتر خواهد رسید که از کشورهای چون سودان، اوگاندا و مصر گذر می‌کند. رود نیل در آخر پس از گذر از کشورهای نام برده شده به دریای مدیترانه سرریز می‌شود. در کنار رود نیل تمدن چندین و چند هزار ساله مصر به چشم می‌خورد. جالب است بدانید رود نیل را رگ حیاتی کشور مصر می‌دانند.

دره پادشاهان مصر

دره پادشاهان مصر
یکی دیگر از جاهای دیدنی مصر با تم تاریخی دره پادشاهان مصر است. این دره یک دره معمولی نیست و از نظر تاریخی و باستانی بسیار قابل اهمیت است. دره پادشاهان مصر در نزدیکی رود نیل یعنی همان رگ حیاتی مصر قرار گرفته است. دره پاشاهان دره‌ای است که قبرستان فراعنه مصر در سال‌های اوج شکوفایی و قدرت مصر بوده است. مقبره بزرگان مصری چون عنخ آمون پسر رامسس مصری در این دره قرار دارد.

هرم بزرگ جیزه مصر

هرم بزرگ جیزه مصر
هرم بزرگ جیزه همانطور که از نامش مشخص است، بزرگ‌ترین هرم از اهرام ثلاثه مصر است. این هرم نیز جزء عجایب هفتگانه مصر به شمار می‌رود. به این هرم به دلیل وجود مقبره خوفو یکی از فرعون‌های مصری، هرم خوفو نیز گفته می‌شود. از اطلاعات عجیب هرم بزرگ جیزه می‌توان به 20 سال زمان برای ساخت، 138 متر ارتفاع و 100000 عدد نیرو انسانی جهت ساخت این هرم اشاره کرد. هرم جیزه تا قبل از کلیسای لینکلن انگلیس، بلندترین سازه انسانی در کل جهان بوده است. بازدید از این جاذبه گردشگری عظیم و نشان از نبوغ بشریت از دیرباز می‌باشد که هرگز نباید آن را از دهید.

هرم پلکانی زوسر مصر

هرم پلکانی زوسر مصر
هرم پلکانی زوسر یا جوزر یک هرم باستانی است که در شمال غربی شعر ممفیس و در گورستان سقاره مصر قرار گرفته است. این هرم نخستین هرمی است که از شش طبقه مصطبه به ارتفاع 62 متر ساخته به صورت کم شونده ساخته شده است. این هرم از جنس آهک سفید با زیربنایی برابر 125 در 109 متر در عمق 27 متری زمین بنا شده است. دو طبقه هرم پلکانی گرانیت سرخ پوشانده شده است و محل دفه جوزر نیز در طبقه زیرین بوده که امروزه با سنگی بزرگ و سنگین مسدود شده است.

معبد لوکسور مصر

معبد لوکسور مصر
معبد لوکسور یا اقصر مصر از جاهای دیدنی مصر است که نیایش گاهی باستانی است که در مرکز شهر اقصر مصر واقع شده است. این نیایش گاه در کرانه شرقی رود نیل قرار گرفته و قدمتی بیش از 4000 سال پیش ساخته شده و وقف خدایان مصری شده است. معبد لوکسور محلی برای برگزاری مراسم‌های حکو.متی و نیایش‌های دسته جمعی بوده است. این معبد را به عنوان زیباترین و فاخرترین اثر باستانی می‌شناسند. معبد زیبا و جادویی لوکسور به دلیل تخریبی که داشت در دوران اسکندر کبیر مورد بازسازی کامل و جامعی قرار گرفت.

مسجد سلطان حسن مصر

مسجد سلطان حسن مصر
از دوران باستان که گذر کنیم، مسجد سلطان حسن یک نمونه بارز معماری از دوران سلطنت مملوک است که بیادگار مانده است. این مسحد با تزئینات خاص عربی و باشکوهی که دارد یکی از دیدنی‌های مورد علاقه توریست‌ها و گردشگران می‌باشد. مسجد سلطان حسن در سال 1356 تا 1363 یعنی به مدت 7 سال ساخته شد. درب ورودی این مسجد با ارتفاع 26 متر به شکوه مسجد نیز افزوده است. مناره‌های 81 متری این مسجد که بلندترین مناره در شهر قاهره است به زیبایی در آسمان مصر خودنمایی می‌کند.

شهر مردگان مصر

شهر مردگان مصر
شهر مردگان شهری است که در حاشیه جنوب و شرق پایتخت مصر قرار گرفته است. این منطقه از آن جهت شهر مردگان نام گرفته است که به طور کلی از خدمات شهرداری محروم می‌باشد. در شهر مردگان آرامگاه یا مقبره رهبران سیاسی بزرگی جای گرفته است. شهر مردگان در طول منطقه ساحلی قرار دارد که بناهای تاریخی و هتل‌ها را به نمایش گذاشته است. درست است که در شهر مردگان محل اسکان خوب زیاد است اما به دلیل فقر اهالی برای مردم بومی قابل استفاده نمی‌باشد.

معابد ابوسمبل مصر

معبد ابوسمبل مصر
معبد ابوسمبل مصر از جاهای دیدنی مصر است که در میراث جهانی یونسکو جایگاه خوبی را به دست آورده است. ابوسمبل در واقع متشکل از دو معبد سنگی است که در جنوب مصر و در نزدیکی شهر اسوان قرار گرفته است. معبدهای دوقلو ابوسمبل در قرن 13 پیش میلاد مسیح توسط بیش از 50 هزار نفر سنگ تراش زبده و ماهر ساخته شده است. از زیبایی‌های این معبد استفاده از سنگ یکپارچه به جای مصالح ساختمانی و 4 مجسمه ورودی به ارتفاع 20 متر می‌توان اشاره کرد.

مجسمه اسفینکس مصر

مجسمه اسفینکس مصر
مجسمه اسفینکس یا همان ابوالهول که نام غول افسانه‌ای در مصر است از جاذبه‌های تاریخی و باستانی مصر محسوب می‌شود. ابوالهول در واقع موجودی اسطوره‌ای است که از انسان و حیوان تشکیل شده است. اسفینکس از سر انسان، بال عقاب و پیکر شیربه سمت شرق خورشید ساخته شده و منظره‌ای با ابهت و زیبا را خلق کرده است. در صورتی که به مصر سفر داشتید این جاذبه را در لیست دیدنی‌های خود قرار دهید.

موزه مصر 

موزه مصر
موزه مصر نیز جزء جاهای دیدنی مصر است که به موزه تاریخ باستان نیز شناخته می‌شود. در این موزه که مجموعه‌ای کامل و جامع برای نگهداری از قطعه‌های تاریخی و باستانی است به نمایش گذاشته شده است. در موزه مصر بیشتر از 120 قطعه با ارزش و غنی از منظر باستان شناسی و مصرشناسی به چشم می‌خورد. بخش مورد علاقه توریست‌ها در این موزه نیز بخش مومیایی‌ها هستند که 27 عدد مومیامی خاندان سلطنتی را با تابوت، ماسک مرگ و اتاق مومیامی حفظ می‌کند.
 

جمع بندی
آنچه در این مقاله گفته شد تنها 12 تا از جاهای دیدنی مصر بود. اما جاذبه‌های دیدنی دیگر چون معبد دندرا، مسجد الازهر قاهره، بازار خان الخلیلی، کتابخانه اسکندریه مصر، هرم منقرع، معابد ابو سمبل، معبد هوروس، ابلیسک ناتمام و... از دیگر جاذبه‌های تاریخی سرزمین فراعنه هستند. با انتخاب تور مناسب مصر می‌توانید با برنامه ریزی کامل از تمامی این مناطق و آثار دیدن کنید.
آژانس مسافرتی چارتر 118 بهترین و ارزان‌ترین تورهای خارجی را با بلیط هواپیمای چارتر در اختیار مسافران می‌گذارد. با سفر با آژانس ما نیز می‌توانید از ویژگی‌هایی چون تهیه بلیط هواپیما ارازن و حتی خرید فوری بلیط هواپیما مصر و یا هر کشور توریستی و شهر توریستی را به بهترین قیمت خریداری کنید. برای اطلاع بیشتر در این باره از رزرواسیون مجموعه چارتر 118 دیدن فرمایید.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.