جاهای دیدنی گرگان | بهشت گمشده ایران

جذاب‌ترین و محبوب‌ترین بخش ایران برای مسافرت خطه شمال کشور است. تمامی شهرهای شمالی از استان گلستان تا استان رشت پر از جاذبه‌های طبیعی و باورنکردنی هستند. در این مطلب نیز قصد معرفی جاهای دیدنی گرگان را داریم. چرا که شهر گرگان جزء اولین شهرهای شمالی است که از سمت شرق به سرسبزترین بخش ایران راه دارد. شهر گرگان از شهرهای قدیمی ایران است که معمولا به دلیل موقعیت جغرافیایی مورد توجه مسافران قرار می‌گیرد. برای آشنایی بیشتر با شهر گرگان و شناسایی جاذبه‌های آن با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.
سفرهای هوایی به دلیل مزایایی بسیاری که دارند بهترین نوع سفر هستند. جلوگیری از اتلاف وقت، عدم خستگی راه، استفاده درست و بهینه از زمان سفر و... از مشخصات بارز سفرهای هوایی می‌باشند. اما همانطور که می‌دانید سفرهای هوایی هزینه‌بر هستند. بنابراین با انتخاب یک آژانس خوب و خرید بلیط ارزان هواپیما از چارتر 118 می‌توانید سفر راحت اما مقرون به‌ صرفه‌ای داشته باشید.

جاهای دیدنی گرگان

معرفی شهر زیبای گرگان، استان گلستان

شهر گرگان در شمال شرقی ایران قرار گرفته است و مرکز استان گلستان می‌باشد. این شهر در گذشته با نام‌های "جرجان" و" استرآباد" یا " استارباد" شناخته می‌شده است. جمعیت این شهر 480541 نیز در آخرین سرشماری می‌باشد. خوب است بدانید گرگان در گذشته یک شهر جدا از استرآباد بوده است. در واقع گفته می‌شود استرآباد در حد مرزی طبرستان بوده که از خطه مازندران محسوب می‌شده است. با توجه به تپه‌هایی بسیار کهنی که قلعه خندان نام دارد و در حوالی گرگان قرار گرفته است، تخمین می‌زنند که این شهر 3000 سال قدمت دارد. البته نشانه‌های دیگری وجود دارد که دال بر این است که از حدود 5000 سال پیش در این منطقه افرادی سکونت داشته‌اند.
شهر گرگان دارای آب و هوایی به نسبت معتدل است. البته تابستان‌های شهر گرگان گرم و شرجی است. بنابراین بهترین زمان سفر کردن به مقصد این شهر فصل بهار و پاییز است. اکثر افرادی که در شهر گرگان زندگی می‌کنند از اقوام مازنی، سیستانی، ترکی، بلوچ، ترکمن و قزاق و... هستند. زبان مردمان این بخش از ایران نیز فارسی با گویش ترکیبی مازندرانی و کتولی می‌باشند. 

آشنایی با معروف‌ترین جاهای دیدنی گرگان

به محض آن که وارد استان گلستان می‌شود شاهد تفاوت پوشش گیاهی و آب و هوایی هستید. طبیعت جنگلی و سرسبز و با آب و هوای مرطوب مهم‌ترین ویژگی شمال کشور است. بنابراین در شهر گرگان نیز پر از جاذبه‌های گردشگری تاریخی به سبب قدمت بسیار و از آن بیشتر جاذبه‌های طبیعی و بکر هستید. با معرفی جاهای دیدنی این شهر می‌توانید در سفر به مقصد اصلی روزها و یا روزی را در گرگان سپری کرده و از جاذبه‌های زیبای آن دیدن کنید.


معروف‌ترین جاهای دیدنی گرگان عبارتند از:

  • پارک جنگلی ناهارخوران
  • کاخ موزه گرگان
  • جنگل النگدره
  • کاخ آقا محدخان قاجار
  • آبشار رنگو
  • سرای باقری‌ها
  • توسکستان
  • خانه شیرنگی
     

پارک جنگلی ناهارخوران گرگان

پارک جنگلی ناهار خوران
پارک جنگلی ناهاران خوران معروف‌ترین جای دیدنی در گرگان است. جنگل ناهارخوران از سری جنگل‌های قابل اهمیت در ایران است. این جنگل یک جنگل معمولی نیست بلکه از جنگل‌های هیرکانی ایران است که بیشتر از 300 میلیون سال قدمت دارد. جنگل ناهارخوران از بزرگ‌ترین تفرجگاه‌های کل کشور ایران محسوب می‌شود که برای ناهارخوردن، کوهنوردی، عکاسی، پیاده روی، استراحت و به طور کلی ساختن یک روز شاد به بسیار مناسب است. این جنگل بیش از 168 هکتار است و از داخل آن نیز یک رودخانه زیبا جاری می‌باشد. این جنگل با گرگان 8 کیلومتر فاصله دارد و فول امکانات رفاهی است.

کاخ موزه گرگان

کاخ موزه گرگان
کاخ موزه یا کاخ اختصاصی یکی از جاهای دیدنی گرگان است. این کاخ تنها یکی از دوازده کاخی است که توسط پهلویان در این منطقه خوش آب و هوا و با منظره زیبا ساخته شده است. این کاخ در دوران پهلوی اول و سال 1317 ساخته شده و از آن پس محل اقامت خاندان سلطنتی بوده است. امروزه با مراجعه به کاخ موزه گرگان می‌توانید علاوه بر بازدید از یک کاخ باشکوه سلطنتی از یک موزه جذاب نیز دیدن کنید. در این کاخ موزه تندیس 30 شخصیت مشهور و یکسری وسایل و آثار تاریخی از دوران پهلوی نگهداری شده و به عموم نمایش داده می‌شود. این جاذبه نیز به ثبت آثار ملی ایران درآمده است.

جنگل النگدره گرگان

جنگل النگدره گرگان
النگدره نیز یک پارک جنگلی بسیار فاخر و زیباست که جزء هفت منطقه نمونه و گردشگری کشور نام برده شده است. این پارک در فصل بهار و پاییز در اوج زیبایی و جلال خود است. پارک جنگلی النگدره تقریبا 185 کیلومتر است و دارای هوایی بیشتر از 10 درجه خنک‌تر و پاک‌تر به نسبت شهر است. این جنگل فقط 5 کیلومتر با شهر گرکان فاصله دارد و این خود یک ویژگی مثبت جنگل رویایی و پیچ پیچی النگدره است. ایستگاه‌های دوچرخه، جاده سلامتی یا پیاده روی، سرویس بهداشتی، فروشگاه، ماشین برقی، زمین بازی و... از امکانات این جنگل قدیمی مربوط به دوران اسلام می‌باشد.

کاخ آقا محمدخان قاجار گرگان

کاخ آقا محمد خان قاجار گرگان
کاخ آقا محمدخان قاجار، کاخی کهن است که توسط والی مازندران است به آقا محمدخان نسبت داده می‌شود. البته در این باره سخن‌ها و روایت‌های زیاد دیگری نیز وجود دارد که هیچ یک صد در صدی نیستند. قدمت این کاخ به سال 1156 هجری شمسی باز می‌گردد. کاخ آقا محمدخان قاجار در دوره‌های مختلف تاریخی بازسازی شده و از آن استفاده‌های نظامی، سکونتی و... شده است. از ویژگی‌های متمایز کننده این کاخ نیز شباهت بسیار آن به دیوانخانه مرمری تهران است. کاخ آقا محمدخان یک مجموعه کامل است که شامل ساختمان‌های کلاه فرنگی، دارالعماره و دالحکومه نیز می‌شود. این کاخ در نزدیکی دروازه بسطام سابق شهر و در نزدیکی پارک شهر است که یکی از جاهای دیدنی گرگان محسوب می‌شود.

آبشار رنگو گرگان

آبشار رنگو گرگان
در محیط‌های جنگلی و سرسبز معمولا آبشار و چشمه به وفور وجود دارد. در مرکز استان گلستان یا شهر دیدنی گرگان نیز جاذبه‌های گردشگری زیادی نظیر آبشار رنگو یافت می‌شود. این آبشار در روستای شگفت انگیز توشن قرار گرفته است که خود روستا نیز تماشایی است و بازدید از آن خود صفایی بی نظیر دارد. آبشار رنگو یک آبشار قشنگ است که تنها 7 متر ارتفاع دارد و در پنج کیلومتری جنوب گرگان قرار گرفته است. سراسر مسیر رسیدن به آبشار دنج است و سایه سارهای سر به فلک کشیده با صدای رودخانه شما را محسور خود می‌کند. اگر قصد دارید از این جاذبه دیدن کنید بهترین زمان ممکن فصل بهار و زمان پرآبی آبشار است. 

سرای باقری‌ها گرگان

سرای باقری گرگان
سرای باقری‌ها از جاهای دیدنی گرگان است که تم تاریخی دارد. این سرا یا عمارت زیبا که نمونه‌ای از معماری و تاریخ کهن ایران یا بخش‌های طبرستان و استرآباد را به نمایش گذاشته است. سرای باقری‌ها در بافت قدیمی شهر گرگان قرار گرفته است. این سرای منحصربه‌فرد از دیدگاه معماریایی حدود 2500 متر مربع مساحت دارد. با چنین متراژی خانه باقری‌ها عنوان بزرگ‌ترین یا وسیع‌ترین خانه تاریخی در کل خطه شمال کشور می‌باشد. سرای باقری‌ها دارای بخش‌هایی چون شربت خانه، هتل بوتیک، عکاسخانه و فروشگاه صنایع دستی نیز است. این خانه در نزدیکی محلات نعلبندان و سرچشمه و در یک خیابان یا معبر پر رفت و آمد قدیمی و مشهور در شهر گرگان قرار دارد.

جنگل توسکستان گرگان

جنگل توسکستان گرگان
جنگل توسکستان از شناخته شده‌ترین جنگل‌ها و یا تفرجگاه‌های شمال کشور است. این جنگل بهشتی نیز جزء جنگل‌های هیرکانی و قدیمی کشور می‌باشند. اکثر درختان کهن این جنگل شامل توسکا، بلوط و اورس هستند. جاده جنگلی رویایی توسکستان حدودا 30 کیلومتر است و دارای مناظر چشم نواز عالی است. از ویژگی‌های دیگری که موجب زیباتر شدن این جنگل شده است نیز امواج موج‌های ابر است که فضایی سحرآمیز را به وجود آورده است. این جنگل در 13 کیلومتری شهر گرگان قرار دارد و از نظر پوشش گیاهی و جانوری برای ایرانیان قابل اهمیت است. آبشار توسکستان، کروانسرای قزلق، دشت گرمابدشت، روستای توسکستان، دشت سر علی آباد، چشمه باغ سرهنگ و... از دیگر جاذبه‌های اطراف این جنگل توریستی هستند.

خانه شیرنگی گرگان

خانه شیرنگی گرگان
خانه شیرنگی از از جاهای دیدنی گرگان است که معمولا برای توریست‌ها جذاب است. این خانه به سبک اصیل ایرانی یعنی عمارت پر از پنجره‌های اروسی رنگی، اتاق‌های تو در تو، عمارت در وسط خانه و حوض روبه روی‌ آن ساخته شده است. خانه شیرنگی گرگان یک عمارت قاجاری است که شامل دو طبقه و دو اتاق در هر یک از طبقه‌ها می‌باشد. این خانه از خشت، سفال و آجر ساخته شده و تماما با تزئینات گچی زینت داده شده است. پنجره‌ها و درهای خانه شیرنگی همه چوبی است و حیاط آن با باغچه‌های کوچک و گل کاری زیباتر شده است. گردشگران ایرانی و خارجی زیادی هستند که این عمارت را زیباترین خانه تاریخی در گرگان بر شماردند.
 

کلام آخر
در این مقاله درباره جاهای دیدنی گرگان سخن گفتیم. با شناسایی جاذبه‌های استان گلستان و شهر مرکزی آن یعنی گرگان می‌توانید برنامه سفری خود را طولانی‌تر کنید و از مسیر رسیدن به رشت و شهرهای استان مازندارن و گیلان لذت ببرید. سفر به گرگان به شما این امکان را می‌دهید که در کمترین زمان ممکن با صرف کمترین هزینه‌های ممکن به شمال کشور سفر کرده و از جنگل‌های زیبا و بکر و همیشه سبز شمال لذت ببرید.
آژانس مسافرتی چارتر 118 بهترین و ایمن‌ترین پروازهای ایرانی را در اختیار مسافران عزیز خود می‌گذارد. برای کسب اطلاع از قیمت بلیط هواپیما به نرخ روز و همچنین خرید بلیط چارتر هواپیما به سایت رزرواسیون چارتر 118 مراجعه کنید. تیم پشتیبانی و کارشناسان ما به صورت 24 ساعته در خدمت شما عزیزان هستند. 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.