جاهای دیدنی بوشهر، دریایی‌ترین شهر جهان

آیا شما هم به دنبال یک مقصد سفری متفاوت در داخل کشور هستید؟ پیشنهاد آژانس مسافرتی چارتر 118 این است که با مقاله جاهای دیدنی بوشهر همراه باشید تا بتوانید به یکی از مناطق زیبای نه ایران بلکه دنیا سفر کنید. استان بوشهر از سری شهرهای بندری ایران است که در مجاورت خلیج فارس ایران قرار گرفته است. استان بوشهر که به شبه جزیره نیز شناخته می‌شود و از سه جهت به آب‌های آزاد و نیلگون خلیج فارس دسترسی دارد. بوشهر یک مقصد گردشگری و توریستی بسیار محبوب است که دارای جاذبه‌هایی چون طبیعت گردی، تاریخ شناسی، خرید و تفریحات دیایی است. 
در آژانس مسافرتی چارتر 118 انواع بلیط‌های داخلی از شمال تا جنوب کشور با بهترین پروازها از ایمن‌ترین ایرلاین‌ها موجود است. با رزرو فوری بلیط هواپیما از طریق مجموعه ما نیز در تخفیفات و پکیج‌های ویژه چون خرید ارزان‌ترین بلیط هواپیما را داشته باشید.

جاهای دیدنی بوشهر

اطلاعاتی درباره استان بوشهر ایران

استان بوشهر ایران در بخش جنوبی کشور و در یک منطقه استراتژیکی و نظامی که از نظر گاز، صادرات، واردات، صنعت، کشاورزی، نیروگاه هسته‌ای، گونه‌های دریایی و... نیز برای ایران یک مهره با ارزش محسوب می‌شود. مرکز این استان مهم کشوری، شبه جزیره بوشهر است که با دریای خلیج فارس، عسلویه، گناوه، دیلم، دیر، دشتی، دشتستان و... نیز هم مرز می‌باشد. استان بوشهر بیشتر از 22742 کیلومتر مربع مساحت و 1032949 نفر جمعیت دارد. 
آب و هوای این استان به طور کلی گرم و مرطوب است و بهترین زمان برای سفر به این شهر اوایل زمستان و پاییز است. در فصل تابستان‌ هوای این شهر نیز تا 50 درجه سانتی گراد نیز می‌رسد که معمولا به افرادی که از گرما رنج می‌برند توصیه می‌شود در این فصل سال از سفر به جنوب کشور خودداری کنند. و اما در رابطه با پیشینه تاریخی شهر بوشهر نیز خوب است بدانید، این شهر بندری 5000 تا 6000 سال قبل از میلاد مسیح تخمین زده است. پس در شهر بوشهر شاهد جاذبه‌های بسیاری خواهید بود. 

مهم‌ترین جاهای دیدنی بوشهر

شهر بندری بوشهر یک شهر تاریخی، قدیمی، بندری، استراتژیکی و زیباست که در مورد جاذبه‌های گردشگری این شهر باید بگوییم که بوشهر حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. مسافران با هر سلیقه و هر سن و سالی که باشند می‌توانند با سفر به بوشهر زیبا با در نظرگیری علاقه خود از دیدنی‌های این استان لذت ببرند. بوشهر شهری جذاب است که می‌توانید در آن از تفریحات دریایی، خرید کردن از مراکز خرید متنوع و ارزان قیمت، تماشای عجایب طبیعی و... نیز بهره مند گردید.


مهم‌ترین جاهای دیدنی بوشهر عبارتند از:

  • گنبد نمکی جاشک
  • بازار قدیم بوشهر
  • گورستان صخره ای سیراف
  • گور دختر
  • بافت تاریخی بوشهر
  • امامزاده میر محمد حنفیه
  • عمارت ملک
  • مدرسه سعادت
  • دژ برازجان 

گنبد نمکی جاشک بوشهر

گنبد نمکی جاشک بوشهر
گنبد نمکی بوشهر که در کوه جاشک قرار گرفته است از متفاوت‌ترین جاذبه‌های استان بوشهر است. این گنبد نمکی به فعال‌ترین گنبد نمکی ایران و خاورمیانه معروف است. این کوه و گنبد از منظر زمین شناسی، دیرینه شناسی و طبیعت یک اثر طبیعی قابل مشاهده است. غارهای کوه نمک بوشهر بین شهر دشتی و دیر قرار گرفته و به رنگ سفید و قرمز خودنمایی می‌کند.گنبد نمکی جاشک حدود 3600 هکتار می‌باشد که پهنای آن 4.5 کیلومتر و درازای آن نیز 12 کیلومتر است. سازه‌های رنگین، آبشار، دره گل کلم و یخچال‌های نمکی از بخش‌های مختلف این گنبد هستند.

بازار قدیم بوشهر

بازار قدیم بوشهر
بازار قدیمی بوشهر جزء آثار تاریخی و از جاهای دیدنی بوشهر است که قدمت آن به دوران افشاریه باز می‌گردد. اما در زمان قاجاریه این بازار به اوج شکوفایی خود می‌رسد و قطب اقتصادی کشور نیز می‌شود. در دوران دیگر تاریخی نظیر حکومت ناصرالدین شاه نیز بازار قدیم بوشهر نقش بزرگی را ایفا کرده است. معماری این بازار نیز بیشتر از همه شبیه به سبک معماری قاجاری است. امروزه نیز در این بازار هنوز حجره‌های قدیمی وجود دارد و این بازار یک محل بسیار خوب برای آن است که با فرهنگ مردمان بوشهری بیشتر آشنا گردید و در کنار آن نیز خرید کنید.

گورستان صخره‌ای سیراف بوشهر

گورستان صخره سیراف بوشهر
گورستان صخره‌ای سیراف در واقع قبرستانی است که در دره شیلو قرار دارد و با وجود دیرینگی و زلزله‌های پیاپی هنوز سالم است و نشان دهنده تمدن و ادیان مختلف بوشهری است. گورستان سیراف یادگاری از دوران ساسانیان و حتی دوره‌های قبل از اسلام است که بیش از 30 سال است جزء آثار ملی کشور شده است. گورهای مستطیلی این گورستان حدود 210 طول و 50 سانتی متر عرض و 40 سانتی متر عمق دارد. این گورستان زرتشتی بوشهر را از دست ندهید و درباره راز آن بیشتر پرس و جو کنید.

گور دختر بوشهر

گور دختر بوشهر
گور دختر نیز از جاهای دیدنی بوشهر است با محوریت تاریخی که در جلگه بریز واقع شده است. این بنا یا سازه تاریخی بسیار شبیه مقبره یا آرامگاه کوروش کبیر است و از دوره هخامنشیان می‌باشد. این مقبره متعلق به مادر کوروش کبیر شاه ایران نیز می‎‌دانند. البته گفته می‌شود که در گور دختر افراد دیگری نیز به خاک سپرده شده‌اند. این سازه به شکل مستطیل است است که ارتفاع آن 5/4 متر ارتفاع دارد و بام آن به صورت شیروانی و به رنک کرمی و از جنس شن و ماسه نیز می‌باشد. گور دختر نیز دارای اتاق و پلکان است و از بخش‌های ابتدایی تشکیل شده است.

بافت تاریخی بوشهر

بافت تاریخی بوشهر
بافت تاریخی از محبوب‌ترین مناطق بوشهر است که از 4 محله با نام‌های کوتی، شنبدی، دهدشتی و بهبهانی تشکیل شده است. وسعت این محله جمعا به 38 هکتار می‌رسد و بخش‌هایی از آن هنوز بعد از گذشت سال‌های سال نیز مسکونی می‌باشد. در بافت تاریخی بوشهر خانه‌ها، عمارت‌ها، مساجد، بازارها، کلیسا، کنسولگری و جاهای دیدنی و تاریخی بسیاری وجود دارد که از دوره حکومت نادر شاه افشار بر این بر شهر بوشهر برجای مانده است.

امامزاده میر محمد حنفیه بوشهر 

امامزاده حنفیه بوشهر
و اما در استان بندری مد نظر ما نیز جاذبه‌های تاریخی جای خود را دارند. امامزاده میر محمد حنفیه بوشهر از جاهای دیدنی بوشهر با تم مذهبی است که متعلق به پسر امام علی(ع) می‌باشد. این امامزاده در قرن هشتم ساخته شده است. طرفداران این امامزاده را شیعه و سنی، هندو و پاکستانی و ایرانی و... می‌دانند. این بنا علاوه بر آن که یک جاذبه‌ی مذهبی است از دیدگاه فرهنگی و تاریخی نیز قابل ارزش است و ساخت آن به دوره سلجوقی نسبت داده شده است. معماری این امامزاده با وجود آن که ساده است بسیار آرامش بخش و باصفاست. کاشکی کاری‌های آبی و حنایی، سفید و سیاه با ظرافت طراحی شده است. گنبد، مصلی و قبور بخش‌های اصلی امامزاده حنفیه هستند.

عمارت ملک بوشهر

عمارت ملک بوشهر
عمارت ملک یک عمارت اربابی باشکوه قاجاری است که توسط یکی از سرمایه داران آن زمان به شکل یک عمارت 4000 متر مربعی با مصالح عالی زیر نظر مهندسان فرانسوی ساخته شد. این عمارت به طور کلی سبک کاخ‌های فرانسوی طراحی شد و پس از آن که صاحب آن ورشکست شد، عمارت به یک ساختمان نظامی تبدیل گشت. قبل از آن که عمارت ملک زیر نظر میراث فرهنگی برود نیز گروهی آدم بی خانمان در این این خانه زندگی می‌کردند. سازمان میراث جهانی با مرمت این سازه آن را به یک جاذبه تورسیتی تغییر کاربری داد.

مدرسه سعادت بوشهر

مدرسه سعادت بوشهر
تاکنون به جاذبه‌های مذهبی، تاریخی و طبیعی بوشهر اشاره کردیم. اما مدرسه سعادت یک جاذبه فرهنگی است. این مدرسه نقطه پرشی برای شکوفایی علمی و فرهنگی در شهر بوشهر بوده است. مدرسه سعادت در سال 1278 به سبک قاجاری ساخته شد و جزء پنجمین مدارس ماندگار ایران است. این مدرسه در بافت مرکزی شهر است و بیش از 1500 متر زیربنا دارد. مدرسه سعادت را با نام سعادت مظفری نیز می‌خوانند که توسط احمدخان دریابیگی که از حاکمان بوشهر بوده است ساخته شد. امروزه بخش‌های مختلف این مدرسه چون اتاق‌ها، گالری‌ها، صنایع دستی و هنری این مدرسه از جاهای دیدنی بوشهر نیز به حساب می‌آیند.

دژ برازجان بوشهر

دژ برازجان بوشهر
دژ برازجان که به کاروانسرای مشیر الملک نیز معروف است از دیدنی‌های شهر برازجان استان بوشهر است. این دژ مستحکم که از نظر نظامی و استراتژیکی و امنیتی قابل اهمیت بوده است در میدان اصلی شهر برازجان قرار دارد. این دژ در سال 1250 توسط یکی از نیکوکاران شهر بوشهر به نام حاج میرزا ابوالحسن خان مشیرالملک شیرازی ساخته شد. گفته می‌شود معماری این برج نیز توسط خود حاج محمد شیرازی نیز کشیده شده است. دژ برازجان بوشهر از 68 اتاق بسیار بزرگ و همچنین چهار برج مستحکم جهت دیده بانی تشکیل شده است. 
 

جمع بندی 
مقاله جاهای دیدنی بوشهر به جاذبه هایی پرداخته شد که از دیدگاه مسافران و توریست‌ها بیشترین امتیاز را گرفته است. بنابراین تمامی آنچه معرفی شد از زیباترین جاذبه‌های استان بوشهر می‌باشد. بوشهر شهری است که با سفر به آن بارها این سوال را از خود خواهید کرد که چرا تاکنون از این استان و شهر زیبای بندری غافل بودید.
چارتر 118 همراه همیشگی سفرهای شما باز هم در تمامی مراحل از صفر تا صد در کنار شماست تا بهترین مقصد را انتخاب کرده، درباره جاذبه‌های آن اطلاع کسب کرده و بهترین بلیط هواییمای چارتر را در اختیار شما قرار دهد. برای کسب اطلاع از قیمت بلیط هواپیماهای چارتر 118 می‌توانید به سایت ما مراجعه کرده و یا با کارشناسان مجموعه تماس حاصل کنید.
 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.