کاخ عالی قاپو اصفهان | ماندگار در تاریخ

در میهن عزیزمان ایران شگفتی‌های تاریخی و فرهنگی زیادی وجود دارد که هر کدام نشان دهنده دورانی از تاریخ و سرگذشت ایران است. همچنین برخی از این جاذبه‌های گردشگری به سبب پیشینه‌ی تاریخی و یا معماری ویژه‌ای که دارند مشهورتر هستند. آوازه معروفیت برخی از این امکان همچون کاخ عالی قاپو اصفهان یا حافظیه شیراز یا موزه‌ آستان قدس رضوی و... در این میان بیشتر هستند. اصفهان جزء توریستی‌ترین شهرهای ایران است که همواره در طول سال مملو از گردشگران اروپایی و آسیایی است. در این بلاگ نیز هدف این است که خوانندگان را به طور کامل و جامع با هر آنچه لازم است درباره کاخ عالی قاپو بدانید بیاوریم. 
یکی از امکانات ویژه در آژانس مسافرتی چارتر 118 نیز امکان خرید فوری بلیط هواپیما می‌باشد. خرید بلیط لحظه آخری هواپیما مزایای زیادی دارد که یکی از آن‌ها تهیه بلیط به ارزان‌ترین حالت ممکن است. دومین امتیاز این است که مسافران لحظه آخری در سفرهای فوری خاطر جمع از یافتن بلیط هواپیما هستند.

کاخ عالی قاپو

معرفی کاخ زیبا و تاریخی عالی قاپوی نصف جهان ایران

کاخ عالی قاپو یکی از برترین جاهای دیدنی اصفهان است. این کاخ جزء مهم‌ترین و البته فاخرترین جاذبه‌های تاریخی در ایران نیز به شمار می‌رود. کاخ عالی قاپو یادگاری از دوران صفویه در ایران است که پرشکوه‌ترین دوران تاریخی در ایران نیز می‌باشد. عمارت جذاب کاخ عالی قاپو در میدان شگفتی‌های اصفهان یا همان میدان نقش جهان قرار دارد. از هر طرف که شما وارد میدان امام یا نقش جهان شوید می‌توانید شاهد یکی از آثار تاریخی با معماری منحصربه‌فرد باشید که یکی از مکان‌های دیدنی کاخ عالی قاپو می‌باشد. عالی قاپو از بخش‌های مختلفی تشکیل شده و ویژگی‌های منحصربه‌فردی چون معماری، هنر، نبوغ و نقاشی‌های جذاب و... دارد. کاخ عالی قاپو همان کاخی است که در عصر صفویان پذیرای میهمانان مهم و عالی رتبه پادشاهان  و مقر اصلی فرماندهی بزرگان ایران بوده است. در ادامه به به تاریخچه این کاخ، قسمت‌های مختلف آن، معماری و نقاشی‌هایش، چگونگی نامگذاری‌ عمارت و تمامی اطلاعات مربوطه خواهیم پرداخت. 

آدرس عمارت عالی قاپو اصفهان 

کاخ عالی قاپو اصفهان استان فارس، شهر اصفهان قرار دارد. به طور دقیق‌تر اگر بخواهیم بگوییم؛ عالی قاپو در ضلع غربی میدان معروف و مشهور نقش جهان قرار گرفته است. میدان نقش جهان در بخش اصلی و مرکزی شهر اصفهان است که بیشتر به شمال شهر نزدیک است. برای بازدید از این عمارت بهتر می‌توانید از خیابان استانداری و سپس خیابان حافظ از سمت شرق و از سمت غرب از خیابان سپه وارد نقش جهان گردید. در صورتی که مجهز به وسیله نقلیه هستید بهترین راه از سمت خیابان سپه است.

تاریخچه کاخ عالی قاپو اصفهان

کاخ عالی قاپو اصفهان
کاخ عالی قاپو قدمتی بیش از 100 سال دارد. این کاخ در زمان حکومت صفویان و درست در زمانی که اصفهان پایتخت ایران و مهد فرهنگ و تمدن بوده ساخته شده است. البته یکسری مستنداتی وجود دارد که بر طبق آن گفته می‌شود که عمارت عالی قاپو بر روی ویرانه‌هایی از یک کاخ یا یک عمارتی که در دوران تیموریان ساخته شده بوده بنا شده است. تخمین‌ها برای عمارت عهد تیموریان به سال 1000 تا 1006 هجری قمری می‌رسد. اما خود عمارت کنونی عالی قاپو در سال 1054 هجری قمری به دستور بزرگ‌ترین پادشاه صفویان یعنی شاه عباس اول ساخته شد. 
اما در سال ساخت این عماری تمامی بخش‌ها و تزئینات آن طراحی و اجرا نشده است. در واقع کامل شده‌ی کاخ عالی قاپو در سه دوره به طول انجامیده است. برای ساخت عمارت کنونی نزدیک به 100 سال وقت صرف شده که مربوط به دوره‌های شاه عباس اول، شاه عباس دوم و شاه سلطان حسین نیز می‌شود. بیشتر تزئینات این عمارت باشکوه نیز در زمان سلطان حسین انجام شده است. با تمام شدن دوران حکومت صوفیان و افتادن این کاخ به دست قاجاریان کاخ عالی قاپو محل سکونت حاکم وقت اصفهان می‌شود و به عبارتی کاخ عالی قاپو اصفهان به دست افراد بی کفایت که قدر آن را نمی‌دانستند می‌افتد. عمارت زیبا و تاریخی عالی قاپو در دوره‌های پس از آن چندین بار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

چگونگی نام گذاری عمارت عالی قاپو

خوب است بدانید که پادشاهان صفوی که دست به ساخت عمارت بزرگ و مجلل عالی قاپو زده‌اند از ایل و تبار ترک‌ها می‎باشند. عالی قاپو نیز یک واژه ترکی به معنای درگاه بلند است که برای این عمارت انتخاب شده است. علت این انتخاب نام نیز از آن جهت است که ورودی کاخ دو سر در بلند از سنگ است که جلالی خاص به این عمارت بخشیده است. این نام در زبان عثمانی و ترکی به یک مکان مقدس بوده است. این مکان مقدس گاهی به کاخ سلاطین گفته می‌شده و گاهی نیز محلی که محل جمع شدن گناهکاران برای رها شدن از گناه نیز اطلاق می‌شده است.

اطلاعاتی درباره عمارت عالی قاپو

عمارت عالی قاپو اصفهان
کاخ عالی قاپو اصفهان یک ساختمان 6 طبقه است که ارتفاع به 48 متر می‌رسد. البته نیز در برخی از روایت‌های دیگر آورده می‌شود که این کاخ 7 طبقه است که در این محاسبه در واقع خود بام هم یک طبقه به حساب شده است. این طبقات با سه راه پله به یکدیگر متصل هستند. یکی از شگفتی‌های کاخ علی قاپو معماری عجیب آن است. ساختمان این عمارت طوری ساخته شده است که از هر جهت که نگاه کنید، تعداد طبقات آن متفاوت می‌باشد. به این صورت که اگر شما از داخل میدان نقش جهان به عالی قاپو نگاه کنید، این کاخ دو طبقه است. در همان حال اگر از دو طرف بنا به این عمارت نگاهی بیندازید، کاخ سه طبقه‌ای است. اما اگر شما به پشت عمارت بروید و از آنچا به کاخ عالی قاپو نظر بیندازید، کاخ 5 طبقه است. این در حالی است که کاخ عالی قاپو در واقع نه 2 نه 3 و نه 5 طبقه است، بلکه 6 طبقه دارد! هر طبقه از کاخ نیز ویژگی‌های خاصی دارد که با کاربری آن سازگاری دارد. 
عالی قاپو از دو بخش اصلی تقسیم شده است که شامل ورودی و ساختمان اصلی می‌شود. ورودی این کاخ بنا به لازمه گذشته بسیار عریض و بزرگ است و بالای آن نیز ایوان فراخی وجود دارد. پلکانی که طبقات را به هم متصل می‌کند نیز تماما مارپیچی است. یکی از اتاق‌های این عمارت نیز طوری طراحی شده  است که صدا در آن انعکاس می‌یابد و این خود نیز از وجه‌های متمایزکننده عمارت عالی قاپو و شهرت آن است.

بخش‎‌های مختلف عمارت عالی قاپو اصفهان

همان طور که در قسمت‌های قبل اشاره شد، کاخ عالی قاپو 6 طبقه دارد و از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. هر بخش از این عمارت با تفکر ساخته شده و دارای معماری یا مشخصات خاص است که در این قسمت درباره آن سخن خواهیم گفت.

ورودی کاخ

عالی قاپو پنج درب ورودی دارد که یک درب آن برای گذر افراد دولتی، درب‌های دیگر به درب شاهی، حرم سرا و مطبخ خانه بوده است.


تالار موسیقی

سالن موسیقی دارای 9 اتاق، 4 بالکن، 2 راه پله و یک راهرو است. این سالان در طبقات بالایی کاخ قرار دارد و دارای نقش و نگارهایی به شکل کوزه است. تالار موسیقی با حوض آبی محلی برای آسایش استراحت بوده است.


گنبد توحید

گنبد توحید در پشت کاخ شاه قرار دارد و به همین سبب است که کمتر دیده می‌شود و از آن بازدید می‌کنند. بنای توحید خانه نیز به صورت نیم دایره‌ای است که از خشت و آجر ساخته شده است که مزین به یک کتیبه بی نام نشان اما خوش خط است.


ایوان کاخ

ایوان کاخ عالی قاپو اصفهان در طبقه سوم قراردارد. این ایوان روی هجده ستون چوبی بنا شده است که با آیینه‌ کاری‌ها زینت شده است. در این کاخ مراسمات بزرگ زیادی برگزار شده است و مشرف به گنبد توحید می‌باشد.


حوض مسی میان تالار

حوض مسی در پشت تالار موسیقی و در ایوان قرار دارد. این حوض از مس و مرمر ساخته شده و به فواره‌های زیبایی مزین است که هوای تالار را خوش و روح نواز کرده است.


پلکان کاخ

این عمارت 3 راه پله‌ی مارپیچی شکل دارد که هر کدام حدود 22 تا 32 سانت است. تعداد پله‌های این بنا نیز جمعا 114 تا است که طبقات را به هم متصل می‌کند.

تزئینات داخلی عمارت عالی قاپو

چیزی که عمارت عالی قاپو را به شهرت جهانی رسانده است و توجه همگان را به سمت این بنا جلب کرده معماری و تزئینات آن است. درباره معماری این بنا تا حدودی در بخش‌های قبل صحبت کردیم در این قسمت به تزئینات زیبا و ظریف کاخ خواهیم پرداخت. در ابتدا لازم است بدانید که سبک تزئینی عمارت عالی قاپو سبک ترکیبی ایرانی و سنتی است. استفاده از ستون‌های چوبی برای ایوان و نقوش برجسته و نگاره‌های کنده کاری شده بر این ایوان یکی از تزئینات زیبا و چشم نواز عمارت است.
در بخش‌های دیگر کاخ نظیر تالار موسیقی نیز می‌توانید شاهد گچبری‌های سه بعدی و حکاکی‌های هنرمندانه‌ای با نقوشی چون جام و آلات موسیقی باشید. نگاره‌های نقاشی نیز به سبک غربی سبب ترکیب بخش‌هایی از عمارت به سبک غربی شده است. از دیگر تزئینات عمارت عالی قاپو می‌توان به خطوط اسلیمی، کاشی‌ کاری‌های هفت رنگ و نقاشی‌های شکار و گل اشاره کرد.
 

کلام آخر 

در این مقاله به طور جامع درباره کاخ عالی قاپو اصفهان سخن گفتیم. شما می‌توانید به صورت تخصصی با بخش‌های مختلف این عمارت در همین صفحه آشنا گردید. با سفر به اصفهان نصف جهان ایران علاوه بر عمارت عالی قاپو از دیگر جاذبه‌های این شهر توریستی و زیبا لذت خواهید برد.
بهترین زمان سفر که شهر در بهترین آب و هوای خود قرار دارد، فصل بهار است. اما باید دقت داشته باشید در بهار و ایام تعطیلات نوروز میزان تقاضا برای خرید بلیط چارتر اصفهان بسیار زیاد است. بنابراین اگر قصد دارید که در این ایام به اصفهان سفر کنید جهت خرید ارزان‌ترین بلیط هواپیما قبل از تکمیل ظرفیت و از ماه‌ قبل اقدام فرمایید.
 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.