میدان نقش جهان اصفهان | هنری ماندگار

درست است که اکثر شهرهای ایران پر از جاذبه‌های گردشگری و طبیعی هستند، اما در هر شهری یک جاذبه همچون نگینی در میان دیگر جاذبه‌های آن شهر می‌درخشد. میدان نقش جهان اصفهان همان جاذبه معروف و شناخته شده کلان شهر اصفهان است. البته سی و سه پل اصفهان نیز بسیار مشهور است که در مقالات بعدی به این مکان تاریخی نیز می‌پردازیم. اما این بلاگ را به معرفی کامل میدان نقش جهان اختصاص می‌دهیم. نقش جهان از مهم‌ترین جاهای دیدنی اصفهان است که اکثر جهانگردان آن را می‌شناسند. بنابراین خوب است شما که ایرانی هستید، اطلاعات خود را نسبت به این جاذبه تاریخی باارزش افزایش دهید.
سالانه ایرانیان و توریست‌های بسیاری از کل جهان با خرید بلیط هواپیما اصفهان به این کلان شهر سفر می‌کنند. شما می‌توانید با خرید بلیط لحظه آخری هواپیما از سایت رزرواسیون چارتر 118 بلیط ارزان هواپیما را خریداری کرده و در هزینه‌های سفری خود مقتصادانه‌تر عمل کنید.

میدان نقش جهان اصفهان

آشنایی با میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان مهم‌ترین جاذبه گردشگری در اصفهان ایران به شمار می‌رود. این میدان تاریخی در شمال شهر قرار دارد اما به سبب آن که اصلی‌ترین جاهای دیدنی این شهر در اطراف نقش جهان کشیده شده‌اند به این میدان، قلب تپنده اصفهان نیز گفته می‌شود. میدان نقش جهان در طول ادوار گذشته به نام‌هایی چون میدان شاه عباس، میدان بزرگ، میدان قصر، میدان نو، میدان سلطنتی و میدان اصلی نیز شناخته می‌شد. اما پس از انقلاب اسلامی نام " میدان امام" بر این بنای تاریخی ماند. میدان نقش جهان اصفهان در دوران صفویان ساخته شده و قبل از آن نیز در این محل باغی بزرگ و زیبا بوده که به نقش جهان معروف بود. نامی که بر این میدان نقش جهان گذاشته‌اند ریشه از نام شهری در آذربایجان دارد که امروزه به نخجوان معروف است. میدان نقش جهان مرکز بناهای تاریخی شهر اصفهان است که در دوران صفویه و شاه عباس ساخته شد. در این دوران شاه عباس پایتخت ایران را از قزوین به اصفهان انتقال داد و دوران شکوه و جلال این کلان شهر آغاز شد. 
از ویژگی‌های این میدان می‌توان به طول 500 متری و عرض 160 متری اشاره کرد. وجود 200 حجره یا مغازه در دو طبقه در اطراف چهار بنای تاریخی شاخص میدان امام از سری مشخصات دیگر این میدان می‌باشد. البته این حجره‌ها در طرح اولیه میدان نقش جهان طاق‌هایی برای حفاظت از 4 بنای اطراف این جاذبه بوده است که امروزه بعدها به حجره تبدیل شده است. بازدید از این میدان شما را به دوران شکوه ایران می‌برد و نبوغ ایرانیان را از دیرباز تاکنون به رخ می‌کشد. 

تاریخچه میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان
از قبل از دوران صفویان و زمانی که در میدان نقش جهان باغی بزرگ بود، در قلب این باغ بناهای تاریخی و نظامی قرار داشت. این بخش میانی را " در کوشک" نام گذاشته بودند و بناهایی از دوران آق قویونلوها و تیموران در آن واقع شده بود. اما میدان امام کنونی از زمان سلجوقیان، میدان اصلی شهر محسوب می‌شده و اکثر مراسمات مهم در میدان نقش جهان برگزار می‌شده است. برخی از مراسمات مهم شامل جشن‌های ملی، نورزوی و اعدام محکومان می‎شود. اما آغاز دوران طلایی اصفهان با روی کار آمدن صفویه شروع شد. در این دوران ساختمان‌های دولتی زیادی ساخته شد و برای گسترش شهر در سمت جنوبی زاینده رود بناهای بسیار ساخته شد. شاه عباس برای ساخت چنین جاذبه‌ی توریستی بزرگ و زیبایی بهترین معماران ایران را به کار گرفت و با سک معماری ایرانی اصیل دست به ساخت نقش جهان زد که هنوز بعد از گذشت سال‌ها از معروف‌ترین جاذبه‌های تاریخی نه تنها اصفهان بلکه کل ایران است. 
ساخت میدان نقش جهان در سال 1011 قمری آغاز شد و تا سال 1025 هجری به طول انجامید. پس از شاه عباس در دوران برخی از پادشاهان بی لیاقت بخش‌هایی از باغ و بناهای این مجموعه‌ی تاریخی زیبا دچار مشکل شد که پس از آن در زمان سلطنت پهلوی اول مورد بازسازی قرار گرفت. در این دوران نیز از میدان نقش جهان برای جشن‌های بزرگ ملی و عقیدتی، جشن‌های سلطنتی، بازی‌هایی چون چوگان، رژه ارتش، نمایشگاه، فستیوال و... نیز استفاده می‌شد. در همین دوران بود که حجره‌های اطراف بنا جایگزین طاق‌ها ساخته شد و رونق اقتصادی به این مجموعه تاریخی اعتبار بخشید. نقش جهان اصفهان از همان دوران به فهرست آثار تاریخی ایران اضافه شد. 

جاهای دیدنی میدان نقش جهان 

همانطور که گفته شد، میدان نقش جهان یک میدان بزرگ است که اطراف آن را 4 بنای تاریخی بسیار زیبا با معماری‌های ایرانی و وصف ناپذیر ساخته‌اند. هر یک از این بناها از نظر توریستی و تاریخی بسیار ارزشمند هستند. با مراجعه به میدان نقش جهان می‌توانید از تمامی این 4 جاذبه در کمترین زمان ممکن دیدن کنید و لذت ببرید. 


مسجد جامع عباسی

میدان نقش جهان اصفهان مسجد جامع عباسی
مسجد جامع عباسی در بخش جنوبی میدان قرار دارد و در سال 1020 ساخته شده است. این مسجد نیز یادگاری از دوران صفویه است که در توسط علی اکبر اصفهانی بنا شده و دارای یک کتیبه ارزشمند با خط خوش است که سر در مسجد نصب شده است. این مسجد به نام‌هایی چون مسجد شاه، کبیر و سلطانی معروف بوده است. ویژگی بارز مسجد عباسی مناره‌های زیبا، گنبد و کاشی‌کاری‌های ظریف و هنرمندانه و همچنین بازتاب صدا از زیر گنبد می‌باشد.


عمارت عالی قاپو

عمارت عالی قاپو اصفهان
عمارت عالی قاپو در واقع یک کاخ زینت شده بسیار زیباست که در دوران صفویه ساخته شد. این عمارت در ضلع غربی میدان نقش جهان اصفهان دارد. عمارت عالی قاپو 1800 متر مربع است و از 6 طبقه و 53 اتاق تشکیل شده است. تالار پذیرایی و موسیقی این عمارت زیباترین بخش‌های این جاذبه هستند. پایه‌های عالی قاپو از چوب است و در طول تاریخ برای پذیرایی از سفیران و وزیران و برگزاری جلسات دولت خانه مورد استفاده بوده است.


مسجد شیخ لطف الله

میدان نقش جهان مسجد شیخ لطف الله اصفهان

این مسجد را که به دستور شاه عباس اول برای شخص پادشاه احداث شده است، زیباترین مسجد تاریخی ایران می‌دانند. مسجد شیخ لطف الله در شرق میدان قرار دارد و برای ساخت آن 17 سال زمان صرق شده است. این مسجد صحن و مناره ندارد اما از رنگ‌ها و طرح کاشی‌های زیبا و ترکیب آن با نورهای طبیعی زینت بخش مسجد شده است.


سردر قیصریه

سردر قیصریه اصفهان

سردر قیصریه نیز یکی دیگر از 4 جاذبه تاریخی است که در ضلع شمالی میدان نقش جهان قرار دارد. سردر قیصیریه یکی از دروازه‌های ورودی به بازار سنتی اصفهان است. ناقوس و ساعت و قلعه پرتقالی‌ها از سری آثار برجسته این بنا هستند که از دوران صفویه به یادگار مانده است. در طبقات بالایی سردر قیصریه یک نقاره‌ خانه شگفت انگیز قرار داشت که از آن موسیقی پخش می‌شد. اما متاسفانه در دوران قاجار از بین رفت. امروزه گردشگران برای خرید سوغاتی و صنایع دستی از این بازار دیدن می‌کنند.

تفریحات جذاب در میدان نقش جهان 

اگر بخواهید در سفر به شهر اصفهان از یکی از مهم‌ترین جاذبه‌ها دیدن کنید، جاذبه پیشنهادی ما مجموعه تاریخی میدان نقش جهان است. در واقع برای لذت بردن از تمامی بخش‌های تاریخی و تفریحی میدان نقش جهان به یک روز کامل و حتی بیشتر از یک روز زمان نیاز خواهید داشت. با مراجعه به میدان امام کنونی می‌توانید، تفریح، خرید، تاریخ گردی، عکاسی، شکم گردی و... را به طور همزمان داشته باشید.


برخی از تفریحات میدان نقش جهان اصفهان عبارتند از:

 • تماشای آثار تاریخی معروف شهر اصفهان 
 • لذت بردن از نبوغ و معماری ایرانیان
 • عکاسی در کنار آثار تاریخی زیبا
 • خوردن غذاهای خوشمزه سنتی
 • آشنایی با فرهنگ و تمدن ایران
 • بازارگردی و خرید سوغاتی
 • آشنایی با صنایع دستی
 • درشکه سواری 

موقعیت مکانی میدان نقش جهان

میدان نقش جهان در بخش شمالی شهر اصفهان است و به دلیل آن که در مرکز ساخته شد است از سه محور راه دارد. محورهای شمالی و شرقی محورهای اصلی ورودی به میدان نقش جهان هستند. در واقع محور شمالی و جنوبی مسحد امام را به دروازه قیصر یا سردر قیصریه وصل می‌کند. محور شرقی و غربی نیز برای اتصال عمارت عالی قاپو تا مسجد امام می‌باشد. محور شرقی و غربی دوم هم از کاخ چهل ستون تا ساختمان‌های نزدیک زاینده رود کشیده شده است. برای رسیدن به میدان نقش جهان می‌توان از طریق 2 خیابان سپه از بخش غربی و خیابان حافظ از بخش غربی راه را تا رسیدن به میدان نقش جهان طی کنید.
با ورود از طریق خیابان سپه شما به زاینده رود عمود هستید و با ورود از خیابان استانداری نیز با میدان نقش جهان به صورت موازی قرار گرفته‌اید. در هر دو خیابان جا برای پارک ماشین‌های شخصی وجود دارد. اگر از شمال شرقی نقش جهان و از طریق میدان عتیق یا امام علی بخواهید به نقش جهان برسید نیز با میدان حدود 2 و نیم کیلومتر فاصله خواهید داشت. جاذبه‌های در اطراف میدان نقش جهان اصفهان عبارتند از:

 • خانه مشروطه اصفهان
 • سی و سه پل اصفهان
 • انگورستان ملک التجار اصفهان
 • کاخ هشت بهشت اصفهان
   

جمع بندی

در این مقاله به معرفی کامل و جامع میدان نقش جهان اصفهان پرداخته شد. شما با مطالعه این بلاگ از سری بلاگ‌های گردشگری چارتر 118 می‌توانید با تاریخچه، تفریحات، آدرس و موقعیت مکانی، جاذبه‌های نزدیک و بناهای تاریخی اطراف میدان نامی نقش جهان بیشتر آشنا گردید. خواندن این مقاله و دیگر مقالات گردشگری و معرفی جاهای دیدنی شهرها و یا کشورهای مختلف دنیا برای اطلاع عمومی بسیار مفید است. علاوه بر این شما می‌توانید با ویژگی‌های جاذبه‌هایی که قرار است از آن دیدن کنید اطلاعات کسب کنید.
آژانس مسافرتی چارتر 118 توانسته است با توجه به نیازهای مسافران خود از نظر اطلاعاتی و همچنین پرواز رضایت مشتریان را جلب کند. با مراجعه به سایت رزرواسیون مجموعه ما می‌توانید قبل از رزرو بلیط و انتخاب مقصد سفر از قیمت بلیط هواپیما مقاصد ایرانی و خارجی مطلع گردید. در صورتی که تمایل دارید به اصفهان سفر کنید برای خرید بلیط چارتر هواپیما اصفهان به قیمت ارزان به صورت لحظه آخری اقدام فرمایید.
 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.