جاهای دیدنی کردستان مهد سلحشوران ایران

کردها از اصیل‌ترین نژادهای آریایی‌ها هستند. مردم کردستان مردمی غیور، شجاع و غیرتمند می‌باشند که از حدود 2000 سال پیش در این سرزمین زندگی می‌کردند. درباره استان و جاهای دیدنی کردستان چقدر می‌دانید؟ آیا تاکنون به این استان کهن و ارزشمند ایران سفر کرده‌اید؟ درباره موقعیت جغرافیای، آب و هوا، تاریخچه، جمعیت و دیگر اطلاعات مربوط به کردستان چه می‌دانید؟ با آژانس مسافرتی چارتر 118 همراه باشید تا در ادامه این بلاگ به طور کامل و جامع با استان کردستان آشنا گردید.
همراهی با مجموعه چارتر به شما این امکان را می‌دهد تا از شهرهای توریستی و پرجاذبه ایران که کمتر مورد لطف مردم قرار می‌گیرند دیدن کنید. جهت رزرو فوری بلیط هواپیما به بهترین قیمت به رزرواسیون سایت ما مراجعه کنید. خرید بلیط هواپیما ارزان را تنها از سایت چارتر 118 بخواهید.

جاهای دیدنی کردستان

معرفی کوتاهی درباره استان کردستان

استان کردستان تنها بخش کردنشین کشور است که از سری مناطق مهم کردنشین در کل خاورمیانه محسوب می‌شود. استان کردستان با تمام شهرها و روستاهایی که در دل خود جای داده است حدود 500000 کیلومتر مربع مساحت و تقریبا 40 تا 45 میلیون نفر جمعیت دارد. کردستان از 4 منطقه مختلف که شامل کردنشین‌های ایران، سوریه، عراق و ترکیه می‌شود تشکیل شده است. جالب است بدانید تمامی مناطق نام برده شده جزئی از خاک ایران در زمان صفویه بوده است که در جنگ چالدران نابود شده است.
تاریخ درباره پیدایش کردستان نیز بحث‌ها و روایت‌های زیادی دارد. آمده است که کردستان از حدود 2000 سال پیش و از قبل از میلاد مسیح تا قرن 15 جزء ایران بوده است. همچنین در دوره‌های تاریخی مختلف چون مادها، اشکانیان، سلوکیان، ساسانیان و هخامنشیان نفش بسزایی را ایفا کرده است. کردستان منطقه‌ای کوهستانی است که در دامنه‌های شرقی کوه زاگرس قرار گرفته است. بنابراین آب و هوای این استان در دسته آب و هواهای سرد و کوهستانی قرار می‌گیرد.

معرفی جاهای دیدنی کردستان

استان پهناور کردستان با توجه به پیشینه‌ی تاریخی طولانی و پرباری که دارد به تبع دارای جاذبه‌ها و بناهای تاریخی بسیاری است. اما جاذبه‌های استان کردستان تنها محدود به حوزه‌ی تاریخی نمی‌شود. بلکه کردستان از نظر جاهای طبیعی و فرهنگی نیز بسیار غنی است. بنابراین با سغر به کردستان یک سفر همه جانبه و جذاب را تجربه خواهید کرد. جاذبه‌های گردشگری استان کردستان آنقدر زیاد است که برای بازدید از تمامی این جاذبه‌ها بیشتر از یک ماه وقت لازم دارید. بنابراین ما دراین مقاله به معروف‎ترین این مکان‌ها اشاره می‌کنیم.


معروف‌ترین جاهای دیدنی کردستان عبارتند از:

 • مسجد خسروآباد گروس
 • غار کرفتو
 • عمارت خسروآباد
 • بازار سنندج
 • قلعه امام مریوان
 • کاخ دژ زیویه
 • سنگ نبشته اروامان
 • پل گاران
 • حمام حاج صالح
   

مسجد خسروآباد گروس کردستان

مسجد خسرو آباد کردستان
استان کردستان شهرها و شهرستان‌های بسیاری درادکه یکی از آنها شهرستان نامی بیجار است. در شهرستان بیجار نیز روستایی بنام گروس وجود دارد که در داخل این روستا مسجد خسروآباد گروس واقع شده است. براساس مستندات تاریخی گفته می‌شود بانی ساخت این مسجد قدیمی که از زمان قاجاریه برجا مانده است خسروخان اردلان می‌باشد. مسجد خسروآباد از معدود مساجد تک ایوانی در کشور است. مسجد خسروآباد به آجرکاری‌های زیبا و متنوعی که دارد مشهور است و بیش از 20 سال است که جزء آثارملی کشور ثبت شده است.

غار کرفتو کردستان 

غار کرفتو کردستان
غار کرفتو از مناطق طبیعی بکر و جاهای دیدنی کردستان است. این غار پیشینه‌ای بسیار کهن دارد و در 67 کیلومتری شهر دیواندره کردستان قرار گرفته است. از تاریخچه‌ی این غار می‌شود به این نکته پی برد که غار کرفتو از دوران باستان  مزوزوئیک تاکنون هنوز پابرجاست. این غار در ادوار مختلف تاریخی محل سکونت انسان‌ها بوده است. اما علت محبوبیت غار کرفتو وجود یک کتیبه‌ی بزرگ و با ارزش به خط کوفی است. این غار یکی از بزرگ‌ترین غارهای باستان شناسی از دوره سوم زمین شناسی در ایران است. جنس غار کرفتو تمام از آهک، طول آن 750 متر و ارتفاع آن نیز تا 25 متر است.

عمارت خسروآباد کردستان

عمارت خسرو آباد کردستان
عمارت خسروآباد یک خانه مسکونی بسیار باعظمت و اشرافی بوده است که کاملا به سبک و سیاق معماری اصیل ایرانی ساخته شده است. بنای عمارت خسروآباد در وسط حیاط  جای گرفته که مساحت آن 6000 متر مربع است. این عمارت اعیانی در زمان حکومت قاجارها به دستور امان الله خان اردلان حاکم وقت کردستان ساخته شد. این عمارت دارای بخش‌های مختلفی چون تالار، قصر، حمام خصوصی، آشپزخانه، اسطبل و... می‌شود. فضای باغ خسروآباد نیز بسیار پهناور است و به درختان سر به فلک کشیده و یک حوض مرمری مزین شده است.

بازار سنندج کردستان

بازار سنندج کردستان
بازار سنندج از جذاب‌ترین و تفریحی‌ترین جاهای دیدنی کردستان است. این بازار سنتی در خیابان انقلاب سنندج در سال 1046 ساخته شده است. بازار سنتی سنندج نیز یادگاری از دوران حکومت اردلان‌ها بر کردستان می‌باشد. معماری این بازار بی شباهت به نقش جهان اصفهان نیست چرا که براساس همان به صورت مستطیلی ساخته شده است. بازار سنندج نیز یکی از جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی کردستان است که در اوج شکوفایی کردستان در زمان قاجارساخته شده و حجره‌های آن حال و هوایی ناب دارد. برای تهیه سوغاتی و صنایع دستی بهترین مکان بازار سنتی است.

قلعه امام مریوان کردستان

قلعه امام مریوان کردستان
قلعه امام مریوان کردستان یکی از امکان تاریخی کشور است که همانند اکثر جاذبه‌های کردستان به دست اردلان‌ها ساخته شده است. این قلعه به نام‌هایی چون قلعه هلوخان و قلعه ایمام نیز مشهور است. قلعه تاریخی مد نظر ما در 3 کیلومتری جنوب شرقی سنندج روی کوه امام با ارتفاع 1600 متری قرار گرفته است. قلعه امام مریوان کاملا مشرف به شهر و دشت مریوان است و نام آن نیز از همین موضوع نسبت گرفته شده است. این قلعه در زمان صفویه و در سال 902 احداث شد و سال‌ها مقر فرمانروایی بوده است.

کاخ دژ زیویه کردستان 

کاخ دژ زیویه کردستان
تپه باستانی زیویه نمادی از شهر سقز کردستان است که دژ زیویه نیز در میان همین تپه باستانی قرار دارد. این کاخ یا دژ کهن از با ارزش‌ترین و قدیمی‌ترین آثار تاریخی و باستانی ایران است که قدمت آن به 700 سال قبل از میلاد مسیح می‌رسد. کاخ دژ زیویه یکی از کشفیات باستان شناسی است که زیر خاک پنهان شده بود. این کاخ از دوران مادها و مانتاها یادگار مانده و متاسفانه بخش‌های عظیمی از آن در حال تخریب می‌باشد. این دژ حدود 40 هکتار مساحت دارد و ارتفاع آن نیز تا 110 متر نیز می‌رسد. تالار ستون دار، حیاط، اتاق‌ها، انبار غله، دروازه و... از بخش‌های مختلف این کاخ هستند. کاخ دژ زیویه از مهمترین جاهای دیدنی کردستان تلقی می‌شود.

سنگ نبشته اورامان کردستان

سنگ نبشته اورامان کردستان
سنگ نبشته‌ها از باارزش‌ترین آثار باقی مانده از گذشته هستند. اکثر سنگ نبشته‌های ایرانی از دوران باستان بجا  مانده و از نظر تاریخی حائز اهمیت می‌باشند. سنگ نبشته‌ ارومان واقع بر روی ارتفاعات کوه زینانه کردستان به خط میخی از قدیمی‌ترین کتیبه‌های ایرانی است که از دروان آشوریان است و یادگار هزار اول قبل از میلاد مسیح که به عصر آهن معروف است نسبت داده شده است. کتیبه‌ی اورامان 27 قرن عمر دارد و در این سال‌ها بخش‌هایی از آن آسیب جدی دیده است. متن کتیبه‌ی مذکور درباره نیایش خدا، پیروزی در جنگ‌ها و تصرف شهرها و... می‌باشد.

پل گاران کردستان

پل گاران کردستان
پل گاران یا پل کردلان یکی دیکر از جاهای دیدنی کردستان است. این پل با شمال شرقی مریوان حدود 10 کیلومتر فاصله دارد. پل گاران در زمان حکومت ساسانیان احداث شد و پس از آن در زمان حکومت صفویان بر ایران نیز مورد بازسازی قرار گرفت. پل گاران پنج دهنه‌ای است و طوری ساخته شده است که دو دهنه‌ی آن داخل رودخانه می‌باشد. این پل یک پل ارتباطی است و شهر سنندج را به شهرستان مریوان متصل می‌کند. برای ساخت پل گاران کردستان از مصالی چون آجر، ساروج و سنگ‌های تراشیده شده استفاده شده است. این پل تاریخی در جاده گاران و تیژتیژ قرار دارد و یک پل تاریخی با معماری نوآورانه است.

حمام حاج صالح کردستان

حمام حاج صالح کردستان
حمام حاج صالح نیز از جاهای دیدنی شهرستان سقز استان کردستان است. این حمام تاریخی که در دوران صفویه ساخته شده است در بافت قدیمی و در بازار شهرستان سقز قرار دارد. این حمام در زمان خود یک حمام مدرن و مهجز محسوب می‌شده است که به سبک حمام‌های اصفهانی تزئین و بخش بندی شده است. سیستم آبیاری و فضلاب، مخزن سوخت حمام، خزینه، گرمخانه، سربینه، بینه، خلوتی و... حمام حاج صالح همگی بسیار هنرمندانه و دقیق است. حکاکی ستون‌ها، آهکبری‌های سقف و کادربندی‌های بانظم از ویژگی‌های این حمام است.
 

کلام آخر

چارتر 118 نیز این بار به معرفی جاهای دیدنی کردستان پرداخت تا ایرانیان عزیز را با استان کردنشینان کشور بیشتر آشنا کند. هر گوشه از سرزمین پهناور ایران پراز شگفتی‌های طبیعی است و در کنار آن یک دفتر تاریخی فوق العاده باارزش است. با سفر کردن به هر نقطه از ایران و استان‌های مهم می‌توانید با قومیت‌های بزرگ ایران، آداب و رسوم مردمان هر خطه، فرهنگ، نوع غذا و لباس، گویش و مذهب و پیشینه‌ی تاریخی آن آشنا شده و به معلومات خود بیفزایید.
اگر شما هم پس از مطالعه این بلاگ از طرفداران پر و پا قرص استان کردستان شدید و قصد سفر به این شهر کردنشین را دارید، جهت رزرو تور و رزرو بلیط هوایپمای چارتر به صفحه رسمی سایت چارتر 118 مراجعه کنید. جهت کسب اطلاع درباره خرید فوری بلیط هواپیما و یا شرایط استفاده از بلیط هواپیما لحظه آخری با شماره‌های موجود در سایت جهت مشاوره دقیق با کارشناسان فروش ما تماس حاصل فرمایید. اعتماد شما سرمایه بزرگ و مهر تضمین مجموعه چارتر 118 می‌باشد. 
 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.