10 تا از برترین جاهای دیدنی سنندج

با معرفی جاهای دیدنی سنندج این شهر کردنشین به طور کامل و جامع با جاذبه‌های گردشگری استان کردستان آشنا خواهید شد. شهر سنندج شهر مرکزی این استان است و از تمامی جهات از پیشینه‌ی تاریخی تا هنر و فرهنگ، مذهب و عرفان، علمی و دانشگاه‌ها، جاذبه‌های گردشگری، موسیقی، تئاتر و... جایگاه خاصی در میان دیگر مناطق کردنشین کشور دارد. بنابراین ضروری است که چه برای سفر و چه برای افزایش اطلاعات عمومی خود اطلاعاتی درباره شهر سنندج به دست آورید.
چنانچه با معرفی شهر همه جانبه سنندج علاقه مند به سفر به این شهر شده باشید، تنها کافیست به رزرواسیون سایت چارتر 118 مراجعه کنید تا بتوانید بهترین بلیط هواپیمای لحظه آخری سنندج و یا هر شهر دیگری را خریداری کنید. خرید ارزان‌ترین بلیط هواپیما با ایمنی بالا را در آژانس ما تجربه خواهید کرد.

جاهای دیدنی سنندج

شهر سنندج را بیشتر بشناسید!

مرکز استان غربی کردستان شهر سنندج است. سنندج یک واژه مرکب کردی به نام "سنه دژ" است که معنای "شاهین یا عقاب" دارد. این شهر از نظر وسعت هجدهمین شهر بزرگ کشور ایران محسوب می‌شود. جمعیت شهر سنندج در آخرین سرشماری حدود 419750 نفر بوده است. از نظر پیشینه‌ی تاریخی نیز دوران شکوفایی و توجه ویژه به این شهر کردی را به دوران صفویان نسبت داده‌اند. اما قبل از سال‌های 1046 و دوره حکومت شاه صفی سلیمان خان اردلان سنندج منطقه‌ای کوچک و کناره بوده است.
اکثر مردمان سنندجی کرد هستند و به زبان کردی و گویش اردلانی سخن می‌گویند. سنندج در یک منطقه کوهستانی واقع شده است که دارای آب و هوای سرد و نیمه و خشک – مرطوب است. تابستان‌ها و بهارهای سنندج معتدل و زمستان‌ و پاییز آن سرد است. اکثر مردمان این خطه سنی شافعی هستند. از نظر فرهنگ و آداب و رسوم نیز شهر سنندج عجایب زیادی برای کشف دارد. راه‌های ارتباطی به این شهر فرودگاه، راه آهن و راه‌های جاده‌ای است.

برترین جاهای دیدنی سنندج

در شهر کوهستانی و کردنشین سنندج جاذبه‌های گردشگری و توریستی در شاخه‌های مختلف چون تاریخ، طبیعت، فرهنگ و هنر، موزه، امکان مذهبی، بنای تاریخی و... فراوان وجود دارد. این ویژگی سبب شده است که مسافران با هر نوع سلیقه‌ای بتوانند از جاذبه‌های مختلف شهر سنندج لذت ببرند. یکی از ویژگی‌های بارز این شهر آب و هوای مناسب و دلنواز است که می‌تواند سفر شما را زیباتر کند.


برترین جاهای دیدنی سنندج عبارتند از:

 • عمارت خسروآباد
 • بازار سنندج
 • عمارت سالار سعید
 • کلیسای سنندج
 • حمام شیشه
 • عمارت آصف وزیری
 • مسجد جامع سنندج
 • پارک لاله
 • مجموعه تفریحی پارک آبیدر
 • حمام خان سنندج
   

عمارت خسروآباد سنندج

عمارت خسرو آباد سنندج
عمارت خسروآباد یک بنای تاریخی و اعیانی است که در سال 1223 هجری قمری مصادف به زمان سلطنت قاجاری‌ها ساخته شده است. این عمارت به دستور حاکم وقت در یک زمین 6000 متر مربعی با کاربری حکومتی سیاسی و نظامی بنا شد. عمارت خسروآباد متشکل از یک عمارت و باغی بزرگ است که ورودی آن به ستون‌های بلند و صحن و سرای زیبا مزین شده است. در بخش بیرونی نیز اتاق دربانان و خدمتکاران و حمام قرار گرفته است. تزئینات این عمارت که به شکوه این بنای تاریخی افزوده است شامل گچبری، آجرکاری‌ها و حوض است.

بازار سنتی سنندج

بازار سنندج
بازار سنتی یکی از جاهای دیدنی سنندج و از بناهای تاریخی و فرهنگی این شهر است. گفته می‌شود این بازار مرکز حکومتی اردلان‌ها در سال 1046 بوده است. این بازار در دو طرف خیابان انقلاب کشیده شده است و یادگاری از دنیای صفویه می‌باشد که به دستور شاه صفی ساخته شده است. الگوی بازار سنتی سنندج را به میدان نقش جهان اصفهان نسبت داده‌اند. زیرا این بازار نیز به صورت مستطیلی طراحی شده است. با بازدید از بازار سنتی سنندج می‌توانید از صنایع دستی این شهر دیدن کرده و سوغات به یادگار ببرید.

عمارت سالار سعید سنندج

عمارت سالار سعید سنندج
عمارت سالار سعید در زمان قاجاریه به عنوان یک عمارت مسکونی اشرافی ساخته شده است. اما در دوره‌های مختلف تغییر کاربری داده و به خانه پیشاهنگان و موزه نیز تبدیل شده است. این عمارت از نظر تاریخی و معماری یک اثر قابل اهمیت و بسیار فاخر است. زیباترین و رویایی‌ترین بخش عمارت سالار سعید پنجره‌های مشبک و رنگی یا همان ارسی‌های بزرگ هفت رنگ است که در نور آفتاب فضایی حیرت کننده را به وجود می‌آورد. موزه‌های باستان شناسی و مردم شناسی سنندج امروزه در این عمارت آثار جذاب باستانی نگهداری می‌شود.

کلیسای سنندج

کلیسا سنندج
کلیسای سنندج نیز از محبوب‌ترین جاهای دیدنی سنندج است. این کلیسا متعلق به دوران قاجاریه است که با ویژگی‌های خاصی چون درب ورودی نیم دایره‌ای و سقف و دهلیز منحنی شکل ساختار معماری جذابی را به وجود آورده است. 12 طاق، محراب، حیاط شمالی و جنوبی، 2 قبر، 6 ستون و شبستان‌ها از بخش‌های تشکیل دهنده کلیسای سنندج هستند. کلیسای سنندج از نظر معماری، تاریخی و معنوی و مذهبی قابل اعتبار است. بازدید از این جاذبه شما را با مذهب مسیحیان بیشتر آشنا خواهد کرد.

حمام شیشه سنندج

حمام شیشه سنندج
برخلاف نام حمام شیشه‌ای سنندج این حمام نیز مانند دیگر حمام‌های تاریخی از سنگ، گچ، ملات و آجر و... ساخته شده است. علت نامگذاری حمام سنندج به شیشه به دلیل استفاده شیشه‌های رنگی و زیبا برای تزئین است. حمام شیشه نیز همانند اکثر بناهای تاریخی سنندج از در دوران قاجاریه و در برخی از روایت‌ها به دوران زندیه نسبت داده شده است. این حمام در سال 1384 مورد مرمت قرار گرفت پس از آن به میراث فرهنگی تقدیم شد. حمام شیشه‌ای سنندج با آن نقوش زیبای هندسی و طبیعی در بلوار کردستان و مجاور مسجد و پل ملاویسی واقع شده است.

عمارت آصف وزیری سنندج

عمارت آصف وزیری سنندج
اگر به دنبال یکی از برترین جاهای دیدنی سنندج عمارت آصف وزیری یک انتخاب عالی است. این عمارت در ابتدا در دوره صفویه ساخته شد و در طول زمان و دوره‌های مختلف تاریخی چون قاجار و پهلوی بخش‌هایی به آن اضافه گردید. عمارت آصف وزیری بیشتر از 4500 متر مربع است و از شکوه و جلال‌ خانه‌های اعیانی ایرانی هیچ کم ندارد. تالار تشریفات، قنات، ورودی نیم هشتی، ایوان‌ها و ستون‌های بلند، حمام خصوصی و... از مشخصات این عمارت هستند. خانه و یا عمارت آصف جزء آثار ملی به ثبت رسیده و امروزه به موزه مردم شناسی بدل شده است.

مسجد جامع سنندج

مسجد جامع سنندج
مسجد جامع سنندج از قدیمی‌ترین بناهای موجود در سنندج است. این مکان مذهبی در سال 1228 و به دستور والی بزرگ کردستان یعنی ادلان بزرگ در زمان سلطنت فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است. تمامی مراسمات بزرگ و گردهمایی‌های شهر سنندج در این مسجد انجام می‌شده است. مسجد جامع سنندج با آن کاشی کاری‌ها و تزئینات ظریف و هنرمندانه‌اش هنرمندان و هنردوستان را به سمت خود جذب کرده است. و اما مهم‌ترین ویژگی این مسجد 150 قصیده‌ای است که با خط خوش بر کتیبه‌های دارالاحسان حکاکی شده است.

پارک لاله سنندج

پارک لاله سنندج
پارک لاله از قشنگترین جاهای دیدنی سنندج است. این پارک یک پارک معمولی نیست بلکه پارکی بزرگ و زیباست که به منظور رفاه و تفریح مردم احداث شده است. پارک لاله سنندج بزرگ‌ترین پارک سنندج است که پاتوقی برای بومیان و مسافران می‌باشد. این پارک در شمال شرقی سنندج قرار دارد و به دروازه قزوین بسیار نزدیک است. پارک لاله با گل کاری‌ها و درختکاری‌های با سلیقه فضایی دنج و آرامش بخش را ساخته است. دریاچه، وسیله بازی، فروشگاه، پارکینگ، سرویس بهداشتی و... از امکانات رفاهی این پارک جهت هستند.

مجموعه تفریحی پارک آبیدر

مجموعه تفریحی ابیدر
وجود مجموعه‌های تفریحی برای مسافران یک امتیاز بزرگ است. چرا که می‌توانند اوقات خوشی را برای خود و خانواده در سفر رقم بزنند. پارک جنگلی آبیدر یک پارک بزرگ در دل کوهستان است که در غرب شهر و میان کوه‌های آبیدر قرار دارد. این پارک از گذشته‌های دور محل تفریحی بوده و به مرور زمان امکانات رفاهی بیشتری به آن اضافه شده است. سرسبزی و جنگلی بودن این پارک و آب و هوای خوش و چشم انداز عالی به شهر سبب محوبیت دو چندان پارک آبیدر شده است. در این مجموعه تفریحی باغ، چشمه، بزرگ‌ترین سینمای روباز جهان، زیپ لاین و پل معلق و مجسمه یادبود وجود دارد که هر یک از امکانات و تفریحات آبیدر محسوب می‌شوند. 

حمام خان سنندج

حمام خان سنندج
حمام خان سنندج در واقع یک عمارت بزرگ است بزرگ و فاخر است که از نظر تاریخی، معماری و هنری هیچ چیزی کم ندارد. حمام خان نیز توسط امان الله خان اردلان به صورت بسیار شکیل و مجلل زیر نظر بهترین معماران زمانه خود در بافت قدیمی شهر واقع شده است. این حمام دارای بخش‌های مختلفی چون سربینه، سرویس بهداشتی، خاتونی، آب انبار، خزینه، حمام گرم و... دارد. تزئینات به نسبت سنگین حمام خان چون گچبری‌ها، آهکبری‌ها و کاشی کاری‌های هفت رنگ و زیبا اشاره کرد. این جاذبه نیز در لیست پر بازدید کننده‌ترین جاهای سنندج قرار دارد.
 

جمع بندی

برترین جاهای دیدنی سنندج در این مقاله به شما عزیزان معرفی شد تا در سفر به شهر زیبای سنندج در استان کردستان بدانید که از کدام جاذبه‎ها دیدن کنید. با شناخت این جاذبه‌ها شما می‌توانید براساس سلیقه و زمان به اولیت بندی بازدید از مکان‌ها بپردازید تا در زمان خود صرفه جویی کنید. البته این مورد قابل به ذکر است که جاذبه‌های این شهر تنها محدود به آنچه در این مقاله آورده شد نمی‌شود.
همراهی با آژانس مسافرتی چارتر 118 علاوه بر کسب اطلاع در مورد شهر مقصد و برنامه ریزی بهتری برای سفر اطلاع از قیمت بلیط هواپیما روز و امکان بلیط هواپیم لحظه آخری به قیمت پایین را فراهم می‌کند. بلیط چارتری آژانس ما را می‌توانید به صورت حضوری و مجازی با پایین‌ترین نرخ‌ها و بهترین امکانات رزرو و یا خریداری فرمایید.
 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.