جاهای دیدنی سمنان را بشناسید!

این نکته مسلم است که به برخی از استان‌ها و شهرهای ایران توجه کمتری شده است و در واقع این استان‌ها محجور می‌باشند. در این مقاله ما می‌خواهیم درباره جاهای دیدنی سمنان صحبت کنیم تا با این استان کمتر شناخته شده بیشتر آشنا گردید. با صرف کمتر از 15 دقیقه وقت می‌توانید از طرفداران استان سمنان شوید و مقصد بعدی سفری خود را روی این استان برنامه ریزی کنید. چرا که با مطالعه این بلاگ شگفتی‌ها و جاذبه‌های این شهر شما مجذوب خواهد کرد.
چارتر 118 از قدیمی‌ترین و فعال‌ترین آژانس‌های مسافرتی در کشور است که همه جوره با ارائه تورهای سفر، نوشتن مقالات مربوطه، راهنمایی و مشاوره تخصصی،  ارائه قیمت بلیط هواپیما و فراهم کردن شرایط مناسب برای خرید بلیط ارزان هواپیما در حال خدمت رسانی و اثبات حسن نیت به مشتریان خود می‌باشد.

جاهای دیدنی سمنان

معرفی کوتاهی از استان سمنان

استان سمنان در جنوب رشته کوه‌های البرز واقع شده است و با شهرهایی نظیر دامغان، خراسان شمالی، شاهرود، باختر، سرخه و مهدیشهر همسایه است. به دلیل کانال ارتباطی عالی و دسترسی به کلان‌ شهرهایی مثل مشهد و تهران سمنان شهری با اهمیت تلقی می‌شود. سمنان از سری استان‌های تاریخی با پیشینه‌ی کهن است که به دوران باستان و پیشدادی نسبت داده‌اند. استان سمنان در زمان هخامنشیان در اوج اقتدار و شکوه خود بوده است و به همین دلیل امروزه جاهای دیدنی سمنان اکثر تاریخی هستند. 
بومیان سمنان مردمی مهربان و مهمان نواز هستند که به زبان سمنانی یا باختری صحبت می‌کنند. آب و هوای سمنان به صورت کلی خشک است. یعنی زمستان‌ها و تابستان‌های این شهر به ترتیب سرد و گرم خشک است. شهر مرکزی استان سمنان شهر سمنان است که 185129 نفر جمعیت دارد و در سال‌های آتی نیز رشد جمعیت افزایشی بوده است. استان سمنان از نظر گردشگری، معادن، کار، بیمارستان‌، دانشگاه، راه و ترابری، صنایع دستی و... استانی غنی و بسیار پررنگ در کشور است. 

برترین جاهای دیدنی سمنان 

شهر سمنان شهری است که تمامی جاذبه‌های متنوع و گردشگری از طبیعی تا تاریخی و هنری و... را در کنار دارد. جاذبه‌های طبیعی استان سمنان نیز شامل دشت‌های کویر، تپه‌های زیبا، شن، ریگزارها و رودهای چشم نواز است. در مورد جاهای تاریخی استان کمترشناخته شده سمنان نیز حرف‌های زیادی برای گفتن وجود دارد. گفته می‌شود جاهای گردشگری سمنان جمعا به 729 تا می‌رسد که شامل همه ژانر می‌شود.


معروف‌ترین جاهای دیدنی سمنان عبارتند از:

 • جنگل ابر
 • چشمه علی دامغان
 • خانه رجبی
 • کاروانسرای قصر بهرام
 • برج چهل دختر
 • مسجد جامع
 • عمارت و باغ امیر
 • بازار سمنان
 • دروازه ارگ
   

جنگل ابر شاهرود سمنان

جنگل ابر سمنان
جنگل ابر یک جنگل معمولی نیست. بلکه جنگلی رویایی است که شبیه رویا و افسانه می‌باشد. جنگل ابر شاهرود را به اقیانوس ابرها نیز می‌شناسند. این منطقه در واقع خط مرزی جنگل و بیابان است که سبب تشکیل چنین پدیده‎ی طبیعی و شگفت انگیزی شده است. این جنگل که بیشتر از 40 میلیون سال قدمت دارد را از قدیمی‌ترین جنگل‌های جهان می‌دانند. جنگل زیبای ابرها و درخت‌ها در 40 کیلومتری شمال شرقی شهر شاهرود و در 12 کیلومتری روستای ابر واقع شده است. آبشارهای آلوچال و سرسر، چشمه‌‌های پر آب، قلعه ماران و روستاگردی از دیدنی‌های این جنگل هستند.

چشمه علی دامغان سمنان

چشمه علی سمنان
چشمه علی دامغان یکی از جاهای دیدنی سمنان است که مورد توجه ویژه پادشاهان قاجار بوده است. عمارت این واقع در چشمه علی را فتحعلی شاه قاجار ساخته است که در یک محیط جنگلی مانند و سرسبز ساخته شده است. در کنار چشمه باصفای علی دامغان یک بتای تاریخی به صورت عمارت یا مسجد است که به صورت طاقی و به سبک رومی احداث شده است. البته خوب است بدانید در این مجموعه 2 بنا یکی خشتی و سبک بناهای صفویه و دیگری یک بنای روی آب سنگی است. خود چشمه نیز از نظر تقدس و مذهبی بودن برای مردم دامغان اهمت زیادی دارد زیرا روایت شده است که سم اسب‌های حضرت علی(ع) بر زمین خورده و چشمه به وجود آمده است که بسیار دیدنی می‌باشد.

خانه رجبی سمنان 

خانه رجبی سمنان
خانه‌های قدیمی از سری جاذبه‌های گردشگری یک شهر هستند که بخشی از فرهنگ و تاریخ آن خطه را نشان می‌دهند. خانه رجبی سمنان در میدان ابوذر غفاری سمنان قرار دارد. این خانه متعلق به کلانتر این شهر بوده و در دوران قاجاریه ساخته شده است. خانه رجبی همچون عمارت‌های بجا مانده از دوران قاجار دارای حیاط مرکزی، باغچه‌های منظم، راهروهای طویل و اتاق‌های تابستانه و زمستانه می‌باشد. در خانه رجبی یک بادگیر قدیمی با معماری و کارایی جذاب وجود دارد. خانه رجبی برای آشنایی با معماری کهن سمنان بسیار توصیه می‌شود.

کارونسرای قصر بهرام سمنان

کاروانسرا قصر بهرام سمنان
یکی از فاخرترین و محبوب‌ترین جاهای دیدنی سمنان کاروانسرای قصر بهرام است. درباره پیشینه‌ی تاریخی این کاروانسرا نقل و قول‌های زیادی وجود دارد که قدیمی‌ترین آن به قرن هفدهم میلادی و جدیدترین آن به سال 1337 نیز می‌رسد. اما وجود سنگ‌هایی که در ساخت بنای کاروانسرا استفاده شده است قدمت آن را به دوران صفویه نسبت می‌دهد. کاروانسرای قصر بهرام با نام‌های رباط سیاه کوه و کاروانسرای شاه عباس معروف است  که در شهرستان گرمسار قرار دارد. علت نامگذاری کارونسرا به نام بهرام نیز شکارهای این پادشاه بوده است. از نظر عظمت و معماری کاروانسرای بهرام تنها بازید از این جاذبه می‌توان حق مطلب را ادا کند.

برج چهل دختر سمنان

برج چهل دختر سمنان
برج چهل دختر سمنان یک بنای باستانی از قرون چهار و پنج هجری قمری است. این برج تنها از خشت و آجر ساخته شده است و از نظر تزئینات و ظرافت و سادگی یک بنای ارزشمند محسوب می‌شود. برج چهل دختر 15 متر ارتفاع دارد و محیط خارجی آن نیز به 23 متر می‌رسد. سقف گنبدی شکل زیبا، نقوش رمزی و حروفی، کتیبه‌ای با خط کوفی و قبری ساده در وسط برج از مشخصات اصلی این برج است که چندین بار نیز تخریب و مجدد بازسازی شده است. معماری برج دختر دامغان سمنان به صورت تلفیقی از الگوهای مسجدی، مقبره‌ای و مدارسی است.

مسجد جامع سمنان

مسجد جامع سمنان
مسجد جامع سمنان مهم‌ترین مرکز مذهبی این استان و از جاهای دیدنی سمنان است. تمامی اجتماعات مذهبی و گردهمایی‌های عقیدتی در این مسجد برگزار می‌شود. مسجد جامع سمنان بر روی خرابه‌های یک آتشکده زرتشی به سبک زیبا و هنرمندانه پیرنیا براساس شیوه‌ی معماریایی آذری‌ها ساخته شده است. از سری بخش‌های تشکیل دهنده این مسجد می‌شود به ایوان گنبدی مقصوره به ارتفاع 14 متر، صحن، شبستان‌های زمستانی، ابا حرب بختیار، جنوبی و شمالی و مناره‌ا‌ی عظیم به ارتفاع 31 متر را نام برد. در سفر به سمنان بازدید از مسجد جامع را از دست ندهید.

عمارت باغ امیر سمنان

عمارت باغ امیر سمنان
عمارت باغ امیر یکی از آن جاذبه‌های توریستی خوش آب و هوا و حال خوب کن در سمنان است. عمارت باغ امیر خانه‌ای تاریخی است که در خیابان باغ فردوس در دوران قاجار ساخته شده است. در واقع میرزا آقا فامیلی در سال 1275 به معمارباشی دستور ساخت این باغ بزرگ را داد. عمارت باغ امیر حدودا 3 هزار مترمربع است و سبک آن به شیوه صفویان از دو باغ و یک منزل مسکونی تشکیل شده است. ای عمارت زیبا به ثبت آثار ملی کشور در آمده و از بازسازی سال 1394 به عنوان موزه مردم شناسی سمنان فعالیت گردشگری و توریستی دارد.

بازار قدیمی سمنان  

بازار سمنان
بازار بزرگ و قدیمی استان سمنان از جاهای دیدنی سمنان تلقی می‌شود. این بازار در اوایل سلطنت قاجاری‌ها یعنی حدود 180 سال پیش به سبک ایرانی با خشت و آجر ساخته شد. طول بازار بزرگ سمنان تقریبا 1600 متر معادل با 5/1 کیلومتر است. به همین علت است که برای بازار سمنان نام‌هایی چون راسته بازار یا بازار بالا را انتخاب کرده‌اند. این بازار از دو قسمت شمالی و جنوبی، 5 مسجد، 4 عدد کاروانسرا و 50 عدد حجره یا مغازه تشکیل شده است. با بازدید از این بازار می‌توانید شاهد تاریخ، معماری و هنر ایرانیان باشید.

دروازه ارگ سمنان 

دروازه ارگ سمنان
دروازه ارگ سمنان آخرین جاذبه‌ای است که در این مقاله معرفی خواهد شد. دروازه ارگ دروازه شمالی می‌باشد و تنها بخش باقی مانده از اثر کهن ارگ سمنان است که امروزه قابل رویت است. این دروازه به دستور پسر فتحعلی شاه قاجار یعنی میرزای بهاالدین ساخته شد. درباره قدمت این دروازه آمده است که ارگ سمنان در سال 1302 احداث شده است. ارگ سمنان پر از نقوش و طرح‌های جذاب و رنگی است که روزها و هفته‌ها قابل ارزیابی و تحقیق است. معماری، قدمت تاریخی و کتیبه‌ی باقی مانده در این ارگ از مشخصات مهم ارگ سمنان می‌باشند.
 

جمع بندی 

قطعا استانی که بیشتر از 700 تا مکان گردشگری و تاریخی دارد را نمی‌توان در یک مقاله کوتاه معرفی کرد و حق مطلب را درباره آن شهر نیز ادا کرد. بنابراین ما در این بلاگ تنها به معرفی برترین جاهای دیدنی سمنان پرداختیم. جاذبه‌هایی چون موزه شاهرود، برج پیرعلمدار، برج طغرل دامغان، مسجد جامع دامغان، کارخانه پنبه، خانه ترابی، قلعه دولت آباد دامغان، مسجد امام سمنان، بازار شاهرود، خانه تاریخی باقری‌ها، آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی و... برای گشت و گذار به شدت پیشنهاد می‌شوند.
آژانس مسافرتی چارتر 118 در تمامی مراحل سفر از صفر تا صد در کنار شماست تا بهترین مکان گردشگری ایران را انتخاب کرده و با برترین تور مسافرتی و خرید ایمن‌ترین و اقتصادی‌ترین بلیط هواپیما همراه شما باشد. با خرید بلیط چارتر هواپیما از طریق آژانس ما می‌توانید ضامن سفر ایمن و باکیفیت خود باشید. همچنین در صورت نیاز به بلیط لحظه آخری هواپیما برای سفرهای بدون برنامه ریزی نیز روی مجموعه ما حساب باز کنید.
 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.