معرفی 8 مورد از زیباترین جاهای دیدنی زنجان

سرزمین پهناور ایران شهرها و شهرستان‌های فراوانی دارد که هر یک از آنها به تنهایی پر از شگفتی‌‌ است. ما با معرفی جاهای دیدنی زنجان می‌خواهیم شما را با این شهرستان آشنا کنیم. استان زنجان در شمال غربی ایران و بخش ناحیه مرکز آن قرار دارد. زنجان ایران از سری شهرهای توریستی و تفریحی کشور مسحوب می‌شود. جهانگردان بسیاری هرساله از زنجان دیدن می‌کنند و با عکاسی‌های باکیفیت این شهر را به مردم جهان می‌شناسانند. 
یکی از راه‌هایی شناخت خداوند دقت در آفریده‌های کوچک و بزرگ است. علاوه بر این برای آشنایی با مردمان و فرهنگ‌های مختلف باید دید تا درک کرد. پس بهترین راه برای بالا بردن فهم معنوی و دنیوی سفر است. آژانس چارتر 118 با ارائه قیمت بلیط هواپیما در خدمت شما عزیزان است. برای خرید بلیط هواپیما ارزان به صورت روزانه سایت ما را چک کنید تا سفری مقتصادانه داشته باشید.

جاهای دیدنی زنجان

درباره شهر زیبا و کهن زنجان

شهرستان زنجان از مهم‌ترین شهرهای غرب کشور است. مساحت این شهر 5396 کیلومتر مربع و جمعیت آن نیز 640000 نفر می‌باشد. زنجان در موقعیت جغرافیایی قرار گرفته است که با شهرستان‌هایی چون اردبیل، طارم، ابهر، ایجرود، خدابنده و ماه نشان همسایه است. شهرستان زنجان نیز خود دارای دو بخش مختلف با نام‌های مرکزی و زنجان رود است. همچنین شهر زنجان ده دهستان را درون خود جای داده است. زنجان از نظر موقعیت جغرافیایی از نظر ارتباطی با غرب و شمال غرب و البته ترانزیتی در ایران حائز اهمیت است.
مردم زنجان عموما به زبان ترکی آذربایجانی با لهجه‌ی مخصوص زنجانی صحبت می‌کنند. مردم این خطه از ایران آداب و رسوم و فرهنگ خاصی دارند که قابل تامل و جالب است. زنجانی‌ها افرادی بسیار معتقد هستند و با شوری معنوی مراسمات مذهبی را برگزار می‌کنند. از منظر تاریخی نیز شهر زنجان حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. اما در دوران ساسانیان و سپس قاحاریه اوج شکوفایی زنجان بوده است و اکثر آثار تاریخی و عمارت‌های این شهر از آن دوران بجا مانده است.

معرفی 8 تا از جاهای دیدنی زنجان

در شهر تاریخی زنجان آثار و بناهای تاریخی به وفور دیده می‌شود. در این شهر عمارت‌های تاریخی، بناها، مساجد، خانه، کاروانسرا، بقعه، بازار و... بسیاری از دوره‌های مختلف تاریخی مخصوصا قاجاریه گردشگران را مجذوب خود کرده‌ است. در شهر زنجان آثاری وجود دارد که قدمت آن به 700 سال پیش نیز می‌رسد. با سفر به این زنجان و بازدید از دیدنی‌ها می‎توانید از صنایع دستی منحصربه‌فرد این شهرستان دیدن و خرید کنید.


معروف‌ترین جاهای دیدنی زنجان عبارتند از:

  • موزه رختشویخانه
  • مسجد جامع زنجان
  • بازار زنجان
  • موزه باستان شناسی و مردان نمکی 
  • میل خویین
  • پل حاج سید محمد
  • آبشار شارشار
  • حسینیه اعظم زنجان
     

موزه رختشوی خانه زنجان 

موزه رختشوی خانه زنجان
این موزه در واقع یک مجموعه تاریخی جذاب است که توسط برادران معمار مشهدی با نام‌های اکبر و اسماعیل ساخته شد. زمین موزه کنونی نیز متعلق به شهردار وقت زنجان در سال 1307 بوده است که به دستور او نیز ساخته شد. برادران مشهدی برای ساخت موزه رختشویخانه حدود 15 ماه وقت صرف کردند تا تمامی سنگ‌های این بنا را از معدن حفاری کنند. این رختشویخانه تاریخی سبک معماریایی دوران قاجاریه و پهلوی را حفظ کرده است. آب رختشویخانه زنجان از قناتی معروف و پرآب به نام قلعچه حاجی میربهاءالدین گرفته می‌شد. بازارچه صنایع دستی و شربتخانه پذیرای بازدید کنندگان هستند.

مسجد جامع زنجان

مسجد جامع زنجان
مسجد جامع یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی زنجان است که محوریت مذهبی، تاریخی و معماری دارد. این مسجد کهن با معماری زیبا و چشم نوازش به مسجد سید نیز شناخته می‌شود. مسجد سید در قرن سیزدهم، در دوره قاجار و سال 1242 توسط پسر فتحعلی شاه قاجار ساخته شد. این مسجد برای اقامه نماز، تدریس علم و مذهب و هچنین مراجعات مردمی برای امور مذهبی و سخنرانی‌های مجتهدان بنا شد. مسجد جامع صحن قرینه و 4 ایوان آن و همچنین 16 حجره منظم با نقوش هنرمندانه از ویژگی‌های مسجد سید هستند. خط بنایی، نگاره‌ها، کاشی کاری‌های رنگی و ظریف این مسجد از تماشایی‌ترین تزئینات معماریایی در زنجان هستند.

بازار زنجان

بازار جامع زنجان
بازارها از بهترین مکان‌های برای شناخت فرهنگ و تاریخ یک شهر هستند. بازارهای سنتی محل خوبی برای شناخت یک محیط از نظر تجاری، اقتصادی، ارتباطی، فرهنگی، بومی، گویشی و تاریخی و... می‌باشند. بازارسنتی زنجان یکی ازپرطرفدارترین جاهای دیدنی زنجان است. در این بازار تعداد زیادی حجره، گرمابه، کاروانسرا و مسجد قرار گرفته است که سبب پویایی و زنده بودن بازار در گذشته شده است. بازار زنجان یادگاری است که توسط آقا محمد خان قاجار در زمینی 15 هکتاری بنا شد. معماری بازار زنجان با شیوه‌های سنتی و قدیمی خود به تنهایی جاذبه‌ای دیدنی است.

موزه باستان شناسی و مردان نمکی زنجان

موزه باستان شناسی و مردان نمکی زنجان
موزه باستان شناسی و مردان نمکی از جاذبه‌هایی است که بازدید از آن را به شدت به شما پیشنهاد می‌دهیم. برای دستیابی به این موزه در وهله‌ی اول باید به بافت قدیمی شهر بروید و از آن طریق به دنبال خانه ذوالفقاری بروید. این خانه از آن یک خانواده ثروتمند بوده که در سال 1386 به موزه تبدیل شد. به عبارت دیگر با مراجعه به موزه باستان شناسی می‌توانید از یک خانه تاریخی با معماری زیبا، از یک موزه و مردان نمکی که یک آثار تاریخی و باستانی حیرت انگیز است دیدن کنید. این خانه تماما آیینه کاری، کاشی کاری و با سنگ و چوب تزیین شده است. مردان نمکی نیز بقایای انسان‌هایی هستند که در گودال نمک افتاده و اجزای آنان به صورت مومیایی سالم مانده است که در اتاقی به با سری اطلاعات مربوطه به نمایش گذاشته شده است.

میل خویین زنجان

میل خویین زنجان
میل خویین زنجان یکی دیگر از جاهای دیدنی زنجان است. این میل در روستای خویین و در ارتفاعات ضلع غربی روستای نام برده شده ساخته شده است. این روستا حدود 60 کیلومتر با زنجان و در یک منطقه محافظت شده قرار دارد. برج میل خویین بیشتر از 10 متر ارتفاع دارد و و بخش بالایی آن به صورت گنبدی ساخته شده است. گفته شده است که میل خویین در بین قرن‌های 7 یا 8 برای دیدبانی یا ستاره شناسی بنا شده است. برای ساخت میل خویین از مصالحی چون گچ، لاشه سنگ، آهک و آجر استفاده شده که بخش‌های از آن بر اثر زمان آسیب دیده و مرمت شده است.

پل حاج سید محمد زنجان

پل حاج سید محمد زنجان
پل حاج سید محمد زنجان پلی است که در دوران قاجاریه افتتاح شده است. این پل بر روی زنجان رود که رود بزرگ و معروف زنجان است کشیده شده است. از سری اطلاعات پل حاج سید محمد زنجان می‌توان به عرض 5 یا 6 متر و طولی 195 متری و وجود 5 دهنه را نام برد. این پل در سال 1300 هجری قمری مصادف با دوره ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده است. علت نام گذاری پل مد نظر نیز آن است که سازنده‌ی پل حاج سید محمد بوده است. حاج سید محمد فردی متمول و تجار بوده است که از بزرگ مردان زنجان محسوب می‌شد. 

آبشار شارشار زنجان

آبشار شارشار زنجان
تاکنون موزه، خانه، مسجد، بازار و پل را به شما معرفی کردیم. حال به معرفی یکی دیگر از جاهای دیدنی زنجان با محوریت طبیعی خواهیم پرداخت. آبشار شارشار زنجان یک جاذبه طبیعی است که جزء جاذبه‌های محبوب شهر می‌باشد که سالانه گردشگران زیادی از آن دیدن می‌کنند. این آبشار در شمال شرقی زنجان با فاصله‌ی پنج کیلومتری از دریاچه نامی سد نهم قرار گرفته است. آبشار شارشار از میان کوه‌های صخره‌ای بر روی صخره‌ها فرو می‌ریزد و صدایی بسیار دلنشین دارد. برای بازدید از این آبشار لازم است که حداقل یک ساعت پیاده روی داشته باشید پس کفش مناسب فراموش نشود.

حسینیه اعظم زنجان

حسینیه اعظم زنجان
همانطور که در ابتدای مطلب نیز اشاره کردیم زنجان یک شهر مذهبی است. در واقع زنجانی‌ها هرساله با شوری حسینی و زبان زد خاص و عام به عذاداری مراسمات مذهبی به خصوص مراسم ایام محرم و صفر می‌پردازند. حسینیه اعظم زنجان هرساله در ماه محرم بزرگ‌ترین و پرشورترین سوگواری را برگزار می‌کند و مردم برای شرکت در آن از اقسام نقاط شهرها و کشورها به زنجان می‌روند. آمده است که حسینیه زنجان یک حسینه‌ی قدیمی است که از دوران صفویان برای عزاداری و تعزیه خوانی و ساخته شده است. سال ساخت این حسینیه معروف و معنوی را به سال 907 هچری قمری نسبت داده‌اند. در کتب تاریخی و کتیبه‌ها نیز نامی از حسینیه اعظم زنجان آورده شده است. این حسینه در خیابان فردوسی شهر زنجان واقع شده است.
 

جمع بندی
اگر قصد سفر به شهر زیبا و اصیل زنجان را دارید حتما این مقاله را مطالعه کرده تا بتوانید کمی با جاذبه‌ها و خود شهرآشنا گردید. با سفر به این شهر و بازدید از 8 تا از جاهای دیدنی زنجان که در این بلاگ معرفی شد می‌توانید از مسجد خانم، آبشار آرانا، چشمه آبگرم وننق، بلوار شیخ اشراق زنجان، جشمه آبگرم ابدال، باغ و عمارت معین، کاروانسرای سنگی، قلعه تخت بلیقس و... دیدن فرمایید.
آژانس مسافرتی ما امید دارد با نوشتن این بلاگ شما را در سفر به زنجان راهنمایی کرده باشد. شما با برنامه ریزی قبل سفر این امتیاز را خواهید داشت که از وقت خود بهترین استفاده را کرده و از تمامی جاذبه‌های شهر مقصد بازدید داشته باشید. آژانس مسافرتی چارتر 118 امکان خرید بلیط لحظه آخری را در اختیار شما عزیزان خواهد گذاشت. برای خرید بلیط چارتری زنجان به سایت رزرواسیون ما سر بزنید.
 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.