جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان را بشناسید!

آیا می‌دانید جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان چیست؟ اصلا تصور می‌کنید که این استان نیز دارای جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بسیار متمایزی می‌باشد. استان سیستان بلوچستان یک استان محروم و ضعیف  در کشور است که کمتر به آن توجه می‌شود. صنعت توریست نیز در این استان اصلا جا نیافتاده است. زیرا مردم کشور ایران بر این تصور هستند که سیستان و بلوچستان شهری توریستی نیست. مجموعه چارتر 118 نیز این بار با معرفی این استان و جاذبه‌های آن می‌خواهد خط قرمزی بر این تصورات باطل بکشد و شما را به بازدید از سیستان و بلوچستان ایران دعوت کند.
پرطرفدارترین نوع سفر، سفرهای هوایی هستند که مسافر را خسته نمی‌کند و سبب می‌شود که بهترین استفاده را از وقت داشته باشیم. برای سفر به استان سیستان و بلوچستان می‌توانید با مراجعه به صفحه سایت اقدام به رزرو فوری بلیط هواپیما کنید. ما در تلاش هستیم تا در این اوضاع اقتصادی بتوانیم بلیط هواپیما ارزان تری به نسب دیگر آژانس‌ها در اختیار مشتریان خود بگذاریم.

جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان

معرفی کوتاهی از استان سیستان و بلوچستان

سیستان و بلوچستان ایران دومین استان پهناور در کشور است. این استان در بخش جنوب شرقی ایران قرار دارد. جمعیت این منطقه براساس آخرین سرشماری‌ها 2775014 ثبت شده است. مرکز اصلی استان سیستان و بلوچستان نیز شهر زاهدان است. این استان از نظر پیشینه و تاریخ قدمتی بسیار دارد. امروزه آثار کمی از دوران پیش از اسلام در سیستان و بلوچستان باقی مانده است. اما همان بقایای باقی مانده به تنهایی می‌توان قدمت و اصالت این بخش از ایران را یادآور باشد. در دوره‌هایی چون اشکانیان، ساسانیان، صفاریان، سلجوقیان، غزنویان و زرتشتیان نیز نام سیستان و بلوچستان همواره آورده شده است.
در شاهنامه فردوسی هم گفته شده است که رستم دستان، پهلوان اسطوره‌ای شاهنامه در شهر سیستان می‌زیسته است. در کتب دیگری چون اوستا نیز نامی از سیستان بلوچستان شده است. مردمان بومی این بخش از ایران بلوچ هستند و پیرو دین اسلام از مذهب تسنن می‌باشند. آب و هوای سیستان و بلوچستان گرم و خشک است اما به دلیل وسعت زیاد بخش‌های دیگر این استان نیز دارای آب و هوای متغییر می‌باشد.

همچنین برای دیدن جاهای دیدنی زاهدان کلیک کنید.

معرفی مهم‌ترین جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان

همانطور که در تیتر قبلی اشاره شد. سیستان و بلوچستان آب هوا و اقلیم گوناگونی دارد. در واقع در مناطق مختلف این استان می‌توانید شاهد مناطق کوهستانی، کویری، باتلاقی و حتی جنگلی باشید. این ویژگی سبب متنوع شدن جاذبه‌های طبیعی در استان سیستان و بلوچستان شده است. در کنار این ویژگی موقعیت بازرگانی، وجود باغ‌های میوه‌های استوایی و گرمسیری، جاذبه‌های تاریخی، صنعت و معادن بسبار زیاد و... قابلیت افزایش جمعیت را در این کشور دارند.


جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان عبارتند از:

 • شهر سوخته
 • آرامگاه سید غلام رسول
 • مسجد فیض الرحمان
 • گورستان جن تیس
 • قلعه چهل دختران
 • قبرستان هفتاد ملا
 • قلعه رستم 
 • ساحل و اسکله بریس
 • دره نگاران
   

شهر سوخته سیستان و بلوچستان 

شهر سوخته سیستان و بلوچستان
شهر سوخته را مهم‌ترین و معروف‌ترین جاذبه‌ی تاریخی استان سیستان و بلوچستان می‌دانند. این شهر بزرگ‌ترین شهر باستانی در ایران است که تمدن‌های شرق فلات ایران را به نمایش گذاشته است. این جاذبه تاریخی قدمتی بیش از 5000 سال دارد و از نظر تاریخی یک اثر گرانبها برای تمام جهانیان به شمار می‌رود. این شهر بزرگ و باستانی نشان دهنده پیشرفت، علم و نبوغ ایرانیان در زمینه‌هایی نظیر پزشکی، هنر، بازرگانی، معماری، زمین شناسی، کشاورزی و... بوده است. در شهر سوخته آثار و بقایای باقی مانده از گذشته‌های دور بسیار دیدنی است. این جاذبه در 50 کیلومتری جنوب شهر زابل قرار گرفته است.

آرامگاه سید غلام رسول سیستان و بلوچستان

آرامگاه سید غلام رسول سیستان و بلوچستان
آرامگاه سید غلام رسول از جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان در شهر چاهبهار است. این آرامگاه در واقع یک زیارتگاه مقدس برای مسلمانان هندی است که در سال 456 هجری فکری در این منطقه زندگی می‌کردند. آرامکاه سید غلام رسول معماری جذابی به سبک هندی دارد و همین امر به محبوبیت‌ این آرامگاه افزوده است. از دیدگاه تاریخی نیز تخمین زده شده است که آرامگاه سید غلام رسول به دوره سلجوقی و یا تیموری نسبت داده شده است. براساس نظریات شخص صاحب مقبره یک لوطی خندان و یا یک عارف نیز می‌باشد. این آرامگاه سفید رنگ و گنبدی شکل است. تمامی سقف‌های آن با نقوش هندسی گچ بری شده است.

مسجد فیض الرحمان سیستان و بلوچستان

مسجد فیض الرحمان سیستان و بلوچستان
مسجد فیض الرحمان یک فضای روحانی و صمیمی است که سبب آرامش خاطر مردم می‌شود. این مسجد نزدیک 100 سال سن دارد و شهر زاهدان استان سیستان و بلوچستان واقع شده است. فردی که دست به ساخت این مسجد در زمان قاجاریه زده کدخدایی خیر بوده است که پس از احداث مسجد نام خود یعنی فیض الله را بر این مسجد گذاشته است. مسجد فیض الرحمان از نظر معماریایی و همچنین معنوی برای زاهدانی‌ها بسیار ارزشمند است. این مسجد حدود 22 سال پیش به ثبت آثار ملی ایران در آمده است.

گورستان جن تیس سیستان و بلوچستان

گورستان جن تیس سیستان و بلوچستان
گورستان جن تیس در روستای تیس با 2500 سال قدمت در شهر چاهبهار قرار دارد و از جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان نام برده می‌شود. این گورستان هیجان انگیزترین جاذبه در جنوب شرقی کشور است. در قبرستان جن گورهایی بسیار بزرگ و عجیب وجود دارد که گفته می‌شود متعلق به جن‌هاست. آورده شده است که جن‌ها مرده‌های خود را میان سنگ‌ها به خاک می‌سپرده و سپس برای آن مرثیه خوانی می‌کردند. فضای گورستان جن تیس با روایت‌های تارسناک بسیار رعب آور است و برای افرادی که به دنبال ماجراجویی هستند مناسب می‌باشد.

قلعه چهل دختران سیستان و بلوچستان

قلعه چهل دختران سیستان و بلوچستان
و اما قلعه چهل دختران یک قلعه شناخته شده است در شهر زابل استان سیستان و بلوچستان است. این قلعه یک بنای تاریخی با قدمتی به دوران حکومت ساسانیان بر ایران است. جالب است بدانید در توضیحات قلعه چهل دختران آماده است که در این قلعه چهل دختر دوشیزه زندگی می‌کردند که بسیار شاد بوده‌اند و دائما صدای خنده دلنشین آنها در شهر می‌پیچیده است. این دژ بزرگ و با عظمت بر روی یک سکوی بلند سنگی بنا شده است. برای ساخت قلعه دختران از ترکیب سنگ و خاک رس استفاده شده است. 

قبرستان هفتاد ملا سیستان و بلوچستان

قبرستان هفتاد ملا سیستان و بلوچستان
قبرستان هفتاد ملا در از جاذبه‌های گردشگری و تاریخی شهر میرجاوه است. این قبرستان در دوره‌های اسلامی ساخته شده و در 800 سال عمر دارد. قبرستان هفتاد ملا بیشتر از 500 متر مربع مساحت دارد و به شکل کمانی در در دل یک صخره و میان‌ کوه‌های سر به فلک کشیده قرار دارد. به دلیل آن که قبرستان در سینه کوه قرار گرفته است از بلایی چون باد و باران در امان مانده و سالم و سلامت است. قبرهای ساخته شده در این قبرستان به شکل برجسته است و همین موضوع سبب تفاوت آن با دیگر قبرستان‌ها شده است. گفته می‌شود موبدان زرتشتی در این بخش به خاک سپرده شدن و برای در امان ماندن از سیل قبرستان با این ساختار طراحی شده است. این جاذبه که از جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان را از دست ندهید.

قلعه رستم سیستان و بلوچستان

قلعه رستم سیستان و بلوچستان
قلعه رستم یک قلعه تاریخی و حماسی است که به رستم دستان، پهلوان شاهنامه است. این قلعه یادگاری از دوران سلجوقیان و صفویان است که در محوطه‌ی تاریخی حوضدار قرار دارد. حوضدار یک منطقه تاریخی و شهر باستانی است که دارای برج دفاعی، نگهبانی و ورودی و... نیز می‌باشد. این قلعه به خان‌ها و بزرگان سیستان تعلق داشته و در جاده اصلی در 70 کیلومتری زابل قرار گرفته است. شاه نشین، حصار، یخدان، خندق، اصطبل و برج از بخش‌های تشکیل دهنده قلعه رستم هستند. این قلعه با هدف مسکونی و نظامی ساخته شده است.

ساحل و اسکله بریس سیستان و بلوچستان

ساحل و اسکله بریس سیستان و بلوچستان
ساحل و اسکله بریس از جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان واقع در شهر چاهبهار هستند. این اسکله زیبا بدون هیچ وقفه‌ای در تمام طول روز محل پهلو گرفتن قایق و لنج‌هاست. دور تا دور ساحل بریس را صخره‌های بلند با اشکال تو در تو و تندیسی کشیده شده است. مسیر دسترسی به این ساحل نیز تماشایی است و خود ساحل و اسکله بخصوص در وقت غروب آفتاب چشم‌ها را به سمت خود خیره می‌کند. تصویر کوهستان و دریا در کنار هم و عبور و مرور قایق‌ها و لنج‌های کوچک و بزرگ و رنگی شناور در آب‌های آبی سوژه‌ای برای عکاسی است.

دره نگاران سیستان و بلوچستان

دره نگاران سیستان و بلوچستان
دره نگاران آخرین جاذبه‌ای است که در این مقاله به شما معرفی خواهیم کرد. این دره در استان سیستان بلوچستان و در روستای ناهوک قرار دارد. دره نگاران به نام‌هایی چون " بزرگ‌ترین نگارخانه سنگی ایران" و "سنگ پیر گوران" شناخته می‌شود. این دره در میان کوه‌های سیاهان شهرستان سراوان است. تمامی دره نگاران نقوش و کنده کاری‌هایی جذابی چون حیوان و انسان دارد. گفته می‌شود این دره به زمان زرتشتی‌ها باز می‌گردد و تصاویری از جدال و نبرد انسان‌ها با طبیعت و حیوانات را به زیبایی به تصویر کشیده است. بازدید از این دره از بهترین نقاط سفر به سیستان و بلوچستان است.
 

جمع بندی
در این مقاله نیز با جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان آشنا گشتید. همانطور که مشاهده کردید در شهرهای مختلف استان سیستان و بلوچستان چون زاهدان، زابل، چاهبهار و... پر از شگفتی و عجایب زیبای طبیعی و بناهای و ساختمان‌های تاریخی با قدمتی به تاریخ تمدن ایرانیان است. امیدواریم با معرفی کوتاهی از استان سیستان و بلوچستان کمی شهرهای این استان محروم مانده را به ایرانیان معرفی کرده و موجب جذب توریست به این استان شویم.
بهترین راه خرید هواپیمای ارزان قیمت تحقیق و یافتن یک آژانس مسافرتی محبوب و معتبر چون چارتر 118 است. مجموعه ما به بلیط هواپیمای لحظه آخری و البته اقتصادی معروف است. این بار نیز در کنار شما هستیم تا بتوانید پرواز چارتر سیستان و بلوچستان را به بهترین قیمت تهیه کنید.
 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.