زیباترین جاهای دیدنی زاهدان را بشناسید

این بار نیز در سری بلاگ‌های آژانس مسافرتی چارتر 118 به معرفی 10 تا از جاهای دیدنی زاهدان می‌پردازیم. شهر زاهدان نیز همانند دیگر شهرهای کوچک و بزرگ سرزمین ایران دارای جاذبه‌های شگفت انگیز زیادی است. سفر به زاهدان یک سفر متفاوت است که تجربه‌ها و دانستی‌های زیادی را به شما آموزش خواهد داد. فرهنگ و آداب و رسوم مردم زاهدان با دیگر نقاط کشور بسیار فرق دارد. بنابراین با سفر به این شهر می‌توانید یک ایران گردی جذاب و غیرتکراری داشته باشید.
خرید بلیط هواپیما ارزان قیمت در این اوضاع اقتصادی خراب بزرگ‌ترین مسئله‌ای است که در هنگام سفر به آن توجه می‌کنیم. اما اگر بتوانید کمی هوشمندانه عمل کنید، این امکان برای شما وجود دارد که بتوانید تا حد قابل توجهی از هزینه‌های سفر خود بکاهید. بهترین راه نیز سفر با یک آژانس معتبر و باسابقه است که تیمی مجرب و دلسوز آن را مدیریت می‌کنند. برای خرید تور و یا رزرو بلیط از سایت چارتر 118 دیدن کنید.

جاهای دیدنی زاهدان

اطلاعاتی درباره زاهدان

شهر زاهدان شهر مرکزی استان سیستان و بلوچستان است. این شهر یکی از بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین کلان شهرهای ایران می‌باشد. جالب است بدانید که زاهدان نامی است که در زمان رضاشاه به این کشور داده شد. به عبارت دیگر نام شهر زاهدان کنونی شهر دزداب بوده است. جمعیت این شهر مرکزی طبق سرشماری سال 1395 حدود 587730 نفر بوده است. زاهدان یک شهر گرم و خشک با تابستان‌های داغ تا بیشینه‌ی 42 درجه و زمستان‌های سرد و خشک تا کمینه‌ی -12 درجه سانتی گراد است. زاهدان با شهرستان‌های هامون، تفتان و فهرج و کشورهایی چون افغانستان و پاکستان مرز مشترک دارد. 
شهر مرزی زاهدان به دلیل موقعیت جغرافیایی و استراتژیکی که دارد از منظر نظامی و تجاری برای کشور ایران ارزش والایی دارد. یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد دیگر زاهدان، دسترسی به راه آهن سراسری ایران است که سبب تقویت راه‌های ارتباطی این شهر شده است. مردمان این خطه نیز اکثرا فارس و بلوچ هستند و از نظر مهمان نوازی در ایران زبان زد می‌باشند. این شهر صنایع دستی زیبایی دارد که مهم‎‌ترین آنان پوشاک سوزن دوزی، خامه دوزی و آیینه کاری و قالیچه است.

معرفی جاهای دیدنی زاهدان 

شاید تصور کنید که شهری چون زاهدان که در ایران کمتر دست خوش پیشرفت و زندگی مدرنیته شده است. شهری است که اصلا ارزش بازدید ندارد و یا حتی جاذبه‌ای برای گشت و گذار نخواهد داشت. اما این کاملا اشتباه است چرا که در شهر زاهدان نیز پر از دیدنی‌های تاریخی، طبیعی و گردشگری است. این جاذبه‌ها هر یک ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند و با جذابیت‌های خاص خود مسافران را به سمت خود سوق می‌دهند.


برترین جاهای دیدنی زاهدان عبارتند از:

  • مسجد فیض الرحمان
  • خانه شمس
  • خانه ابویی
  • موزه پست و ارتباطات
  • کاروانسرای نصرت آباد
  • خانقاه زاهدان
  • بازار رسولی
  • حسینیه یزدی‌ها
     

مسجد فیض الرحمان زاهدان

مسجد فیض الرحمان زاهدان
مسجد فیض الرحمان از قدیمی‌ترین مساجد قدیمی‌ در شهر زاهدان است. این مسجد در اواخر دوره‌ی حکومتی قاجاریه و اویل دوره‌ی پهلوی ساخته شده است. این مسجد از نظر تاریخی و البته معنوی برای کل مردمان سیستان و بلوچستان اهمیت زیادی دارد. علت نامگذاری مسجد فیض الرحمان نیز به دلیل آن است که بانی و یا خیر سازنده‌ی این مسجد قدیمی کدخدا فیض الله بوده است. معمار این مسجد استاد حیدری است و سبک آن بسیار ساده و ابتدایی می‌باشد. مسجد فیض الرحمان به دلیل قدمت تاریخی که دارد جزء آثار ملی ثبت شده است.

خانه شمس زاهدان

خانه شمس زاهدان
یکی از جاهای دیدنی زاهدان که معمولا در لیست اول جاذبه‌های زاهدان تلقی می‌شود، خانه شمس است. این خانه یک جاذبه و اثر تاریخی زیبا و دیدنی است. خانه شمس بنایی تاریخی از یادگار حکومت قاجاریه در ایران است. این عمارت به سبک معماری خانه‌های دوره قاجاری ساخته شده است. قدمت خانه شمس زاهدان نیز به سال 1315 هجری می‌رسد. این خانه از نظر معماری یک اثر شاخص محسوب می‌شود. چندین سال است که این خانه به دست سازمان میراث فرهنگی افتاده است و بازدید از آن برای عموم آزاد است. شما نیز اگر به زاهدان سفر می‌کنید حتما از این جاذبه دیدن فرمایید. 

خانه ابویی زاهدان

خانه ایوبی زاهدان
خانه‌های قدیمی و بناهای تاریخی چون عمارت‌ها و خانه‌های بزرگ مردان و رجال گذشتگان از سری جاذبه‌های گردشگری یک شهر هستند. در شهر زاهدان نیز خانه‌های جذاب تاریخی کم نیست. خانه ابویی یکی از آن خانه است که در سال 1311 توسط استاد محمد علی محمودی ساخته شده است. این خانه که در نمای آن بیشتر آجر به چشم می‌خورد ترکیبی از معماری سنتی و بومی دارد. معمار خوش سلیقه و حرفه‌ای خانه ابویی‌ها از تلفیق آجر و خشت خام برای احداث این خانه استفاده کرده است.

موزه پست و ارتباطات زاهدان

موزه پست و ارتباطات زاهدان
اگر به دنبال یکی از جالب‌ترین جاهای دیدنی زاهدان هستید، پیشنهاد چارتر 118 به شما عزیزان بازدید از موزه پست و ارتباطات است. موزه‌ی کنونی پست و ارتباطات در واقع در ساختمان قدیمی پست قرار گرفته است. ساختمان پست نیز یک ساختمان قدیمی است که در ابتدای قرن 14 هجری ساخته شده است. معماری این ساختمان نیز براساس اقلیم و نوع محیط مطابق با نواحی کویری از خشت خام و آجر ساخته شده است. در موزه پست نیز می‌توانید شاهد وسایل ارتباطاتی چون ماکت‌های کبوترخانه، مجسمه‌های مربوطه، گوشی‌های قدیمی و... باشید.

کاروانسرای نصرت آباد زاهدان

کاروانسرا نصرت آباد زاهدان
کاروانسرای نصرت آباد زاهدان یکی دیگر از جاهای دیدنی‌ سیستان و بلوچستان است. این کاروانسرا در چهار کیلومتری نصرت آباد است و از جاذبه‌های اطراف شهر می‌باشد. این کاروانسرای قدیمی و ساده با مصالحی چون گل و خشت در دوران صفویان بنا شده است. کاروانسرای نصرت آبادان زاهدان 60 حچره یا اتاق دارد که هر 15 تا از این حجره‌ها به علاوه‌ی 23 طاق نما در یک ضلع قرار گرفته‌اند. این بنا نیز جزئی از آثار ملی کشور است.

خانقاه زاهدان

خانقاه زاهدان
خانقاه زاهدان را در شمار جاذبه‌های سیستان و بلوچستان بر می‌شمارند که در یک بنای قدیمی و معنوی است. در واقع خانقاه‌ها به سرا یا خانه‌های گفته می‌شود که محلی برای سکونت و زندگی درویشان بوده است. مرشدان و صوفیان در این خانه‌ها به برگزاری مراسم‌های خاص صوفیانه می‌پرداختند. اجرای مراسماتی چون روزه‌های پشت سر هم، چله نشینی‌ها و آداب و رسوم خاص تصوف همگی در همین خانقاه‌ها برگزار می‌شده است. خانقاه زاهدان نیز خانقاهی بسیار معروف است که محل تجمع صوفیان و بزرگان بسیاری در زاهدان بوده است. این خانقاه در دوره پهلوی اول یعنی رضاشاه ساخته شده و به ثبت آثار ملی نیز رسیده است.


بازار رسولی زاهدان

بازار رسولی
بازارها خود به تنهایی یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری و تفریحی هستند. بازار رسولی زاهدان نیز از جاهای دیدنی زاهدان تلقی می‌شود که هرساله چندین میلیون مسافر از آن دیدن می‌کنند. بازار رسولی یک بازار بسیار بزرگ است که در آن هر چه که فکرش را بکنید به فروش می‌رسد. اجناسی چون خوراکی، پوشاک مردانه، زنانه و کودکانه، کیف و کفش، ترشیجات ومخلفات، ادویه جات، کالاهای الکتریکی، لوازم بهداشتی و آرایشی، لوازم زینتی، میوه، پارچه و... به تنوع بالا و قیمت مناسب به فروش می‌رود. صنایع دستی‌های موجود در بازار رسولی زاهدان نیز سبب مراجعه گردشگران برای تهیه سوغاتی نیز می‌شود. پارچه‌های سوزن دوزی شده اصل زاهدان را می‌توانید با قیمت پایین از این بازار تهیه کنید.

حسینیه یزدی‌ها زاهدان

حسینیه یزدی‌ها زاهدان
و آخرین جاذبه‌ی گردشگری و توریستی که در این بلاگ تحت عنوان جاهای دیدنی زاهدان معرفی خواهد شد حسینیه‌ یزدی‎های زاهدان است. حسینیه‌ی یزدی‌های زاهدان قدیمی‌ترین، بزرگ‌ترین و اولین حسینیه شهر است. این حسینیه در سال 1312 توسط 3 معمار حرفه‌ای یزدی ساخته شده است. در این حسینیه در تمام طول سال مراسمات مختلف مذهبی برگزار می‌شود. حسینیه یزدی‌ها دارای بخش‌های مختلفی چون سردخانه، حیاط بزرگ، آشپزخانه و صحنی بزرگ برای انجام مراسمات عزاداری ساخته شده است. حسینیه یزدی‌ها تماما از آجر و خشت شاخته شده است و بخش‌هایی از آن با کاشی‌های آبی تزیین شده است. بازدید از این حسینیه معمولا مورد توجه افراد معتقد و معماران واقع می‌شود.
 

کلام آخر

در این مطلب جاهای دیدنی زاهدان را به شما عزیزان همراه معرفی کردیم. ایران گردان و افرادی که از سفر به جاهای تکراری خسته شده‌اند و به دنبال سفری متفاوت هستند می‌توانند با خرید بلیط چارتری زاهدان از این شهر و جاذبه‌های آن دیدن کنند. همچنین با فرهنگ‌ها و گویش‌های جدیدی در کشور خودمان آشنا گردند. اگر زاهدان را به عنوان مقصد سفر بعدی خود انتخاب می‌کنید خوب است بدانید که این شهر یک شهر ارزان قیمت است که تمامی اجناس و صنایع دستی آن قیمت پایینی دارند. پس از سوغاتی‌ها و صنایع دستی زاهدان غافل نباشید. 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.