جاهای دیدنی لرستان، مهد طبیعت و تاریخ ایران

تاکنون به سمت غرب کشور سفر کرده‌اید؟ درباره این استان چه اطلاعاتی دارید؟ آیا می‌دانید این استان جزء زیباترین استان‌های کشور است؟ با جاهای دیدنی لرستان آشنایی دارید؟ راجع به فرهنگ، آداب و رسوم، آب و هوای استان لرستان چه می‌دانید؟ در مورد قدمت و تاریخ لرستان چیزی شنیده‌اید؟ برای پاسخگویی به سوالات مربوط به استان لرستان که از استان‌های غربی کشور است با ما همراه باشید.
ایران کشوری چهار فصل است و هر بخش از آن دارای جاذبه‌های گردشگری و دیدنی متفاوت می‌باشد. ما با معرفی شهرها و استان‌های ایران قصد داریم ایران را به شما بهتر بشناسانیم. در صورت نیاز بلیط هواپیما و یا بلیط لحظه آخری هواپیما با چارتر 118 در ارتباط باشید.

جاهای دیدنی لرستان

اطلاعاتی درباره استان لرستان

لرستان این استان 28308 کیلومتر مربعی در غرب ایران واقع شده است. لرستان با یک میلیون و هفتصد و شصت هزار نفر جمعیت، سیزدهمین استان پر جمعیت ایران تلقی می‌شود. مرکز استان لرستان نیز شهر سبز خرم آباد نیز می‌باشد. شهر خرم آباد، شهری کوهستانی است که بین کوه‌های زاگرس کشیده شده است. این شهر پر از شگفتی‌های دیدنی و البته طبیعی است که چشم‌ها را به خود خیره می‌کند. 
درباره قدمت این استان نیز آمده است که لرستان از سری کهن‌ترین و اولین سکونتگاه‌های بشر بوده است. در موزه‌های غنی استان لرستان می‌توانید شاهد دوره‌های مختلف تاریخی از پیش از اسلام تا بعد از آن باشید. این استان با در اختیار داشتن 12 درصد از آب کل کشور یک استان پرآب و با خاک حاصل خیز و هوای عالی است. استان لرستان بیشترین جمعیت لرهای ایران به خود اختصاص داده‌ است. در این شهر تاریخی که گفته شده است از دوران مادها محل تمدن و زندگی ایرانیان بوده است، جاذبه‌های تاریخی بسیاری از چهل هزار سال پیش بیادگار مانده است که دیدن هر یک از آن‌ها خالی از لطف نیست.

همچنین برای دیدن جاهای دیدنی خرم آباد کلیک کنید.

معرفی جاهای دیدنی لرستان سرسبز

اصولا هر استان ایران به یک جاذبه‌ی گردشگری خود می‌بالد. اما استان لرستان جزء معدود مناطقی است که سه قطب گردشگری و توریستی چون طبیعت، فرهنگ و تاریخ را در کنار هم دارد. مهم‌ترین عاملی که مسافران را به سفر به لرستان ترغیب می‌کند نیز طبیعت فوق العاده‌ی این شهر سبز و کوهستانی است. جنگل‌ها، آبشارها، سدها، غارها، کوه‌ها و دریاچه‌ها تنها بخشی از دیدنی‌های این استان هستند. توریسم عشاری استان لرستان خود به تنهایی دنیایی برای کشف و لذت است.


برترین جاهای دیدنی لرستان عبارتند از:

  • غار کلماه کره
  • تپه قرق
  • مسجد جامع 
  • دریاچه گهر
  • حمام گپ 
  • موزه باستان شناسی
  • دریاچه کیو
  • تونل برفی ازنا
     

غار کلماه کره لرستان

غار کلما کره لرستان
غار کلماه کره در شهرستان پلدختر استان لرستان قرار دارد و گنجینه درون این غار را ششمین گنجینه بزرگ ایران می‌دانند. درباره غار کلماه کره و گنجینه موجود در آن روایات‌های بسیاری وجود دارد. آمده است که این گنج از زمان کوروش کبیر و پس از تصرف شهرهای بابل و بین النهرین به این غار انتقال داده شده است. قدمت غار کلماه کره لرستان را به 2700 سال پیش نسبت داده‌اند. این غار عجیب با داستان‌های تاریخی و ارزشمندش در سال 1368 توسط یک شکارچی که به دنبال بز کوهی با نام غار کشف شده است. معماری غار و اشیای داخل آن بسیار تماشایی است.

تپه قرق لرستان

تپه قرق لرستان
تپه قرق از جاذبه‌هایی است که به دلیل ارزش والا به ثبت آثار ملی ایران درآمده است. این تپه را از قدیمی‎ترین تپه‌های ایران برمی‌شمارند که قدمت آن به عصر نوسنگی یا مثل نسبت داده شده است. برای اطلاع بیشتر خوب است بدانید عصر نوسنگی شامل هزاره چهارم و پنحم قبل از میلاد مسیح می‌شود. تپه قرق از جاهای دیدنی لرستان که درون خود آثار دوره‌های مختلف تاریخی چون اشکانیان را جای داده است. باستان شناسان پس از تحقیقات بسیار قدمت این تپه تاریخی در استان زیبای لرستان را با کوهدشت و تپه گیان یکی تخمین زده‌اند. بازدید از این جاذبه را به تاریخ دوستان بسیار توصیه می‌کنیم.

مسجد جامع لرستان

مسجد جامع لرستان
مسجد جامع بروجرد اولین مسجد جامع کل کشور است که در قرون دوم تا سوم قمری در استان لرستان بنا شده است. این مسجد به نام "مچد جمه" از مساجد معروف و تاریخی ایران می‌باشد. گفته می‌شود که بنای اولیه این مسجد آتشکده بوده که پس از ورود اسلام به ایران به مسجد تبدیل شده است. این مسجد قدیمی تماما به سبک و سیاق کهن دیزاین و یا تزیین شده و پایه‌ی اصلی مواد سازنده‌ی آن نیز آجر است. گچ بری‌ها و کاشی کاری‌های مسجد جامع لرستان سبب زیباسازی محیط مسجد شده است. برای درک معماری ایرانی و اسلامی تماشای این مسجد به شما کمک شایانی خواهد کرد.

دریاچه گهر لرستان

دریاچه گهر لرستان
اگر از طبیعت گردی و تماشای آن لذت می‌برید، دریاچه گهر را از دست ندهید. این دریاچه بزرگ‌ترین دریاچه‌ی آب شیرین کل ایران است که دارای آبی شفاف و تمیز می‌باشد. دریاچه گوهر را نگین کوه‌های زاگرس می‌دانند و هر ساله طبیعت گردان و کوهنوردان زیادی از آن دیدن می‌کنند. براساس دیرینه شناسی دریاچه گهر توسط یک زمین لرزه عظیم به وجود آمده است. اما مشخصات بارز این دریاچه شامل وسعت 85 هکتاری، عمق 28 متری، مساحت 52 کیلومتری، طول 1800 متری و عرض متوسط 500 متری نیز می‌باشد. از سری تفریحات جذاب توریست‌ها در دریاچه گهر می‌توان به ماهیگیری، قایق سواری، طبیعت گردی و عکاسی از طبیعت و کوهنوردی را نام برد. بهترین زمان سفر به این دریاچه اواخر تابستان و اوایل تابستان می‌باشد.

حمام گپ لرستان

حمام گپ لرستان
حمام گپ یکی از جاهای دیدنی لرستان است که در شهر مرکزی خرم آباد قرار گرفته است. این حمام از جاذبه‌های تاریخی مشهور و زیبای شهر خرم آباد می‌باشد که معمولا به سبب شاهکار هنری و معماری فوق العاده‌ای که دارد از محبوبیت زیادی در میان گردشگران برخوردار است. این حمام به گچ بری‌ها و تزئینات زیبا و چشم نوازی که دارد معروف است. شما با دیدن حمام گپ لرستان می‌توانید به دوران صفویه سفر کنید و شاهد علم و هنر آن دوره شکوفایی ایرانیان باشید. این حمام محل خوبی برای عکاسی است.

موزه باستان شناسی لرستان

موزه باستان شناسی لرستان
موزه باستان شناسی در شهر خرم آباد که شهری پیشرفته است و بزرگ‌ترین شهر این استان است احداث شده است. موزه‌ها از بهترین مناطق برای شناخت تاریخ یک شهر و دیار هستند. موزه باستان شناسی لرستان نیز با 12 ویترین و 50 اثر نادر و قدمتی از دوره‌های مختلف تاریخی بجا مانده است. جالب است که برخی از آثاری که امروزه در این موزه به چشم می‌خورد توسط قاچاقچیانی یافت شده است که به صورت غیر مجاز دست به حفاری می‌زدند ضبط شده است. ابزارهای سنگی و سفالی، مهرهای سنگی با اشکال مختلف، ظروف و اشیای جا مانده از دوران پیش از اسلام وجود دارد.


دریاچه کیو لرستان

دریاچه کیو لرستان
دریاچه کیو از زیباترین جاهای دیدنی لرستان است. این دریاچه محله یک چشمه قدیمی به نام سراب کیو بوده است که امروزه بیشتر آب این دریا توسط همان چشمه تشکیل می‌شود. دریاچه دیدنی و تفریحی کیو در سال 1352 با پیگیری‌های شهردار وقت خرم آباد یعنی آقای علی محمد ساکی به عنوان یک مرکز توریستی و تفریحی ساخته شد. تفریحات در نظر گرفته شده در مجموعه این دریاچه شامل قایق موتوری، قایق پایی، جت اسکی، ماهیگیری، پیاده روی، پیک نیک، عکاسی و... است. امکاناتی نظیر سرویس بهداشتی، پارکینگ، فروشگاه، نیمکت و صندلی برای استراحت نیز از خدمات رفاهی این دریاچه هستند.

تونل برفی ازنا لرستان

تونل برفی ازنا لرستان
تونل برفی ازنا لرستان یک جاذبه گردشگری بسیار متفاوت در کل ایران است. این تونل در دامنه‌های اشترانکوه لرستان واقع شده است و بیش از 800 متر ارتقاع دارد. این تونل یک شگفتی نایاب در طبیعت است که از انباشته شده برف‌ در طول سالیان سال به وجود آمده است. به دلیل منطقه کوهستانی استان لرستان این تونل نایاب به وجود آمده است. تونل برفی ازنا دارای عرض 10 متر و ارتفاع تا 3 متر است. در فصل زمستان این تونل به زیباترین حالت ممکن خود می‌رسد و در تابستان آب آن ذوب شده و جاری می‌شود. برای تماشا از این تونل یخی و برفی لازم است لوازم کوهنوردی بخصوص کفش مناسب همراه داشته باشید. 
 

کلام آخر

در میان استان‌های غربی کشور لرستان از نظر توریستی و گردشگری توجه بیشتری می‌شود. ما نیز با معرفی برترین جاهای دیدنی لرستان قصد تشویق شما عزیزان را به غرب کشور داریم. یکی از بهترین راه‌های شناخت خداوند دقت در شگفتی‌ها و نعمت‌های خداست که سفر کردین یکی از این راه‌هاست. با سفر به خطه‌ی لرنشین کشور ایران می‌توانید روزهایی را به دور از کار و زندگی شهری از طبیعت و هوای ناب این استان لذت ببرید.
سفر را همه دوست دارند اما با اوضاع اقتصادی امروزه کمتر کسی می‌تواند سفر کند. اگر هم کسی قصد سفر را داشته باشد قطعا به دنبال یک سفر ارزان قیمت است. با اعتماد به مجموعه ما می‌توانید طعم خوش بلیط هواپیما ارزان را تجربه کنید. برای اطلاع بیشتر در مورد خرید بلیط چارتر هواپیما با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.
 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.