آشنایی با زیباترین جاهای دیدنی خرم آباد

در راستایی آشنایی با شهرهای توریستی و زیبای سرزمین ایران در مجموعه‌ آژانس مسافرتی چارتر 118 این بلاگ را به طور کلی به معرفی جاهای دیدنی خرم آباد اختصاص داده‌ایم. خرم آباد یکی از زیباترین و دیدنی‌ترین شهرهای ایران است. با توجه به نام این شهر نیز می‌توانید دریابید که خرم آباد شهری بسیار سرسبز و خرم است. خرم آباد مرکز استان و بزرگ‌ترین شهر لر نشین در ایران می‌باشد. 
آژانس مسافرتی ما را تا پایان این بلاگ همراهی کنید تا با شهر خرم آباد و جاهای دیدنی آن بیشتر آشنا گردید. با همراهی مجموعه ما علاوه بر انتخاب مقصد گردشگری مناسب این امکان وجود دارد که از امتیازات ویژه چارتر 118 چون خرید بلیط ارزان هواپیما استفاده کنید. برای خرید بلیط هواپیما لحظه آخری و قیمت مناسب از سایت دیدن کنید.

جاهای دیدنی خرم آباد

اطلاعاتی که به شناخت شما درباره خرم آباد کمک می‌کند

خرم آباد بزرگ‌ترین شهر لرنشین ایران و همچنین بیست و سومین شهر پر جمعیت در ایران می‌باشد. بر طبق سرشماری صورت گرفته شده در سال 1395 جمعیت این شهر 373416 بوده است. این شهر با پایتخت ایران یا همان تهران بزرگ 490 کیلومتر فاصله دارد. در دوره‌ی باستان نام "خایدالو" را برای شهر خوش آب و هوا انتخاب کرده‌اند. اما چیزی که از تاریخ و قدمت خرم آباد موجود است به دوران آشوریان باز می‌گردد.
گویش مردم شهر لری و نژاد آنان نیز به فیلی نسبت داده شده است. این نژاد خود از تشکیل مردمان لر و کرد به وجود آمده است. اکثر خرم آبادی‌ها شیعه هستند و در آن میان نیز تعداد کمی یهودی نیز می‌باشند. این شهر دارای تعداد زیادی منابع آب زیرزمینی و همچنین چشمه و جویبار است. همچنین پیشرفته‌ترین رصدخانه‌ی ایران با فول امکانات رفاهی و آسایشی در شهر خرم آباد واقع شده است که خود یکی از جاذبه‌های خطه لرنشین کشور است.

همچنین برای دیدن جاهای دیدنی لرستان کلیک کنید.

بهترین جاهای دیدنی خرم آباد را بیشتر بشناسید

خرم آباد ایران شهری است مرتفع که دارای آب و هوای معتدل و نیمه کوهستانی می‌باشد. این شهر بین کوه‌های زیبا و پهناور زاگرس کشیده شده است و به سبب ویژگی‌هایی که دارد، توریست‌ها را به خود جلب می‌کند. از سری مشخصات یا ویژگی‌های خرم آباد می‌توان به هوای خوب به خصوص در فصل تابستان و بهار، طبیعت غنی از چشمه، کوه، غار و... و همچنین تاریخ و پیشینه کهن اشاره کرد.


مهم‌ترین جاهای دیدنی خرم آباد عبارتند از:

  • قلعه فلک و الافلاک
  • آبشار نوژیان
  • پارک جنگلی مخمل کوه
  • حمام گپ خرم آباد
  • آبشار افرینه
  • موزه باستان شناسی
  • جنگل و آبشار نای انگیز 
  • پل شکسته
     

قلعه فلک الافلاک خرم آباد

قلعه فلک الافلاک خرم آباد
مهم‌ترین جاذبه شهر خرم آباد که از دوران باستان برجای مانده است، قلعه فلک الافلاک است. این قلعه در مرکز شهر واقع شده است و زمانی مقر فرماندهی پادشاهانی در دوره‌های ساسانیان، آل بویه، قاجار نیز بوده است. قلعه فلک الافلاک بر روی یک تپه‌ی بلند و بر روی ارتفاعات کوه زاگرس از خشت، آجر، ملات و سنگ ساخته شده است. این قلعه چاهی بسیار عمیق و یک راه فرار اضطراری دارد که نشان دهنده نبوغ در آن زمان می‌باشد. قلعه باعظمت فلک الافلاک همواره در طول تاریخ زندان، خزانه سطنتی، مقر حکومت، پادگان نظامی و... بوده است. اندورنی، بیرونی، دیوانخانه، مسجد از بخش‌های این دژ پنج ضلعی با آجرکاری است.

آبشار نوژیان خرم آباد

آبشار نوژیان خرم آباد
آبشار نوژیان از جاهای دیدنی خرم آباد است. این آبشار یکی از جاذبه‌های طبیعی و بی نظیر این شهر خرم و سرسبز می‌باشد. آبشار خروشان نوژیان مشهورترین آبشار شهر است که در 38 کیلومتری جاده خرم آباد قرار گرفته است. این آبشار در میان دو کوه بلند و بزرگ با نام‌های تاف و هشتاد پهلو واقع شده است. ارتفاع آبشار نوژیان خرم آباد 95 متر و عرض آن حدود 5 متر است. در فصل بهار این آبشار به پر آب‌ترین ممکن خود می‌رسد و در فصل تابستان و در هوای گرم نیز بازدید این آبشار حال و هوایی دیگر دارد. در اطراف آبشار نوژیان علاوه بر هوای بسیار خوش و خنک نیز گیاهان کمیاب و شادابی می‌روید که بوی بسیار خوبی را در فضا پخش کرده است. 

پارک جنگلی مخمل کوه خرم آباد

پارک جنگلی مخمل کوه خرم آباد
پارک جنگلی مخمل کوه خرم آباد یک پارک تمام صخره‌ای بسیار سرسبز پوشیده از گلسنگ است. این پارک به دلیل ظاهر مخملی شکلی که دارد به پارک جنگلی مخمل کوه شهرت پیدا کرده است. بسته به فصلی که از این پارک دیدن می‌کنید، گلسنگ‌ها یا پوشش گیاهی پارک جنگلی مخمل کوه به رنگ سبز روشن، سبز تیره و همچنین سیاه نیز در می‌آید. در فصول پر بارندگی این پارک دارای چشم اندازی فوق العاده می‌باشد. در دل پارک جنگلی مد نظر ما آبشار بلند و پر آبی وجود دارد. کوهنوری و پیاده روی در این پارک را به شما عزیزان توصیه می‌کنیم.

 حمام گپ خرم آباد 

حمام گپ خرم آباد
هر شخصی که کمی با استان لرستان آشنا باشد می‌داند که این حمام زیبا از جاهای دیدنی خرم آباد است. حمام گپ یادگاری از دوران حکومت صوفیان بر ایران است. براساس آنچه در تاریخ آمده است اولین سال‌های پیشرفت و نبوغ ایرانیان در دوره صفویه می‌باشد. از این دوران آثار و بناهای زیادی به جا مانده است که حمام گپ تنها یکی از آنهاست. این حمام که دارای بخش‌های مختلف مرسوم حمام‌های عمومی است از نظر معماری بسیار جالب توجه است. این حمام به گچ بری‌ها و نورپردازی‌هایش معروف است.


آبشار افرینه خرم آباد 

آبشار افرینه خرم آباد
همانطور که در توضحاتی درباره شهر خرم آوردیم، این شهر تعداد زیادی آبشار، غار و جنگل طبیعت دست نیافتی و چشم نواز دارد. آبشار افرینه در واقع تنها یک آبشار نیست بلکه تفرجگاهی برای گذراندن ساعت خوش و در سفر است. این آبشار را پر آب‌ترین آبشار کل ایران و لرستان می‌دانند که از چندین آبشار کوچک و بزرگ دیگر تشکیل شده است. آبشار افرینه در استان لرستان در شهرستان پلدختر و در روستای افرینه قرار گرفته است. بلندترین آبشار این مجموعه آبی طبیعی بیشتر از 20 متر نیست و عرض آن متغییر است. جاری شدن آب این آبشار از میان صخره به جذابیت افرینه افزوده است.

موزه باستان شناسی خرم آباد

موزه باستان شناسی خرم آباد
موزه‌های باستان شناسی در هر شهر برگی از تاریخ آن شهر و منطقه هستند. موزه باستان شناسی از سری جاهای دیدنی خرم آباد است که در سال 1376 پس از زحمات و تلاش‌های فراوان تا دو سال آینده یعنی سال 1378 افتتاح شد. در این موزه که بیش از 10 ویترین دارد حدود 50 اثر تاریخی و ارزشمند از دوره‌های تاریخی مختلف از گوشه گوشه‌ی خرم آبا جمع آوری شده است. مهرهای سنگی، اشیای سنگی، ظروف، سکه و سفالیه بخش‌هایی از این گنجینه‌ی تاریخی بسیار غنی در خرم آباد هستند که مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد.

جنگل و آبشار نای انگیز خرم آباد

جنگل و آبشار نای انگیز خرم آباد
جنگل‌های زاگرس تقریبا 6 میلیون هکتار مساحت دارند و 40 در صد از کل جنگل‌های کشور ایران را شامل می‌شوند. جنگل‌هایی که در منطقه‌ی کوه‌های زاگرس را به خود اختصاص داده‌اند اکثر درخت‌های بلوط هستند. این جنگل از دست نیافته‌ترین جنگل‌های کل ایران است که به دلیل عدم شناخت عمومی مردم بکر بودن خود را حفظ کرده است. جذابیت‌هایی چون کوهنوردی، استفاده از هوای تمیز، لذت از صدای پرندگان و لذت‌های بصری از مناظر و درختان و... از ویژگی‌های جذب کننده جنگل نای انگیز می‌باشند. آبشار زیبا و مرتفع این جنگل با حوضچه‌های کوچک و بزرگ و سنجاب‌های بلوط خور سبب زیبایی این جنگل شده‌اند. 

پل شکسته خرم آباد

پل شکسته خرم آباد
پل شکسته در جنوب شهر خرم آباد و ضلع جنوبی قلعه فلک افلاک و در بخش انتهایی خیابان تمدن قرار گرفته است. پل شکسته که به نام‌هایی چون پل شاپوری و طاق پیل اشکه سه شناخته می‌شود از شاهکارهای ایرانیان از دوران ساسانیان است که هنوز جزء برترین جاذبه‌های شهر خرم آباد تلقی می‌شود. از مشخصات پل شکسته می‌توان به 28 چشمه طاق و طول 230 متری و ارتفاع 11 متری آن اشاره کرد. البته امروزه تنها 5 چشمه از طاق‌های این پل باقی مانده است. از ویژگی‌های دیگر پل شکسته می‌توان به شکل جناغی و سبک روگذر و زیرگذر پا با آن موج شکن‌های شش ضلعی لوزی شکل اشاره کرد. 
 

جمع بندی

استان لرستان را از بهترین و محبوب‌ترین مناطق ایران می‌دانند. چرا که این استان تمامی جاذبه‌های گردشگری و توریستی باب نظر و سلیقه‌ی مردمان را به صورت یکجا دارد. این بدان معناست که خرم آباد لرستان جاذبه‌های فرهنگی، طبیعی و تاریخی را در کنار هم دارد که یک امتیاز مثبت برای مسافران است. در واقع با سفر به خرم آباد با یک تیر می‌توانید چند نشان بزنید و از تمامی جاهای دیدنی خرم آباد دیدن کنید. البته اکثر افرادی که طرفدار سفر به این خطه هستند، افرادی می‌باشند که از طبیعت لذت می‌برند.
در آژانس مسافرتی چارتر 118 همه چیز برای رقم زدن یک سفر عالی و کم هزینه فراهم است. مجموعه ما با چندین و چند سال سابقه همواره توانسته است اعتماد مشتریان زیادی را به خود جلب کند. شما نیز با خرید یک باره بلیط چارتر هواپیما و یا خرید ارزان‌ترین بلیط هواپیما به مقصد خرم آباد و یا هر شهر دیگری قطعا از مشتریان اصلی و وفادار ما خواهید شد.
 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.