8 مورد از زیباترین جاهای دیدنی بیرجند را بشناسید

شهر بیرجند را چقدر می‌شناسید؟ آیا تا به حال به این شهرستان سفر کرده‌اید؟ درباره جاهای دیدنی بیرجند چه اطلاعاتی دارید؟ بیرجند از آن سری مناطقی است که حرف‌های زیادی برای گفتن دارد اما به دلیل آن که تنها یک شهرستان است؛ کمتر درباره‌ی آن سخن گفته‌اند. ما مجموعه چارتر 118 در این بلاگ قصد داریم با معرفی شهرستان بیرجند اطلاعات خوب و مفیدی به شما اضافه کنیم و حق مطلب را راجع به بیرجند ادا کنیم.
سفر از بهترین راه‌های شناخت طبیعت، آداب و رسوم، فرهنگ، مردمان، گویش و... است. هر گوشه از دنیا چیزهای زیادی برای کشف دارد. و اما کار آژانس مسافرتی ما معرفی جاذبه‌های هر منطقه و همچنین راهنمایی و مشاوره جهت انتخاب بهترین تور گردشگری است. ارائه بلیط هواپیما ارزان و رزرو بلیط لحظه آخری هواپیما با بهترین قیمت می‌باشد.

جاهای دیدنی بیرجند

آشنایی با شهرستان بیرجند 

شهرستان بیرجند در شرق کشور ایران و در مرکز استان خراسان جنوبی واقع شده است. براساس سرشماری سال 1395 بیرجند 303636 نفر جمعیت دارد. این شهرستان از سری مناطق تاریخی و قدیمی خطه‌ی خراسان بوده است. در دوران ساسانیان، زرتشتیان، پس از اسلام، افشاریه، قاجاریه و پهلوی بیرجند نقش‌های زیادی را بر عهده داشته است. بیرجند اولین سازمان آبرسانی و بنگاه آبلوله د رکشور نیز می‌باد. در واقع این شهرستان از سال 1302 لوله کشی آب شهری داشته و یک شهر پیشرفته بود. 
مدرسه شوکتیه بیرجند نیز پس از مدرسه دارالفنون تهران دومین مدرسه‌ی آموزشی به سبک نوین در کشور است. علاوه بر این بیرجند با ساخت فرودگاه در سال 1312 توانست عنوان سومین فرودگاه کشور را از آن خود کند. براساس آنچه درباره بیرجند گفته شد؛ می‌توان تصور کرد که با یک شهر تاریخی اما پیشگام در علم روبه‌رو هستید. با ما همراه باشید تا در ادامه این صفحه به جاذبه‌های دیدنی و تاریخی این شهر بپردازیم.

معرفی بهترین جاهای دیدنی بیرجند

سرزمین ایران قدمتی چندین و چند هزار ساله دارد. به هر بخش از آن که سفر کنیم از شرق تا غرب، شمال تا جنوب شگفتی‌های زیادی وجود دارد. در شهر کویری بیرجند که آن را قلب تپنده‌ی خراسان جنوبی می‌دانند نیز امکان دیدنی و جاهای گردشگری زیادی وجود دارد. با بازدید از این جاذبه‌ها می‌توانید به هنر و معماری اصیل ایرانی و همچنین نبوغ و علم ایرانیان از دیرباز آشنا گردید. برای تماشای تمامی دیدنی‌های نگین خراسان جنوبی حداقل به یک هفته زمان نیاز خواهید داشت. 


بهترین جاهای دیدنی بیرجند عبارتند از:

  • روستای ماخونیک
  • قلعه بیرجند
  • باغ اکبریه
  • بند دره
  • ارگ کلاه فرنگی
  • قلعه فورگ
  • غار چهل چاه
  • آبشار گیوک
     

روستای ماخونیک بیرجند

روستا ماخونیک بیرجند
روستای ماخونیک یکی از روستاهای متفاوت در ایران است که در نزدیکی مرز افغانستان قرار دارد. این روستا به دلیل دور افتادگی از دیگر مناطق ایران و ارتباط کمتر با همسایگان خود از رفاه کمتری برخوردار است و هنوز آداب و رسوم سنتی خود را حفظ کرده است. روستای ماخونیک، روستایی قدیمی است که در آن جاذبه‌های دیدنی و با تم تاریخی دارد. برخی از جاهای دیدنی این روستا شامل سنگ نگاره سیاه، برج و قلعه، برج گل انجیر و بافت قدیمی شهر می‌شود. مردمان روستای ماخونیک به دلیل ازدواج‌های فامیلی و تغذیه نامناسب قد بسیاری کوتاهی دارند که روستای کوتولوها معروف است.

قلعه بیرجند

قلعه بیرجند
قلعه بیرجند را شاخص‌ترین و مهم‌ترین جاهای دیدنی بیرجند می‌دانند. این قلعه به دژ بیرجند نیز شناخته می‌شود و روی یک قلعه در شمال غربی شهر ساخته شده است. قلعه بیرجند در دوران صفویه در شهر ساخته شده و هدف از احداث آن جنبه‌های دفاعی و نظامی شهر بوده است. این قلعه در بافت قدیمی واقع شده و با این وجود بلندترین بنای شهر است که می‌توان با از بلندای آن کل بیرجند را نظاره کنید.قلعه بیرجند تقریبا 3000 متر مربع است که دارای برج و بارو نیز می‌باشد. برج‌های استوانه‌ای، استفاده از مصالح خشت، گل و چینه، داشتن دو در ورودی، انبارهای غذا و... از مشخصات این دژ مهم امنیتی هستند. این قلعه در اعیاد با موسیقی سنتی پذیرای مهمانان است.

باغ اکبریه بیرجند

باغ اکبریه بیرجند
باغ اکبریه از نظر معماری چیزی از باغ‌های دیگر بزرگ ایران کم ندارد. این باغ نیز همانند باغ‌های ایرانی الاصل باغی سرسبز با عمارتی زیبا در وسط و جوی‌های آب و دیوارهای بسیار است. باغ اکبریه اولین باغی است که در مسیر خروجی قنات ساخته شده است. این باغ بیش از 45069 متر مربع مساحت دارد که جزء آثار ملی ایران نیز به شمار شمار می‌رود. باغ اکبریه در اواخر دوران زندیه و اولیل دوران قاجریه به دست شوکت الملک ساخته شده است. این باغ از دو ساختمان قدیمی دو طبقه، دالان‌ها و راهروها، اصطبل، باغ اصلی و باغ جنوبی تشکیل شده است. علاوه بر باغ و عمارت دیدنی باغ اکبریه از موزه‌ی آن نیز دیدن کنید.

بند دره بیرجند

بند دره بیرجند
بند دره را به دلیل قدمتی که دارد از جاهای دیدنی بیرجند بر می‌شمارند. قدمت بند دره نیز اوایل دوره زندیه و اواخر دوره قاجاریه را در برمی‌گیرد. این بند زیبا نه تنها از آثار دیدنی شهر بیرجند بلکه از جاذبه‌های گردشگری و توریستی کل خراسان جنوبی محسوب می‌شود. بند دره توسط امیر شوکت الملک والی شهر بیرجند در سال 1294 ساخته شده است. در سال 1381 بود که بند دره از طریق سازمان میراث فرهنگی ایران به فهرست آثار ملی کشور ایران اضافه گردید. این بند در منطقه کوهستانی واقع شده و به همین دلیل دارای آب و هوای خوبی است. از تفریحات بند دره می‌توان به عکاسی، پیاده روی، لذت بصری، ماهی گیری و... اشاره کرد.

ارگ کلاه فرنگی بیرجند

ارگ کلاه فرنگی بیرجند
ارگ کلاه فرنگی بیرجند نام‌های زیادی دارد. قصر بی بی عروس، ارگ سرکاره، ارک حسام الدوله تنها برخی از نام‌هایی است که برای این جاذبه در نظر گرفته‌اند. کوشک کلاه فرنگی دارای یک معماری سلطنتی است که به سبک بناهای امپراطوری عثمانی و هند ساخته شده است. کلاه فرنگی بیرجند در زمان حکومت قاجاریه و حدود سال‌های 1264 تا 1313 ساخته شده است. مجموع ارگ کلاه فرنگی حدودا 700 متر مربع است و به شکل زیگوراتی و پله‌ای در شش طبقه طراحی شده است. این کوشک مخروطی شکل از گل، ساروج، آهک و آجر به رنگ سفید بنا شده است. معماری جالب حوضخانه ارگ کلاه فرنگی توجه معماران به خود جلب کرده است.

قلعه فورگ بیرجند

قلعه فورگ بیرجند
قلعه فورگ در روستای فورگ در دامنه کوه‌های مومن آباد و در منطقه‌ی ییلاقی و کوهستانی خراسان جنوبی قرار دارد. این قلعه در شرق بیرجند و در فاصله‌ی 5 کیلومتری شهر است که از دوران اسماعیلیان به جا مانده است. این قلعه در زمان نادرشاه افشار و توسط بقاخان حاکم منطقه ساخته شد و پس از آن توسط پسرش به اتمام رسید. این قلعه روی تپه‌ای به ارتفاع 2500 پا و در بخش جنوبی ارتفاعات و در میان دو کوه ساخته شد. قلعه فورگ از سه بخش نظیر انبار علوفه، محل نگهداری احشام، محل زندگی خدمه و حوض انبار تشکیل شده است. این قلعه باعظمت 18 برج دارد و از سنگ، آجر و خشت برای دیده بانی و دفاع از شهر بنا شده است. 

غار چهل چاه بیرجند

غار چهل چاه بیرجند
غار چهل چاه بیرجند یک غار تاریخی است. این غار را از قدیمی‌ترین جاهای دیدنی بیرجند می‌دانند چرا که بیشتر از 1400 سال قدمت دارد. غار چهل چاه یک غار رعب آور و هیجان انگیز است که در روستای چنشت در نزدیکی روستای سربیشه است. در غار چهل چاه و یا بهتر است بگوییم استخوان‌های 14 عدد مرده از مرد، زن و کودک وجود دارد. باستان شناسان بر این باور هستند که این افراد به غار پناه برده‌اند و از بیرون در نیز افرادی در ورودی غار را با گل بسته‌اند و این افراد را در آن زندانی کردند و عاقبت آن 14 نفر در غار چهل چاه به هلاکت رسیدند.

آبشار گیوک بیرجند

آبشار گیوک بیرجند
آبشار گویک از جاذبه‌های طبیعی و زیبای شهرستان بیرجند است که اگر اهل طبیعت گردی باشید این مکان برای شما بهشتی کوچک و دیدنی است. آبشار گیوک در بخش انتهایی یک دره سرسبز و زیبا واقع شده است. این آبشار در نزدیکی روستای گیوک قرار دارد و با شهر بیرجند نیز 5 کیلومتر فاصله دارد و در جاده بیرجند به کرمان قرار گرفته است. به دلیل وجود آبشار، سد و آب و هوای بکری که این منطقه و روستا دارد می‌توانید از طبیعت و هوای بی پاک آن نیز لذت ببرید. باغ‌های توت، زردآلو، زرشک، انگور و توت این خطه بسیار محبوب است. چرا که کیفیت بالایی دارد و به بیرجند و از آنجا به دیگر شهرهای ایران صادر می‌شود. 
 

جمع بندی

با مطالعه این بلاگ با معروف‌ترین جاهای دیدنی بیرجند آشنا شدید. اما جاذبه‌های شهرستان بیرجند با وجود وسعت کم تنها به آنچه در این مقاله آورده شد مختص نمی‌شود. باغ شوکت آباد، روستای نازدشت، موزه مرم شناسی، آبشار چهارده، رشته کوه باقران، روستای گازار، چشمه آب ترش سربیشه، پارک جنگلی بیرجند، روستای خراشاد، بازار بیرجند، بند عمر شاه و برج چشمه مولید از جاذبه‌های دیگر این شهرستان هستند که شما را به دیدن تک تک آنها دعوت می‌کنیم.
برای آن که بی دردسرترین سفر را داشته باشید، بهترین راه ممکن سپردن صفر تا صد مراحل سفر به یک آژانس معتمد و معتبر است. آژانس مسافرتی چارتر 118 همان آژانسی است که به دنبال آن هستید تا بلیط لحظه آخری هواپیما و قیمت بلیط هواپیما را از ما بخواهید. برای اطلاع پرواز چارتر از سایت ما دیدن کنید.
 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.