جاهای دیدنی بجنورد، نگین خراسان شمالی را بشناسید!

نگین خراسان شمالی، شهر زیبای بجنورد است. این شهر با وجود آن که شهری کوچک است جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوانی برای کشف دارد. در این مطلب قصد کرده‌ایم به جاهای دیدنی بجنورد بپردازیم. اطلاع از دیدنی‌های بی نظیر شهر بجنورد به شما مسافران عزیز این امکان را می‌دهد که در مسیر خود از یک شهر گردشگری و جذاب نیز دیدن کنید. در سفرهای ماشینی به مقصد پایتخت و یا خطه شمال کشور لازم است از شهر بجنورد بگذرید با شناخت این شهر می‌توانید سفر خود را پر بارتر کنید.
در صفحه چارتر 118 ما در کنار شما هستیم تا هر چه لازمه یک سفر اعم از هوایی، زمینی، معلومات عمومی درباره شهرهای توریستی، رزرو اقامتگاه، رزور تور و رزرو بلیط لحظه آخری هواپیما و یا خرید آن به شما یاری برسانیم تا بتوانید سفری بهتر و برنامه ریزی‌ شده‌تر داشته باشید. با اعتماد به مجموعه ما می‌توانید از مزایایی چون خرید بلیط ارزان هواپیما نیز بهره مند گردید.

جاهای دیدنی بجنورد

اطلاعاتی درباره شهر بجنورد

بجنورد در خراسان شمالی واقع شده است و با شهرهایی نظیر شیروان، اسفراین، جاجرم، آشخانه و ترکمنستان همسایه می‌باشد. شهر امروزی بجنورد بیش از 100 سال قدمت دارد و توسط یکی از بزرگان ایل کرد شادلوها به نام تولی خان دوم بنا شد. در دوران‌های مختلف تاریخی چون حمله مغول‌ها و شورش حسین خان سالار بخش‌های عظیمی از شهر ویران شد که مجدد مورد مرمت قرار گرفت. این شهر دارای آب و هوای معتدل و به نسبت کوهستانی است. این بدان معناست که تابستان‌های شهر بجنورد معتدل و زمستان‌های آن سرد است. در آخرین سرشماری صورت گرفته برای این شهر جمعیت بجنورد 228931 نفر بوده است. مردمان ساکن در شهر خوش آب و هوای بجنورد کرد کرمانج، ترکمن، تات، فارسی زبان و ترک خراسانی تشکیل می‌دهند. با ما همراه باشید تا در ادامه به جاذبه‌های شگفت آور بجنورد بپردازیم.

معرفی جاهای دیدنی بجنورد

تا این جای مقاله تا حدودی با شهر کردزبان بجنورد آشنا شده‌اید. شهر بجنورد از آن سری شهرهایی است که به اصطلاح به آن سر راهی یا دم راهی می‌گویند. یعنی شما از مسیر جاده‌ی اصلی چه از رفت و چه از برگشت از این شهر گذر می‌کنید. به همین دلیل می‌توانید به عنوان یک مقصد سفری به این شهر نگاه کرد و روزهایی را در بجنورد سپری کنید. البته خوب است بدانید برای سفر به بجنورد به جزء خودرو راه‌هایی چون قطار، هواپیما و اتوبوس وجود دارد.


برترین جاهای دیدنی بجنورد عبارتند از:

 • گردشگاه بش قارداش
 • حسینیه جاجرمی
 • گردشگاه بابا امان
 • آبشار حمید بجنورد
 • عمارت سردار مفخم 
 • چشمه آب گرم ایوب پیغمبر
 • آبشار بیار
 • دریاچه سد شیرین دره
 • آتشکده اسپاخو
   

گردشگاه بش قارداش بجنورد

گردشگاه بش قارداش بجنورد
بش قارداش معروف‌ترین جاذبه‌ی شهر بجنورد است. این گردشگاه در میان مسافران بسیار شناخته شده است. چرا که بش قارداش در ابتدای جاده بجنورد قرار دارد و محلی برای استراحت مسافران است. بش قارداش حدود 7 کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد. این گردشگاه درخت‌های سر به فلک کشیده و سایه سارها و تختگاه‌های خوبی برای رفع خستگی در حین سفر دارد. استخرهای آب قدیمی، ساختمان بقعه شکل با آن معماری منحصربه‌فرد، چشمه‌های آب معدنی و وسایل بازی و ورزش از تفریحات این گردشگاه محسوب می‌شوند. چشمه‌های آب معدنی بش قارداش از نظر درمانی و پزشکی قابل اهمیت است. 

حسینیه جاجرمی بجنورد

حسینیه جاجرمی بجنورد
شهرهای خراسان به طور کلی محوریت مذهبی دارند. حسینیه جاجرمی نیز از مهم‌ترین جاهای دیدنی بجنورد است. این حسینیه معماری ساده و زیبایی دارد که برگزار کننده مراسم امام حسین (ع) در تمام بجنورد است. این حسینیه در سال 1325 در زمان قاجاریه و در بافت قدیمی شهر احداث شده است. ساختمان حسینیه به شکل مربعی با مساحت 600 متری است که در 2 طبقه دارد. معماری این ساختمان به شکل سنتی و به سبک و سیاق قاجاری‌ها ساخته شده است. اتاق‌های تودرتو، طاقی‌های قوسی شکل، گچ بری‌ها، آجرکاری، گچبری‌ها، مقرنس کاری‌ها و... سبب زیباتر شدن فضای حسینیه جاجرمی شده است. کتیبه‌های فاخر با نوشته‌های نستعلق پرمفهوم و فرش‌های دستی نیز به اعتبار این بنای مذهبی و تاریخی افزوده‌اند.

گردشگاه بابا امان بجنورد

گردشگاه بابا امان بجنورد
بعد از بش قارداش، گردشگاه بابا امان یک پارک طبیعت گردی و زیباست که در میان زائران امام رضا(ع) و مسافران از محبوبیت بالایی برخوردار است. بابا امان چشمه‌ای بسیار پرآب است که از دل صخر‌ه‌ها می‌جوشد و به استخرهای بزرگ و کوچکی روان می‌شود. این استخرها فضای گردشگاه را زیباتر و هوای آن را مطبوع‌تر کرده‌ است. گردشگاه بابا امان نیز خارج از شهر است و 10 کیلومتر با بجنورد فاصله دارد. این پارک یا گردشگاه طبیعی را قدیمی‌ترین پارک جنگلی بجنورد می‌دانند. گردشگاه بابا امان از نظر طبیعی و زیست محیطی ارزشمند است. 400 هزار درخت در 250 هکتار زمین پوشیده از پوشش گیاهی از ویژگی‌های این پارک است.

آبشار حمید بجنورد

آبشار حمید بجنورد
آبشار حمید بجنورد را در سری جاهای دیدنی بجنورد با 5 امتیاز قرار داده‌اند. آبشار حمید در روستای حمید قرار دارد و در 7 کیلومتری شهر بجنورد قرار گرفته است. این آبشار از روستای آبچور سرچشمه می‌گیرد و در انتها به کوهستان‌های روستا می‌ریزد و طبیعیت بکر و منظره تماشایی را به وجود می‌آورد. آبشار حمید 25 متر ارتفاع دارد و آب این آبشار در انتها به حوضچه‌های سنگی سراریز می‌شود. آب این آبشار گوارا و خنک است و به دلیل وجود آبشار نیز هوای اطراف آن بسیار دلنشین می‌باشد. بازدید از این آبشار احساس شادی و آرامش را به مخاطب منتقل می‌کند. 

عمارت سردار مفخم بجنورد

عمارت سردار مفخم بجنورد
رد پای دوران قاجاریه در گوشه گوشه‌ی شهرهای کوچک و بزرگ کشور به چشم می‌خورد. عمارت سردار مفخم نیز یک اثر فاخر و شاخص قاجاری در شمال شرق بجنورد است. این عمارت بزرگ در دهه 1300 هجری قمری و در زمان حکومت ناصرالدین شاه قاجار برای میهمانان مهم دولتی و رجال سیاسی به دستور یارمحمدخان شادلو ساخته شده است. جالب توجه است که عمارت سردار مفخم جزء یک مجموعه غنی تاریخی بوده است که شامل کلاه فرنگی، آیینه خانه، حوضخانه و باغ بوده است. کاشی‌کاری‌های فیروزه‌ای و مناره‌های این عمارت چشم نواز هستند.

چشمه آب گرم ایوب پیغمبر بجنورد

چشمه آب گرم ایوب پیغمبر
چشمه آبگرم ایوب پیغمبر نام روستایی کهن با نام حاجی عبدالوهاب است که به دلیل وجود زیارتگاهی به نام حضرت ایوب پیامبر نام خود را به روستای ایوب تغییر داده است. این روستا بیشتر از 150 سال قدمت دارد و چشمه آب گرم ایوب نیز در آن قرار دارد. این چشمه روایتی اعتقادی و مذهبی دارد. در واقع مردم این روستا بر این باور هستند که این چشمه توسط خداوند به صورت معجزه با زدن عصای حضرت ایوب برای رفع یک بیماری پوستی ظاهر شده است. بومیان نیز آب این چشمه را مقدس شمرده است. آب گرم ایوب پیغمبر تقریبا 47 درجه سانتی گراد دما دارد و چشمه آب سرد شیرین و گوارایی نیز در کنار آن قرار دارد. ترکیب این دو چشمه، زیارت کردن، جنبه درمانی و اعتقادی مسافران را به سمت این جاذبه روانه می‌کند.

آبشار بیار بجنورد

آبشار بیار بجنورد
آبشار بیار یکی دیگر از جاهای دیدنی بجنورد است که معمولا مسافران توسط بومیان به بازدید از آن تشویق می‌شوند. این آبشار در 52 کیلومتر غربی شهر بجنورد و در یک کیلومتری شهر آشخانه است. آبشار بیار در یک منطقه کوهستانی و جنگلی قرار گرفته است و حدود 15 متر ارتفاع دارد. منظره و محیط اطراف آبشار بیار بسیار زیبا و چشم نواز است. جنگل‌های محسور کننده آبشار و همچنین هوای خنک اطراف این جاذبه طبیعی در فصل تابستان روح را به بازی می‌گیرد.

دریاچه سد شیرین دره بجنورد

دریاچه سد شیرین دره بجنورد
سد شیرین دره بجنورد را می‌توان در لیست جاهای دیدنی اطراف بجنورد تلقی کرد. این سد در حدود 65 کیلومتری شمال غربی شهر بجنورد است. در واقع سد شیرین دره بیشتر به شهرستان مانه و سملقان نزدیک است. سد شیرین دره جزء بزرگ‌ترین و مهم‌ترین سدهای خراسان شمالی می‌باشد که در سال 1375 راه اندازی و پس از 9 سال یعنی سال 1384 ساخته شد. از آب سد شیرین برای آشامیدن، کنترل مهار سیلاب، صنایع، کشاورزی و... نیز استفاده می‌کنند. از جذابیت‌های سرگرم کننده این جاذبه ماهیگیری و قایق سواری است.

آتشکده اسپاخو بجنورد

آتشکده اسپاخو بجنورد
یکی از متفاوت‌ترین جاهای دیدنی بجنورد آتشکده اسپاخو است. این آتشکده به صورت یک محراب دایره‌ای شکل است که روی گنبد آن سوراخ‌ها و یا روزنه‌هایی قرار گرفته است که به نظر می‌رسد برای خروج دود کاربرد داشته است. براساس نظریه باستان شناس‌ها و همچنین دقت به مواد اولیه استفاده شده در ساختن این آتشکده، قدمت تخمینی آن را به دوران زرتشتیان و ساسانیان نسبت داده‌اند. آتشکده اسپاخو به سبب اهمیتی که دارد جزئی از آثار میراث ملی و فرهنگی ایران به ثبت رسیده است.
 

کلام آخر
شاید تصور کنید؛ شهر کوچکی مثل بجنورد جاذبه‌های دیدنی محدودی دارد. اما آنچه معرفی شد تنها بخش کوچکی از جاهای دیدنی بجنورد بود. کوشک باغ علی آباد، طبیعت باغ دره، بند خاکی عبدل آباد، غار سوله قواق، خانه بانک ملی، منطقه حافظت شده قرخود، تپه قلعه خان، امامزاده سلطان سید عباس، رشته کوه کپه داغ و... از دیگر جاهایی هستند که بازدید از آن به مسافران توصیه شده است.
آژانس مسافرتی چارتر 118 به ارائه بلیط هواپیمای چارتر به قیمت مناسب معروف است. یکی از ویژگی‌های بارز مجموعه ما در کنار رزرو بلیط هواپیما وجود بلیط های همیشگی اقتصادی است. با اعتماد به مجموعه خود به شما اطمینان می‌دهیم که سفری ایده آل را تجربه کنید. با تشکر از شما عزیزانی که در این مقاله آژانس خود را همراهی کردید.
 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.