جاهای دیدنی ایلام، عروس زاگرس

تاکنون درباره اکثر شهرهای ایران و جاذبه‌های گردشگری و توریستی آن سخن گفتیم. این بار نیز قصد معرفی جاهای دیدنی ایلام که به شهر کوهستان‌های سبز نیز شهرت دارد می‌پردازیم. اگر به دنبال سفر به یک شهر سرسبز رویایی هستید و یک مقصد غیرتکراری و شگفت انگیز برای یک سفر عالی می‌خواهید با تا پایان این صفحه همراه باشید. 
آژانس مسافرتی فعال و معتبر چارتر 118 چندین سال است که در حوزه مسافربری فعالیت می‌کند و خوشبختانه نیز بسیار موفق عمل کرده است. مشاورین و کارشناسان مجموعه ما در خدمت رسانی به شما همراهان عزیز از هم رقابت می‌کنند. برای اطلاع از قیمت بلیط هواپیما و یا خرید ارزان‌ترین بلیط هواپیما از رزرواسیون ما دیدن کنید.

جاهای دیدنی ایلام

معرفی کوتاهی درباره ایلام سرسبز

ایلام شهر مرکزی استان ایلام است که یک شهر یا بهتر است بگوییم؛ استان کوهستانی و مرتفع و سرسبز می‌باشد. این شهر به سبب زیبایی منحصر به فردی که دارد به عروس زاگرس نیز شناخته می‌شود. هر چه از آب و هوای بکر و بهاری این شهر یاد کنیم کم است. چرا که شهر در بخش غربی کشور ایران و منطقه‌ای دست نخورده با طبیعت بی نظیر قرار گرفته است. شهر ایلام به نسبت مساحتی که دارد با بیش از 194030 نفر جمعیت یک شهر پرجمعیت نیز محسوب می‌شود. یکی از نکات جالب درباره ایلام این است که این شهر بر روی باقی مانده بقایا و آثار تمدن بزرگ و نامی ساسانیان بنا شده است. بومیان و محلی‌های ایلامی به زبان شیرین کردی و سپس لری صحبت می‌کنند.

برترین جاهای دیدنی ایلام 

بی جهت نیست که شهر ایلام را عروس و یا نگین سبز زاگرس می‌خوانند. در استان ایلام با آن موقعیت جغرافیایی بی نظیر و آب و هوای مطبوع و روح نواز جاذبه‌های طبیعی زیادی برای کشف و لذت وجود دارد. پس اگر از علاقه مندان به طبیعت هستید، سفر به استان ایلام را در لیست سفرهای بعدی خود قرار دهید. در استان ایلام جاهای دیدنی فراوانی از تاریخی تا طبیعی و حتی فرهنگی و هنری پذیرای مسافران داخلی و توریست‌ها خارجی هستند. با رزرو تور ایلام می‌توانید از تمامی لیست بلند و بالای استان ایلام که در ادامه می‌آوریم؛ دیدن فرمایید.


برترین جاهای دیدنی ایلام عبارتند از:

 • تنگ بهرام چوبین
 • شهر باستانی ماداکتو
 • پل گاومیشان
 • قلعه کنجانچم
 • نقش برجسته گل گل ملکشاهی
 • کاخ فلاحتی
 • دریاچه دوقلو سیاه گاو
 • تنگه کافرین
 • تنگه ارغوان 
   

تنگه بهرام چوبین ایلام

تنگه بهرام چوبین ایلام
تنگه بهرام چوبین یک تنگه شناخته شده و تاریخی در شرق دره ایلام است که تنها 12 کیلومتر با شهر فاصله دارد و از جاذبه‌های اطراف ایلام به شمار می‌رود. بهرام چوبین یا بهرام ششم از بزرگان خاندان ساسانیان بوده است که در پیکار با خسرو پرویز دست به ساخت پناهگاهی یا تنگه‌ای به نام خود می‌زند. این تنگه که امروزه محل زندگی حیوانات زیادی است در یک منطقه خوشگل و خوش آب و هوا قرار دارد. این تنگه برای بهرام از نظر نظامی مهم بوده و بخش‌های داخلی آن نیز دارای شاه نشین و اتاق هستند.

شهر باستانی ماداکتو ایلام

شهر ماداکتو ایلام
یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی ایلام شهر باستانی ماداکتو و یا شهر باستانی سیمره است. دره این شهر نخستین شهر و منطقه ایلامی‌ها بوده است. این شهر باستانی در پایان هزاره سوم قبل میلاد ساخته شده و سال‌ها در اوج رونق خود بوده است. پس از آن نیز با حمله آشوری‌ها به این شهر نیز از اهمیت شهر ماداکتو کاسته شده و سرانجام در دوران اشکانیان اقتدار خود را به دست می‌آورد. شهر باستانی مد نظر ما بیش از 200 هکتار است و در گذشته‌های دور بیش از 5000 خانه مسکونی در آن بوده است. ماداکتو از نظر تاریخی و باستانی برای ایرانیان یک گوهر تلقی می‌شود.

پل گاومیشان ایلام

پل گاو میشان ایلام
پل گاومیشان در شمار جاذبه‌های باستانی است که در خارج شهر ایلام قرار دارد. پل گاومیشان ایلام در مرز بین استان ایلام و استان لرستان واقع شده و در روی رودخانه نامی سیمره کشیده شده است. این پل که متعلق به دوران حکومت ساسانیان بیادگار مانده است. پل گاومیشان با قدمت بسیاری که دارد هنوز یکی سازه پیشرفته و قابل توجه است که بازدید از آن خالی از لطف نیست. البته لازم است بگوییم؛ بیش از 90 درصد سازه پل گاومیشان ایلام در استان لرستان قرار گرفته است. این جاذبه به ثبت آثار ملی نیز درآمده است.

قلعه کنجانچیم ایلام 

قلعه کنجانچیم ایلام
قلعه کنجانچیم را برترین جاهای دیدنی ایلام می‌دانند. این قلعه یک طبقه با یک زیرزمین بزرگ به شکل مستطیلی ساخته شده است. ایوان، سقف قوس دار، طاق گهواره‌ای، برج نگهبانی و برج دیده بانی از بخش‌های اصلی این قلعه بزرگ و باشکوه هستند. قلعه کنجانچیم در فاصله 15 کیلومتری شهر مهران و در مجاورت رودخانه کنجانچیم در دوران قاجاری‌ها بنا شده است. این قلعه سال‌ها محل سکونت و حکومت والی و فرامانروای ایلام بوده است. از مشخصات قلعه عنوان شده می‌توان به ورودی خاص، تزیینات گچی و آجری اشاره کرد.

نقش برجسته گل گل ملکشاهی ایلام

نقش برجسته ملکشاهی ایلام
سنگ نوشته‌ها و کتیبه‌ها از ارزشمندترین آثار مکتوب باقی مانده از گذتشگان هستند. بر روی این سبک آثار نیز معمولا واقیع تاریخی مهم و یا نوشته‌ای مهم نوشته می‌شده است. سنگ نوشته گل گل ملکشاهی در روستایی با همین نام در فاصله 25 کیلومتری شهر در دامنه رشته کوه کبیر جای خوش کرده است. متن این نوشته به خط میخی نوشته شده و از تمدن ایلامی‌ها و پادشاهی آشوری‌ها بر روی یک صخره بزرگ خودنمایی می‌کند. متن سنگ نوشته گل گل ملکشاهی درباره موفقیت در یک حمله نظامی، خدایان محبوب شاه، واگذاری زمین‌ها، ستایش اقدامات انجام شده و... می‌باشد. این کتیبه 90 در 135 سانتی متری است و در وسط آن نقش چهره پادشاه آشور کشیده شده است.

کاخ فلاحتی ایلام

کاخ فلاحتی ایلام
کاخ فلاحتی جزء اولین جاهای دیدنی ایلام است که ایلامی‌ها مسافران و توریست‌ها را به دیدن آن دعوت می‌کنند. این کاخ در سال 1326 هجری قمری و در زمان قاجاریه توسط حاکم آن زمان ساخته شده است. دور تا دور کاخ زیبا و عظیم فلاحتی را باغ‌ پر کرده و امروزه نیز این کاخ در محوطه سازمان جهاد کشاورزی قرار گرفته است. کاخ فلاحتی 810 متر مساحت دارد و دارای ایوان یک هال جلویی زیبا به سبک خانه‌های قاجاری می‎باشد. بیش از 10 سال است که کاخ فلاحتی ایلام به موزه کشاورزی تغییر کاربری داده است و از چندین بخش جذاب تشکیل شده است.

دریاچه دوقلو سیاه گاو ایلام 

دریاچه دوقلو سیاه گاو ایلام
در میان جاذبه‌های طبیعی و زیبای استان ایلام کم لطفی است که به معرفی دریاچه دوقلو سیاه گاو نپردازیم. این دریاچه را یک آکواریوم طبیعی و غنی از نظر اکوسیستمی می‌دانند. دریاچه دوقلو سیاه گاو که از دو دریاچه در کنار هم تشکیل شده است که هر یک عمق و طول و عرض متفاوتی دارند. آب این دریاچه شگفت انگیز بسیار شفاف است به طوری که زیر آب کاملا مشخص است. در رابطه با قدمت دریاچه نیز تخمین زده شده است که بیش از 1000 سال سن داشته باشد. پوشش گیاهی و جانوری و لذت بصری از ویژگی‌های دریاچه سیاه گاو هستند.

تنگه کافرین ایلام

تنگه کافرین ایلام
و باز هم یکی دیگر از جاهای دیدنی ایلام که قصد معرفی آن را داریم یک جای زیبای طبیعی و یک تنگه فوق العاده معروف است. تنگه کافرین در نزدیکی شهر بدره ایلام و در جاذبه ایلام به سمت دره شهر قرار دارد. این تنگه به دلیل آن که مورد حمله عرب‌ها بوده و مردمان نیز دربرابر آنان بسیار دفاع کردند به نام کافرین، کافری و شداد شناخته می‌شود. تنگه کافرین در یک منطقه کوهستانی و روی سرچشمه یک رودخانه واقع شده است که نمای آن سد سیمره و رودخانه می‌باشد. قدمت این تنگه را به دوران ساسانیان و حتی عصر نوسنگی نسبت دادند. قایقرانی و تماشای طبیعت از جاذبه‌های این تنگه است.

تنگه ارغوان ایلام

تنگه ارغوان ایلام
تنگه ارغوان نیز همانند تنگه کافرین یک گذرگاه بسیار دیدنی است که جزء مناطق حفاظت شده ایلام است. در تنگه ارغوان همانطور که از نامگذاری آن مشخص است شاهد دره‌ای زیبا هستیم که با درختان ارغوان آراسته شده است. این تنگه در فاصله 3 کیلومتری شمال شرقی ایلام و در مسیر ورودی به کرمانشاه قرار گرفته است. بهترین زمان سفر و بازدید از برگ‌های قلبی شکل و رویایی این تنگه در فصل بهتر است. تنگه ارغوان تقریبا 170 هکتار است و در آن محیط محافظت شده علاوه بر ارغوان‌های صورتی و بنفش گیاهان کمیاب دیگری چون زالزالک، بلوط، کیکم و... نیز وجود دارد. ییلاقات و کوهستان‌های اطراف تنگه ارغوان همچون کارت‌های پستالی دیدنی و بیادماندنی هستند. 
 

جمع بندی
تصور نکنید که لیست جاهای دیدنی ایلام تنها مختص به آنچه در این بلاک آمد می‌شود. تالاب چکر، تفرجگاه جنگلی ششدار، پارک جنگلی چقاسبز، پشت قلعه آبدانان، تنگه رازیانه، غار زینگان، رود سیمره، چشمه‌های آبگرم دهلران، روستای کلم و... تنها بخش کوچکی از دیگر جاذبه‌های گردشگری و توریستی عروس زاگرس یا همان ایلام هستند. برای بازدید از تمامی دیدنی‌های ایلام بیش از 10 روز وقت نیاز خواهید داشت.
اما بهترین زمان برای سفر به ایلام در بهار و اوایل تابستان است. برای خرید بلیط چارتر هواپیما ایلام از طریق آژانس مسافرتی چارتر 118 هوشمندانه‌ترین کار است. چرا که در مجموعه آژانس ما بهترین و اقتصادی‌ترین پکیج‌های تور مسافرتی برای مسافران عزیز در نظر گرفته شده است. از مزایای سفر با چارتر 118 امکان خرید بلیط لحظه آخری هواپیما در سفرهای فوری است که سبب کاهش هزینه‌های سفر نیز می‌شود. 
 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.