معرفی 10 مورد از زیباترین جاهای دیدنی خوزستان

جاهای دیدنی خوزستان جزء قدیمی‌ترین و با تمدن‌ترین جاذبه‌های توریستی ایران هستند. درست است که همواره به شهرهای کنار دریا و جنگل توجه می‌شود اما سفر به نقاط شگفت انگیز ایران نیز خالی از لطف نیست و در واقع اجحاف است. ما نیز این صفحه از بلاگ چارتر 118 را به معرفی نسبی راجع به شهر صنعتی و جنوبی خوزستان اختصاص خواهیم داد. علاوه بر این نیز با همراهی ما در این صفحه نیز می‌توانید با جاذبه‌های دیدنی و توریستی شهر خوزستان که کمتر شناخته شده است آشنا گردید.
در بسیاری از مواقع سفری که برای مسافران پیش می‌آید یک سفر لحظه آخری و فوری است. در این مواقع انتخاب یک تور مناسب، تهیه بلیط هواپیما با مشکل روبه‌روست. خرید فوری بلیط هواپیما و در کنار آن خرید بلیط هواپیما لحظه آخری آن هم به قیمت مناسب از امتیازات سفر با چارتر 118 است.

جاهای دیدنی خوزستان

اطلاعاتی درباره استان خوزستان

خوزستان در جنوب غرب کشور ایران و در بخش کرانه‌ی خلیج فارس قرار گرفته است. این استان غربی از 5 استان پر جمعیت ایران است و مرکز این استان نیز شهر زیبا و باصفای اهواز می‌باشد. خوب است بدانید شهر خوزستان از منظر تاریخی یک شهر فوق العاده تاریخی و باستانی است که پیشینه‌ی سکونت مردمان اولیه آن به 2700 سال پیش از میلاد مسیح می‌رسد. خوزستان مرکز دوران تاریخی قابل توجهی است و به نظر برخی از افراد نگین شهرهای جنوبی کشور می‌باشد. تمدن 6000 ساله این کشور در گذشته، دوران 8 سال دفاع مقدس و... همگی برگ برگ دفتر ارزشمند تاریخی خوزستان را پر کرده‌اند. خوزستان نیز امروزه با فروش گاز و نفت از نظر صنعتی و اقتصادی در کشور حرف اول را می‌زند. این شهر که نماد مقاومت مردم ایران است به دلیل موقعیت جغرافیایی خاصی که دارد با عراق و خلیج فارس هم مرز است و همین دلیل بر استراتژیکی شدن این منطقه شده است.

معرفی جاهای دیدنی خوزستان

در قسمت قبل به معرفی کوتاهی از استان خوزستان پرداختیم. همانطور که مشاهده می‌کنید؛ خوزستان در حوزه‌هایی چون تاریخ، تمدن، فرهنگ، صنعت و اقتصاد، موقعیت جغرافیایی، پیشینه و... استانی مهم در ایران تلقی می‌شود. همانگونه که انتظار می‌رود در شهر حماسی و باستانی خوزستان جاذبه‌های دیدنی فراوانی وجود دارد. برای شناخت بیشتر درباره این جاذبه‌های طبیعی، تاریخی، فرهنگی و... کافیست مطالب ما را تا پایان صفحه مطالعه کنید.


معروف‌ترین جاهای دیدنی خوزستان عبارتند از:

 • رودخانه کارون
 • سازه‌های آبی شوشتر
 • زیگوران چغازنبیل
 • برج کلاه فرنگی شوشتر
 • قلعه سلاسل شوشتر
 • بند میزان
 • محوطه باستانی شوش
 • پل شادروان 
 • قلعه شوش
 • پل سیاه اهواز 
   

رودخانه کارون اهواز خوزستان

رودخانه کارون خوزستان
رودخانه کارون را اصلی‌ترین و اولین جاذبه استان خوزستان برمی‌شمارند. این رودخانه مهد تمدن ایران و طولانی‌ترین رودخانه ایران است. این رودخانه را نماد زندگی می‌دانند. چرا که بسیاری از مشاغل خطه جنوب کشور به واسطه همین رودخانه ایجاد شده است. برخی از مشاغل وابسته به رود کارون شامل کشتی رانی، کشاورزی، تولید برق، ماهی گیری و... می‌باشد. از زیبایی‌های اطراف رود کارون می‌توانیم به نمای فوق العاده پل سفید و بازارها و شور و حال نزدیک به رود نیز لذت ببرید.

سازه‌های آبی شوشتر خوزستان

سازه‌های آبی شوشتر خوزستان
در استان خوزستان شاهد بزرگ‌ترین سازه‌های آبی خواهید بود. بسیاری بر این باور هستند که سازه‌های موجود در شوشتر نیز از عجایب جهان هستند. آنچه می‌توان از سازه‌های آبی شوشتر برداشت کرد؛ تنها نبوغ و دانش مهندسی مردمان این خطه است. این سازه‌ها با انتقال آب رودخانه و برای مقاصدی چون آشامیدن، آبیاری،  صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سازه‌های آبی از جنس سنگ شوشتر که از جاهای دیدنی خوزستان هستند از زمان حکومت هخامنشیان احداث شده است. این سازه آبی را در حیطه جاذبه‌های تاریخی، اقتصادی، طبیعی و صنعتی می‌توان جای داد. بند میزان، برج کلاه فرنگی، بند خاک، پل بند لشکر، پل بند گرگر، مجموعه آبشارها و... از دیگر بخش‌های تشکیل دهنده این سازه هستند.

زیگورات چغازنبیل خوزستان 

زیگورات چغازنبیل خوزستان
زیگورات چغازنبیل اولین اثر تاریخی در ایران است که از دوران ایلامی‌هاست و در فهرست میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده است. این معبد به مساحت 100 هکتار در شهر باستانی شوش از پیش از 640 سال پیش از میلاد هنوز پا برجاست. زیگورات شوش از آجر، سنگ لاجورد لعاب داده شده ساخته شده است و به نام سبد برعکس نیز مشهور است. زیگورات در واقع پرستشگاهی برای دو خدای مقدس و بزرگ بنا شده که در دارای هفت دروازه، دو حصار و بناها و سازه‌های فراروان است. این سازه به صورت مستطیلی با چهار طرف پله است که اطراف ورودی‌های آن مجسمه شیردال باشکوهی خودنمایی می‌کند. صحن، معماری، آجر و کتیبه نویسی‌های این جاذبه ارزش والایی دارد.

برج کلاه فرنگی شوشتر خوزستان

برج کلاه فرنگی شوشتر خوزستان
برج کلاه  فرنگی شوشتر نیز از جاهای دیدنی خوزستان است که در نزدیکی رود کارون قرار دارد. این برج به شکل یک هشت ضلعی بسیار بلند و فاخر در دوره فرامانروایی ساسانی‌ها ساخته شده است. این برج با هدف دیده‌بانی، نظارت بر امور مردمان و کارها، پیام رسانی و... بنا شد. کلاه فرنگی یک برج هشت ضلعی است با ارتفاع 4 متر است. نمای این برج تاریخی و قدیمی از سنگ‌های تراش خورده می‌باشد. پس از گذشت سال‌ها متاسفانه برج کلاه فرنگی شوشتر دچار آسیب و تخریب جدی شده است و امروزه تنها 3 متر از این بنا باقی مانده است.

قلعه سلاسل شوشتر خوزستان

قلعه سلاسل شوشتر خوزستان
قلعه سلاسل پس از آن سری جاذبه‌هایی که تاکنون معرفی شد؛ جزء اصلی‌ترین جاهای گردشگری استان خوزستان است. قلعه سلاسل نیز بیشتر از 5 و نیم هکتار مساحت دارد و یک قلعه پیچیده، بزرگ و بسیار پیشرفته در زمان خود تاکنون است. این قلعه از بخش‌هایی چون آشپزخانه، نانوایی، اسلحه خانه، حمام، اصطبل و... تشکیل شده است. تزئینات لاجورد، طلا و میناکاری شده کوشک‌های قلعه سلاسل قابل توجه است. پل‌ها، خندق، برج و بارو، کوشک یا همان عمارت‌های حاکم نشین و نهر داریون از بخش‌های تشکیل دهنده قلعه استراتژیکی و نظامی سلاسل می‌باشند.

بند میزان خوزستان

بند میزان خوزستان
دوره ساسانی‌ها در ایران و به خصوص در استان خوزستان سبب شکوفایی بسیار این شهر شد. بند میزان که از جاهای دیدنی خوزستان است نیز از دوران ساسانیان به یادگار مانده است. این بند معروف روی رود کارون ساخته شده و آب را به سازه‌های آبی و نامی دیگر هدایت می‌کند. برای ساخت بند میزان از سنگ‌های تراش خورده و ساروج استفاده شده است. این بند سبب تنظیم فشار آب و تعادل بیشتر و دقیق‌تر مجرای آبی در نهرها و مجاری آبی می‌شود. بهترین زمان برای بازدید از این جاذبه در فصل پاییز و زمستان است. بازار و مسجد اطراف بند میزان را با مراجعه به آن می‌توانید تماشا کنید.

محوطه باستانی شوش خوزستان

محوطه باستانی شوش خوزستان
و باز هم جاذبه مد نظر ما جهت معرفی به شما مخاطبان عزیز در شهر تاریخی شوش است. محوطه باستانی شوش از قدیمی‌ترین سکونت‌های بشر اولیه نه در ایران بلکه در جهان است. تخمین زده می‌شود که اولین سکونت‌های این بخش از 4000 سال تا 7000 سال پیش از میلاد مسیح باشد. شهر شوش جاذبه‌های گردشگری و توریستی دیگر چون کاخ آپادانا، شهر پانزدهم، روستای هخامنشی، مسجد شوش، قلعه و تپه و... دارد. این محوطه باستانی به ثبت یونسکو و همچنین میراث فرهنگی و ملی ایران رسیده است.

پل شادوران خوزستان

پل شادروان خوزستان
پل شادوران یک آثار باستانی کهن و خوش آوزه است که به نام‌های پل بند والرین و بند قیصر شناخته می‌شود. معمار این پل زیبا که در 300 متری ضلع جنوبی بند میزان واقع شده است یک مهندس بنام رومی است. پل شادوران همانند دیگر آثار شوش از قرن‌ها پیش و از دوران ساسانیان و پادشاهی شاپور اول است. جالب است بدانید فردوسی، شاعر بزرگ ایرانیان نیز در اشعار خود از پل شادوران یاد کرده است و این نشان از عظمت این پل است. برخی از باستان شناس‌ها بر این باور هستند که پل شادوران اولین پل ساخته شده در جهان است که از سنگ و فلز ساخته شده است.

قلعه شوش خوزستان 

قلعه شوش خوزستان
قلعه شوش یکی دیگر از جاهای دیدنی خوزستان است که در شهر شوش است. این قلعه تاریخی از دوران قاجار است و بخشی از کاخ داریوش بزرگ و چغازنیل را در خود حفظ کرده است. قدمت قلعه شوش به 100 سال می‌رسد و از زیبایی‌های اصلی شهر شوش و استان خوزستان می‌باشد. این قلعه مرتفع از خشت و آجر به سبک معماری ترکیبی ایرانی و اروپایی با طاق‌های نعلی و درگاه‌های قوس دار چشم‌ها را به خود خیره می‌کند. برج‌های دیده بانی، حیاط‌ها و درب‌ها از بخش‌های مختلف قلعه دیدنی شوش در استان خوزستان هستند.

پل سیاه اهواز خوزستان

پل سیاه اهواز خوزستان
پل سیاه درست در سال احداث راه آهن سراسری ایران یعنی سال 1308 ساخته شد. این پل در شهر اهواز و روی رودخانه کارون به رنگ بدنه و پایه‌های سیاه بنا شد. طول این پل معروف 1050 متر و عرض آن نیز 6 متر است. پل سیاه از جاذبه‌های گردشگری اهواز است که در مقاله مربوطه با همین نام به معرفی دیگر جاذبه‌های این شهر جنوبی در استان خوزستان پرداخته‌ایم. با بازدید از استان خوزستان و استفاده از تورهای ترکیبی و چند مسیره می‌توانید از شهرهای مهم و جاذبه‌های دیدنی و ارزشمند در سطح جهانی دیدن کنید.
 

جمع بندی
آنچه در این مقاله آوردیم بهترین جاهای دیدنی خوزستان از دید کاربران بود. اما استان خوزستان جاذبه‌های دیگری چون حمام نفت سفید، پل سفید، کاخ آپادانا، بازار کهنه دزفول، بازار عبدالحمید اهواز، آرامگاه دانیال نبی، خانه ماپار، تشکوه رامهرمز و... را در دل خود جای داده است که هر یک از یک منظری اعم از تاریخی، فرهنگی و طبیعی باب هر نوع سلیقه‌ای هستند.
بهترین زمان سفر به جنوب کشور در فصل زمستان و به طور کلی فصول سرد سال است. بنابراین در این ایام میزان تقاضای مردم برای سفر به جنوب بسیار زیاد است. به همین دلیل افزایش قیمت تور و پرواز در این فصل خوب سال در خوزستان طبیعی است. برای آن که سفری اقتصادی داشته باشید به سایت چارتر 118 مراجعه کنید. برای خرید بهترین بلیط هواپیمای چارتر خوزستان یا اهواز از رزرواسیون مجموعه ما دیدن فرمایید.
 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.