معرفی جاهای دیدنی اصفهان | لیست بهترین مکان‌های دیدنی اصفهان

جاهای دیدنی اصفهان و مکان‌های دیدنی اصفهان یکی از بهترین مقصدها برای مسافران ایرانی و خارجی است. در این مقاله قصد داریم بهترین جاهای دیدنی اصفهان را به شما معرفی کنیم پس تا انتها این مقاله همراه ما باشید.

جاهای دیدنی اصفهان

به جرئت می‌توان گفت ایران ما از نظر قدمت و فرهنگ در شمار غنی‌ترین و اصیل‌ترین کشورهای دنیا قرار دارد. شهرهای گردشگری و تاریخی ایران که نشان دهنده هنر، ذوق، فرهنگ و اصالت ایرانیان است هر ساله پذیرای تعداد قابل ملاحظه‌ای توریست از کشورهای آسیایی و اروپایی هستند. شهر اصفهان نیز در میان دیگر شهرهای ایران همچون نگینی ارزشمند می‌درخشد. اصفهان به دلیل جاذبه‌های تاریخی و منحصربه‌فردی که دارد به نصف جهان نیز شناخته می‌شود. جالب است بدانید که تعداد زیادی از جهانگردان ایران را با شهر زیبای اصفهان نیز می‌شناسند و یاد می‌کنند. جاهای دیدنی اصفهان به حدی زیاد و متنوع است که اگر بخواهید از تمامی جاذبه‌های شهر دیدن کنید نیازمند 10 روز اقامت در این شهر خواهید بود.

آژانس مسافرتی چارتر 118 قصد دارد در این صفحه معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری اصفهان را به شما معرفی کند. با خواندن این مطلب که همچون راهنمایی برای برنامه ریزی و داشتن سفری منظم و بهینه کمک می‌کند پس با ما همراه باشید.

 

جاهای دیدنی اصفهان کجاست؟

شهر اصفهان بعد از مشهد مقدس رتبه دار دومین شهر توریستی و گردشگری ایران است. این رتبه خود نشان دهنده جایگاه اصفهان نصف جهان است. اصفهان به دلیل آن که در دوران صفویان چندین سال پایتخت ایران بوده است از نظر معماری و زیبایی بناهای تاریخی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و به پایتخت فرهنگی ایران معروف است. در ادامه فهرستی از جاذبه‌های دیدنی اصفهان را برای شما می‌آوریم.

جاهای دیدنی اصفهان عبارتند از:

 • مسجد جامع
 • میدان نقش جهان
 • عمارت عالی قاپو
 • سی و سه پل
 • مسجد شیخ لطف الله
 • کلیسای وانک
 • بازار قیصریه
 • کاخ چهل ستون
 • پل خواجو
 • چهارباغ عباسی
 • منار جنبان
 • خانه مشیر الملک

 

مسجد جامع اصفهان، مسجدی از دوران سلجوقیان

مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع اصفهان یادگاری از دوران سلجوقیان است. این مسجد با توجه به قدمتی که دارد از جاذبه‌های گردشگری کهن و با ارزش شهر اصفهان است. مسجد جامع اصفهان که به نام‌های مسجد عتیق و جمعه نیز شناخته می‌شود به صورت چهار ایوانی ساخته شده است. مسجد جامع اصفهان دارای ورودی‌های متنوعی است که هر کدام نشان دهنده یک دوره تاریخی هستند. به همین دلیل است که به این مسجد موزه هنری نیز گفته می‌شود. محراب الجایتو مسجد عتیق از دید گردشگران زیباترین بخش این مسجد است.

 

میدان نقش جهان اصفهان، صفحه تاریخ ایران

میدان نقش جهان اصفهان

توریست‌ها اصولا ایران را با نقش جهان یاد می‌کنند. این میدان در دوران حکومت تیموریان ساخته شد و پس از آن در دوران حکومت شاه عباس اول به اوج گسترش و پیشرفت خود رسید. میدان نقش جهان درست در وسط چهار تا از جاهای دیدنی اصفهان نظیر مسجد تاریخی امام، مسجد شیخ لطف الله، عالی قاپو و سر در قیصریه قرار دارد. این میدان در واقع قلب شهر اصفهان است و نمادی از شهر اصفهان می‌باشد. در اطراف میدان نقش جهان علاوه بر امکان دیدنی مغاه‌هایی برای خرید سوغاتی و صنایع غذایی و دستی این شهر به فروش می‌رسد. این میدان تاریخی دومین میدان بزرگ جهان ثبت یونسکو شده است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد میدان نقش جهان اصفهان کلیک کنید.

 

عمات عالی قاپو اصفهان،کاخ صداها

عمارت عالی قاپو

عمارت یا کاخ عالی قاپو در میدان نقش جهان قرار دارد و زمان ساخت آن به دوران صفویه بر می‌گردد. بنای زیبا و تاریخی عالی قاپو در چندین مرحله و با دقت نظر فراوان ساخته شه است. این عمارت شکیل پنج طبقه دارد و هر طبقه آن دیدنی‌های خاصی دارد. درگاه بلند، گچ بری‌ها، ستون‌ها و نقاشی‌های این کاخ همگی حیرت انگیز هستند. اما وجه تمایز عمارت عالی قاپو اتاق طبقه ششم است که به اتاق صداها و موسیقی معروف است.

 

سی و سه پل اصفهان، نماد اصفهان زیبا

سی و سه پل اصفهان

سی و سه پل به عنوان نماد شهر اصفهان است. این پل بر روس رود آب زاینده رود احداث شده و به خصوص در شب زیبایی و شکوه غیرقابل وصفی دارد. سی و سه پل در سال 1310 به ثبت آثار ملی رسیده و یکی از فاخرترین جاهای دیدنی ایران تلقی می‌شود. طول سی و سه پل 295 متر و عرض آن 14 متر است. این پل عظیم نیز یادگاری از دوران صفویه و شکوه ایران بجای مانده است. در گذشته‌های دور برگزای جشن‌های بزرگ روی این پل با آن نمای زیبا صورت می‌گرفته است و امروزه محلی برای تماشای گردشگران و مسافران تلقی می‌شود.

 

مسجد شیخ لطف الله اصفهان، مسجد نور و رنگ

مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله اصفهان یک مسجد معمولی از دوران شاه عباس نیست. این مسجد تنها مسجدی است که مناره و صحن ندارد. گنبد این مسجد زیبا به صورت گنبدی است و با کاشی‌ها و ترکیب رنگ‌های ویژه تزیین شده است. استفاده از کاشی‌های رنگی و سبک طاووسی نشان از نبوغ و هنر و معماران ایرانی در قدیم الایام نیز می‌باشد. معرق کاری‌ها، پنجره‌ها، سقف، رنگ آمیزی‌ها و نورگیرهای این مسجد طوری طراحی شده است که با نور خورشید رنگ و نورهای زیبایی را ایجاد می‌کند.

 

کلیسای وانک اصفهان، کلیسای ارامنه

کلیسا وانک

یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان کلیسای وانک است. این کلیسا که ترکیبی از سبک معماری ایرانی و ارامنه است در زمان شاه عباس دوم در محله جلفا اصفهان ساخته شده است. سقف و دیوارهای این کلیسا تمام نقاشی کار و طلاکاری شده است. نقاشی‌های زیبای مذهبی و همچنین گچ بری‌های آن بسیار دیدنی و زیبا هستند. در بخشی از کلیسا نیز که شبیه موزه است اشیایی چون کتاب، طلا، تابلو و... نیز به نمایش گذاشته شده است.

 

بازار قیصریه اصفهان، بنای قدیمی شهر

بازار قیصریه-جاهای ددینی اصفهان

بازار قیصریه را می‌توان قدیمی‌ترین جای تاریخی شهر اصفهان دانست. این بازار در دوران صفویه یعنی سال‌های 1011 و 1029 ساخته شده است. این بازار از نظر معماری حیرت آور است. گفته می‌شود این بازار در گذشته از باشکوه‌ترین بازارهای دنیا در زمان خود به شمار می‌رفته است. با بازید از بازار قیصریه به این نتیجه خواهید رسید که هنوز هم از دید هنری و معماری این بازار مسقف قدمت و ارزش بالایی دارد.

 

کاخ چهل ستون اصفهان، کاخی تاریخی

کاخ چهل ستون مکان‌های دیدنی اصفهان

از جاهای دیدنی اصفهان می‌توان کاخ چهل ستون را نبرد. این کاخ در زمان شاه عباس اول و دوم ساخته شده است. این کاخ نیز همانند دیگر بناهای تاریخی مربوط به زمان شاه عباس و صفویه دارای جلال و شکوه خاصی است. کاخ چهل ستون که در واقعیت 20 ستون نیز دارد به دلیل انعکاس در استخر جلوی ستون‌ها به چهل ستون معروف است. نقش روی دیواها، تلارهای مختلف کاخ، حوضچه و ایوان‌ها تماما نشان از معماری اصیل ایرانی دارد. موزه موجود در کاخ چهل ستون نیز بسیار کامل و جذاب است چرا که سکه، فرش، ظروف، آبگینه و ظروف سفالی تاریخی زیادی را در خود جای داده است.

 

 پل خواجو اصفهان، پلی به سبک ایران و اسلام

پل خواجو از جاهای دیدنی اصفهان

پل خواجو همانند سی و سه پل یکی از پل‌ها و جاذبه‌های گردشگری شهر اصفهان است. این پل متقارن نیز در زمان شاه عباس دوم بنا شده و یک نمونه کامل از سبک و سیاق معماری اسلامی و ایرانی را نشان می‌دهد. به دلیل قدمت بسیار بالای این پل، هم اکنون نگهداری‌های ویژه از پل لحاظ می‌شود. در قسمت میانی پل نیز ساختمانی زیبا ساخته شده است که محلی برای تفریح و لذت بردن خاندان سلطنتی از منظره رود زاینده رود نیز در نظر گرفته شده است.

 

چهار باغ عباسی، طراوت و سرسبزی

چهار باغ عباسی

همانطور که از نام این جاذبه گردشگری بر می‌آید، چهار باغ عباسی یک باغ وسیع است که چهار طرف آن را باغ‌های بزرگ و سرسبز احاطه کرده‌اند. این باغ به دلیل هوای تمیز و بکری که دارد و منظره زیبا و سایه سار درختان کهن، محلی برای استراحت و لذت بردن برای مسافران است. چهار باغ از دو بخش اصلی صفوی و عباسی تشکیل شده و قدمت آن نیز مربوط به دوران پادشاهی عباسیان نیز می‌رسد. لذت قدم زدن در این باغ بکر را در بهار نیز هرگز از دست ندهید.

 

منار جنبان اصفهان، شگفتی نصف جهان

منار جنبان اصفهان

جاهای دیدنی اصفهان به خصوص جاذبه‌های تاریخی این شهر برای تاریخ دوستان لذتبخش است. منار جنبان اصفهان یک بنای متفاوت نه تنها در ایران بلکه در دنیاست. این بنا در دوران حکومت ایلخانیان و توسط محمد خدابنده اولجایتو احداث شد. چیزی که منار جنبان را به یک جای دیدنی تبدیل کرده است تکان خوردن مناره‌های این ساختمان است. از آن جذاب‌تر این است که با تکان دادن مناره‌ها کل ساختمان نیز به حالت گهواره‌ای تکان می‌خورد.

 

خانه مشیر الملک اصفهان

خانه مشیرالملک

خانه مشیر آخرین جاذبه از جاهای دیدنی اصفهان است که در این مطلب معرفی می‌کنیم. این خانه به سبک خانه‌های قدیمی و اعیانی صفویان ساخته شده است. در واقع خانه زیای مشیر الملک متعلق به مشیر مستوفیان است که از درباریان بوده است. خانه مشیر ساختمانی در وسط با ارسی‌ها و گچبری‌ها و شیشه‌های رنگی و آیینه است و حیاط آن نیز دارای یک حوض آبی چشم نواز و با صفاست که شما را به دوران صفویه می‌برد.

 

کلام آخر

شاید باورش سخت باشد که به جزء آنچه معرفی شد، بیش از 10 تا از جاهای دیدنی اصفهان باقی مانده است. حمام شیخ بهایی، مدرسه چهارباغ، خانه جواهری، مسجد حکیم، مسجد امام، کلیسای بیت اللحم، کاخ هشت بهشت، آرامگاه صائب تبریزی و... نیز از دیدنی‌ها اصفهان هستند که هرگز نباید بازدید از آن‌ را از خود دریغ کنید.

مسافرانی که قصد سفر به اصفهان، نصف جهان را دارند بهتر است در تور اصفهان شرکت کنند. چرا که با رزرو تور و خرید بلیط پرواز می‌توانید یک پکیج مقرون به صرفه داشته باشید. همچنین می‌توانید با پروازهای ماهان، زاگرس، ایران ایرتور و هر شرکت دیگری به اصفهان سفر کنید. برای بازدید از تاریخ‌های پرواز و رزرو تور اصفهان به سایت چارتر 118 مراجه فرمایید. در صورت بروز خطا و یا سوالات احتمالی با شماره‌های موجود در سایت و پیشتیبانی تماس حاصل کنید.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.