جاهای دیدنی قزوین را می‌شناسید؟

درباره شهر قزوین چه می‌دانید؟ درباره دیدنی‌ها و قدمت این شهر چه طور؟ آیا می‌دانید قزوین چه جاذبه‌های گردشگری و توریستی‌ای دارد؟ براساس تحقیقات صورت گرفته متاسفانه اکثر مردم ایران اطلاع چندانی درباره این شهر تاریخی ندارند. شهر قزوین از بیش از 7000 سال پیش از میلاد محل اسکان و پرورش تمدن و فرهنگ ایران زمین بوده است. این شهر از سال‌های دور به دلیل خطوط اتصالی به جاده ابریشم برای تجار و بازارگانان قابل اهمیت بوده است. اوج ترقی و اقتدار شهر قزوین به دوران صفویه باز می‌گردد. بنابر آنچه گفته شد، می‌توان تصور کرد که جاهای دیدنی قزوین فراوان است.

سایت چارتر 118 این بلاگ را به طور مختص به معرفی جاذبه‌های گردشگری و دیدنی شهر کهن و تاریخی قزوین اختصاص داده است. برای شناخت بیشتر از این شهر ما را در این مطلب همراهی کنید.

جاهای دیدنی قزوین

معروف‌ترین جاهای دیدنی قزوین

شهر قزوین که در ادوار مختلف تاریخی نقش پررنگی را ایفا کرده است با نام‌های راژیا، آرساس، اردپا، قسوین، کاسپین و کشوین شناخته شهرت داشته است. قزوین حدود نیم قرن پایتخت کشور ایران بوده است. خوب است بدانید لقب بیشترین بناهای تاریخی ایران متعلق به این شهر می‌باشد.

جاهای دیدنی قزوین عبارتند از:

 • قلعه الموت
 • مسجد جامع
 • کاروانسرای سعد السطنه
 • امامزاده شاهزاده حسین
 • مسجد النبی
 • سردر عالی قاپو
 • کلیسای کانتور
 • حسینه امینی‌ها
 • کاخ چهلستون
 • بازار بزرگ
 • عمارت شهرداری

جاهای دیدنی قزوین

معرفی قلعه الموت قزوین

قلعه الموت از آن دست ابنیه تاریخی ایرانی است که حتما نام آن به گوشتان آشناست. قلعه الموت همان قلعه‌ای است که حسین صباح رئیس فرقه اسماعیلیان به مدت 35 سال در این قلعه زندگی کرده است. در دوران صفویه قلعه الموت که روی صخره شده است و از نظر استراتژی موقعیت صعب العبوری دارد برای نگهداری زندانیان مورد استفاده قرار گرفت.

همچنین برای دیدن جاهای دیدنی اراک کلیک کنید.

معرفی مسجد جامع قزوین

مسجد جامع قزوین یا مسجد عتیق یکی از قدیمی‌ترین مساجد ایران است که توسط هارون الرشید در سال 192 هجری قمری احداث شد. این مسجد به سبک دوره‌های تاریخی بنی عباس و قاجاری‌ها در قرن دوم هجری ساخته شده است. از معماری صحن و سرا و سقف و مناره‌های این مسجد هر چه بگوییم کم است. مسجد بزرگ قزوین 4000 متر مربع است که یکی از جاهای دیدنی قزوین محسوب می‌شود.

جاهای دیدنی قزوین

معرفی سرای سعدالسلطنه قزوین

کارونسرا یا سرای سعدالسلطنه در نزدیکی بازار قدیم و در بخش مرکزی شهر واقع شده است. این کاروانسرا در دوران ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده و یک بنای تاریخی و زیبای قزوین است که در گذشته محلی برای تجارت و عبور و مرور بازرگانان بوده است. این کارونسرای 2 و نیم هکتاری بیش از 400 حجره دارد. معماری کارونسرای سعدالسلطنه ترکیب سبک سنتی- ایرانی می‌باشد.

معرفی امامزاده شاهزاده حسین(ع) قزوین

زیارتگاه‌ها یا امامزاده‌ها از جاذبه‌های مذهبی هر شهر هستند. امامزاده شاهزاده حسین(ع) نیز فرزند امام رضا(ع) است. این امامزاده علاوه بر جنبه معنوی و روحانی از نظر هنری و معماری نیز یک اثر فاخر است. آیینه کاری‌ها، منبت کاری‌ها و کاشی‌ کاری‌های این امامزاده بسیار چشم نواز و دیدنی است.

جاهای دیدنی قزوین

معرفی مسجد نبی قزوین

یکی دیگر از جاهای دیدنی قزوین مسجد نبی یا مسجدالنبی است. این مسجد به مسجد شاه یا مسجد سلطانی نیز شناخته می‌شود. مسجد نبی از زیباترین مسجدهای ایران است که به دست فتحعلی شاه ساخته شد. این مسجد 14 هزارمتری دارای صحن، سردرشمالی، ورودی، ایوان، رواق، گنبد، محراب، شبستان، کتیبه و مقصوره می‌باشد. تزیینات مسجد نبی زیبایی محض است.

معرفی سردر عالی قاپو قزوین

سردر عالی قاپو در واقع یک مجموعه بزرگ و قدیمی به نام سعادت آباد بوده است که تنها سردر این مجموعه بیادگار مانده است. این سردر به عبارت دیگر یکی از راه‌های ورودی رسیدن به ارگ سلطنتی در دوران صفویان بوده است. متن خوشنویسی شده، کتیبه بزرگ، پنجره‌های مشبک و... از ویژگی‌های این سردر تاریخی هستند.

جاهای دیدنی قزوین

معرفی کلیسای کانتور قزوین

قدمت کلیسای کانتور یا برج ناقوس قزوین به جنگ جهانی دوم می‌رسد. در واقع این کلیسا به دست روس‌ها ساخته شده است و تنها کلیسای مذهب ارتدکس در کشور محسوب می‌شود. این کلیسا از سنگ و آجر ساخته شده و از طرح چیلیپایی با محراب و ناقوس و... زیبا سازی شده است. این کلیسا به جزئیات زیبایش از جاذبه‌های مذهبی قزوین می‌باشد.

معرفی حسینه‌ امینی‌های قزوین

اگر از معماری‌های سنتی و ایرانی الاصل لذت می‌برید این خانه و حسینه قطعا شما به وجد خواهد آورد. حسینه امینی‌ها متعلق به حاج محمد رضا امینی بوده و در دوره تاریخی قاجار بنا شده است. تمامی سقف‌های این سالن نقاشی شده و گچ بری‌ها و شیشه رنگی‌های منحصربه‌فردی دارد. حسینه امینی‌ها با آن زیبایی خیره کننده سال‌ها پرچمدار مراسمات حسینی بوده است و امروزه به یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی قزوین تبدیل شده است.

جاهای دیدنی قزوین

معرفی کاخ چهلستون قزوین

عمارت یا کاخ چهلستون یا کلاه فرنگی قزوین از بناهای ساخته شده در زمان صفویه است. این بنا دو طبقه 500 متری یک ساختمان قدیمی اما باشکوه است که به سبک و سیاق سنتی و اروپایی طراحی شده است و دارای حیاط بسیار زیبایی است. کاخ چهلستون در سال 1384 به موزه خوشنویسی قزوین تغییر کاربری داد و امروزه هنرمندان و خطاطان را به سمت خود فرا می‌خواند.

معرفی بازار بزرگ قزوین

بازارهای قدیمی از آن دست جاذبه‌های گردشگری و تفریحی هستند که هرگز نباید آن را از دست دهید. بازار بزرگ قزوین یک بازار کهن بجا مانده از دوره صفوی و قاجاری است که در بافت قدیمی شهر قرار دارد. این بازار از نظر تاریخی، فرهنگی، هنری، گردشگری و اقتصادی بسیار قابل اهمیت است. برای خرید سوغات می‌توانید روی این بازار حساب کنید.

جاهای دیدنی قزوین

معرفی عمارت شهرداری قزوین

عمارت شهداری نیز از بناهای قاجاری و شکیل است که توسط روس‌ها برای برگزاری مراسمات ساخته شده است. پس از ترک روس‌ها از ایران این بنا به شهرداری یا اولین بلدیه ایران تبدیل شد. در سال‌های اخر نیز از این عمارت به عنوان موزه تغییر کاربری داده و نگهدارنده اشیایی چون زین اسب، رادیوگرام، دستگاه تایپ و سند است. معماری داخلی و خارجی عمارت شهرداری یک شاهکار هنری در علم معماری است.

جمع بندی

در این مطلب به معرفی جاهای دیدنی قزوین پرداختیم. اگر به تاریخ و هنر علاقه مند هستید، سفر به قزوین یک انتخاب جذاب و متفاوت برای شما خواهد بود. جالب توجه است که این شهر عنوان بیشترین بناهای تاریخی را ازآن خود کرده است. هرساله توریست‌های زیادی از جمله عکاسان، خوشنویسان، تاریخ شناسان و معماران به قزوین سفر می‌کنند.

شما نیز اگر با مطالعه این بلاگ و معرفی جاذبه‌های گردشگری و دیدنی شهر تاریخی قزوین مجذوب این شهر شده و خواهان سفر هستید تنها کافیست به سایت چارتر 118 مراجعه فرمایید. با رجوع به سایت ما می‌توانید بدون نگرانی تمامی اقدامات اولیه سفر از رزرو تور و خرید بیلط هواپیما را به آژانس ما بسپارید و روی مجموعه ما حساب کنید.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.