جاهای دیدنی کاشان، شهر گل‌های محمدی

درباره شهر کاشان چه می‌دانید؟ شهر گل‌های صورتی و گلاب را چقدر می‌شناسید؟ شهر کاشان جزء توریستی‌ترین و زیباترین شهرهای ایران است. این شهر با وجود وسعت کمی که دارد با سری جاذبه‌های منحصربه‌فردش پذیرای توریست‌ها و گردشگران است. شهر کاشان با قدمتی 7500 ساله از نظر توریستی و تجاری برای ایران یک مهره بسیار با ارزش محسوب می‌شود. این شهر علاوه بر باغ‌های گل محمدی محسور کننده‌اش جاذبه‌های گردشگری و تاریخی فراوانی دارد. اما متاسفانه اکثر ایرانیان کاشان را تنها با باغ‌های گلاب می‌شناسند. سایت چارتر 118 قصد دارد به طور کامل تمامی جاهای دیدنی کاشان را به شما معرفی کند. پس برای آنکه بتوانید به یک مقصد جدید و دیدنی زیبای کشورمان سفر کنید با ما همراه باشید.

جاهای دیدنی کاشان

جاهای دیدنی کاشان را بشناسید!

کاشان شهری پر از آرامش است که می‌توانید در کنار قدم زدن در باغ‌های گل، از بناهای تاریخی با معماری‌های زیبا و اصیل ایرانی نیز دیدن کنید. بازار بزرگ قدیمی با تیمچه‌های زیبا و خانه‌هایی بزرگان کاشانی خاطره یک سفر متفاوت و رویایی را برای شما خواهد ساخت. با شناخت جاهای دیدنی شهر کاشان و اطراف آن می‌توانید از وقت خود بهینه استفاده کنید.

جاهای دیدنی کاشان عبارتند از:

  • روستای قمصر
  • باغ فین
  • تیمچه امین الدوله
  • خانه طباطبایی‌ها
  • شهر زیر زمینی
  • حمام سلطان امیر احمد
  • مسجد و مدرسه آقا بزرگ
  • خانه بروجردی‌ها
  • تپه‌های سیلک
  • آرامگاه سهراب سپهری

جاهای دیدنی کاشان

روستای قمصر کاشان، شهر گل‌ و گلاب

هر شهر ایران به اصلی‌ترین و مطرح‌ترین جاذبه‌اش معروف است. در واقع آن جاذبه مطرح به شکل نمادی از شهر مورد نظر در می‌آید. برای شهر کاشان نیز این مورد صدق می‌کند و می‌توان گفت اصلی‌ترین دیدنی کاشان، روستای قمصر است. گل چینی و گلاب گیری در روستای قمصر کاشان هرساله به صورت یک جشواره برگزار می‌شود. در این جشواره بزرگ و هیجان انگیز توریست‌های و ایرانیان بسیاری شرکت می‌کنند. با شرکت در این جشواره می‌توانید شاهد مراحل گلاب گیری باشید و از بوی خوش قمصر مدهوش گردید. خوب است بدانید، فصل گلاب گیری از نیمه دوم اردیبهشت ماه شروع خواهد شد.

باغ فین کاشان، باغ آرزوها

باغ فین یکی از جاهای دیدنی کاشان است که از نظر مسفران امتیاز بالایی را از آن خود کرده است. باغ فین یک باغ 3 هکتاری با درختان سر به فلک کشیده و قدیمی است که دارای قنات و چشمه است. باغ فین کاشان از نظر تاریخی در ایران، خاورمیانه و حتی جهان شناخته شده است. حوض‌های زیبا و آبی، سر سبزی طراوت، بازارچه‌های پر هیاهو از دیدنی‌های این باغ هستند. در این باغ نیز حمام فین واقع شده است. حمام فین همان حمامی است که امیرکبیر را در آن قتل به رسانند. این حمام و باغ جذاب در دوران قاجاریه ساخته شده است.

جاهای دیدنی کاشان

تیمچه امین دوله کاشان، کاروانسرایی کهن

تیمچه در واقع به معنای کاروانسراست که در گذشته‌های دور محلی برای تجارت و داد و ستد بوده است. این کاروانسرا از نظر معماری دارای سقفی بلند و قوسی شکل است که تمام سقف آن به طرز شگفت انگیزی کاشی کاری و معرق کاری اصیل و سنتی ایرانی شده است. تیمچه امین الدوله در بازار سنتی یا قدیمی کاشان قرار که خود دفتری از تاریخ است قرار دارد. این بازار قدمتی به دوران صفویه دارد و به جزء تمیچه امین دوله دارای کراوانسراهای متعدد و تاریخی است. این بازار در گذشته‌های دور بخش مهمی از جاده ابریشم بوده است.

خانه طباطبایی‌های کاشان، عمارت باشکوه

طباطبایی‌ها یکی از بزرگان و ثروتمندان در دوران قاجریه بوده‌اند. سید جعفر طباطبایی که از تجار بزرگ کاشان به شمار می‌رفته است. بیش از 10 سال بهترین و زبردست‌ترین معماران را به کار گرفته است تا عمارت خارق العاده طباطبایی‌ها را با توجه به سبک ایرانی بنا کرده است. بخش اصلی و تالار عمارت، حیاط و حوض زیبای آن همگی نشان از سبک ایرانی دارد. این خانه که در سال 1250 ساخته شده تماما گچ بری و آیینه کاری شده است و پس از گذشت سال‌ها هنوز شکوه عظمت خود را حفظ کرده و جزء معروف‌ترین جاهای دیدنی کاشان تلقی می‌شود.

جاهای دیدنی کاشان

شهر زیر زمینی کاشان، برگی از دفتر تاریخ

شهر زیر زمینی کاشان که به شهر زیر زمینی نوش آباد و یا شهر اویی معروف است یک شهر کوچک با وسعت 4 کیلومتر در زیر زمین است. این شهر زیر زمینی از  نظر تاریخی و باستان شناسی برای کشور ایران از اهمیت بالایی برخوردار است. شهر زیر زمینی کاشان شهری است که در دوران قبل از اسلام ساخته شده است. این شهر عجیب ساخته بشر در زمان پادشاهی انوشیروان و دوران حکومت ساسانیان ساخته شده است. این شهر دیدنی دارای اتاق و راهرو و ریزکاری‌های یک شهر واقعی است که نباید هرگز بازدید از آن را از دست داد.

حمام سلطان امیر احمد، حمامی دیدنی

حمام امیر احمد یکی از باشکوه‌ترین حمام‌های بجا مانده از روزگاران ایران قدیم در ایران است. این حمام که از جاهای دیدنی کاشان است در خیابان علوی کاشان واقع شده و در قرن شانزدهم میلادی بنا شده است. این حمام دو بخش اصلی حمام و رختکن دارد و هر دو بخش آن تماما به صورت سنتی با آجر، نقاشی، کاشی‌های فیروزه‌ای و طلایی و گچ بری زینت شده است. نورگیر شیشه‌ای گنبدی، نقوش رسم شده روی دیوار و سقف و همچنین پشت بام حمام از ویژگی‌های متمایز کننده حمام امیر احمد با دیگر حمام‌های تاریخی ایرانی است. پشت بام این حمام از نظر معماری و چشم اندازی که دارد بسیار چشم نواز است.

جاهای دیدنی کاشان

مسجد و مدرسه آقا بزرگ کاشان، اصالت ایرانی

مسجد و مدرسه آقا بزرگ در دسته بندی جاذبه‌های تاریخی و مذهبی کاشان جای می‌گیرند. شهرت جهانی این مسجد به آن دلیل است که مسجد آقا بزرگ تنها مسجدی است که پنج طبقه دارد. این مسجد به صورت گنبدی است و مناره‌های بلند و باشکوه آن از کاشی‌های ایرانی آبی که نماد و سبک کشور است استفاده شده است. موسس یا بانی ساخت این مسجد حاج محمد تقی خانبان بوده که از افراد سرشناس کاشان می‌باشد. دلیل آن که نام مسجد و مدرسه آقا بزرگ را روی این مسجد گذاشته‌اند، استفاده از این مکان به عنوان مدرسه نیز بوده است.

خانه بروجردی‌های کاشان، خانه عاشقی

بروجردی‌ها نیز از نامداران کاشان به شمار می‌رفته‌اند. در واقع پسر آقای بروجردی بزرگ خواستگار دختر آقای طباطبایی بوده و شرط پدر این خانواده داشتن یک خانه در شان عروس بوده است. بنابراین آقای بروجردی کوچک دست به ساخت خانه‌ای باشکوه و زیبا از نظر معماری، تزئینات و... می‌زند. ساخت این خانه که از عشق ساخته شده است نزدیک 18 سال طول کشیده است. خانه بروجردی‌ها تلفیقی از سبک هنر ایرانیان و اروپاییان است و سقف‌های آن به سبک زیبایی با رنگ‌های گرم و چشم نواز رنگ آمیزی و نقاشی شده است. جاهای دیدنی کاشان یک مکان دنج و پر از اصالت برای ساختن یک روز خوب است.

جاهای دیدنی کاشان

تپه‌های سیلک کاشان، تمدن ایران باستان

تپه‌های سیلک کاشان به نام زیگوارت نیز خوانده می‌شود. این تپه‌ها از دوران مردم در زمان باستان بجا مانده و در سال 1310 کشف شد. قدمت تپه‌های سیلک کاشان به 2500 سال می‌رسد و درست به همین جهت است که به این تپه‌های دو قلو با فاصله نیم متر، خاستگاه تمدن ایرانیان گفته می‌شود. این تپه‌ها در واقع گورستان هستند و متاسفانه بخش‌های عظیمی از آن در گذشت زمان از دست رفته است. تماشای این جاذبه را به علاقه مندان به تاریخ پیشنهاد می‌کنیم.

آرامگاه سهراب سپهری کاشان، شاعر آب و آیینه

شعر زیبای اهل کاشانم از سهراب سپهری نشان از این دارد که این شاعر شیرین سخن اهل خطه کویری کاشان است. سهراب سپهری با لحن زیبا و شعرهای نثر نو معروف است و عاشقان و طرفداران زیادی دارد. مقبره سهراب در روستای مشهد اردهال در نزدیکی کاشان قرار دارد. خوب است بدانید با رفتن به روستای سهراب سپهری و مقبره این شاعر نامی می‌توانید از جاذبه‌های دیدنی و جذاب اطراف این روستا که جزء جاهای دیدنی کاشان به شمار می‌روند نیز دیدن کنید. صحن و سرای امامزاده سلطان علی بین محمد باقر، آبشار زیبا و دیدنی نیاسر، کوه و غار رئیس نیاسر از دیدنی‌های محبوب اطراف کاشان هستند.

جاهای دیدنی کاشان

کلام آخر

جاهای دیدنی کاشان تنها آنچه در این بلاگ معرفی شد نیست. شهر کوچک و قدیمی کاشان جاذبه‌های دیگری نظیر خانه تاریخی آل یاسین، تاج، عامری‌ها و عباسیان دارد. همچنین موزه‌هایی چون موزه عروسک و موزه اصلی شهر در لیست جاذبه‌های گردشگری کاشان هستند. شما با انتخاب مقصد کاشان می‌توانید از طبیعت و بناهای تاریخی به یک اندازه لذت ببرید.

اما سفر کردن نیازمند مراحلی است که خرید بلیط و رزرو تور بخشی از آن است. درست است که امروزه آژانس‌های مسافرتی زیادی در حال فعالیت هستند، اما سفر همه جانبه با یک آژانس معتبر و رسمی تضمین کننده یک سفر ایده آل است. آژانس مسافرتی چارتر 118 بهترین پروازها و پکیج‌های مسافرتی تور کاشان را برای مشتریان خود در نظر گرفته است. برای خرید بلیط و اطلاع از تورها و تاریخ‌های آن به سایت چارتر 118 مراجعه فرمایید.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.