همه چیز درباره جاهای دیدنی کرمانشاه

آیا می‌دانید قرمسین، الیپی یا کانبادین ایران کجاست؟ کرمانشاهان ایران را چطور؟ می‌شناسید؟ تمامی اسامی گفته شده نام‌هایی است که در گذشته روی شهر کرمانشاه خودمان گذاشته بوده‌اند. کرمانشاه ایران یکی از شهرهای با اصالت و دیرینه در ایران است که علاوه بر جاذبه‌های تاریخی و باستانی بسیاری که دارد از منظر جاهای طبیعی و گردشگری نیز بسیار زیبا و جذاب است. کرمانشاه در غرب ایران واقع شده و یکی از پرجاذبه‌ترین استان‌ها و یا شهرهای ایران است. این شهر غربی با توجه به دیدنی‌هایی که دارد هر ساله مقصد انتخابی توریست‌های آسیایی و اروپایی واقع می‌شود. با آژانس مسافرتی چارتر 118 در این صفحه همراه باشید تا برترین جاهای دیدنی کرمانشاه را بشناسید.

جاهای دیدنی کرمانشاه

جاهای دیدنی کرمانشاه کجاست؟

استان کرمانشاه از نظر وسعت هفتدهمین شهر بزرگ ایران محسوب می‌شود. این شهر زیبا هر نوع جاذبه‌ای را که ممکن است برای گردشگر جالب باشد را در خود جای داده است. جاهای باستانی، طبیعت بکر و دیدنی، امکان مذهبی و تفریحی فراوانی دارد که نشان از تاریخ، سنت، مذهب، معماری، فرهنگ، علم و نبوغ ایرانیان در گذشته‌های دور را به نمایش گذاشته است. کرمانشاه به دلیل آب و هوای خوبی که دارد لذت بازید جاذبه‌های گردشگری را دو چندان می‌کند.

جاهای دیدنی کرمانشاه عبارتند از:

  • معبد آناهیتا کنگاور
  • کتیبه بیستون
  • حمام حاج شهباز خان
  • طاق بستان
  • تکیه معاون الملک
  • غار قوری قلعه
  • طاق گرا
  • سراب نیلوفر
  • گوردخمه دکان داوود
  • تالاب هشیلان

جاهای دیدنی کرمانشاه

معرفی معبد آناهیتا کنگاور کرمانشاه

معبد آناهیتا از جاذبه‌های تاریخی و باستانی ایران است که در شهرستان کنگاور کرمانشاه و در مسیر تاریخی هگمتانه تیسفون واقع شده است. این معبد زیبا که امروزه پایه‌ها و بخش‌هایی از آن قابل روئیت است در دوران اشکانیان و یا ساسانیان ساخته شده است. در گذشته‌های دور بر این باور بوده‌اند که آناهیتا فرشته‌ای بسیار زیباروست که از آب نگهداری می‌کند. معبد آناهیتا در واقع محل پرستشگاهی برای این فرشته نگهبان بوده است. این معبد باستانی بر روی بلندی و تماما از جنس سنگ‌های تراش خورده و باشکوه ساخته شده و از جذاب‌ترین جاذبه‌های تاریخی کرمانشاه است.

معرفی کتیبه بیستون کرمانشاه

کتیبه بیستون کرمانشاه نماد اصلی و تاریخی این شهر کهن است. سنگ نوشته بیستون بر روی کوه بیستون که به کوه شیرین و فرهاد نیز شناخته می‌شود نیز در ارتفاع قابل توجهی از سطح زمین ساخته شده است. این سنگ نبشته یا نوشته‌ از جنس سنگ آهک و به رنگ قهوه‌ای و کرمی بر روی صفحه صخره‌ای بنا شده است. کتیبه بیستون یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه است که از نظر تاریخی در جهان بسیار ارزشمند است و در فهرست اولیه سازمان جهانی یونسکو قرار دارد. قدمت این کتبیه به زمان پادشاهی داریوش بزرگ می‌رسد که تقریبا در 520 سال پیش از میلاد مسیح ساخته شده است. در همین منطقه مجسمه هرکول، فرهاد تراش، کاروانسریا ایلخانی و نقش‌های دیگری بر دل کوه نیز حک شده که بسیار زیبا و شگفت انگیز است.

معرفی حمام حاج شهباز خان کرمانشاه

حمام حاج شهباز خان یکی از جاذبه‌های قدیمی و زیبای این شهر غربی است. این حمام توسط یکی از رجال و بزرگان سیاسی زمان قاجار است که بسیار ثروتمند بوده و بناهایی چون مسجد و حمام فاخری را با نام خود ساخته است. براساس نظریات حمام حاج شهباز در سال 1283 هجری شمسی بنا شد. این حمام یک حمام سنتی ایرانی الاصیل با سقف گنبدی شکل است که با مقرنس کاری‌ها و نورپردازی‌ها و طاقی‌های زیبا زینت شده است. این حمام امروزه مرکزی برای ارائه صنایع دستی کرمانشاه است.

معرفی طاق بستان کرمانشاه

طاق بستان کرمانشاه از معروف‌ترین و محبوب‌ترین جاهای دیدنی کرمانشاه است. طاق بستان نیز همانند کتیبه و سنگ نبشته بیستون یک سنگ نگاره بزرگ و با عظمت از دوران ساسانیان است. نقش فوق العاده زیبای طاق بستان بر روی کوه بزرگ و سنگی در زمان گذشته‌های دور همچنان شکوه خود را حفظ کرده و افتخاری برای ایرانیان و جهانیان است. از ویژگی‌های جاذبه گردشگری طاق بستان کرمانشاه می‌توان به کوه و چشمه در نزدیکی این بنای باستانی اشاره کرد که سبب نوازش روح مسافران در هنگام بازدید می‌شود.

جاهای دیدنی کرمانشاه

معرفی تکیه معاون الملک کرمانشاه

تکیه معاون الملک نیز یک مکان تاریخی در محله آبشوران قدیم کرمانشاه است. این بنا یادگاری از دوران حکومت قاجارها در ایران حدود 120 سال پیش است. تکیه معاون الملک از نظر هنر و معماری بسیار حائز اهمیت است. چرا که سبک و نوع معماری آن تلفیق معماری اسلامی و ایرانی است که با نبوغ و ذوق خاصی تزئین شده است. این تکیه در واقع نشان دهنده هنر و فرهنگ ایرانیان می‌باشد. تکیه معاون الملک دارای بخش‌های مختلف زینبیه، حسینیه و عباسیه است و یک جاذبه تاریخی و مذهبی زیبا برای تاریخ دوستان می‌باشد.

معرفی غار قوری قلعه کرمانشاه

غار قوری قلعه یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه است که جزء جاذبه‌های طبیعی شهر تلقی می‌شود. این غار یکی از شگفتانه‌های طبیعی و گردشگری ایران است و از غارهای آبی با ارزش جهانی به شمار می‌رود. جالب است بدانید این غار بیش از 65 میلیون سال قدمت دارد و توسط غارنشینان فرانسوی و انگلیسی که در جستجو خفاش در غارها بودند کشف شده است. این غار یک پدیده طبیعی عجیب و منحصربه‌فرد است. غارپیماها و پژوهشگران می‌گویند در اعماق این غار حوضچه آبی زیبایی وجود دارد که در جهان مطرح است. قندیل‌های غار نیز ابهت خاصی به این غار بخشیده است. شنیدنی است که با لمس هر قندیل صدایی شبیه به موسیقی پخش خواهد شد که بر این اساس نام تالار بتهوون را به این بخش داده‌اند.

جاهای دیدنی کرمانشاه

معرفی طاق گرا کرمانشاه

طاق گرا کرمانشاه را با نام طاق شیرین نیز یاد می‌کنند. این طاق در نزدکی جاده کرمانشاه به سرپل ذهاب و در گردنه پاتاق قرار دارد. طاق گرا یک طاق تاریخی بجا مانده از اواخر سلطنت ساسانیان نیز می‌باشد. به عبارت دقیقتر طاق گرا کرمانشاه در زمان پادشاهی خسرو دوم ساخته شده است و درست به همین دلیل به طاق گرا، طاق شیرین نیز گفته می‌شود. این بنا تماما از ملاط گچ و لاشه سنگ و زیر نظر یک معمار زبردست و هنرمند ساخته شده است. کاربرد این طاق مواردی چون بنای یادبود پیروزی، توقفگاه شاهی، یادگار احداث راه کاروانسرا و... تخمین زده شده است.

معرفی سراب نیلوفر کرمانشاه

اگر به طبیعت گردی علاقه مند هستید و به دنبال جاهای دیدنی کرمانشاه از نوع طبیعی می‌گردید، پیشنهاد ما به شما بازید از سراب نیلوفر کرمانشاه است. این سراب در 20 کیلومتری شمال غربی شهر و در منطقه سنجابی و دامنه کوه کماجار قرار دارد. تمام دامنه این کوه خوش آب و هوا و زیبا پر از گل‌های زیبای صورتی است. در نزدیکی همین کوه دریاچه کوچکی وجود دارد که به دلیل وجود گل‌های نیلوفر زیبا در سطح دریاچه به سراب نیلوفر شهرت دارد. برای آن که بتوانید این دریاچه و کوه زیبا را در فصل گل‌ها ببنید، لازم است در فصل گرم به کرمانشاه سفر کنید. لذت قایقرانی در این دریاچه و تفریح و سرگرمی در پارک اطراف آن این جاذبه را به یک جای دیدنی محبوب تبدیل کرده است.

معرفی گور دخمه دکان داوود کرمانشاه

هر آنچه از جاذبه‌های گردشگری تاریخی کرمانشاه بگوییم باز هم جاذبه‌های دیدنی زیادی برای معرفی وجود دارد. گور دخمه یک بنای تاریخی جالب است که به دلیل جدید بودن فضا برای مسافران جذابیت بسیار زیادی دارد. همانطور که از نام این جاذبه مشخص است، گور دخمه در واقع یک گورستان قدیمی است که تاریخ شناسان آن را به دوران مادها و هخامنشیان نسب داده‌اند. گورهای این گورستان شبیه اتاقک‌هایی هستند که در داخل کوه و صخره‌ها حفر شده‌اند. گور دخمه دکان داوود یک جای دیدنی ویژه در تمام دنیاست که هرگز نباید لذت تماشای آن را از دست داد.

معرفی تالاب هشیلان کرمانشاه

در مقدمه اشاره کردیم که کرمانشاه علاوه بر جاذبه‌ها و بناهای تاریخی با ارزش، طبیعت بکر و دست نخورده‌ای دارد. تالاب هشیلان کرمانشاه یک تالاب زیبا به سمت شهرستان پاره و در فاصله 26 کیلومتری کرمانشاه واقع شده است. به جرئت می‌توان گفت یکی از زیباترین نقاط طبیعی ایران همین تالاب است. این تالاب 110 جزیره را درون خود حفظ کرده است و مساحتی حدود 450 هکتار را به خود اختصاص داده است. تالاب هشیلان به دلیل اهمیت طبیعی، زیست محیطی، گردشگری، جانوری و گیاهی تحت نظارت محیط زیست است این چشمه و تالاب خارق العاده به دوران ژوراسیک تخمین زده شده است و یک گنجینه طبیعی ناب در غرب کشور است. اگر به کرمانشاه سفر می‌کنید حتما از این تالاب دیدن کنید.

جاهای دیدنی کرمانشاه

جمع بندی

در مطلب فوق برترین و زیباترین جاهای دیدنی کرمانشاه را به شما معرفی کردیم. با مطالعه هر جاذبه می‌توانید جاذبه مورد علاقه خود را انتخاب کنید و برای برنامه ریزی قبل از سفر اقدامات لازم را انجام دهید. قابل توجه است که داشتن یک سفر خوب و ایمن نیازمند اقداماتی چون خرید بلیط و رزرو تور است.

آژانس مسافرتی چارتر 118 در خدمت شما عزیزان است تا بهترین پیشنهادها را با بهترین ایرلاین‌های ایرانی به شما مسافران همیشگی تقدیم کند. یکی از ویژگی‌های مجموعه ما ارائه پکیج‌های گردشگری با قیمت اقتصادی است. برای رزرو تور و یا خرید بلیط به صورت 24 ساعته از شبانه روز به سایت چارتر 118 مراجعه کرده تا بتوانید بدون اتلاف وقت و در اسرع وقت بلیط و تور مد نظر خود را رزرو کنید.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.