معرفی 10 تا از جاهای دیدنی همدان

استان همدان با وجود آن که جزء کلان‌ شهرهای کشور نیست اما از جهت تاریخی برای ایران بسیار قابل اهمیت است. این شهر شهرت جهانی دارد و در تاریخ و تمدن کشور نقش مهمی را ایفا می‌کند. اوج شکوه و جلال همدان به دوران مادها می‌رسد. در کتاب‌های تاریخ ایران قطعا نام هگمتانه، آنادانا، اکباتان، امدانه و دیگر نام‌های مشابه را شنیده‌اید. در واقع منظور از تمامی این اسامی که به مرور زمان تغییر شکل داده‌اند همان همدان است که در دوران حکومت مادها پایتخت ایران بوده است. شهری با قدمت دوران مادها به طبع جاذبه‌های زیادی را در خود جای داده است. آژانس مسافرتی چارتر 118 در این بلاگ به معرفی 10 تا از جاهای دیدنی همدان می‌پردازد. پس اگر قصد سفر به شهر همدان را دارید این مطلب را از دست ندهید.

جاهای دیدنی همدان

10 تا از معروف‌ترین جاهای دیدنی همدان   

شهر همدان که روزگاری در سده هشتم پیش از میلاد مسیح و در زمان هخامنشیان پایتخت ایران بوده است از نظر جغرافیایی و طبیعی ارزشمند و به دلیل پیشنه سه هزار ساله جاذبه‌های طبیعی و تاریخی فراوانی دارد. سفر به شهر همدان یک گزینه انتخابی عالی برای سفر اکثر سلیقه‌هاست. زیرا همدان کهن در کنار جاذبه‌های دیدنی و بعد تاریخی از نظر طبیعت نیز زبان زد است.

جاهای دیدنی همدان عبارتند از:

  • گنبد علویان
  • غار علیصدر
  • تپه هگمتانه
  • آرامگاه بوعلی سینا
  • حمام تاریخی قلعه
  • دهکده توریستی گنجنامه
  • آرامگاه بابا طاهر
  • شیر سنگی
  • مسجد جامع همدان
  • کلیسای گریگوری استفان

جاهای دیدنی همدان

معرفی گنبد علویان همدان

گنبد علویان یکی از زیباترین آثار و بناهایی است که نشان دهنده معماری شاهکار ایرانی و اسلامی می‌باشد. این گنبد زیبا زیر نظر خاندان علویان ساخته شده است. این بنای گندی شکل با کاربری و هدف مسجد ساخته شد اما پس از آن قسمت سرداب گنبد را به مقبره‌ای برای خاندان علویان تبدیل گشت. گنبد علویان یادگاری از دوران سلجوقیان در ایران است و قدمت بسیار زیادی دارد. گچ بری‌های زیبا و مفهومی از ویژگی‌های بارز این بنای تاریخی می‌باشد. گنبد علویان از سال 1310 جزء آثار ملی ثبت شده است.

معرفی غار علیصدر همدان

از معروف‌ترین جاهای دیدنی همدان می‌توان غار علیصدر را نام برد. این غار در شهرستان کبودراهنگ با فاصله 75 کیلومتر با شهر همدان قرار دارد. غار علیصدر از زیباترین و طولانی‌ترین غارهای آبی جهان محسوب می‌شود. جالب است بدانید برای بازدید از این غار آبی باید سوار قایق شده و می‌توانید از نزدیک دیواره‌های زیبای غار را تماشا کنید. در دوران صفویه از غار علیصدر استفاده می‌شده که این کار توسط کانال کشی صورت می‌گرفته است. امروزه با بتن ریزی کف غار دسترسی و بازدید از این غار نامی راحتتر شده است.

معرفی تپه هگمتانه همدان

همانطور که در بخش مقدمه مطلب اشاره شد، شهر تاریخی همدان اولین پایتخت ایران بوده است. تپه هگمتانه نیز از نظر قدمت به دوران آتن و رم در یونان و ایتالیا می‌رسد. این گفته خود نشان دهنده اهمیت تپه هگمتانه است. شهر همدان جزء شهرهای باستانی جهان است که شگفتی‌های بسیاری برای دیدن دارد. تپه هگمتانه در سال‌های دور کاخی با شکوه بوده است که هر یک از هفت دیوار آن به رنگ یک سیاره بوده است. شبکه آبرسانی در آن ایام نیز چیزی جز نبوغ و پیشرفت نیست. امروزه بخش‌هایی از این کاخ به عنوان یکی از جاهای دیدنی همدان شناخته می‌شود.

برای دیدن جاهای دیدنی کرمانشاه کلیک کنید.

معرفی آرامگاه بوعلی سینا

بوعلی سینا دانشمند و پزشکی است که دیگر نیاز به معرفی ندارد. بازید از آرامگاه زیبا با معماری منحصر‌به فرد آن توسط استاد سیحون از جاذبه‌های گردشگری همدان زیباست. معماری آرامگاه بوعلی سینا یک سبک ترکیبی ایرانی، یونانی و مصری است. این بنا با دقت و ذوق خاصی شبیه به برج قابوس ساخته شده است. البته ساختمان این آرامگاه با برج قابوس تفاوت‌هایی دارد اما الگوی برداری کاملا شبیه است. فضای بیرونی یا حیاط آرامگاه نیز به سبک خانه‌ها و عمارت‌های ایرانی دارای یک حوض زیبا در وسط و جدول بندی و فضاسازی شده است. در بخشی از آرامگاه موزه‌ای کوچک وجود دارد که ظروف، سکه و دیگر لوازم تاریخی را نگهداری می‌کند. آرامگاه بوعلی سینا نماد شهر همدان نیز می‌باشد.

جاهای دیدنی همدان

معرفی حمام تاریخی قلعه همدان

حمام‌ها و بازارها از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری هر شهر ایرانی هستند. چرا که حمام‌ها و بازارها در گذشته محلی برای تشکیل انجمن‌ها و جلسات بوده است. حمام قلعه یا حمام حاج محمد سعید یک حمام تاریخی مربوط به دوران قاجارهاست. این حمام هشتی شکل دارای بخش‌های گرم و سرد و حمام زنانه و مردانه به صورت جداگانه نیز طراحی شده است. پس از بازسازی سال 1387 حمام تاریخی قلعه به موزه مردم شناسی تبدیل شد و بخشی از آن نیز به یک سفره خانه زیبا با غذاهای خوشمزه نیز تغییر کاربری داد و پذیرای مسافران همدانی است.

معرفی دهکده توریستی گنجنامه

گنجنامه همدان را همه توریست‌ها از کتیبه‌هایی بسیار کهن زمان هخامنشیان می‌شناسند. این کتیبه‌ها از نظر تاریخی برای کشور ایران یک گنج بزرگ به شمار می‌روند. کتیبه‌های گنجنامه در یک منطقه بکر و خوش آب و هوا واقع شده‌اند. در سال 1378 پروژه توریستی گنجنامه برای ایجاد یک فضای تفریحی عالی استارت خود و 16 سال به طول انجامید. امروزه گردشگران علاوه بر بازدید از کتیبه‌ها می‌توانند تفریحات و سرگرمی‌های هیجان انگیزی چون سورتمه ریلی، بانجی جامپینگ، شهربازی، تله کابین و... را امتحان کرده و از آبشار منطقه نیز دیدن کنند. دهکده توریستی گنجنامه یکی از جاهای دیدنی همدان است که مناسب بزرگسالان، کودکان و نوجوانان است. شما با بازدید از این جاذبه می‌توانید تفریح و بنای تاریخی را در کنار هم داشته باشید.

جاهای دیدنی همدان

معرفی آرامگاه بابا طاهر همدان

در شهر همدان تمامی جاذبه‌های گردشگری از بناهای تاریخی پیش از اسلام، شهربازی و... نیز وجود دارد. همدان اصیل در آرامگاه بابا طاهر عریان شاعر دو بیتی سرای کشورمان پذیرای ادبیات و شعر دوستان است. بابا طاهر یکی از شعرای بزرگ معاصر است که در قرن 5-4 زندگی می‌کرده و یک عارفی نامی بوده است. آرامگاه این شاعر در شمال غربی شهر همدان واقع شده و یک برج بسیار زیبا از لحاظ معماری است که به شکل هشت ضلعی با ستون‌های بلند ساخته شده و از جاذبه‌های گردشگری اصلی همدان تلقی می‌شود.

معرفی شیر سنگی همدان

شیر سنگی همدان همانند آرامگاه بوعلی سینا به عنوان یک نماد از شهر همدان از آن یاد برده می‌شود. برای دیدن مجسمه بزرگ و باشکوه سنگی در میدان مربعی شکل به نام شیر سنگی قرار دارد. بر طبق تخمین باستان شناسان متعدد ایرانی و خارجی، قدمت شیر سنگی به دوران اشکانیان نسبت داده است. البته در سال‌های گذشته از این شیر 2 عدد بوده که هر یک را در یک طرف دروازه شهر قرار می‌داده‌اند اما متاسفانه یکی از شیرها شکسته و از دست رفته است. شیری که امروزه در همدان به نمایش گذاشته شده است نیز بر اثر مرور زمان دچار تغییر شده و شکل ظاهری آن تغییر کرده است. اما همچنان زیبایی و ابهت خاصی این شیر سنگی که نماد قدرت و پادشاهی بوده است چشم‌ها را به خود خیره می‌کند و نبوغ ایرانیان را به نمایش می‌گذارد. شیر سنگی از سال 1328 در میدان شهر قرار گرفته است.

جاهای دیدنی همدان

معرفی مسجد جامع همدان

مساجد از سری جاذبه‌های تاریخی، مذهبی و هنری هر شهر در ایران هستند. البته این موضوع در رابطه با مساجد قدیمی صدق می‌کند. در شهر همدان نیز مسجد جامع مسجدی از دوران فتحعلی شاه است. البته بخش‌های تکمیلی مسجد جامع دز زمان محمدشاه قاجار نیز می‌باشد. همانطور گفته شد، مسجد جامع از نظر معماری و هنری نیز قابل اهمیت است. تمامی سقف‌ها و گنبد و گلدسته مسجد همگی از کاشی‌های رنگی و بیشتر فیروزه‌ای ساخته شده  و بسیار مجلل و زیباست. بر اساس تخمین‌ها آورده شده است که قبلتر از مسجد جامع، شبستانی بزرگ در این منطقه قرار داشته است.

معرفی کلیسای گریگوری استفان همدان

یکی دیگر از جاهای دیدنی همدان که محوریت مذهبی دارد، کلیسای گریگوری است. این کلیسا در نزدیکی تپه هگمتانه قرار دارد و کلیسایی است که مربوط به ارامنه می‌باشد. کلیسای گریگوری استفان در زمان صفویه یعنی سال 1676 میلادی ساخته شده است. اما پس از آن ارامنه روسی دست به بازسازی این کلیسا زده‌اند. این کلیسای کهن و بسیار ساده و بدون تجملات ساخته شده و تنها ناقوس، صحن و سرا و تابلوی حضرت مسیح نشان از کلیسایی بودن این بنای بلند و قدیمی دارد. بازدید از این جاذبه برای اکثر گردشگران خارجی با مذاهب مختلف بسیار جالب و هیجان انگیز است. شما نیز در صورت سفر به همدان از این جاذبه دیدن کنید.

جاهای دیدنی همدان

کلام آخر

ایران خودمان آنقدر جاهای دیدنی و شهرهای زیبای اصیل و تاریخی دارد که جهانگردان را از گوشه کنار دنیا به سمت خود فرا می‌خواند. اما متاسفانه ما ایرانیان نیز به برخی شهرهای ایران بسیار کم لطف هستیم. شهر کهن  ریشه دارد همدان با آن همه جاذبه تاریخ و طبیعی یکی از این شهرهاست. به همین منظور با ارائه این مطلب و معرفی جاهای دیدنی همدان سعی داشتیم گامی مثبت در جهت بازدید بیشتر از این شهر داشته باشیم.

سایت چارتر 118 در خدمت مسافران عزیز است که بتوانند با رزرو تورهای داخلی و خارجی و همچنین خرید بلیط هواپیما به شما خدمت کند. با مراجعه به سایت ما می‌توانید انواع پروازهای چارتری و سیستمی را از بهترین ایرلاین‌های ایرانی و خارجی رزرو کنید و سفری بیادماندی و ایمن را تجربه کنید.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.