جاذبه های گردشگری مشهد، شهری که تنها به قطب زیارتی می‌شناسند!

جاذبه‎های گردشگری مشهد

شهر مشهد، بزرگ‌ترین شهر زیارتی در کشور ایران است. این شهر یکی از قطب‌های گردشگری و توریستی اصلی در ایران محسوب می‌شود که هر ساله پذیرای زائران خارجی و ایرانی فراوانی است. ارادت ویژه مسلمانان به امام هشتم شیعیان یعنی امام رضا (ع) شیعیان را به سمت پایتخت معنوی ایران می‌کشاند. اما جالب است بدانید، اکثر مسافرانی که مقصد مشهد را برای سفر انتخاب می‌کنند بر این تصور هستند که مشهد مقدس تنها یک شهر زیارتی است. اما شهر مشهد در سری شهرهای زیارتی- سیاحتی به شمار می‌رود. چرا که در این کلان شهر بزرگ کشور جاهای دیدنی بسیاری وجود دارد. آژانس گردشگری چارتر 118 در این وبلاگ قصد دارد، جاذبه‌های گردشگری مشهد را به جزء حرم مطهر رضوی به شما مسافران عزیز معرفی کند. با مطالعه این مطلب می‌توانید در کنار زیارت امام رضا(ع) در مشهد نیز تفریح کنید و لذت ببرید. پس با ما تا انتهای این صفحه همراه باشید.

جاذبه‌های گردشگری مشهد را بشناسید!

مشهد یک شهر بسیار قدیمی با تاریخچه‌ای شنیدنی است. اگر بخواهید در شهر مشهد بگردید به طور قطع شاهد جاهای دیدنی بسیاری خواهد بود. به صورت کلی جاهای دیدنی این شهر باب میل هر نوع سلیقه‌ای است. زیرا جاهای تفریحی و دیدنی شهر مشهد شامل امکان تاریخی، جاذبه‌های طبیعی، امکان مذهبی و تفریحات مهیج چون پارک‌های آبی و سبز و... نیز می‌شود. پس با شناخت جاذبه‌های این شهر می‌توانید براساس علایقتان تفریح کنید و خاطره یک سفر بیادماندنی زیارتی و تفریحی خانوادگی را برای خود رقم بزنید. ما در این صفحه تنها به معرفی معروف‌ترین و محبوب‌ترین جاهای دیدنی مشهد می‌پردازیم.

برترین جاذبه‌های گردشگری مشهد عبارتند از:

 • موزه آستان قدس رضوی
 • آرامگاه نادرشاه افشار
 • حمام مهدی قلی بیک
 • آرامگاه پیرپالاندوز
 • خانه تاریخی داروغه
 • آرامگاه فردوسی
 • مسجد گوهرشاد
 • طرقبه و شاندیز
 • پارک وکیل آباد
 • بازار رضا
 • پارک ملت
 • اخلمد

معرفی موزه آستان قدس رضوی مشهد

موزه‌ها از سری جاذبه‌های تاریخی هستند که نشان دهنده تاریخ و سرگذشت کهن هر شهری می‌باشند. موزه آستان قدس رضوی نیز یکی از برترین و غنی‌ترین موزه‌های کشور تلقی می‌شود که بازید از آن خالی از لطف نیست. در این موزه فاخر که چندین طبقه است و به بخش‌های مختلف تقسیم می‌شود. موزه‌های ساعت، نجوم، سلاح و لوازم جنگی، سکه، مدال، نقاشی و آبزیان تنها بخش‌هایی از این گنجینه عظیم و ارزشمند هستند. این موزه در حرم مطهر رضوی واقع شده است.

معرفی آرامگاه نادرشاه افشار

باغ نادری و آرامگاه نادرشاه افشار جزء مکان‌های گردشگری معروف شهر مشهد است. نادرشاه افشار از شخصیت‌های نامی و تاثیرگذار در تاریخ ایران بوده است. این شاه پرقدرت و پرآوازه در دوران صفویه زندگی می‌کرده و غنیمت آوردن جواهرات از هند شهرت دارد. کوه و نور و الماس نور از سری جواهراتی است که امروزه در موزه جواهرات نگهداری می‌شوند. این جاذبه تاریخی پر از سلاح‌های جنگی قدیمی است.

جاذبه‎های گردشگری مشهد

معرفی حمام مهدی قلی بیک مشهد

یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری مشهد، حمام مهدی قلی بیک است. این حمام که به حمام تاریخی گنجعلی خان شناخته می‌شود و بسیار شبیه به حمام علی قلی آقای اصفهانی است. اگر به تاریخ، معماری، هنر و نقاشی علاقه مند هستید، این مکان یک گزینه انتخابی عالی است. تمامی بخش‌های حمام از سرسرا تا ورودی و سرد بینه و... تماما نقاشی شده با طرح‌های شکار و رزم هستند.

معرفی آرامگاه پیر پالاندوز مشهد

پیرپالاندوز لقبی است که به عارف بزرگ و نامی محمد عباسی داده شده است. این عارف در زمان صفویه زندگی می‌کرده و از بزرگان شهر تلقی می‌شده است. به پاس خدمات و زنده ماندن نام این عارف آرامگاه پیرپالاندوز ساخته شده است. این آرامگاه بنایی فوق العاده متفاوت و زیبا به شکل پیاز دارد. تمامی بنای آرامگاه پیرپالاندوز از قطعات ریز و درشت کاشی‌های رنگی زیبا به رنگ‌های فیروزه‌ای و آجرهای خشتی چشم نواز ساخته شده و توریستان و گردشگران را برای بازید و عکاسی از این اثر هنری به خود جذب می‌کند.

جاذبه‎های گردشگری مشهد

معرفی خانه تاریخی داروغه مشهد

شهر مشهد در واقع بهشتی برای تاریخ دوستان است. چرا که این شهر زیارتی قدیمی در نزدیکی حرم مطهر جاذبه‌های گردشگری و توریستی بسیار زیاد است. خانه تاریخی داروغه، یک خانه قاجاری بسیار زیبا و باشکوه است که در آن جشن‌ها و مراسامات زیادی برگزار شده است. سر درها، تراس، دیوارها، سقف‌ها و ستون این خانه همگی از نظر معماری بسیار فاخر و دیدنی هستند. این بنا از یونسکو نیز جایزه دریافت کرده است.

معرفی آرامگاه فردوسی مشهد

آرامگاه فردوسی مشهد از معروف‌ترن جاذبه‌های گردشگری مشهد است. همانطور که گفته شد، شهر مشهد حتی پذیرای افرادی است که به شعر و شاعری علاقه مند هستند. آرامگاه شاعر بزرگ و معاصر ما فردوسی بزرگ نیز در نزدیکی شهر مشهد قرار دارد. آرامگاه فردوسی، موزه، کتابخانه، صنایع دستی از امکان دیدنی آرامگاه فردوسی می‌باشند. جالب توجه است که آرامستان خواننده بزرگ ایرانی زنده یاد، شجریان بزرگ نیز در این آرامگاه واقع شده است.

جاذبه‎های گردشگری مشهد

معرفی مسجد گوهرشاد مشهد

موزه آستان قدس و مسجد گوهرشاد مشهد را هر توریستی می‌شناسد. این مسجد که در نزدیکی حرم امام رضا(ع) است یک بنای تاریخی بسیار اصیل ایرانی است. این مسجد توسط گوهرشاد بیگم همسر شاهرخ که مومنه زنی قدرتمند بوده ساخته شده است. مسجد گوهرشاد از نظر معماری تنها بنایی است که گندخانه و ایوان آن باهم یکی است.

معرفی طربقه و شاندیز مشهد

طرقبه و شاندیز از جاذبه‌های گردشگری مشهد هستند که در دسته بندی جاذبه‌های طبیعی جای می‌گیرند. پس از گذراندن روزهای زیارتی می‌توانید برای تفریح و گردش به ییلاقات مشهد بروید و از هوای پاک استفاده کنید. طرقبه و شاندیز نیز علاوه بر طبیعت بکر و دیدنی پاتوقی برای شکم گردی هستند. بهترین رستوران‌ها و شیشلیک‌های دنیا در همین منطقه واقع شده است. البته جاهای دیدنی چون پارک وکیل آباد، چالیدره، زشک و... از امکان دیدنی نزدیک طرقبه و شاندیز هستند.

معرفی پارک وکیل آباد مشهد

پارک وکیل آباد مشهد یک پارک جنگیلی بسیار بزرگ و قدیمی است. این پارگ در سال 1348 توسط حاج حسین ملک ساخته شده است. حاج حسین ملک از خیرین بزرگ کشور است که است که این باغ عظیم و زیبا با درختان سر به فلک کشیده را وقف کرده است. این پارک دارای بوفه، ناهار خوری، سرویس بهداشتی، پارک بازی کودکان و سینما 5 بعدی است. در نزدیکی پارک وکیل آباد، باغ وحش بزرگ مشهد نیز واقع شده است که از جاذبه‌های گردشگری مشهد نیز می‌باشد.

معرفی بازار رضای مشهد

درست که شهر پیشرفته‌ای چون مشهد دارای تعداد بیشماری مرکز خرید بزرگ و لاکچری است. اما بازارهای قدیمی در شهرهای توریستی و گردشگری از اهمیت فراوانی برخوردار هستند. قدیمی‌ترین بازار مشهد نیز بازار رضا است که پشت حرم مطهر امام رضا(ع) قرار گرفته است و با پای پیاده فاصله چندانی تا حرم ندارد. در این بازار قدیمی سر پوشیده انواع سوغاتی‌های مشهد نظیر مهر و تسبیح، انگشتر فیروزه، نبات و زعفران، ترمه و جانماز، عطر و نخودچی و کشمش با بهترین کیفیت به فروش می‌رسد. فضای کلی بازار از نظر تاریخی بسیار دیدنی است.

جاذبه‎های گردشگری مشهد

معرفی پارک ملت مشهد

یکی از پارک‌های بزرگ شهر مشهد که توریست‌ها و زائران به آن علاقه فراوان دارند، پارک بزرگ ملت است. این پارک سر سبز و بزرگ با درخت‌های چنار و شمشاد تزیین شده و هوایی تمیز دارد. پارک ملت محیطی شاد برای خانواده‌هایی است که فرزند نوجوان دارند. سرویس بهداشتی، پارکینگ، دریاچه، قایق پدالی، زمین‌های ورزش، استخر، زمین بازی کودکان و شهربازی از امکانات و خدمات این پارک زیبا هستند.

معرفی روستای اخلمد مشهد

روستای اخملد مشهد یک روستای بکر در نزدیکی شهر مشهد است که تنها 24 کیلومتر با مشهد فاصله دارد. این روستا در منطقه کوه‌های زیبا بینالود قرار گرفته و فضایی سرسبز دارد. درختان میوه، تفرجگاه‌های زیبا، گیاهان و گل‌های متنوع فضای اخملد را زیباتر کرده‌اند. این روستا داریای یک آبشار بلند و دیدنی است که به جاذبه‌های گردشگری مشهد نیز تبدیل شده است. اگر در فصل بهار و پاییز به مشهد سفر می‌کنید این جاذبه‌ زیبا را از دست ندهید.

جاذبه‎های گردشگری مشهد

جمع بندی

همانطور که مشاهده می‌کنید شهر مشهد دارای انواع و اقسام جاذبه‌های دیدنی تاریخی و طبیعی وبرای مسافران است. البته آنچه در این وبلاگ آوردیم تنها بخشی از جاذبه‌های گردشگری مشهد هستند. کوهسنگی، چالیدره، پارک چهل بازه، پارک پردیس، پارک خورشید، هفت حوض، چشمه سبز، باغ گیاهشناسی، کلات نادری، پیست اسکی، گنبد سبز، گنبد خشتی،مسجد 72 تن، کلیسای مسروپ، امامزاده یاسر و ناصر، میل رادکان، آرامگاه خیام و عطار، سرزمین موج‌های آبی، خانه تاریخی توکلی و ملک و... نیز از جاهای گردشگری و دیدنی مشهد به شمار می‌روند.

با توجه به گرانی‌های اخیر و هزینه‌های سفر انتخاب یک مقصد مناسب نظیر شهر مشهد یک انتخاب عالی است. چرا که در کنار زیارت می‌توان سیاحت داشته باشید. آژانس مسافرتی چارتر 118 با ارائه تور مشهد و بلیط پرواز به مشهد شما در این سفر یاری می‌رساند. با خرید بلیط از سایت چارتر 118 می‌توانید پرواز با شرکت هواپیمایی مد نظر خود را انتخاب کنید. آژانس ما با 13 ایرلاین برتر کشور همکاری دارد و بهترین پروازهای چارتری وسیستمی را با تور عالی به صورت پکیج در اختیار مسافران خود می‌گذارد. برای کاهش هزینه‌های سفر، پیشنهاد چارتر 118 تهیه بلیط‌ها و تورهای لحظه آخری از آژانس ما می‌باشد. امیدواریم با خرید بلیط و تور از سایت ما خاطره سفری ایده آل را تجربه کنید.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.