میزان بار مجاز مسافرین چقدر است؟

میزان بار مجاز مسافرین چقدر است؟

بار مسافر

شما هم قطعاً در هنگام مسافرت، چه زمینی و چه هوایی، لوازم و وسایل مختلفی به همراه خود خواهید برد. اما سفرهای هوایی دارای یک سری قوانین است و به شما می‌گوید که مجاز به حمل چه نوع لوازم و تا چه میزان بار هستید. میزان بار مجاز مسافرین در هر سفر و در هر شرکت هواپیمایی متفاوت است و شما باید از تمامی این شرایط اطلاع کافی داشته باشید. ما در این مقاله از چارتر 118 اطلاعات لازم در خصوص بار مجاز و میزان آن را در اختیار شما قرار خواهیم داد تا در روز سفر، بدون هیچ مشکلی پروازی خوشایند در پیش داشته باشید.

میزان بار مجاز سفرهای داخلی

 

افرادی که قصد سفر با ایرلاین‌های داخلی را دارند، باید بدانند که میزان بار مجاز برای افراد حداکثر 25 کیلوگرم است. البته این میزان بار در شرکت‌های هواپیمایی کلاس بالاتر همچون ماهان و ایران‌ایر تا 40 الی 50 کیلوگرم نیز می‌رسد. همچنین مسافرین می‌توانند 5 کیلوگرم بار دستی را با خود به داخل کابین ببرند. میزان بار دستی برای پروازهای تجاری و بیزینس کلاس‌ها 7 کیلوگرم است. البته دقت کنید، در صورتی که میزان بار شما در هواپیمایی‌های ماهان و ایران ایر بالای 25 کیلوگرم باشد، باید آن را در داخل دو چمدان قرار دهید.

میزان بار مجاز سفرهای خارجی

میزان بار مجاز مسافرین برای سفرهای خارجی حداکثر 30 کیلوگرم است که این میزان بار در هواپیمایی‌های کلاس بالاتر به 40 کیلوگرم نیز می‌رسد ولی در این حالت باید لوازم خود را داخل دو چمدان قرار دهید. البته این میزان بار مجاز تنها برای هواپیمایی‌های ایرانی، ترکی و عربی است ولی در برخی ایرلاین‌ها بار مجاز برای مسافرین حدود 23 کیلوگرم برآورد شده است. در صورتی که بار شما بیش از میزان بار مجاز اعلامی باشد، باید به ازای هر یک کیلوگرم، اضافه‌بار پرداخت کنید.

نرخ بار اضافی پروازهای خارجی

بعضی از شرکت‌های هواپیمایی، خصوصاً اروپایی‌ها، هزینه‌بار را به‌صورت جداگانه محاسبه می‌کنند. بدین صورت که شما با خرید بلیط قادر به همراه داشتن میزان بار مشخصی هستید که البته معمولاً این کار برای سفرهای اقتصادی صورت می‌گیرد. نرخ اضافه‌بار با توجه به نوع سفر، مقصد و شرکت هواپیمایی محاسبه می‌گردد. بنابراین شما می‌توانید در هنگام خرید بلیط، تمامی شرایط را جویا شوید.

تفاوت بار اصلی با بار دستی چیست؟

مسافرین مجازند علاوه بر همراه داشتن میزان بار مجاز و تحویل آن به واحد بار، مقدار مشخصی از وسایل خود را نیز با خود به داخل کابین ببرند. این میزان بار اغلب بین 5 تا 7 کیلوگرم برآورد شده است که میزان دقیق آن به نوع سفر شما بستگی دارد. بهتر است مدارک و کالاهای ارزشمندی همچون لپ‌تاپ و پول نقد خود را در ساک دستی قرار داده و با خود به داخل کابین ببرید تا در طول سفر آسیبی به آن‌ها وارد نشود.

هزینه اضافه‌بار مسافرین چقدر است؟

در سفرهای هوایی معمولاً میزان بار شما بر اساس وزن تعیین می‌شود، نه بر اساس ابعاد. نرخ بلیط، شرکت هواپیمایی، مقصد و ... بر روی میزان بار مجاز تاثیرگذار است. در صورتی که بار شما بیش از حد مجاز است، باید مبلغی بابت اضافه‌بار پرداخت کنید. اغلب مبلغ اضافه‌بار به ازای هر یک کیلوگرم، یک درصد از قیمت بلیط است. در صورتی که شما باری بیش از حد مجاز به همراه دارید، توصیه می‌شود کمی زودتر به فرودگاه مراجعه کنید تا از پرواز عقب نمانید.

چرا میزان بار مجاز مسافرین حداکثر 30 کیلوگرم است؟

میزان بار مجاز سفرهای داخلی

شاید از خودتان بپرسید که چرا میزان بار مجاز مسافرین تا حداکثر 30 کیلوگرم تعیین شده است؟ بر اساس قوانین بین‌الملل، مسافرین اجازه حمل بسته‌ها و چمدان‌های بالای 30 کیلوگرم را ندارند. زیرا حمل بار بیش از این میزان، می‌تواند سلامت کارکنان را به خطر بیاندازد. به همین دلیل بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی بار بیش از 30 کیلوگرم را پذیرش نخواهند کرد.

هزینه حمل پرندگان زنده و حیوانات

حمل پرنده و یا حیوان در دسته بار مسافر قرار نمی‌گیرد. بنابراین در صورتی که شما حتی هیچ باری با خود به همراه نداشته باشید، باید بابت آن اضافه‌بار پرداخت کنید. البته لازم است بدانید که سگ همراه برای مسافرین ناشنوا و نابینا مجاز بوده و مشمول بار اضافه نخواهد شد. علاوه بر آن، مسافر می‌بایست برای حمل پرنده و حیوان، همراه خود مدارکی از جمله کارت واکسیناسیون حیوان، کارت بهداشت و ... را ارائه کند.

 

 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.