در نوروز 1400 به کدام شهرها می‌توان سفر کرد؟

بنا بر مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، سفر به شهرهای قرمز و نارنجی در نوروز 1400 ممنوع است و سفر به شهرهای آبی و زرد نیز با رعایت پروتکل‌های بهداشتی سختگیرانه انجام می‌شود. 

 
 
آخرین به‌روزرسانی محتوای خبر: 1400/01/01

طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا در جلسه روز شنبه 23 اسفند ماه 1399، سفر به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع خواهد بود. در شهرهای قرمز، سفر با قطار و هواپیما نیز باید همراه با تست منفی ویروس کرونا باشد. در ادامه به بررسی رنگ‌بندی شهرها به تفکیک وضعیت فعلی آن‌ها خواهیم پرداخت. بدیهی است که این رنگ‌بندی در جریان پاندمی ویروس کرونا پایدار نیست و به‌محض اعمال هرگونه تغییر در رنگ‌بندی شهرها، مطلب پیش رو نیز به‌روز‌رسانی خواهد شد.

 

شهرهای زرد و آبی

در حال حاضر تعداد مناطق با وضعیت زرد به 252 شهر و با وضیت آبی به 154 شهر می‌رسد. با اعلام ستاد ملی مقابله با ویروس  کرونا امکان سفر به مناطق زرد و آبی با رعایت سختگیرانه پروتکل‌های بهداشتی فراهم است؛ گرچه مقامات استانی برخی از مقاصد گردشگرپذیر، سفر در این استان‌ها را حتی با وجود وضعیت زرد شیوع ویروس کرونا ممنوع اعلام کرده‌اند. 

در حال حاضر، شهرهای کرمان، قزوین، اراک، خرم آباد، یزد، بیرجند، بوشهر، چابهار، زاهدان، شهر کرد، ایلام، کرمانشاه، سنندج، زنجان، تبریز، اردبیل، یاسوج، بندر عباس، سمنان و... از جمله شهرهایی هستند که در وضعیت زرد یا آبی قرار دارند.

 
نقشه آخرین وضعیت رنگ‌بندی رسمی شهرها

به‌روزرسانی 1399/12/27، ساعت 08:38

شهرهای نارنجی یا پرخطر

دیوارنویسی و گرافیتی با موضوع کرونا

شهرهای نارنجی که در کنار شهرهای قرمز، مقاصد ممنوعه را برای سفرهای نوروزی تشکیل می‌دهند، روزبه‌روز در حال افزایش‌ هستند و بی‌توجهی و عادی‌انگاری‌ها اسباب بروز فاجعه‌ای دیگر را در آغاز سال نو فراهم می‌کند. شهرهای نارنجی از نظر وضعیت شیوع ویروس کرونا عبارت‌اند از:

 • گلپایگان (استان اصفهان)
 • دهلران (استان ایلام)
 • دیلم، کنگان، گناوه (استان بوشهر)
 • سامان (استان چهارمحال و بختیاری)
 • امیدیه، اندیمشک، ایذه، باغ ملک، باوی، بهبهان، خرمشهر، دشت آزادگان، شادگان، مسجد سلیمان (استان خوزستان)
 • ارسنجان، زرین دشت (استان فارس)
 • خمین (استان مرکزی)
 • دیواندره (استان کردستان)
 • پلدختر و دورود (استان لرستان)
 • خمیر (استان هرمزگان)
 • نهاوند (استان همدان)
 • خاتم (استان یزد)

شهرهای قرمز یا خیلی پرخطر

جلوگیری از ورود به مناطق ممنوعه کرونا

این‌چنین به‌نظر می‌رسد که استان خوزستان، حاد‌ترین وضعیت را به‌لحاظ شیوع ویروس کرونا در میان سایر مناطق کشور دارد. هم‌اکنون 8 شهر استان خوزستان در شرایط خیلی پرخطر یا وضعیت قرمز قرار دارند و تردد در این مناطق، تابع مقررات ویژه‌ای است. علاوه بر شهرهای استان خوزستان، شهر گچساران در استان کهگیوله و بویراحمد نیز در وضعیت قرمز قرار دارد. شهرهای قرمز عبارت‌اند از:

 • اندیمشک
 • شوشتر
 • اهواز
 • ماهشهر
 • آبادان
 • رامهرمز
 • دزفول
 • شوش
 • گچساران

محدودیت‌ها و مصوبات ستاد ملی کرونا

به‌روزرسانی 1400/01/01، ساعت 00:37

تغییر رنگ شهرهای دماوند و فیروزکوه از زرد به نارنجی

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در پایتخت از تغییر وضعیت دماوند و فیروزکوه از رنگ زرد به نارنجی خبر داد. وی علت این امر را افزایش تردد در سطح استان تهران دانست.

به‌روزرسانی 1400/01/01، ساعت 00:37

اعلام شهرهای جدید قرمز و نارنجی توسط ستاد ملی مقابله با کرونا

 

ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا فهرست تازه‌ای از شهرهای قرمز و نارنجی منتشر کرد. این ستاد علت تغییر رنگ شهرهای کشور را افزایش تردد‌های غیرضروری و سفرهای نوروزی اعلام کرده است.

بر این اساس، شهر‌های جدید قرمز مشتمل بر گلپایگان در استان اصفهان، زرین دشت در استان فارس و خاتم در استان یزد است.

شهر‌های جدید نارنجی نیز شامل خوانسار و لنجان در استان اصفهان، بوشهر در استان بوشهر، دماوند و فیروزکوه در استان تهران، داراب و مرودشت در استان فارس، بانه و سقز در استان کردستان، بروجرد در استان لرستان، دلیجان در استان مرکزی است.

بنا بر اعلام ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا کلیه­‌ی مسافران محترمی که از قبل به شهر‌های قرمز و نارنجی جدید سفر کرده‌اند، ظرف مدت 72 ساعت فرصت خواهند داشت تا به مبدا خود برگردند؛ در غیر این صورت، مشمول جریمه خواهند شد.

به‌روزرسانی 1399/12/26، ساعت 15:47

امکان سفر بدون محدودیت به جزیره قشم

فرماندار قشم با اشاره به مصوبه ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا و وضعیت زرد این جزیره به‌لحاظ شیوع ویروس کرونا، از امکان تردد بدون ممنوعیت در  جزیره فشم خبر داد.

به‌روزرسانی 1399/12/26، ساعت 13:47

منع ورود خودروهای غیربومی به مشهد

سرهنگ حسین میش‌مست، رییس پلیس راه خراسان رضوی در روز سه‌شنبه 26 اسفند ماه تاکید کرد که ورود خودروهای غیربومی به شهر مشهد اکیدا ممنوع است. این تصمیم به‌رغم قرارگیری مشهد در وضعیت زرد شیوع ویروس کرونا، به‌دلیل گردشگرپذیری این شهر اتخاذ شده است.

سرهنگ میش‌مست با اشاره به افزایش 15 درصدی سفرها به مشهد از روز گذشته، تصریح کرد:

در حال حاضر تابع دستورات ستاد کرونا و پلیس‌راه کشور هستیم و ممنوعیت و محدودیت ورود خودروهای غیربومی به مشهد همچون گذشته تا زمانی که تصمیم جدی برای مشهد اتخاذ شود پابرجا خواهد بود.

به‌روزرسانی 1399/12/26، ساعت 14:47

جانشین پلیس راهور در روز پنجشنبه 28 اسفندماه 99 از عدم ممنوعیت سفر به استان‌های شمالی و شهرهای گردشگرپذیر مثل مشهد و شیراز خبر داد

ممنوعیت سفر از مبدا رودبار و  رودسر و بالعکس

در همین راستا، معاون دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز ار ممنوعیت سفر به شهرهای رودبار و رودسر خبر داد. وی در این رابطه اذعان داشت:

دو شهر رودبار و رودسر همچنان در وضعیت نارنجی قرار دارند. بر اساس اعلام ستاد کرونا مسافرت از رودبار و رودسر به سایر شهرستان‌ها و از سایر شهرستان‌ها به این دو شهرستان ممنوع است. تالش، ماسال، سیاهکل و املش در وضعیت آبی و سایر شهرستان‌ها نیز در وضعیت زرد قرار دارند.

به‌روزرسانی 1399/12/26، ساعت 11:07

ایرج حریرچی، معاون‌کل وزارت بهداشت، در روز سه‌شنبه 28 اسفندماه با اشاره به محدودیت‌های کرونایی و رنگ‌بندی شهرها، از ممنوعیت سفر به 40 شهر قرمز و نارنجی خبر داد. این ممنوعیت در بازه زمانی 25 اسفند 99 تا 15 فروردین 1400 در 9 شهر قرمز و 31 شهر نارنجی کشور اعمال خواهد شد.

ایرج حریرچی با تاکید بر استمرار منع تردد شبانه، پذیرش 60 درصد ظرفیت مسافر در هواپیما و 50 درصد ظرفیت در قطار و اتوبوس را الزامی دانست. وی همچنین با اشاره به فعالیت 50 درصد از اماکن اقامتی و هتل‌‌های کشور در نوروز 1400، تصریح کرد:

سفر با خودرو شخصی ممنوع است؛ اما سفرهای ضروری با خودروها و وسایل نقلیه عمومی با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی انجام می‌شود.

به‌روزرسانی 1399/12/25، ساعت 14:37

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، روز دوشنبه 25 اسفندماه 99 آخرین وضعیت رنگ‌بندی کرونایی شهرها را اعلام کرد. بنا بر گفته قبلی، رنگ‌بندی اعلام‌شده به‌عنوان رنگ‌بندی قابل اتکا برای سفرهای نوروزی تلقی می‌شود.

دکتر رئیسی با اشاره به چرخش ویروس کرونای جهش‌یافته در 29 کشور، از مردم درخواست کرد که از سفرهای غیرضروری پیش‌گیری کنند. وی در رابطه با رنگ‌بندی شهرهای کشور اذعان داشت:

9 شهر در خوزستان و گچساران در کهگیلویه و بویراحمد، قرمز هستند. 31 شهر هم در وضع نارنجی قرار دارند. به‌جز ارومیه که نارنجی و اهواز که قرمز است، بقیه مراکز استان‌ها در وضع زرد قرار دارند.

به‌روزرسانی 1399/12/23، ساعت 11:49

ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا سرانجام در روز 16 اسفند ماه تصمیم نهایی خود را در خصوص سفرهای نوروزی اعلام کرد و بر این اساس، سفرهای نوروزی به مناطق قرمز و نارنجی ممنوع است؛ گرچه این موضوع تنها در خصوص سفرهای شخصی جاده‌ای صدق می‌کند و سفر هوایی، ریلی و با سایر وسایل حمل‌ونقل عمومی با ارائه پاسخ منفی تست کرونا امکان‌پذیر است.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا، روز شنبه 16 اسفندماه ضمن تشریح جزئیات مصوبه ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا، از اعلام رنگ‌بندی نهایی شهرها برای تعطیلات نوروزی در 25 اسفندماه برای استناد مسافران خبر داد. وی با بیان اینکه رنگ‌بندی شهرها هر هفته به‌روز‌رسانی خواهد شد، از مردم درخواست کرد تا حتی‌المقدور از انجام سفرهای غیرضروری اجتناب کنند. همچنین، طبق اعلام انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران، به‌دلیل افزایش تعداد بیماران بستری، رنگ‌بندی استان‌ها در حال تغییر است؛ لذا تصمیم‌گیری درباره سفر به خارج از استان تهران به هفته بعد موکول می‌شود.

نکته قابل‌توجه اینکه رنگ‌بندی وضعیت شیوع ویروس کرونا در شهرها و استان‌های مختلف، بر اساس شاخص تعداد بیماران بستری‌شده صورت می‌پذیرد؛ به این ترتیب که بستری‌های چهار نفر در صدهزار نفر زرد یا خطر متوسط، 6 نفر در صدهزار نفر نارنجی یا پرخطر و 10 نفر در صدهزار نفر، شهرهای قرمز یا خیلی پرخطر را تعیین می‌کند.

به‌روزرسانی 1399/12/23، ساعت 11:49

طبق آخرین مصوبه ستاد ملی کرونا در جلسه روز شنبه 23 اسفند ماه 1399، سفر به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع است، در شهرهای قرمز سفر قطار و هواپیما هم باید همراه تست منفی باشد.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.