موزه موسیقی راک و روح ممفیس؛ دریچه‌ای به یک انقلاب فرهنگی

موزه موسیقی راک و روح آمریکا، داستان یک انقلاب اجتماعی، سیاسی و فرهنگی را بازگو می‌کند، که به وسیله سبکی از موسیقی ایجاد شده است.

موزه «موسیقی راک و روح ممفیس» که در ایالت تنسی آمریکا قرار دارد، توسط موسسه اسمیتسونیان افتتاح شده است و داستان موسیقیدانان پیشتازی را بازگو می‌کند که با موسیقی، نه تنها بر موانع نژادی، اجتماعی و اقتصادی غلبه کرده‌اند، بلکه تمام دنیا را نیز تحت تاثیر قرار داده‌اند.

این موزه که در مجتمع ورزشی و تفریحی FedExForum در کنار بزرگراه 61 واقع شده است، داستان جامعی از روند موسیقی در ممفیس را به نمایش می‌گذارد. در این نمایشگاه، بازدیدکنندگان با موسیقی محلی برده‌های آفریقایی (و بعدها آفریقایی - آمریکایی) که هنگام کار روی زمین در دهه 1930 می‌خواندند، آشنا می شوند و کمپانی‌های ضبط موسیقی مانند Sun, Staxs, Hi Records را خواهند شناخت. در موزه موسیقی راک و روح ممفیس، یک راهنمای تور در شکل فایل دیجیتالی صدا، با بیش از 300 دقیقه اطلاعات، به‌صورت هدفون، هر بازدیدکننده را به‌صورت مجزا همراهی خواهد کرد. این موزه دارای 7 گالری به همراه 3 برنامه ویژه صوتی، بیش از 30 ساز، 40 لباس اجرا و دیگر گنجینه‌های موسیقی، است.

موزه موسیقی راک و روح آمریکا

تاریخچه موزه

مقاله‌های مرتبط:

  • خانه موزه شوپن، مکانی برای شناخت پیانیست مشهور
  • معروف ترین شهرهای موزیکال دنیا کدامند؟

موزه موسیقی راک و روح ممفیس که در 29 آوریل سال 2000 افتتاح شده، هر ساله پذیرای بیش از یک میلیون بازدیدکننده از سرتاسر جهان است. در میان این بازدیدکنندگان، هزاران دانش‌آموزی که در برنامه‌های آموزشی موسیقی مدرسه خود شرکت می‌کنند، ‌از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. زیرا این بازدیدکنندگان نوجوان، مشتاق هستند تا بدانند چگونه تغییرات اجتماعی منجر به تاثیرگذاری روی ملت و در نهایت پیشرفت موسیقی راک اند رول شد.

این موزه که در ابتدا به‌صورت یک نمایشگاه برگزار شده، بازگوکننده داستان نوعی از موسیقی‌ بود که بر فرهنگ و سبک زندگی جهان، از نیمه قرن 20 تاکنون تاثیر گذاشته بود. موسیقی راک نه تنها تغییرات اجتماعی و فرهنگی را به همراه آورده بود، بلکه نحوه راه رفتن، صحبت کردن، لباس پوشیدن و حتی آرایش موی تمام جهان را نیز متحول کرد.

 در آگوست سال 2004، موزه موسیقی راک و روح ممفیس به‌عنوان یکی از مهم‌ترین موزه‌های دائمی این شهر به ثبت رسید.

بخش‌های موزه     

فرهنگ روستایی

در جوامع روستایی دلتای می‌سی‌سی‌پی، زندگی روزانه ترکیبی از کار سخت، استثمار اقتصادی، تبعیض نژادی، اعتقادات عمیق مذهبی و موسیقی بود. موسیقی نه تنها باعث تنظیم ریتم کار روزانه می‌شد، بلکه با ایجاد آرامش، به تداوم رویاها و امید افراد کمک می‌کرد. اما مدتی بعد، مکانیزاسیون، مواد شیمیایی کشاورزی و سیاست‌های دولت، چرخه قدیمی شخم، کاشت و برداشت را تخریب کرد و افراد بسیاری بیکار شدند. آنچه ناگفته ماند، این بود که این پناهنگان روستایی که خانه‌ای در ممفیس پیدا کرده بودند، بذرهای انقلابی فرهنگی و اجتماعی را کاشتند، که در اواسط قرن بیست با انقلابی در صنعت موسیقی به نتیجه رسید. گالری فرهنگ روستایی در موزه موسیقی راک و روح ممفیس، المان‌های نوعی از موسیقی را معرفی می‌کند که سال‌ها پیش از شروع کار استودیو‌ها، ایجاد شده بود.

موسیقی روستایی

موسیقی‌های بلوز، کانتری و گاسپل ( موسیقی مذهبی - مسیحی که در دلتا گسترش یافت) طیف منحصر به فردی از سبک‌های موسیقی را به همراه آورد که  مجموع آن‌ها به طرز غیر منتظره‌ای، یک انقلاب را شکل داد. موسیقی‌های مذکور نه تنها تاریخ و فرهنگ این منطقه را از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌کرد، بلکه این امکان را فراهم می‌آورد تا افراد بسیاری بتوانند موسیقی خودشان را بسازند،  تکنیک‌ها، متن‌ها، و ملودی‌ها را تغییر داده و در بین نژادها و طبقات مختلف محبوبیت پیدا کنند. در این دوره، موسیقی‌های ضبط شده نیز نقش مهمی را ایفا می‌کردند.

موزه موسیقی راک و روح آمریکا

زندگی در ممفیس

در دهه 1950، سیاه‌پوستان شهر ممفیس از خدمات پزشکی، بانکداری و بازرگانی برخوردار بودند و این مسیری بود که شب‌ها، موسیقی آنان نیز طی می‌کرد. بدین ترتیب، موسیقی ممفیس، مرز نژادی را رد کرده بود و در حالی که شهر ممفیس از نظر اجتماعی دچار تبعیض بود، امواج رادیویی، ضبط موسیقی و اجرای زنده، مردم سیاه‌پوست و سفیدپوست را با یکدیگر همسو می‌کرد.

موزه موسیقی راک و روح آمریکا

سان ریکوردز و فرهنگ جوانی

نوازندگان و خوانندگان جوانی که از موهبت پول و نفوذ برخوردار نبودند، شانس خود را در کمپانی‌های ضبط کوچکی مانند سان ریکوردز امتحان می‌کردند. در حالی که در سال 1954، الویس پریسلی در حال ضبط آثار خود بود، در سال 1955، سبک راک اند رول در سطح  ملی کاملا به شهرت رسیده بود. راک اند رول، به ستایش جوانی، سرخوشی و لذت می‌پرداخت و جوانان این دوره، این فرهنگ را از آن خود دانسته و این انرژی را در نحوه لباس پوشیدن و حرف زدن خود بروز می دادند.

موزه موسیقی راک و روح آمریکا

موسیقی روح

برندهایی مانند استکس، های و ستلایت، نوازندگان خود را از جوامع سیاه‌پوست انتخاب می‌کردند. به این ترتیب، موسیقی ممفیس محصول همکاری و گاهی تنش بین هنرمندان سیاه و سفید بود. موسیقی روح، هویت فرهنگی آفریقایی - آمریکایی را تثبیت کرده و به درخواست برای تغییرات سیاسی انجامید. در حالی که نوجوانان سفیدپوست خود را از طریق سخنرانی و لباس و راک اند رول بیان می‌کردند، موسیقی روح بخشی از یک هویت بزرگتر برای جوامع آفریقایی - آمریکایی‌ها بود. موسیقی روح به همین ترتیب، از یک سرگرمی محبوب به وسیله‌ای برای بیان فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی تبدیل شد.

موزه موسیقی راک و روح آمریکا

تغییرات اجتماعی

در ممفیس نیز مانند دیگر شهرها، دهه 1950 و 1960، سال‌های تغییرات آشفته بود. ایده‌ها و موسیقی‌هایی که انقلاب را رقم زده بودند، اکنون پایه تمام نهادها بودند. به همان اندازه که شخصی مانند مارتین لوتر کینگ جونیور، ملت را در راه انقلاب حقوق مدنی رهبری کرد، این موسیقی که از دل خیابان‌ها و استودیوهای ممفیس برخاسته بود، انقلابی فرهنگی، اجتماعی و مدنی را به خود اختصاص داد.

موزه موسیقی راک و روح آمریکا

گالری تقدیر

دستاورد بسیاری از نوازندگان، تهیه‌کنندگان و پیشگامان موسیقی ممفیس، این شهر را در تاریخ موسیقی قرار داده است. مشارکت آن‌ها و یکپارچگی موسیقی، بسیاری از موسیقیدانان امروز را تحت تاثیر قرار داده، و علاوه بر آن، تولد بسیاری از سبک‌های موسیقی و کمرنگ شدن تبعیض نژادی نیز از دیگر دستاورهای این نوع موسیقی بوده است. این گالری در موزه موسیقی راک و روح ممفیس، به تقدیر از کسانی می‌پردازد که به تنهایی، یک جهان را حیرت‌زده کرده و تحت تاثیر قرار داده‌اند.

بخش های جنبی موزه

آموزش صدا

موزه موسیقی راک و روح ممفیس به اکتشافی تاریخی و آموزشی در پایه‌های موسیقی راک اند رول پرداخته و پیشگامان این انقلاب فرهنگی و ضد نژادپرستی را معرفی می‌کند. علاقه‌مندان به این موضوع، اگر اماکن بازدید از موزه را نداشته باشند، می‌توانند از برنامه‌های درسی این مجموعه که به‌صورت راهنمای جامع 72 صفحه‌ای و با استانداردهای آموزشی طراحی شده است، استفاده کنند.

موزه موسیقی راک و روح آمریکا

جمع‌آوری آرشیو موسیقی

از سال 2008، موزه موسیقی راک و روح ممفیس به جمع‌آوری هر نوع آهنگی پرداخت که در متن آن از کلمه ممفیس استفاده شده است. در کمال تعجب، تعداد این آهنگ‌ها از هزار عدد گذشته و  این موزه همچنان نوازندگان و اهل موسیقی را دعوت می‌کند تا لیست موجود را گسترش دهند.

موزه موسیقی راک و روح آمریکا

منبع عکس: سایت موزه موسیقی راک و روح ممفیس


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.