ساری شهری با قدمت 5 هزار ساله

ساری مرکز استان مازندران است 

اولین شهری در ایران محسوب می‌شود که راه‌آهن سراسری ایران از آن عبور کرده است. این شهر اولین تولیدکننده کاغذ در خاورمیانه نیز نامیده می‌شود. ساری زمانی پایتخت آقامحمدخان پیش از تاسیس قاجار بوده است. این شهر که در شاهراه مسیر ارتباطی شرق به مرکز ایران قرار گرفته است، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. موقعیت جغرافیایی و مجاورت با دریا و کوه، مکان‌های طبیعی جذابی در کنار آثار تاریخی این شهر پدید آورده است

 

پناهگاه حیات وحش دشت ناز

پناهگاه حیات وحش دشت ناز با حدود 55 هزار هکتار مساحت، پناهگاهی برای حفاظت و نگهداری از گونه در حال انقراض گوزن زرد ایرانی است و از جاهای دیدنی ساری به‌حساب می‌آید.

گوزن زرد ایرانی در پناهگاه حیات وحش دشت ناز

 

میدان ساعت

میدان ساعت، میدانی بزرگ در مرکز شهر ساری است. این میدان دارای برجی است که یک ساعت عقربه‌ای با صدای زنگ ناقوس است که پس از هر تغییر ساعت به تعداد رقم‌های ساعت به صدا در میاید.

 

دیدنی های ساری؛ شهری با قدمت 5 هزار ساله

 

 

بازار سنتی ساری از جمله مکان‌هایی است که بافت قدیمی خودش را حفظ کرده و دستخوش تکنولوژی و امکانات مدرن امروزی نشده‌ است. بازار قدیمی ساری از جمله مکان‌هایی است حال ‌و ‌هوای چند دهه گذشته را حفظ کرده است. میوه، سبزی، گل، کیف و کفش، ظرف و لوازم‌التحریر از جمله کالاهایی است که در این بازار به چشم می‌خورد.

 

منطقه حفاظت شده و چشم نواز بولا 

مازندران، آبشار بسیار زیبایی را در خود جای داده است.

این آبشار خروشان با قرار گیری در میان درختان سر به فلک کشیده طبیعت ییلاقی مازندران، از گونه های جانوری زیادی برخوردار است. 

بر دیواره های آبشار پهناور اوبن یا بولا جامه ی سبز رنگ از خزه پوشانده شده و این همان چیزی است که آبشار اوبن را منحصر به فرد می کند. در اطراف آبشار درختان توسکا، گلابی، گیلاس، راش، ممرز و سایر پوشش های گیاهی حاکم بر منطقه، روییده اند و منظره منحصر به فردی را به وجود آورده اند. اگر خوش شانس باشید می توانید در اطراف آبشار، خرس قهوه ای، سمندر و سمور را ببینید اما باید این نکته را فراموش نکرد که طبیعت محل زندگی این موجودات است و باید کمترین دخل و تصرف را در زیستگاه آنها داشت.
تمام فصل های منطقه توریستی بولا زیبایی خاص خودش را دارد. پاییز با هزار رنگ در میان درختان خودنمایی می کند و تابستان از با آب و هوایی مطبوع پذیرای گردشگران است. بهار فصلی است همراه با سرسبزی و طراوت که البته بولا نیز از آن بی بهره نمانده و آبشار به اوج زیبایی خودش می رسد. اما در آخرین فصل سال به دلیل سرما و احتمال بارش برف، امکان دارد با شرایط سختی رو به رو شوید، با این حال چهره سفید پوش آبشار در فصل زمستان جذابیت خاص خودش را دارد.
کفش و لباس مناسب از ضروریات این سفر محسوب می شوند، زیرا طی مسیر باید از مسیر های ناهمواری و پر شیبی عبور کنید که شاید به خاطر باران لیز شده باشند. از آوردن لباس گرم امتناع نکنید چراکه این مکان گردشگری در میان کوهستان قرار گرفته و ممکن است آب و هوایی سرد غافلگیرتان کند.
خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.