راهنمای تحصیل در استرالیا

شرایط تحصیلی مناسب مانند سطح بالای آموزش و سیستم دانشگاه‌های استرالیا باعث شده استا این کشور به یکی از مقصدهای محبوب دانشجویان بین المللی تبدیل شود.

 

سیستم آموزشی استرالیا به‌ویژه در مقطع تحصیلات تکمیلی از سیستم آموزشی انگلستان الگوبرداری می‌شود. همچنین، استرالیا فرصت‌های آموزشی منحصر به فردی ارائه می‌دهد که به سادگی در سایر سیستم‌های آموزش عالی در جهان موجود نیست. در این راستا، 250,000 دانشجوی بین‌المللی در استرالیا تحصیل می‌کنند و این آمار استرالیا را به چهارمین کشور محبوب برای تحصیل در خارج از کشور تبدیل کرده است.

چگونگی نظام آموزشی و مدت هر مقطع تحصیلی

در تمامی مدارس‌ استرالیا آموزش‌ شامل‌ سه‌ مرحله‌ کودکستان‌ (Preschool)، ابتدایی (Primary) و دبیرستان‌ (Secondary) است. طول‌ دوره‌ کودکستان‌ معمولا یک سال‌ است‌ و از پنج‌ سالگی آغاز می‌شود. در ایالت‌ها و قلمروهای استرالیا طول‌ دوران‌ ابتدایی و دبیرستان‌ متفاوت‌ است؛ ولی به‌‌طور کلی دوران‌ ابتدایی شش‌ سال‌ (سال‌ اول‌ تا ششم) یا هفت‌ سال‌ (سال‌ اول‌ تا هفتم) است‌ و دانش‌آموزان‌ بین‌ سنین‌ شش‌ تا یازده‌ سالگی در مدارس‌ ابتدایی پذیرفته‌ می‌شوند.

دوران‌ دبیرستان‌ شش‌ سال (سال‌ هفتم‌ تا دوازدهم) یا پنج‌ سال‌ (سال‌ هشتم‌ تا دوازدهم)به‌ طول‌ می‌انجامد. در بعضی ایالت‌ها یا قلمروهای استرالیا نظیر قلمرو پایتختی استرالیا یا ایالت‌ تاسمانیا دوران‌ دبیرستان‌ چهار سال‌ (سال‌ هفتم‌ تا دهم) است‌ و دانش‌آموزان‌ برای ادامه‌ تحصیل‌ سال‌ یازدهم‌ و دوازدهم‌ را در کالج‌ می‌گذرانند. تحصیل‌ در استرالیا تا پانزده‌ سالگی یا تا تکمیل‌ سال‌ دهم‌ اجباری است‌ و مدارس‌ خصوصی در کنار مدارس‌ دولتی نقش‌ مهمی در آموزش‌ دانش‌آموزان‌ استرالیایی به‌ عهده‌ دارند.

راهنمای تحصیل در استرالیا

طبق‌ آمار رسمی، مدارس‌ غیردولتی وابسته‌ به‌ کلیسای کاتولیک حدود بیست‌ و یک‌ درصد، و دیگر مدارس‌ خصوصی حدود هفت‌ درصد از آموزش‌ دانش‌آموزان‌ را به‌ عهده‌ دارند. مدارس‌ مختلط‌ است‌ و تنها یک سوم‌ از مدارس‌ غیردولتی این‌ گونه‌ نیست. در صورت‌ اتمام‌ موفقیت‌آمیز سال‌ دوازدهم‌ دبیرستان‌ یا کالج، دانش‌آموزان‌ گواهینامه‌ دانش‌‌آموختگی سال‌ دوازدهم‌ (Year 12 Certificate) یا گواهی ورود به‌ آموزش‌ عالی (Tertiary Entrance Statement) دریافت‌ می‌کنند.

راهنمای تحصیل در استرالیا

تحصیلات‌ دانشگاهی

‌شرط‌ ورود به‌ دانشگاه‌ها بر اساس‌ نمرات‌ گواهی ورود به‌ آموزش‌ عالی (TES) محاسبه‌ می‌شود که‌ روش‌ محاسبه‌ در هر ایالت‌ متفاوت‌ است. برای ورود به‌ دانشگاه‌های دیگر ایالت‌ها نیز می‌توان‌ از TES استفاده‌ کرد.

دانشگاه‌های استرالیا مستقل‌ هستند و خودشان‌ مدرک را صادر می‌کنند. در 1988 تعدادی از دانشگاه‌ها و کالج‌ها در هم‌ ادغام‌ شدند و تشکل‌ فعلی مبنی بر سیستم‌ واحد ملی دانشگاه‌ها Unified National System  را که‌ بالغ‌ بر 39 دانشگاه‌ بود شکل‌ دادند. 49 کالج‌ نیز در تمام‌ استرالیا پراکنده‌ هستند که‌ می‌توانند با توجه‌ به‌ قوانین‌ ایالتی، مدارکی تا سطح‌ کارشناسی ارشد بدهند.

در 1990 شورای وزیران‌ آموزش‌ ایالات‌ و قلمروهای مختلف‌ استرالیا نظام‌ واحد ارزیابی آموزشی در استرالیا را با عنوان‌1(RATE) معرفی کرد. در سال‌ 1995 میلادی نظام‌ جایگزین‌ دیگری تحت‌ عنوان‌ 2(AQF) معرفی شد که‌ قرار است‌ تا پایان‌ 1999 میلادی جایگزین‌ RATE شود.

مبنای معرفی این‌ نظام‌های ارزیابی، فراهم‌ کردن‌ چارچوبی ملی و فراگیر برای ارزشیابی مدارک تحصیلی در استرالیا بعد از دوران‌ تحصیل‌ اجباری (پانزده‌ سالگی یا سال‌ دهم) است. با توجه‌ به‌ نظام‌ ارزشیابیAQF، مدرک پایان‌ دوران‌ دبیرستان، گواهینامه‌ آموزش‌ ارشد دبیرستان‌ (Senior Secondary Certificate of Education) نامیده‌ می‌شود.

راهنمای تحصیل در استرالیا

‌دوره‌های تحصیلی

1. Associated Diploma: با دوسال‌ تحصیل‌ همراه‌ با کارآموزی داده‌ می‌شود که‌ تحت‌ پوشش‌ دوره‌های حرفه‌ای (TAFE) است.

2. Diploma: با سه سال تحصیل بعداز دیپلم دبیرستان همراه با کارآموزی داده می شود. این‌ دوره‌ نیز تحت‌ پوشش‌ دوره‌های حرفه‌ای (TAFE) است.

3. Bachelor: با حداقل سه یا چهار سال تحصیل بعداز دیپلم دبیرستان داده می‌شود.

4. (Post Graduate Certificate (PGC: دوره آن‌ یک نیم‌ سال‌ بعد از کارشناسی است.

5. (Post Graduate Diploma (PGD): دوره آن‌ دو نیم‌ سال‌ بعد از کارشناسی است.

6. Bachelor Honours Degree: دوره آن‌ حداقل‌ چهار سال‌ تا پنج سال‌ تحصیل‌ بعد از دیپلم‌ دبیرستان‌ است‌ و دانش‌‌آموختگان‌ این‌ دوره‌ بدون‌ گذراندن‌ دوره‌ Master می‌توانند دوره‌ Ph.D را شروع‌ کنند.

7. Master: برای ورود به‌ این‌ دوره‌ امتحانی صورت‌ نمی‌گیرد، بلکه‌ با توجه‌ به‌ نمرات‌ دوره‌ Bachelor و معرف‌ها، پذیرش‌ صادر می‌شود.

طول‌ این‌ دوره‌ بستگی به‌ طول‌ مدت‌ دوره‌ Bachelor دارد. به این صورت‌ که‌ یک سال‌ تحصیل‌ تمام‌ وقت‌ بعد از دوره‌ چهار ساله‌ Bachelor و دو سال‌ تحصیل‌ تمام‌ وقت‌ بعد از دوره‌ سه‌ ساله‌ Bachelor لازم‌ است. البته‌ در بعضی از رشته‌ها (شیلات) دوره‌ Master تا سه‌ سال‌ هم‌ به‌ طول‌ می‌انجامد.

8. Ph.D: این دوره‌ معمولا پژوهشی است‌ و باید طی این‌ پژوهش‌ موضوع‌ جدیدی در رشته‌ مربوطه‌ ارایه‌ شود. البته‌ در بعضی از دانشگاه‌ها گذراندن‌ یک دوره‌ Qualifying به‌‌صورت‌ درسی برای شروع‌ دوره‌ دکتری الزامی است‌ و سپس‌ دوره‌ پژوهش‌ آغاز می‌شود که‌ حداقل‌ سه‌ سال‌ طول‌ می‌کشد.

راهنمای تحصیل در استرالیا

‌‌نحوه‌ ارزشیابی مدارک تحصیلی

  • مدارک Diploma بعد از دیپلم‌ دبیرستان‌ «کاردانی» ارزشیابی می‌شود.
  • مدارک Bachelor بعد از دیپلم‌ دبیرستان، «کارشناسی» ارزشیابی می‌شود.
  • مدارک (Post Graduate Certificate (PGC)/ Post Graduate Diploma (PGD فقط صحت‌ صدور صادر می‌شود.
  • مدارک Master با شرط‌ داشتن‌ کارشناسی، «کارشناسی ارشد» ارزشیابی می‌شود.
  • مدارک Ph.D با شرط‌ داشتن‌ کارشناسی ارشد، «دکتری» ارزشیابی می‌شود.

زبان مراکز آموزشی و دانشگاهی

تمام برنامه‌های دانشگاه‌های استرالیا به زبان انگلیسی تدریس می‌شود و برخورداری از مدرک زبان شرط لازم برای ثبت‌نام است. آموزش و پشتیبانی زبان معمولا برای دانشجویانی که زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم صحبت می‌کنند، در دسترس است.

راهنمای تحصیل در استرالیا

میانگین هزینه تحصیل در مقاطع مختلف

استرالیا بیش از 40 دانشگاه دولتی، دو دانشگاه بین‌‌المللی و یک دانشگاه خصوصی دارد و این دانشگاه‌ها بیشتر رشته‌ها را تحت پوشش قرار می‌دهند. شهریه این دانشگاه‌ها با توجه به رشته، مقطع تحصیلی و دانشگاهی متفاوت است؛ ولی متوسط شهریه دانشگاهی در هر سال با توجه به مقطع تحصیلی، کارشناسی بین 15,000 تا 33,000 دلار، کارشناسی ارشد و دکتری بین 14,000 تا 37,000 دلار، است.

میانگین هزینه زندگی در سال برای یک دانشجو

به‌طور کلی هزینه زندگی در استرالیا بسته به منطقه جغرافیایی بسیار متغیر است. هر چه مناطق روستایی‌تر و دور از شهر باشند (مانند مناطق غربی و شمالی استرالیا) هزینه‌ها کمتر و در مناطق شهری‌ مانند سیدنی این هزینه‌ها بیشتر می‌شود. متوسط هزینه ماهانه شهرهای دانشجویی استرالیا به شرح زیر است؛

  • سیدنی: تقریبا 2500 دلار 
  • آدلاید: 1700 دلار 
  • بریزبین: 1800 دلار 
  • ملبورن: 1200 دلار 
  • کانبرا: 1000 دلار 

راهنمای تحصیل در استرالیا

محدودیت سنی برای تحصیل در استرالیا

حداقل سن پذیرش در دانشگاه‌های استرالیا از بین دانش‌آموزان بین‌المللی شانزده سال است.

برترین دانشگاه‌های استرالیا

10 دانشگاه برتر استرالیا بر اساس وب‌سایت topuniversities رنکینگ جهانی
The Australian National University 22
The University of Melbourne 42
The University of Sydney 46
(The University of New South Wales (UNSW Sydney 49
The University of Queensland 51
Monash University 65
The University of Western Australia 102
The University of Adelaide 125
University of Technology Sydney 193
University of Wollongong 218

بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های استرالیا

در کشور استرالیا امکان تحصیل و اخذ بورسیه تحصیلی در استرالیا در کلیه مقاطع تحصیلی فوق دیپلم، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری وجود دارد و افراد می‌توانند با توجه به مدرک تحصیلی و مقطع تحصیلی خود، برای اخذ بورسیه تحصیلی در استرالیا اقدام کنند؛ ولی تمامی این موارد مستلزم داشتن مدرک زبان و محدودیت سنی برای اخذ امکان تحصیل رایگان در استرالیا یکی دیگر از شرایط خاص اخذ بورسیه است. به عبارت دیگر، برای اخذ بورسیه گپ تحصیلی افراد نباید بیش از پنج سال باشد (نباید برای اخذ امکان تحصیل رایگان در استرالیا بیش از پنج سال از فارغ‌التحصیلی افراد گذشته باشد.)

بورسیه تحصیلی در استرالیا یا کمک هزینه‌های تحصیلی که کشور استرالیا به دانشجویان بین‌المللی اعطاء می‌کند هزینه‌های زندگی، سفر، بهداشت، درمان، شهریه و... را پوشش می‌دهد. لازم به ذکر است که یکی دیگر از شرایط بورسیه تحصیلی در استرالیا داشتن معدل نسبتا بالا است. (لیست بورسیه دانشگاه‌های استرالیا در سال تحصیلی 2019-2018)

راهنمای تحصیل در استرالیا

تعطیلات پایان سال تحصیلی

هر سال تحصیلی دانشگاهی دو نیم سال است که نیم سال اول از اواخر فوریه یا اوایل مارس آغاز می‌شود و تا پایان ژوئن ادامه می‌یابد و نیم سال دوم از اواسط یا اواخر جولای تا پایان نوامبر ادامه دارد. بین هر نیم سال تحصیلی چهار تا شش هفته فاصله است و تعطیلات تابستانی دانشجویان از اول دسامبر تا دوم ژانویه است.

راهنمای تحصیل در استرالیا

بیمه تحصیلی و درمانی دانشجو در استرالیا

کشور استرالیا دارای سیستم خدمات بیمه‌ای به نام بیمه دانشجویان خارجی OSHC است. تمامی دانشجویان خارجی به استثنای دانشجویان کشور سوئد و نروژ ملزم به دارا بودن بیمه دانشجویی هستند. نکته قابل توجه اینکه دارا بودن بیمه دانشجویی برای کل دوره تحصیل یکی از شروط صدور ویزا محسوب می‌شود. لازم به ذکر است که خدمات Medicare مشمول دانشجویان خارجی نیست؛ از این‌رو، کشور استرالیا خدمات بیمه‌ای دانشجویان خارجی را به منظور استفاده مقرون به صرفه دانشجویان از خدمات درمانی در نظر گرفته است.

آب و هوای استرالیا

یکی از بزرگترین جاذبه‌های استرالیا آب و هوای معتدل آن است. تغییرات آب و هوایی استرالیا به شدت دیگر قاره‌ها نیست و این به دلیل احاطه شدن آن توسط دریا است. در استرالیا فصل‌ها مخالف نیم‌کره شمالی است. به عبارتی زمانی که زمانی که در اروپا زمستان است، در استرالیا تابستان است. مطبوع‌ترین فصل‌های استرالیا فصل‌های بهار و پاییز هستند. 

کار و ویزای دانشجویی در استرالیا

راهنمای تحصیل در استرالیا

 

ویزای تحصیلی استرالیا مخصوص متقاضیانی است که قصد تحصیل در یکی از مراکز معتبر آموزشی کشور استرالیا را داشته باشند. از طریق ویزای تحصیلی استرالیا، متقاضی می‌تواند در این کشور به‌صورت تمام وقت تحصیل کرده و همراهان وابسته به او نیز می‌توانند او را همراهی کنند. پیش از درخواست اخذ ویزای تحصیلی استرالیا جهت تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا متقاضی باید در یکی از مراکز تحصیلی استرالیا پذیرفته شده و همچنین، شرایط مالی زندگی و تحصیلی در استرالیا را داشته باشد.

اخذ ویزا برای والدین یا همسر دانشجو

یکی از مزایای ویزای تحصیلی استرالیا امکان همراهی اعضای خانواده دانشجو است. علاوه بر این، افراد خانواده می‌توانند تا سقف بیست ساعت در هفته کار دانشجویی داشته باشند. البته در صورتی‌که متقاضی دانشجوی دوره‌‌های کارشناسی ارشد یا دکتری باشد، همسر وی از اجازه کار نامحدود برخوردار می‌شود. همچنین، دانشجو و اعضای خانواده وی در رفت و آمد به و خارج از استرالیا محدودیتی ندارند.

شرایط کار دانشجویی

دانشجو می‌تواند پس از شروع دوره تحصیلی حداکثر 40 ساعت در طول دو هفته کار کند، ولی اگر مقطع تحصیلی دانشجو کارشناسی ارشد به‌صورت تحقیقاتی یا اصطلاحا (research) بوده یا در حال تحصیل مقطع دکتری باشد، از اجازه کار بدون محدودیت زمانی برخوردار است.

 

خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.