راهنمای تحصیل در انگلستان

تحصیل در انگلستان به دلیل دانشگاه‌های معتبر در سطح جهان و نیز تنوع رشته‌ها یکی از گزینه‌‌های محبوب دانشجویان خارجی است.

 

انگلستان پس از آمریکا دومین مقصد محبوب دانشجویان بین‌المللی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور محسوب می‌شود. در حال حاضر، 109 دانشگاه در کل بریتانیا وجود دارد که 91 مورد از آن‌ها در انگلستان واقع شده‌ و تعدادی از آن‌‌ها در فهرست معتبرترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند. مدارک دانشگاه‌های بریتانیا در تمام نقاط دنیا معتبر و ارزشمند هستند و طیف وسیعی از رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های این کشور ارائه می‌شوند. 

چگونگی نظام آموزشی و مدت هر مقطع تحصیلی

راهنمای تحصیل در انگلستان

تحصیلات پیش دانشگاهی

در انگلستان تحصیلات ابتدایی (primary) از سن پنج سالگی شروع و به مدت شش سال ادامه دارد. در سن ده سالگی دوره متوسطه (high school) شروع می‌شود. بعد از اتمام دوره پنج ساله متوسطه کسانی که تمایل به تحصیل در سطوح عالیه را دارند، باید یک دوره دو ساله به نام A-level را گذرانده و امتحانات آن را با موفقیت به پایان برسانند. بر اساس نمرات حاصل از این امتحانات می‌توان رشته مورد علاقه خود را در دانشگاه انتخاب کرده و پس از اعلام پذیرش دانشگاه، در آن رشته به تحصیل ادامه داد.

 

راهنمای تحصیل در انگلستان

تحصیلات دانشگاهی

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد دانش آموزان برای ادامه تحصیل در انگلیس قبل از ورود به دانشگاه به مدت سیزده سال در مقاطع ابتدائی و متوسطه تحصیل کرده و سپس به دانشگاه وارد می‌شوند. تحصیلات دانشگاهی در انگلستان با دوره کارشناسی آغاز می‌شود که در بیشتر رشته‌ها طول این دوره سه سال و در بعضی موارد چهار سال است. تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد به دو صورت Course و Research امکان‌پذیر است و معمولا دو سال طول می‌کشد.

دوره دکتری در کشور انگلستان غالبا تنها بر اساس تحقیق صورت می‌پذیرد. در این دوره دانشجو باید بر اساس تحصیلات قبلی و علائق خود و آمادگی و پذیرش استاد راهنما موضوعی را انتخاب کرده، مجهولی را کشف و تحقیق نوینی را ارائه دهد. این دوره به طور متوسط سه سال به طول می انجامد.

راهنمای تحصیل در انگلستان

دوره‌های تحصیلی

1. دوره‌های‌ هنری‌ و حرفه‌ای‌ منتهی‌ به مدرک HNC,HND, College Diploma یا Higher Diploma از دوره‌هایی‌ هستند که‌ پس‌ از دو یا سه‌ سال‌ تحصیل‌ به‌ دلیل‌ شرط‌ ورود آسان‌تر یا A-Level با نمره‌ تقریبی‌ E و D طی‌ می‌شود.

2. مدرک Bachelor با سه‌ سال‌ تحصیل‌ یا چهار سال‌ تحصیل‌ با کار توأم‌ (Sandwich Course) است. البته‌ داوطلبان‌ بدون‌ دارا بودن‌ نمره‌ A-Level می‌توانند در برخی‌ از دانشگاه‌ها دوره‌ Bachelor را به‌ شرط‌ پشت‌ سر نهادن‌ یک سال‌ ابتدایی‌ (Foundation Year) آغاز کنند که‌ در مجموع‌ این‌ دوره‌ چهار سال‌ تحصیلی‌ است. مدرک‌ دوره‌ Bachelor به‌ دو نوع‌ Honours وOrdinary تقسیم‌ می‌شود و مدرک‌ Honours خود به‌ چهار نوع‌ Second 1 (and 2) ,First و Third تقسیم‌ می‌شود.

بدیهی است‌ که‌ مدرک Honours - First بالاترین، وOrdinary پایین‌ترین‌ سطح‌ را دارد. دوره‌های‌ Bachelor چهار سال‌ تحصیلی و Sandwich Course، علاوه‌ بر سه‌ سال‌ تحصیل، کار نظارت‌ شده‌ در کارخانه‌ را به‌ همراه‌ دارد که‌ معمولا به‌ صورت‌ دو شش‌ ماه‌ یا یک‌ سال‌ کارورزی‌ بین‌ سال‌های‌ تحصیل‌ است. این‌ دوره‌ جنبه‌ عملی‌ یا کاربردی‌ و حرفه‌ای‌ دارد و امکان‌ اشتغال‌ بیشتری‌ را فراهم‌ می‌آورد.


 3. مدرک (Post Gradute Diploma (PGD که‌ اخذ آن‌ بعد از گذراندن‌ دوره‌های‌ HD,HNC,HND در دانشگاه‌های‌ کشور انگلستان‌ میسر است. این‌ دوره‌ می‌تواند اولین‌ مرحله‌ از سیر تحصیلی‌ دوره‌ Master نیز باشد.

4. مدرک Master برای ورود به‌ این‌ دوره‌ امتحانی‌ صورت‌ نمی‌گیرد، بلکه‌ با توجه‌ به‌ نمرات‌ دوره‌ Bachelor، مصاحبه‌ و نظر معرف‌ها، دانشجو پذیرفته‌ می‌شود. این‌ دوره‌ به‌ دو صورت‌ ارایه‌ می‌شود:

  • درس‌ و پژوهش‌ (By Course): در این حالت دانشجو پس‌ از شش‌ ماه‌ حضور در کلاس‌ و موفقیت‌ در امتحانات، پژوهش‌ کوتاه‌ مدتی را انتخاب‌ می‌کند که‌ پس‌ از دفاع‌ موفقیت‌آمیز از آن، به‌ دریافت‌ مدرک Master نائل‌ می‌شود. اخیراً‌ نظا م‌Modular نیز معرفی‌ شده‌ است. در این‌ نظام‌ (Modular) دانشجو حق‌ انتخاب‌ نوع‌ کلاس‌های‌ درسی‌ را دارد و با انتخاب‌ حدود 5-6 Modul که‌ هر کدام‌ در حد سه‌ واحد است، تحصیل‌ آغاز می‌شود و سپس‌ انجام‌ پژوهشی‌ مد نظر قرار می‌گیرد. این‌ دوره‌ معمولاً‌ یک سال‌ طول‌ می‌کشد و شروع‌ آن‌ از اکتبر هر سال‌ است.
  • با پژوهش‌ (By Research): در حالت‌ By Research کلاس‌ درسی در کار نیست‌ و تنها کار پژوهشی ارائه‌ می‌شود و طول‌ آن‌ معمولاً‌ دو سال‌ است. این‌ دوره‌ می‌تواند همچون‌ دوره‌ دکترا در اکتبر، ژانویه‌ و آوریل‌ آغاز شود.

5.  مدرک (Master of Engineering (MEng شامل چهار یا پنج سال تحصیل پس از دوره متوسطه است. این دوره با تاکید بر کار گروهی به منظور ارتقای توانمندی‌های صنعتی دانشجویان ارائه می‌شود. در این دوره دانشجو باید در سال‌های اول و دوم تحصیل معدل مناسب کسب کند تا بتواند دوره MEng را ادامه دهد. در غیر این صورت دوره را سه ساله به پایان برده و مدرک BEng دریافت می‌کند.

تفاوت اصلی دوره‌های چهار و پنج ساله به شرح زیر است:

  •  تعداد واحدهای گذرانده شده: به این صورت که در دوره پنج ساله بیشتر و عمیق تر گذرانده می‌شود.
  • نوع پروژه انجام شده: در دوره چهار ساله پایان نامه ارائه نمی‌شود و فقط یک Disertation که مشابه گزارش کار آزمایشگاهی است توسط دانشجو ارائه می‌شود، ولی در دوره پنج ساله دانشجویان حدود یک سال در صنعت بر روی یک پروژه به عنوان پروزه فارغ التحصیلی کار می‌کنند که در نهایت منجر به ارائه یک پایان‌نامه می‌شود.

6. مدرک M.Phil این‌ دوره‌ اولین‌ مرحله‌ دوره‌ دکترا (Ph.D) است، اما به‌ صورت‌ مستقل‌ نیز بعد از دوره‌های Bachelor یاMaster در بعضی از دانشگاه‌ها و رشته‌ها ارائه‌ می‌شود.

7. مدرک Ph.D این دوره‌ منحصراً با پژوهش‌ است‌ و در این‌ پژوهش‌ باید مجهولی کشف، یا موضوع‌ جدیدی در یکی از رشته‌های علوم‌ ارائه‌ شود. مدت‌ متوسط‌ این‌ دوره‌ سه‌ سال‌ است‌ و در بعضی موارد برای بالا بردن‌ توان‌ نظری دانشجو چند درس‌ یا سمینار نیز ارائه‌ می‌شود.

در نظام‌ تحصیلی انگلستان‌ اخذ مدرک Ph.D. مستقیما پس‌ از دوره‌ Bachelor نیز ممکن‌ است، که‌ در این‌ صورت‌ باید دانشجو از وضعیت‌ علمی کاملاً مطلوبی برخوردار باشد.

راهنمای تحصیل در انگلستان

‌نحوه‌ ارزشیابی مدارک تحصیلی

1. مدارک BTEC HigherHD, HNC, HND و کلیه‌ مدارک‌ با دو یا سه سال‌ تحصیل‌ که‌ منجر به‌ اخذ مدرک Bachelor نمی‌شود بعد از دیپلم‌ دبیرستان، «کاردانی» ارزشیابی می‌شود.

2. مدارک ذکر شده‌ در بند یک‌ به‌ همراه Diploma یک سال‌ تحصیل‌ یا (Postgraduate Diploma (PGD در مجموع، «کارشناسی» ارزشیابی می‌شود.

3. مدرک PGD بعد از کارشناسی فقط‌ صحت‌ صدور صادر می‌شود.

4. مدارک MEng  چهار ساله تمام وقت با ارائه دیپلم دوازده ساله دبیرستان یا مدارک پیش دانشگاهی ایران یا معادل آن «کارشناسی» ارزشیابی می‌شود.

5. مدارک MEng  پنج ساله تمام وقت با ارائه دیپلم دوازده ساله دبیرستان یا مدارک پیش دانشگاهی ایران یا معادل آن «کارشناسی ارشد» ارزشیابی می‌شود.

6. مدارک Master By Course با شرط‌ داشتن‌ کارشناسی، «کارشناسی ارشد» ارزشیابی می‌شود.

7. مدارک Master By Research با شرط‌ داشتن‌ کارشناسی، «کارشناسیی ارشد» ارزشیابی می‌شود.

8. مدارک M.Phil در صورت انجام یک سال تحصیل (پژوهش) بعد از دوره کارشناسی ارشد یا دو سال تحصیل (پژوهش) بعد از دوره کارشناسی و ارائه پایان‌نامه به ماخذ کارشناسی ارشد قابل بررسی و ارزشیابی است.

9. مدرک‌ Architecture Diploma با دو سال‌ تحصیل‌ بعد ازB.A. یا معادل‌ آن‌ در معماری، “کارشناسی ارشد” ارزشیابی می‌شود.

10. مدارک Ph.D با شرط‌ داشتن‌ مدرک‌ کارشناسی ارشد، «دکترا» ارزشیابی می‌شود.

راهنمای تحصیل در انگلستان

زبان مراکز آموزشی و دانشگاهی

زبان تدریس در موسسات آموزشی و دانشگاه‌های انگلستان، زبان انگلیسی است. نکته قابل توجه اینکه هر ساله حدود 600,000 نفر دانشجوی بین‌المللی به منظور ارتقاء و تکمیل مهارت‌های زبان انگلیسی خود به انگلیس سفر می‌کنند.

میانگین هزینه تحصیل در مقاطع مختلف

هزینه‌های تحصیلی در انگلستان برای ادامه تحصیل در انگلستان برای دانشجویان خارجی از 2000 تا 18000 پوند در سال بسته به موسسه آموزشی یا دانشگاه، سطح، دوره تحصیلی و نوع رشته متفاوت است.

میانگین هزینه زندگی در سال برای یک دانشجو

هزینه‌های زندگی در انگلستان وابسته به روش زندگی افراد، بودجه آن‌ها و عادت‌های هزینه‌کرد آن‌ها است؛ ولی در حالت کلی، هزینه زندگی دانشجویی در این کشور ماهانه بین 635 تا 1280 پوند است.

راهنمای تحصیل در انگلستان

محدودیت سنی برای تحصیل

در دانشگاه‌های انگلستان محدودیت سنی برای ادامه تحصیل و اخذ بورسیه وجود ندارد.

برترین دانشگاه‌های انگلستان

نام دانشگاه رنکنیگ جهانی در وب‌سایت topuniversities
University of Cambridge 5
University of Oxford 6
(UCL (University College London 7
Imperial College London 8
King"s College London 23
The University of Edinburgh 23
The University of Manchester 34
(London School of Economics and Political Science (LSE 35
University of Bristol 44
The University of Warwick 57
University of Glasgow 65
Durham University 78
The University of Sheffield 82
University of Nottingham 84
University of Birmingham 84
University of St. Andrews 92
University of Leeds 101
University of Southampton 102
Queen Mary University of London 127
Lancaster University 135
University of York 135

بورسیه دانشگاه‌های انگلستان

بورسیه تحصیلی در انگلستان بعضاً در مقطع کارشناسی ارشد و بطور وسیعی در مقطع دکتری ارائه در انگلستان می‌شود. تعداد بورسیه‌هایی که ارائه می‌شوند همیشه کمتر از تعداد متقاضیان است؛ به همین دلیل امکان دریافت بورسیه بسیار رقابتی است. بورسیه ممکن است توسط استاد شخص در قالب دستیار تدریس (Teacher Assistant) یا دستیار پژوهشی (Research Assistant) ارائه شود که این نوع بورسیه می‌تواند بخشی یا تمامی شهریه دانشگاه را پوشش دهد.

نوع دیگر بورسیه پرداخت بخشی یا تمامی شهریه دانشجو توسط دانشکده یا دانشگاه محل تحصیل فرد است. بعضی دانشگاه‌ها تعداد محدودی بورسیه ارائه می‌کنند که تمامی هزینه تحصیل و زندگی دانشجو را پوشش می‌دهد. نوع دیگر بورسیه‌ها توسط دولت‌ها و نهادهای مرتبط آن‌ها ارائه می‌شود.

راهنمای تحصیل در انگلستان

تعطیلات پایان سال تحصیلی

شروع سال تحصیلی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد اول اکتبر (دهم مهرماه) است. هر سال تحصیلی شامل سه ترم پاییزه، زمستانه و بهاره است.

بیمه تحصیلی و درمانی دانشجو در انگلستان

دانشجویان خارجی با پرداخت هزینه‌ای ناچیز از بیمه درمانی در انگلستان برای طول مدت تحصیل برخوردار خواهند شد.

آب و هوای انگلستان

انگلستان دارای آب و هوایی نسبتا معتدل است که در زمستان از صفر درجه پایین‌تر و در تابستان از 32 درجه بالاتر نمی‌رود. سردترین ماه سال ژانویه و فوریه و گرم‌ترین ماه سال ماه ژوئیه است.

راهنمای تحصیل در انگلستان

ویزا و کار دانشجویی در انگلستانعنوان ویزای دانشجویی انگلستان مطابق وب‌سایت مهاجرت انگلستان، Tier 4 (General) student visa است. برای اخذ این ویزا دانشجو باید دارای شانزده سال سن یا بالاتر و پذیرش از از موسسه مورد تایید باشد و توانایی مکالمه و خواندن و نوشتن به زبان انگلیسی بر اساس رشته مورد نظر را داشته باشد و بتواند شهریه و هزینه زندگی خود در انگلستان را تامین کند. حداقل زمانی که می‌توان برای دریافت ویزا درخواست داد، سه ماه قبل از شروع دوره تحصیلی است. به طور معمول در مدت سه هفته به درخواست‌های ویزا پاسخ داده می‌شود.

دانشجو جهت دریافت ویزای دانشجویی باید از موسسات آموزشی مورد تایید جهت ویزای دانشجویی، یک پذیرش غیر مشروط داشته باشد و بتواند هزینه‌های زندگی و شهریه خود را تامین کند. موسسه آموزشی که پذیرش تحصیلی را به دانشجو ارائه می‌کند، یک شماره مرجع به نام Confirmation of Acceptance for Studies) CAS) را برای فرد ارسال می‌کند که در زمان پر کردن فرم ویزا این کد باید وارد شود.

اخذ ویزا برای والدین یا همسر دانشجو

برای اعضای خانواده (وابستگان) دانشجو می‌توان همزمان با ویزای دانشجو درخواست ویزای همراه داد. اعضای خانواده عبارتند از همسر و فرزندان زیر هجده سال دانشجو. دانشجو باید توانایی پوشش هزینه‌های اعضای خانواده خود را در زمان اقامت در انگلستان نشان دهد. برای هر همراه باید مقدار مشخصی بودجه علاوه بر بودجه شخصی دانشجو موجود باشد. مقدار بودجه‌ای که مورد نیاز است، بستگی به طول دوره تحصیل دارد.

شرایط کار دانشجویی

دانشجو با دریافت ویزای دانشجویی می‌تواند همزمان با تحصیل به میزان بیست ساعت در هفته کار کند. دانشجو با ویزای دانشجویی نمی‌تواند از بودجه عمومی استفاده کند یا به عنوان ورزشکار حرفه‌ای یا مربی ورزشی مشغول به کار شود یا در موسسات آموزشی که بودجه آن‌ها توسط نهادهای عمومی تامین می‌شود، تحصیل کند.

 

 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.