خانه عباسیان،کاشان

شاهکاری از معماری ایرانیان در کاشان

کاشان شهری باستانی و تاریخی بسیار زیبا می باشد که در استان اصفهان واقع شده است و از آنجایی که در نزدیکی شهر اصفهان قرار دارد هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می کند .یکی از دیدنی های شهر کاشان که هر ساله افراد زیادی را به خود جذب می کند مراسم گلاب گیری آن می باشد که در فصل بهار انجام میگیرد .معروف ترین جاذبه ی تاریخی که می توان در این شهر معرفی نمود باغ و حمام فین کاشان می باشد در واقع در کاشان خانه های تاریخی زیادی وجود دارد و تماشای معماری منحصر به فرد و تاریخی آن واقعا لذت بخش است .در ادامه با چارتر 118 همراه شوید تا به شما خانه ی عباسیان را معرفی کنیم :

به کجا سفر کنیم

خانه تاریخی عباسیان یکی از شاهکارهای معماری ایران در شهر کاشان است که جالب است بدانید به عنوان نامزد دریافت جایزه زیباترین بنای مسکونی ایرانی – اسلامی در نظر گرفته می شود.

خانه عباسیان در کاشان در نزدیکی خانه های تاریخی دیگر این شهر قرار دارد و شما می توانید به راحتی بعد از بازدید از این خانه به سمت خانه های دیگر هم بروید. خانه عباسیان با داشتن یک رستوران سنتی و فضای دلنشین می تواند جلوه ای متفاوت به سفر شما بدهد و ساعات خوشی را برای تان به ارمغان بیاورد.

این خانه تاریخی منحصر به فرد با همه ی چشم اندازهای زیبایی که دارد تاکنون محل ساخت چندین مجموعه تلویزیونی و فیلم سینمایی مانند سریال های مسافر ری، ملاصدرا، خانه ای در تاریکی و جابربن حیان می باشد.

آنچه که معماری خانه عباسیان را تا این حد زیبا کرده به غیر از تزئیات بسیاری که در آن به کار رفته، معماری متقارن آن است به طوری که وقتی با دقت به طراحی های خانه نگاه می کنید می بینید که همه اضلاع کاملا متقارنند و این اوج ظرافت در طراحی را نشان می دهد.

خانه عباسیان در سال 1377 توانست در فهرست آثار ملی قرار بگیرد.

به کجا سفر کنیم

معماری خانه عباسیان در کاشان

با دیدن این خانه ی 5 هزار مترمربعی شاید یکی از اولین سوال هایی که برایتان پیش می آید این است که این خانه کی ساخته شده . زمان ساخت این خانه به چیزی حدود 200 سال قبل برمی گردد، در واقع کار ساخت این خانه در سال 1202 شمسی توسط سید ابراهیم تاجر کاشانی شروع و 20 بعد تکمیل شد. در جای جای این خانه گچ بری ها و نقاشی هایی را می بینید که از این ساختمان اثری بینظیر پدیده آورده است. ویژگی هایی از معماری اسلامی مثل قطاربندی، یزدی بندی، رسمی بندی و گره سازی جلوه ای دیگر به بنای ساختمان داده است. در این خانه به موارد مذهبی توجه زیادی شده به طوری که خانه به دو قسمتی اندرونی و بیرونی تقسیم شده و طراحی اتاق ها به صورت تو در تو است. جالب است که برای در زدن از دو دستگیره مختلف استفاده شده که با توجه به صدای مختلف آن ها مرد بودن یا زن بودن کسی که در پشت در است معلوم می شد.

این ساختمان تاریخی 5 طبقه  از 5 حیاط، اندرونی، باغچه، بخش خدمه (شامل مطبخ و حیاط) ، حوضخانه و بخش های دیگر تشکیل شده است. در ابتدا این خانه 5 حیاط داشت که بعد از اینکه صاحب اصلی خانه از دنیا می رود این 5 حیاط به خانه های جداگانه تبدیل می شوند. خانه یک بخش بیرونی دارد که از اتاق آینه، تالار سرپوشیده، اتاق های سه دری و پنج در، ایوان و … تشکیل شده و از آن فقط درصورتی استفاده می شد که مهمانان تجاری به خانه می آمدند. زیباترین قسمت معماری خانه را در اتاق آینه این بخش می بینید، حتما به اتاق آینه بروید چون این قسمت باشکوه ترین بخش این خانه است و زیباترین تزئیانات و شیشه های رنگی را دارد، تا می توانید وقت بگذارید و جزئیات تماشایی این اتاق را نگاه کنید.

بخش اندرونی خانه قسمتی است که ساکنان اصلی خانه در آن جا زندگی روزمره خود را می گذراندند. این قسمت از قسمت های دیگر کاملا جدا شده و مهمان ها و دیگران امکان آمدن به آنجا را نداشتند. در طبقه بالای اندرونی هم یک اتاق شاه نشین است که آنجا هم مثل شاه نشین بخش بیرونی تزئیات جالبی دارد. در طبقات پایین اندرونی سرویس بهداشتی، چاه آب، بخش حوضخانه و … قرار گرفته است. شرایط آب و هوایی کاشان که زمستان های سرد و تابستان های گرم دارد باعث شده تا در این خانه هم مثل بیشتر خانه های تاریخی دیگر کاشان بخشی از خانه در فصل تابستان و بخشی از آن در فصل تابستان استفاده شود. در قسمتی از این بنا ساختمانی دو طبقه را می بینید که در هنگام مراسم ها مورد استفاده قرار می گرفت در این قسمت از خانه تزئیات زیادی دیده نمی شود ولی دیدن بادگیرهایی که برای تهویه استفاده می شده جالب است.

به کجا سفر کنیم

در قسمتی از خانه عباسیان یک رستوران سنتی وجود دارد که می توانید در کنار بازدید از خانه در آنجا غذایی سنتی بخورید و کمی هم استراحت کنید تا برای بازدید از جاذبه های دیگر کاشان آماده شوید. لازم به ذکر است که بگوییم این مجموعه حیاطی سرسبز به همراه حوض های آب دارد که طراوت خاصی به این حیاط داده اند اما امکان بازدید از این حیاط وجود ندارد.

رستوران خانه عباسیان

پیشنهاد می کنیم که بازدید از خانه عباسیان را در پایان بازدیدهای صبح تا ظهرتان قرار دهید تا بتوانید به رستورانی که در این خانه وجود دارد بروید. این رستوران اولین سفره خانه دارای مجوز در کاشان است و تشویق نامه اداره کل میراث فرهنگی در سال های ٩١ و٩4 را نیز در کارنامه خود دارد.

ساعات کاری: هر روز از 11:00 تا 24:00

متوسط هزینه برای دو نفر: از 60 هزار تومان تا 120 هزار تومان

جاذبه های نزدیک به خانه عباسیان

  • خانه طباطبایی ها در فاصله 300 متری
  • حمام سلطان امیراحمد در فاصله 150 متری
  • خانه بروجردی ها در فاصله 180 متری
 به کجا سفر کنیم
 
 
 

دسترسی به خانه عباسیان در کاشان

زمان بازدید: همه روزه از 08:00 تا 18:00

نکته: در تعطیلات نوروز در مجموعه تا ساعت 20:00 باز است.

هزینه اتباع ایرانی: 3500 تومان

هزینه اتباع خارجی: 20000 تومان

آدرس: استان اصفهان، کاشان، خیابان علوی، کوی سلطان امیراحمد

 

به کجا سفر کنیم


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.