صداهای نگران کننده در پرواز

صداهای نگران کننده در پرواز

گاهی اوقات در سفر های هوایی خود با صداهایی عجیب و قریب همراه می شوید که شما را نگران می کند اما تا به حال با خود اندیشیده اید که منشآ این صداهای عجیب از چیست؟می توان گفت بیشتر افرادی که تجربه سفر با هواپیما را داشته اند دست کم یکبار با این صداها مواجه شده اند که خود باعث رعب و وحشت آنها شده ولی در بیشتر موارد می توان با اطمینان گفت که این موضوع موضوع نگران کننده ای نیست مگر اینکه قسمتی از هواپیما دچار حریق شده باشد اما با تمام این اتفاقات حتی اگر چند قسمت کوچک از هواپیما هم دچار حریق گردد می توان گفت باز هم جای نگرانی وجود ندارد و خطری هواپیما و سرنشینان آن را تحدید نمی کند.

در ادامه با چارتر118 همراه شوید تا برای شما تعدادی از این صر و صداها و دلایل به وجود آمدن آن ها را شرح دهیم تا دیگر دچار نگرانی نشوید و به راحتی برای سفرهای بعدی خود با خیال جمع و آرامش خاطر بلیط مقصد خود را خریداری کنید.

آموزش 

در زیر تعدادی از این مواردو توضیح علت معقول فنی آن‌ها توسط مایک لیری (Mike Leary) و مارک لِوی (Marc Levy)، دو تن از مهندسان سابق بوئینگ در حیطه‌ مهندسی مکانیک حمل و نقل هوایی و فضا را برای شما شرح می دهیم:

 1. صدای وزوزی که هنگام سوار شدن شنیده می‌شود

این صدای واحد نیروی کمکی (APU) است. مایک توضیح می‌دهد که:

موتورها برق کل هواپیما را تامین می‌کنند و وقتی هواپیما روی زمین است، نیاز به منبع نیروی جایگزینی برای برق‌رسانی است که واحد نیروی کمکی  (APU) در این مرحله به کار گرفته می‌شود.

 آموزش

  2. وقتی هواپیما به‌ آرامی روی زمین حرکت می‌کرد، صدای زیر پارس یک سگ از قسمت بار به گوشم خورد؟

 مایک جواب می‌دهد:

خیر! در اکثر هواپیماهای ایرباس‌، قطعه‎ ذخیره‌ سوختی به نام واحد انتقال نیرو (PTU) وجود دارد که وظیفه‌ی آن متعادل کردن فشار هیدرولیکی در زمان استفاده از تنها یک موتور برای طی مسافت‌های کوتاه در درون فرودگاه (Taxiing) است. همه به دنبال صرفه‌جویی در مصرف سوخت هستند و این هم راهی است... . البته یک کم پر سر و صدا و اعصاب خردکن است، چون به دلیل  نوسانات فشار، مدام قطع و وصل می‌شود و صدایش هم مثل سگی است که با صدای خیلی زیر، در قسمت حمل بار، واق واق می‌کند.

 آموزش

3. صدای غژغژی که هنگام اقدام به بلند شدن هواپیما شنیده می‌شود

این صدای باز شدن فلپ‌ها است؛ در بیشتر هواپیماها فلپ‌ها به میزان 10 یا 20 درجه به منظور کاهش طول باند خزش مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین، در مواقعی که باند پروازی کوتاه است و هواپیما باید هرچه سریع‌تر از زمین جدا شود یا به دلیل کوتاه بودن باند باید با سرعت کمتری فرود آید، فلپ‌‌ها نقش موثری دارند. 

 آموزش

4. صدای گوروپ گوروپی که هنگام بلند شدن هواپیما به گوش می‌رسد

مایک لیری:

وقتی این صدا را می‌شنوید که چرخ هواپیما بالانس و تراز نباشد و این امر سبب می‌شود شیارهای روی لاستیک با افزایش سرعت گردش چرخ ضربه بزنند و لرزش و صدا ایجاد کنند.

 آموزش

5.    صدای جیرجیر و زوزه و تکان‌هایی در حین پرواز می‌شنوید

به گفته‌ی مارک لوی، بدنه‌ی هواپیما بسیار شبیه به یک بالون است. به هنگام پرواز در ارتفاع 12 هزار متری، فشار داخل اتاق هواپیما به طور پیوسته در حال کم و زیاد شدن و انبساط و انقباض است. وسایل داخل هواپیما مانند محفظه‌ بار بالای سرمان، سرویس‌های بهداشتی و آشپزخانه‌ها‌ی هواپیما هم آن‌طور که همه انتظار دارند "پیچ و بست" نشده است و به واسطه‌ تعدادی "میل مهار (Tie Rod)" که میله‌هایی بلبرینگ‌دار هستند، در جای‌شان نصب و مستقرند.

مارک می‌گوید:

وقتی به هواپیما تکان یا ضربه وارد شود، و یا بدنه برای مدت کوتاهی منبسط شود، تمام وسایلی که داخل هواپیما هست متعاقبا شروع به جابجا شدن و برخورد با چیزهای دیگر می‌کنند. پس، در هنگام نشستن هواپیما و در صورتی که فرود کمی جست و خیزدار باشد، از شنیدن صداهای جیرجیر و ترق تروق و گروپ گروپ متحیر نشوید. دلیلش فقط حرکت همان وسایلی است که گفته شد.

 آموزش

6. صدای موتور در خلال پرواز عوض شد

 احتمالا دیگر وقت فرود است. هواپیما در حال کم کردن سرعت است و در نتیجه، صدای موتور نیز کم می‌شود.

 آموزش

7. صدای بوم بزرگی شنیدم

دلیلش باز شدن چرخ‌های هواپیما و بیرون آمدن آنها از درون محفظه‌ قسمت تحتانی هواپیما است. در این مقطع از پرواز، یک عالمه صدای وزش باد هم به گوشتان خواهد خورد.

 آموزش

8. آن سگ در قسمت بار، دوباره برگشته!

اگر سوار یک ایرباس باشید، به محض نشستن، واحد انتقال نیرو (PTU) مجددا به حالت متعادل‌سازی می‌رود.

 آموزش

 

حال که خیالتان از نگرانی بابت این صداها راحت شد و قصد خرید فوری بلیط هواپیما را دارید می توانید به سایت چارتر 118 بروید و در آن جا مقصد خود را جستجو کنید و به راحتی بلیط خود را رزرو نمایید.

 آموزش


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.