تعریف و بررسی پاسپورت و ویزا

تعریف و بررسی پاسپورت و ویزا

در واقع برای هر کسی  سفر تجربه ای شگفت انگیز می باشد که به شما فرصت کشف کشورهای تازه را می دهد اما برای آنکه از کشور خود خارج شوید به مدارکی خاص احتیاج دارید .پس در این مقاله با چارتر 118 همراه شوید تا شمارا با این نکات آشنا کنیم:

گذرنامه

تعریف پاسپورت و ویزا

پاسپورت که نام فارسی آن گذرنامه می باشد سند هویتی بین المللی برای شناسایی رسمی فرد است که از سوی دولت ها برای شهروندانشان صادر می شود. با این مدرک دولت مربوطه از دیگر دولت ها اجازه می خواهد تا به شهروندان دارنده گذرنامه اجازه گذر و یا ورود به خاک آن کشور ها را بدهند. ویزا یا روادید  به اجازه ای که برای داخل شدن به خاک آن کشور ها داده می شد، گفته می شود. روادید ها را به صورت برچسب یا مهر روی کاغذ های مربوطه در گذرنامه ، چسبانده یا زده می شود.

انواع گذرنامه

اکنون 2 نوع ظاهری گذرنامه در دنیا وجود دارد، گذرنامه های سنتی و گذرنامه های بیومتریک.در حال حاضر بسیاری از کشورهای دنیا از جمله ایران از گذرنامه های جدید و بیومتریک استفاده می کنند. بیومتریک به نوع خاصی از روش های امنیتی گفته می شود که در آن برای کنترل دسترسی و برقراری امنیت از خواص قابل اندازه گیری انسان استفاده می شود. که در گذرنامه های بیومتریک تراشه ای کوچک وجود دارد که اطلاعات افراد در آن موجود می باشد.

گذرنامه

گذرنامه

تاریخچه گذرنامه در ایران

با نگاهی به تاریخ کشورمان متوجه می شویم که مفهوم مرز از دوران باستان در ایران وجود داشته است. امپراتوری بزرگ هخامنشیان به تعدادی ساتراپی بزرگ (ایالت، استان) تقسیم شده بود و که در راس آن ها یک ساتراپ وظیفه اداره آن را بر عهده داشت. مدرک لازم برای سفر بین ساتراپی ها گذرنامه ای بود که از طرف ساتراپ صادر می شد.

از آنجا که بیشتر مسافران در آن زمان، ماموران رسمی و حکومتی بودند، نام مقام اعزام شده به ماموریت، مسیر سفر و لوازم همراه وی از قبیل میزان آرد و گوشت برای مصرف شخصی مامور و همراهان سفر، در گذرنامه وی ثبت می شد! قطعا امپراتوری بزرگ هخامنشی بدون اجرای این قوانین دقیق نمی توانست همچین یادگار عظیم و غرورآفرینی از خود به جای بگذارد.

در دوره های اشکانیان و ساسانیان نیز مرز و گمرک به سبک های مختلفی وجود داشت.اما علی رغم سابقه دیرینه وجود مرز در ایران، اولین نشانه های مدون حقوقی در خصوص ورود، اقامت و خروج اتباع خارجی را در دوره قاجاریه ملاحظه می کنیم.

گذرنامه

تعریف گذرنامه بر اساس قانون مصوب سال 1351 در ایران

ماده 1:  گذرنامه سندی است که از طرف ماموران صلاحیت دار دولت مذکور در این قانون برای مسافرت اتباع ایران به خارج و یا اقامت در خارج و یا مسافرت از خارج به ایران داده می شود.

بر اساس همین قانون مصوب در سال 1351 گذرنامه در ایران به سه نوع تقسیم می شود:

1) گذرنامه سیاسی : از سوی وزارت امور خارجه و برای مقامات سیاسی کشور و همسرانشان و نیز کسانی که عهده دار مقام سفارت جمهوری اسلامی ایران یا کنسولی و . . . در خارج از کشور هستند، صادر می شود.

2) گذرنامه خدمت : این نوع گذرنامه جهت آن دسته از کارکنان دولت ایران که به طور موقت عهده دار ماموریتی در خارج از کشور هستند از سوی همان وزارت خانه صادر می شود.

3) گذرنامه عادی : در داخل کشور توسط ماموران نیروی انتظامی و یا در خارج از کشور توسط ماموران کنسولی وزرات امور خارجه برای افراد متقاضی عادی صادر می گردد.

گذرنامه

مدارک لازم جهت صدور و یا تمدید گذرنامه

کارکنان دولت که برای انجام ماموریت های کاری به خارج از کشور سفر می کنند، باید گذرنامه خدمت دریافت کنند. این نوع گذرنامه از وزارت خانه ای که شخص در آن محل شاغل است، صادر شده و قوانین مشابه با صدور گذرنامه سیاسی را دارند.

مدارک لازم جهت صدور و یا تمدید گذرنامه

حضور شخص متقاضی (صاحب گذرنامه) در همه گروه های سنی الزامی است.
 

مدارک لازم برای تمدید گذرنامه یا پاسپورت در ایران


1-تهیه فرم و شناسه گذرنامه از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+10) (هزینه اخذ شناسه 1000 تومان است)
2-پرداخت مبالغ زیر از طریق دستگاه کارتخوان (POS) مستقر در دفاتر واریز از طریق اینترنت، عابربانک و فیش واریزی بانک به هیچ عنوان قابل قبول نیست.  
3-موارد مشترک میان بانوان و آقایان:
توجه:حضور شخص متقاضی الزامی است.
مدارکی که می بایست توسط کلیه متقاضیان ارائه گردد:
1-3) اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی و یا تأئیدیه ثبت احوال برای کلیه متقاضیان. 
2-3) ارائه اصل آخرین گذرنامه (در صورت معتبر بودن) 
3-3) یک (1) قطعه عکس 6x4 جدید و رنگی با زمینه سفید و تمام رخ به طوری که:
الف:6 ماه از تاریخ انداختن آن نگذشته باشد. 
ب:آقایان بدون کلاه و عینک کراوات و زیور آلات و آرایش مو و محاسن به طوری که پیشانی و گوش ها مشخص باشند. همچنین رنگ لباس و زمینه یکسان نباشد.
ج:خانم ها با حجاب کامل بدون آرایش و زیورآلات، با استفاده از روسری و یا مقنعه ساده و تیره به طوری که گردی صورت مشخص باشد. (برای دختران بالای 6 سال با حجاب کامل) 
4-3) اجازه محضری برای افراد زیر 18 سال از سوی پدر و یا قیم قانونی. 
5-3) افراد بالای 15 سال ضمن حضور در دفتر باید شناسنامه عکسدار ارائه کنند. 
6-3) افراد زیر 15 سال ضمن حضور در دفتر باید گواهی اشتغال به تحصیل، دفترچه بیمه و یا گذرنامه عکسدار ارائه کنند. 
توجه: برای افراد زیر 6 سال، کودک باید در دفتر حاضر شده، اما یک قطعه عکس از کودک خود را ارائه کنید. 
7-3) بازنشستگان نظامی که 5 سال تمام از بازنشستگی آن ها نگذشته است، ارائه نامه از حفا یگان مربوطه الزامی است. 
8-3) بازنشستگان نظامی که 5 سال از بازنشستگی آن ها می گذرد باید اصل و کپی کارت کانون بازنشستگان را ارائه دهند (نیازی به ارائه گواهی از سازمان متبوع نیست). 
9-3) نظامیان شاغل باید نامه موافقت حفا یگان مربوطه را ابتدا به دبیرخانه اداره گذرنامه ارائه و پس از ثبت به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ارائه کنند. 
 
4- موارد مربوط به بانوان:
1-4) اجازه محضری برای بانوان متأهل از سوی همسر. 
توجه:بانوان مقیم خارج احتیاج به اجازه محضری همسر ندارند، همچنین اقامت با گذرنامه ایرانی قابل قبول است. 
توجه:بانوانی که همسر آن ها فوت کرده، باید اصل گواهی فوت همسر و یا اصل شناسنامه باطل شده همسر و بانوان مطلقه باید اصل طلاق نامه را ارائه کنند. 
 
5- موارد مربوط به آقایان:
1-5) ارائه اصل و کپی کارت پایان خدمت یا معافیت صرفاً هوشمند (کارت های قدیمی اعتبار ندارند) و یا موافقت نامه سازمان وظیفه عمومی برای مشمولین. 
توجه 1:کسانی که اقدام به تعویض کارت پایان خدمت یا معافیت قدیمی به هوشمند کرده اند، بعد از گذشت 24 ساعت از درخواست تعویض، می توانند با ارائه برگه ثبت درخواست تعویض کارت به افسران گذرنامه مستقر در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی، درخواست صدور یا تعویض گذرنامه دهند. 
توجه 2:آقایان بالای 50 سال احتیاج به ارایه کارت پایان خدمت ندارند.
2-5) آقایان دانشجو و یا دانش آموز برای خروج از کشور باید نامه از محل تحصیل خود دریافت و به سازمان وظیفه عمومی تحویل دهند.
 
گذرنامه
 

شروط دریافت گذرنامه یا پاسپورت در ایران

1-6) برای متولدین خارج از کشور ارایه مدرک نحوه ورود الزامی است. 
2-6) برای ابطال گذرنامه هایی که بالای یک سال اعتبار دارند، ارائه نامه از ادارات گذرنامه الزامی است. 
نحوه اقدام درخصوص افرادی که گذرنامه معتبر آن ها مخدوش بوده و یا آن را مفقود نموده اند:
شهروندان تهران جهت اعلام فقدان و تعویض گذرنامه مخدوش - بررسی ممنوعیت فقط باید به اداره گذرنامه تهران بزرگ واقع در خیابان مطهری، خیابان کوه نور مراجعه کنند.
توجه:افرادی که اعتبار گذرنامه آن ها به اتمام رسیده و مفقود یا مخدوش شده است، نیازی به اعلام فقدان نداشته و می توانند مستقیماً به دفاتر مراجعه کنند. 
نرخ این خدمت در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی با احتساب هزینه پستی مبلغ 369، 800 ریال (سی و شش هزار و ششصد و هشتاد تومان) است که از طریق دستگاه های کارت خوان موجود در دفاتر دریافت می شود.
 
گذرنامه
 

خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.