فرودگاه امام خمینی

هر آنچه باید درباره ی فرودگاه بین المللی امام خمینی بدانید 

فرودگاه امام خمینی! برای شروع باید بگوییم در سال 1346 به پیشنهاد سازمان ایکائو، ساخت فرودگاهی مجهز و با توان ترانزیتی بین 2 قاره اروپا و آسیا در ایران مطرح شد. این طرح در سال 1351 با نام فرودگاه آریا مهر در ایران به تصویب رسید. در سال 1354 ساخت فرودگاه توسط شرکت های آمریکایی و ایرانی آغاز، اما با رخداد انقلاب این طرح متوقف شد.  پس از جنگ و در سال 1374 یک شرکت فرانسوی و چند شرکت ایرانی ساخت آن را از سر گرفتند و در سال 1382در زمینی به وسعت 13.5 هزار هکتاراین فرودگاه را تکمیل نمودند. در ادامه با چارتر118 همراه باشید تا این فرودگاه را به شما معرفی کنیم.

در بین فرودگاه ها، فرودگاه بین‌المللی امام خمینی، به عنوان بزرگترین مجموعه ارائه خدمات حمل و نقل هوایی کشور در 30 کیلومتری جنوب غربی تهران بین آزاد راه تهران قم – تهران – ساوه قرار دارد. ظرفیت پذیرش مرحله اول این فرودگاه سالانه 6 تا 6.5 میلیون نفر است که در فاز دوم به حدود 15 میلیون مسافر افزایش می‌یابد. فرودگاه امام خمینی دارای 3 ترمینال می باشد که فعلا 1 ترمینال آن فعال است که سالیانه مجموعاً 6٫5 میلیون مسافر و 120٬000 تُن بار از این فرودگاه جابه‌جا می‌شود.

فرودگاه امام خمینی

 

ساخت دومین ترمینال فرودگاه امام خمینی

دومین ترمینال فرودگاه امام خمینی ترمینال سلام نام دارد که اکنون در حال ساخت است و ظرفیت پذیرش 5 میلیون مسافر در سال را دارد. قرار بود این ترمینال در ژوئن 2016 قابل استفاده باشد ولی مشکلات مالی افتتاح آن را تا مه 2017 به تعویق انداخت. ترمینال سوم کهترمینال ایرانشهر نامیده می‌شود، در حال حاضر در مرحله­ی مطالعاتی قرار دارد و قرار است شرکتی هلندی کار ساخت آن را انجام دهد. این ترمینال توانایی پذیرش 200 میلیون مسافر در سال را خواهد داشت و انتظار می‌رود با افتتاح این ترمینال، ظرفیت جابه‌جایی مسافر درفرودگاه امام خمینی به 30 میلیون نفر در سال افزایش یابد. پس از افتتاح این ترمینال، از ترمینال 1 فقط برای پروازهای داخلی استفاده خواهد شد.
 
فرودگاه امام خمینی

مشخصات فرودگاه امام خمینی

فرودگاه امام خمینی، دارای یک باند پرواز به طول 4200 متر و عرض 45 متر و دو تاکسیوی موازی به عنوان باند اضطراری و ارتباط و دسترسی به سطوح پروازی جنوبی پایانه بار، آشیانه تعمیر هواپیما و محل آزمایش موتور هواپیما است‌.تاکسیوی (taxi way) موازی اضطراری، به طول 4200 متر و عرض 45 متر ،و تاکسیوهای موازی ارتباطی، در طول 9700 متر و عرض 30 متر ،احداث شده‌اند.

پایانه مسافری با زیربنای 78357 متر مربع از دو بخش سمت هوا و سمت زمین تشکیل شده است‌. سمت زمین یا مرکز پایانه مسافریدارای ساختمانی 4 طبقه با سقف کمانی سبک برای تمامی فعالیت‌های مسافران ورودی و خروجی و همراهان آن‌ها و با نمای شیشه‌ای کامل است‌.

 

 فرودگاه امام خمینی مجهز به سیستم‌های روشنایی‌، کمک ناوبری زمینی‌، پهلوگیری هواپیما، انتقال بار مسافر، پل‌های انتقال مسافر به هواپیما و بالعکس‌، سیستم اطلاعات مدیریت (MTS) فرودگاه‌، سیستم CUTE، سیستم مدیریت ساختمان (BMS)، کنترل تردد، سیستم تلویزیون‌های مدار بسته (CCTV)و سیستم اعلام حریق است‌. 47 واحد مسکونی نیز در داخل فرودگاه با زیربنای 5900 متر مربع احداث گردیده و برای اسکان بقیه پرسنل فرودگاه شهرک‌هایی مسکونی اطراف فرودگاه در نظر گرفته شده است‌.

در فرودگاه امام خمینی ساختمان‌های مختلف دیگری مانند آتش نشانی‌، تعمیر خودروهای سنگین مدیریت فرودگاه‌، انبارها، پست‌های برق‌، تصفیه خانه‌ها، اماکن امنیتی‌، مخابرات و پمپ بنزین وجود دارد که مساحتی در حدود 35000 متر مربع از فضای فرودگاه را به خود اختصاص داده‌اند.

فرودگاه امام خمینی

 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.