اصطلاحات پروازی اشتباه

اصطلاحات پروازی اشتباه

امروزه هواپیما به عنوان یک انتخاب برتر برای اکثر مردم در سفرهای خود می باشد چرا که راحت ترین و بهترین امکانات را در اختیار مسافران می گذارد ،آیا می دانید که هرروز بیش از 9 میلیون نفر در سراسر جهان با هواپیما سفر می کنند؟در واقع شما از زمانی که بلیط خود را خریداری می کنید تا زمانی که به فرودگاه  می روید و سوار هواپیما می شوید همواره با اصطلاحات زیادی روبرو می شوید که شاید معنی خیلی از آن ها را ندانید یا شاید هم برایتان مهم نباشد که بدانید.اما دانستن معنی این اصطلاحات شما را از سردرگمی در می آورد .حال چارتر118 در این مقاله قصد دارد تا برخی ازرایج ترین  اصطلاحات پروازی اشتباه را برای شما توضیح دهد پس در ادامه با ما همراه باشید.
 
 
 
 

مرحله ی آخر پرواز

مرحله آخر پرواز در واقع جزء اصطلاحاتی می باشد که بدون قصد و قرض در 90 درصد اوقات اشتباه به کار برده می شود.در واقع مرحله ی آخر پرواز همان فاینال اپروچ (final approach) می باشد که هر مسافری وقتی چنین کلمه ای را از دهان خدمه های هواپیما می شنود گمان می کند که یعنی پرواز در حال اتمام می باشد و هواپیما قرار است که به زمین بنشیند.در واقع اسم این اصطلاح فرود نهایی می باشد یا همان (final descent) و به همین نام هم نشانه گذاری شده است .اما این واژه آخر پرواز جزء اصطلاحات پروازی اشتباه رایج می باشد .در واقع زمانی که هواپیما در حال فرود نهایی است باید حتی مهمانداران هم محکم سر جای خود بنشینند تا فرود صورت بگیرد.

 
 

چک این

چک این در واقع جزء یکی از اصول و قوانین قبل از سوار شدن به هواپیما می باشد که این اصطلاح پرکاربرد پروازی گاهی اوقات ممکن است که اشتباه به کار برده شود.چک این در واقع یعنی این که وقتی شما وارد فرودگاه می شوید باید مدارک خود را اعم از پاسپورت،بلیط و ویزا را نشان مسئولین ایرلاین بدهید.و آن ها بررسی کنند که ایا شما مدارک تکمیل و لازم را جهت سوار شدن به هواپیما دارید یا خیر ؟در غیر این صورت از سوار شدن شما به هواپیما جلوگیری می شود.
 

بخش گمشده ها

در واقع اکثر مواقع مسافران بخش اشیاء گم شده را با گم شده ها اشتباه می گیرند و امیدواریم که شما هیچ گاه گذرتان به این بخش نیفتد.اما به هر حال لاست اند فاند (lost and found) یا همان بخش اشیاء گم شده به معنای بخش وسایل و چمدان های گم شده و پیدا شده می باشد.که اشیایی که گم می شوند به این بخش تحویل داده می شود.
 
 

توقف اجباری


 استاپ اور (stopover)، توقف و یا لی اور (layover) از جمله اصطلاحاتی می باشد که در صنعت هواپیمایی آن را با این اسم ها می شناسند.توقف اجباری جزء یکی دیگر از اصطلاحات پروازی اشتباهی می باشد که به کار برده میشود.در واقع؛ استاپ اور یا همان توقف اجباری هواپیما زمانی به وقوع می پیوندد که مسافران پرواز در سفر خود به شهرها و مقصدهای متفاوت، بیش از 24 ساعت در شهری که متوقف شده اند، اقامت کنند. لی اور هم نیز اصطلاحی است که دقیقا مربوط به توقف‌ های بین دو مقصد مختلف است که کمتر از 24 ساعت در مقصد کمکی به طول می ‌انجامد اما گاهی در کاربرد، از دو اصطلاح لی اور و استاپ اور جا به جا هم استفاده می شود. در این میان بد نیست تا بدانید که، زمانی که هواپیمای خود را عوض می ‌کنید و این روند از یک تا دو ساعت طول می‌ کشد، به آن کانکشن یا ارتباط نیز می ‌گویند.
 

پروازهای مستقیم در برابر پروازهای بدون توقف


 پرواز مستقیم پروازی است که با یک شماره پرواز، یک یا چند بار بین مبدا و مقصد توقف می ‌کند. مسافران یا در هواپیما می ‌مانند و یا خارج می ‌شوند و یا هواپیمای خود را عوض می ‌کنند.شاید ندانید که پروازهای مستقیم همان پروازهای بدون توقف نیستند! خیلی بی مقدمه باید به این اصل در اصطلاحات پروازی اشتباه اشاره می کردیم زیرا می تواند اشتباهی زیان بار باشد. تا زمانی که با همان شماره پرواز سفر کنید، آن پرواز به عنوان پرواز مستقیم به حساب می آید. حال شاید برایتان سوال باشد که با اینم همه تکلف، چرا چنین پروازهایی وجود دارند؟ در جواب شما باید بگوییم که این سیستم از چند دهه ی پیش، یعنی زمانی که بلیط هواپیما را از طریق سیستم توزیع جهانی به وسیله ی آژانس ‌های مسافرتی تنها به فروش می رسیده است، وجود دارد. مثلا ببینید اگر مسافری از یک شهر به یک شهر دور می خواسته تا سفر کند، باید در بین راه در یک شهر میان پروازش توقف می کرده است.
 

تاکسی وی

یکی دیگر از این اصطلاحات اشتباه تاکسی وی می باشد که با باند فرودگاه اشتباه گرفته می شود . توجه کنید که زمانی که هواپیما پایین می ‌آید، مسافران می ‌توانند به هرکس که دوست دارند زنگ بزنند. ممکن است شخصی به طور ندانسته بگوید: ما هنوز در باند فرودگاه هستیم. در صورتی که باند فرودگاه یک مسیر باریک است که هواپیما در آن تیک آف می ‌کند یا فرود می ‌آید. هواپیماها از باند فرودگاه به تاکسی ‌وی‌ ها تغییر مسیر می ‌دهند تا شما بتوانید به ساختمان ترمینال فرودگاه برسید. در ضمن توجه داشته باشید که اگر جایی و علی الخصوص در رسانه ها شنیدید که از اصطلاح آسفالت یا تارماک استفاده کردند، اشتباه می باشد. از تارماک یا آسفالت به اشتباهی به جایی تعبیر می‌ کنند که هواپیماها را در آن قسمت پارک می‌ کنند و یا بر روی زمین به حرکت در می‌ آورندالبته درستش این است که به جایی که هواپیماها را در آن پارک می‌ کنند، صحن اصلی فرودگاه گفته ‌شود.

حادثه یا رویداد؟

این مورد از سری اصطلاحات پروازی اشتباه رایج در صنعت هواپیمایی، تقصیر خدمه و دست اندرکاران هواپیمایی ها نیست بلکه از اشتباهات رسانه ای نشات می گیرد! هر دو کلمه ی رویداد و حادثه در دو جای مختلف به کار برده می شوند و معانی مختلفی نیز دارند. سازمان بین ‌المللی هوانوردی غیر نظامی، حادثه را در واقع اتفاقی می‌ داند که منجر به جراحت ‌های جدی و یا کشنده ی مسافران و یا خسارت به بدنه ی هواپیما می‌ گردد. اما در مقابل حادثه، رویداد دارای شدت کمتری است و به بی‌ نظمی ‌هایی که در روند معمولی پرواز اتفاق می افتد، مربوط می ‌شود. به طور مثال به این مثال توجه نمایید که عبور هواپیما از روی باند فرودگاه با چند زخم سطحی، یک رویداد برای آنهواپیما و مسافرینش محسوب می ‌شود نه یک حادثه.

 

مهماندار

این اصطلاح جزء یکی دیگر از اصطلاحات پروازی رایج می باشد که اکثر مسافران از روی دانستن و یا ندانستن مهماندار ها را به عنوان خدمه یا پیشخدمت خانم در نظر می گیرند . در واقع اشتباه گرفتن و ساختن موقعیت مهماندار در مقابل پیشخدمت خانم یکی از اشتباهات رایجی است که بدون شک همه ی خدمه ی پرواز در زمانی مواجهه با آن، با خونسردی آن را توضیح می دهند. در واقع شما باید بدانید که اصطلاح پیشخدمت، زمان بسیاری است که دیگر استفاده نمی ‌شود و حتی حس بدی را در کارکنان پرواز ایجاد می ‌کند. امروزه و در زمانه ای که در آن قرار داریم، اصطلاح مناسب برای برای خدمه ی پرواز، مهماندار پرواز است.
 
 

 

ترمینال

این اصطلاح در واقع به نسبت دیگر اصطلاحات پروازی کمتر مورد اشتباه و تعبیر نادرست قرار می گیرد.اما به هر حال گاهی اوقات پیش می آید که  که ترمینال های مختلف و با کاربری های متفاوت را همگی برای پرواز بدانند، ترمینال در واقع یکی از اصطلاحات پرکاربرد در فرودگاه است و به ساختمان بزرگی گفته می شود که مسافران در هنگام سوار شدن و پیاده شدن از هواپیما وارد آن می شوند. ترمینال بخشی از فرودگاه است و ممکن است یک یا چند ترمینال در فرودگاه وجود داشته باشند. در فرودگاه های بزرگ معمولا چندین ترمینال وجود دارد و گاهی یک ترمینال به پروازهای داخلی و ترمینال دیگر به پروازهای خارجی اختصاص پیدا می کند.
 
 
 
 
 
 
برای رزرو و خرید آنلاین بلیط چارتر هواپیما همین حالا کلیک کنید

خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.